Προς το περιεχόμενο

Lidl


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

τι ετσι και ετσι; τα μακαρονια και τα ρυζια ειναι ο,τι χειροτερο εχω δοκιμασει. Ειναι τοσο αισχος που αμφεβαλα αν ειναι οντως ρυζι αυτο που ετρωγα...

 

τουλαχιστον για τα συγκεκριμενα προιοντα που τα καλυτερης ποιοτητας δεν εχουν καμια τρομερη τιμη, πιστευω οτι δεν αξιζει να χαλας την γευση σου με αυτα του lidl.

 

Εγω οταν εφαγα το ρυζι του Lidl, υπεθεσα οτι απλα οι γερμανοι εχουν συνηθισει σε αλλες ποικιλιες ρυζιου, κι οχι οτι δεν ειναι καλο! Οπως συμβαινει με τους καφεδες, καθε λαος πινει αλλο ειδος καφε.

 

Θα σας πω την αλήθεια... Στο Λιντλ δεν πηγαίνω συχνά, παρά μόνο αν ξεμείνω από χαρτικό και σκόνη πλυντηρίου! Οπότε αφού κάνω τον κόπο (είναι και εκτός πόλης) κάνω και τις υπόλοιπες αγορές μου. Τα μακαρόνια που αγοράζω απ'το Dia είναι και ελληνικά και νόστιμα! Τα δε ρύζια, αυτά που αγοράζω: καρολίνα ή γλασέ, είναι συνήθως για φαγητά (γεμιστά) και όχι για πιλάφια που αυτά χρειάζονται την γεύση τους (προτιμώ το Μπασμάτι του Dia).

 

Εξαρτάται λοιπόν πως θα το μαγειρέψεις το μακαρόνι ή το ρύζι! Τα μακαρόνια του Lidl τα προτιμώ με μυζήθρα χωριάτικη και καμένα με βούτυρο, και για τον φούρνο άλα γιουβέτσι! Του Dia τα προτιμώ για τις καρμπονάρες (είτε σκέτες είτε φούρνου)! Τα ρύζια είπαμε: ή στα γεμιστά ή στα όσπρια (φασόλια ή ρεβύθια με το ρύζι)!

 

 

Και να προσθέσω την σύγκριση: αν χθες χαλάσαμε 90 ευρώ και φέραμε 10 σακούλες γεμάτες ψώνια, πριν μια βδομάδα σε μεγάλο σούπερ μάρκετ που'χει και του πουλιού το γάλα, για 2 μισοάδειες σακούλες δώσαμε 40 ευρώ!!!

Συμπληρωματικά... τ'άδερφι μου είναι λίγο στόκος και δεν ανέχεται να κάνει ψώνια από Dia ή Lidl, γιατί 'τι θα πει ο κύκλος μας, εκπαιδευτικοί άνθρωποι'... μη χέσω!!! Αυτό είναι που με τσαντίζει... άσχετα αν ότι τον κεράσουμε απ'τα 'φθηνιάρικα' τα χλαπακιάζει και του αρέσουν!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

εκπαιδευτικος ειναι πεστου...

 

ουτε ο γιος του πρεσβη ειναι, ουτε ο γιος της Βασιλισσας του Λιχτενσταιν ειναι!

 

απορω πως μερικοι την "βλεπουνε" χωρις λογο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια φορά έχω -sorry κι όλας- ξεράσει από φαγητό, και αυτή ήταν από μια σαλάτα κηπουρού που προμηθεύτηκα από κατάστημα που δραστηριοποιείται σε χώρες και ειδικότερα πόλεις με χαμηλό κατα κεφαλήν εισόδημα, λέγε με LIDL.

Τα plus τα ίδια σκ..ά είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια φορά έχω -sorry κι όλας- ξεράσει από φαγητό, και αυτή ήταν από μια σαλάτα κηπουρού που προμηθεύτηκα από κατάστημα που δραστηριοποιείται σε χώρες και ειδικότερα πόλεις με χαμηλό κατα κεφαλήν εισόδημα, λέγε με LIDL.

Τα plus τα ίδια σκ..ά είναι.

 

Τελικά οι Γερμανοί έχουν υψηλό ή χαμηλό εισόδημα; Όλο μπερδεύομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα που έχουν αρχίσει να παρακμάζουν εκεί ήρθε η ώρα να έρθουν Ελλάδα :)

 

Σε όλες τις αγορές, τα Lidl πάνε πρώτα, ανοίγουν την αγορά, και μετά πάνε τα Aldi και πέρνουν την πρωτιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε όλες τις αγορές, τα Lidl πάνε πρώτα, ανοίγουν την αγορά, και μετά πάνε τα Aldi και πέρνουν την πρωτιά.

 

Εγώ τα θυμάμαι και τα 2 στη Γερμανία (δεν ήμουν τόσο παλιά να δω πιο ήταν πρώτο, πριν το '94 δεν έχω πάει) και το Aldi ήταν πάντα λίγο πιο παρακμή. Σε ποιότητα παρόμοια ήταν. Το Aldi είχε ανώτερα παγωτά όμως τότε :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά, στη γερμανία δεν έχει κανονικά super markets? Είπαμε οι άνθρωποι δεν ξέρουν να τρώνε αλλά δε μπορεί. Το Lidl είναι γεμάτο προϊόντα Γ ποιότητας, κατώτερα αγαθά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ δεν θα έλεγα ότι ψωνίζω ιδιαίτερα από το Lidl.

Κάτι μπισκότα, σαν τα cookies, μου αρέσουν πολύ! Επίσης οι σοκολάτες, μπάρες δημητριακών, τα κέικ επίσης είναι ωραία.

Κρέας δεν έχω πάρει ποτέ.

Τα μακαρόνια, ρύζια κτλ δεν μου αρέσουν και προτιμώ άλλα...

Ούτε πατατάκια, γαριδάκια!

Επίσης, αυτό που τσακίζω είναι ο ηλιόσπορος!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Προσωπικα δεν ειχα παει ποτε παρολο που αρκετες φορες ειχα περασει απο εξω.

Τελος παντων ενας φιλος μου ηθελε να κανει καποια ψωνια και πηγαμε.

Δεν αγορασα κατι παρολο που οι τιμες σε αρκετα προιοντα ειναι χαμηλες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που ξέρω είναι ότι συμφέρει 1000% για χαρτικά πχ, και μπορείς να πάρεις και διάφορα τρόφιμα, ειδικά από τη στιγμή που έχει και ελληνικά.

 

Αλλά πολλοί τα σνομπάρουν, γιατί ως γνωστόν οι Έλληνες είναι ψώνια.

 

δεν το σνομπάρω γιατί είμαι ψώνιο... Το σνομπάρω το lidl,όπως και τα champion και τα DIA, και κατηε άλλη μεγάλη αλυσίδα, γιατί αυτά ευθύνονται για το ότι ανεβαίνουν οι τιμές στην αγορά...

 

Γιατί αν μου αγοράζεις μονίμως απο λιντλ λογικό είναι εφόσον έχει κοπεί η κίνηση στο μάρκετ απέναντι αυτο να ανεβάζει τιμές για να τα βγάλει πέρα... Όταν όμως χρειαστείς κάτι, ή εχεις μια επείγουσα ανάγκι στο μικρό σούπερ απέναντι θα πεταχτείς...

 

Επιπλέον τα περρισότερα προιόντα τέτιων εταιριών δεν είναι ελληνικά, οπόστε στην ουσία εμείς οι ίδιοι χάνουμε όταν αγοράζουμε από εκεί, έμεσα βέβαια...

 

Κοιτάμε ότι θα κερδίσουμε, 50 λεπτά και 2 ευρώ συνολικά απο το λίντλ και κάθε λίντλ αλλα δεν βλέπουμε το κακο που κάνουμε στην οικονομία... Δε βλέπουμε μακροπρόθεσμα...

 

Και η απόλυτη βλακώδεις περίπτωση κλασικού έλληνα ******... Στο νομο ροδόπης που ζώ, υπάρχει εκτός απο της μεγάλες αλυσίδες, και σούπερ μάρκετ του αγροτικού συναιτερισμού. Ο αγροτικός συνεταιρισμός αυτός, έχει ως στόχο να βοηθάει τους αγρότες, και να αγοράζει απο αυτούς ακριβότερα τα πριόντα τους ώστε να έχουν μεγαλύτερα κέρδη(οι αγρότες)... Αλλα αυτοί οι άνθρωποι είναι τόσο ανόητοι, που ενώ πουλούν εκεί το βαμβάκι τους, και χάρις αυτόν τον συναιτερισμό το βαμβάκι τους αγοράζετε ακριβα. Αντί να κοιτάξουν λοιπό να βοηθήσουν αυτον που τους βοηθάει αγοράζοντας απο τα σούπερ μάρκετ του, βλέπουν τα 5-10 λεπτά που θα κερδίσουν απο το λίντλ κτλπ, και αγοράζουν απο εκεί... Ως αποτέλεσμα βλέπω να κλείνει η ένωση αγροτικών συναιτερισμών... Τι να πείς, καλά να πάθουν, θέλω να δω σε ποια τέμπη θα τρέχουν πάλι όταν δεν θα πουλιούνται τα βαμβάκια τους και δεν θα έχουν χρήματα για να ψωνίσουν ούτε απο λίντλ ούτε απο πουθενά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
[...]

Επιπλέον τα περρισότερα προιόντα τέτιων εταιριών δεν είναι ελληνικά, οπόστε στην ουσία εμείς οι ίδιοι χάνουμε όταν αγοράζουμε από εκεί, έμεσα βέβαια...

 

Η πλάκα είναι ότι οι αλυσίδες budget σούπερ-μάρκετ προωθούν έλληνες μικροπαραγωγούς (γιατί συμφέρουν οι τιμές) αλλά στον κόσμο έχει περάσει η νοοτροπία "τα περισσότερα προϊόντα δεν είναι ελληνικά".

 

Η ΑΒ Βασιλόπουλος δηλαδή (που ανήκει κατά σχεδόν 60% στη βέλγικη Delhaize) νομίζεις ότι σου προσφέρει μόνο ελληνικά προϊόντα;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πλάκα είναι ότι οι αλυσίδες budget σούπερ-μάρκετ προωθούν έλληνες μικροπαραγωγούς (γιατί συμφέρουν οι τιμές) αλλά στον κόσμο έχει περάσει η νοοτροπία "τα περισσότερα προϊόντα δεν είναι ελληνικά".

 

Η ΑΒ Βασιλόπουλος δηλαδή (που ανήκει κατά σχεδόν 60% στη βέλγικη Delhaize) νομίζεις ότι σου προσφέρει μόνο ελληνικά προϊόντα;

 

τα ίδια ισχύουν και για τον Βασιλόπουλο.... Είπα "όλες οι μεγάλες αλυσίδες", οχι μόνο το λίντλ...

 

Εγώ πιστεύω πάντως οτι μπορέι μεν να κερδίζουμε απο εκει 1ευρώ άντε 2 σε κάθε αγορά, αλλά κάνουμε κακό στην οικονομία...

 

Και να σ πω, τα προιόντα π.χ. "365" ειναι ελληνικά? εμένα δε μου φένονται πάντως, και ο βασιλόπουλος είναι γεμάτος απο αυτά...

 

Και μιλώντας και πέρα του φαγητού, στα υπόλοιπα προιόντα ο κόσμος νομίζει το αντίθετω, δλδ ξένο προιόν = καλύτερο... Δεν κάνει μια επιλογή ώστε να στηρίξει την δική μας οικονομία... Π.χ. τα χαρτικά "Diana" κατασκευάζονται απο την χαρτοβιομηχανία θράκης... Δεν τα αγοράζει ο κόσμος όμως, δεν ξέρω γιατί.... Ύστερα θα βλέπουμε πάλι στις ειδήσεις, έκλεισε το τάδε εργοστάσιο, τόσοι άνεργοι, και θα αρχίσουν να φωνάζουν όλοι για ανεργία κτλπ.... Ε άμα ρε άνθρωπε μου, εσύ ο ίδιος δεν κάνεις κάτι για την ανεργία, που μπορείς να το κάνεις, τι διαμαρτήρεσε μετά τότε???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...