Προς το περιεχόμενο

Lidl


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω ψωνίσει από lidl και έχω διαπιστώσει ότι:

α) Μερικά πράγματα είναι αδικαιολόγητα ακριβά στα άλλα super market (χαρτικά, απορρυπαντικά, ξηροί καρποί κλπ).

β) Μερικά άλλα πράγματα είναι μεν πιο φτηνά στο lidl, αλλά καλύτερα να μη τα πάρεις ποτέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
  • Απαντ. 10,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καταρχήν ας σημειώσουμε ότι δε μιλάμε για διαφορά 2 ή 3 ευρώ! Μιλάμε για πολλά ευρώ, ίσως και 40?. Να σας δώσω ένα παράδειγμα προσωπικό.

Σε 2 μέρες φεύγουμε για camping για 15 μέρες. Υπολογίζω μέσο όρο 3 μπύρες και 2 coca coles οτι θα καταναλώνουμε. Έχουμε και λέμε λοιπόν :

 

Μπύρα Heineken : 3*0,81?=2,46? ημερησίως

Coca Cola : 2*0,75?= 1,5? ημηρεσίως

 

Σύνολο 3,96 , ας πούμε 4?, την ημέρα * 15 ημέρες = 60? για τα ποτά μας.

 

Πάμε τώρα στα του Lidl τα οποία μας αρέσουν πολύ,

 

Μπύρα 3*0,29?=0,87? ημηρεσίως

Coca Cola Light 3*0.21=0,63 ημηρεσίως

 

Σύνολο 1,5? την ημέρα * 15 μέρες = 22,5?

 

Εάν κάνουμε ΄τωρα την αφαίρεση 60?*22,5?= Γλιτώνω μόνο από τα ποτά 37,5?

 

Όλο αυτο το έκανα για να αποδείξω ότι δε μιλάμε για 1? ή 2?, αλλά για αρκετό χρήμα!!! Διότι για εμένα τα 40? είναι αξιοσέβαστο ποσό.

 

Να πάμε πααρακάτω? Ξέρετε ότι εάν έαν προιόν έχει λήξει , η μηχανή βγάζει ειδοποίηση και δε το χτυπάει? Το έχετε δεί σε πολλά ελληνικά ε?

 

Στη μαναβική έχει πίνακα στον οποίο ο επιβλέπων υπάλληλος περνάει κάθε μια ώρα και τα ελέγχει και υπογράφει γι αυτο. Μπροστά μου τον είδα να ελέγχει λεπτομερώς τα φρούτα και λαχανικά.

 

Τα τυριά για τόστ είναι κάθε φέτα ξεχωριστά συσκευασμένη αεροστεγώς!

Αυτό γίνεται και στα ελληνικά ε? Που αλλάζουν συνεχώς την ημερομηνία παρασκευής!!! Ή μήπως δε το ξέρετε?

 

Το γάλα το ελληνικό το δοκίμασα πρίν 2 μέρες. Κατλα την άποψή μου είναι ένα νορμάλ γάλα όπως τα άλλα, με την διαφορά ότι έχει 80 λεπτά! Όχι 1,30!

προφανώς κάποιοι θα πούν ότι είναι κάκιστο.. αλλά άραγε πως το γνωρίζουν? Έκανε κανενας ανάλυση? Εάν ναι πολύ θα ήθελα να δω τα αποτελέσματα και να σταματήσω για πάντα να ψωνίζω από εκεί!

Απλά να θυμήσω μια εκπομή που παίχτηκε τον χειμώνα περί προέλευσης γάλατος ελληνικής βιομηχανίας.. από Βουλγαρία με κάκιστη ποιότητα!!!

 

Κρεατικά δε τα εμπιστεύομαι, διότι έχω κρέας από χωριό δικό μου, αλλά μήπως αυτα που πουλάει σκλαβενίτης και carefour είναι καλύτερα? Δε νομίζω!!!

 

Εν κατακλείδι λοιπόν, αλαντικά, μπύρες, χαρτικά, απορυπαντικά, σοκολατοειδή, μπισκότα και λοιπά τέτοια είδη είναι άψογα, χιλιο δοκιμασμένα και πολύ πολύ πιο οικονομικά!!! Το χρόνο μιλάμε για μεγάλη συγκομιδή, εάν κάπιος τα βάζει στην άκρη αυτα που κερδίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει κανείς που αγοράζει όλες τις επώνυμες μάρκες ? απλά διαλέγεις ποιά σου κάνει περισσότερο. Ετσι και στο lidl παίρνεις αυτά που σου αρέσουν.Μην τα απορρίπτετε όμως όλα μόνο και μόνο επειδή είναι φθηνά. Το ακριβό δεν είναι πάντα και το καλύτερο.

Οσο για την ποιότητα...είδα σε μια εκπομπή του Μαμαλακη ένα εργοστασιο αλλαντικών και ένα μαρμελάδας στη Γερμανία και έπαθα πλακα.ΠΕΝΤΑΚΑΘΑΡΑ. Σκέτο χειρουργείο 5*****.Είδα επίσης (σε άλλη εκπομπή ) και πώς γίνονται τα πανάκριβα παγωτά ΔΩΔΩΝΗ και απογοητεύτηκα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από παγωτό και σοκολάτα του Lidl έχω πάθει … τρέχω και δεν προφταίνω!!!

Το κέικ καλό ήταν. Παρόμοιο με κάτι άλλα που έχουν τα άλλα σουπερ μαρκετ.

 

Από χυμούς αν και μέτριοι, δεν έπαθα τίποτα.

 

Νερό από ότι είχα δει είχανε μια μάρκα σε μια φάση που είχε βγει πριν ένα χρόνο ότι είχε κάτι σκατά μέσα και το είχανε αποσύρει από όλα τα άλλα σουπερ μάρκετ.. Ελληνικό ήταν. Είχανε και κάτι άλλες άγνωστες μάρκες.

 

Από φρούτα οι μπανάνες μόνο λένε. Τα υπόλοιπα σε 2 μέρες είναι για πέταμα.

Από μακαρόνια, δοκίμασα και εγώ, καλά μου φάνηκαν, αλλά γενικά τα είχα πάρει για τον σκύλο… Ήταν φοβερά φτηνά και οι συσκευασίες μεγάλες.

 

Από χαρτικά μια χαρά είναι. Από γάλα και αλλαντικά δεν ξέρω… Δεν μπήκα καν στο κόπο να δοκιμάσω μια και την είχα πάθει ήδη από τα γλυκά.

 

Απορρυπαντικά έπαιρναν 2 γείτονες μου και όταν άπλωναν τα ρούχα βγάζανε μια μπόχα… Κάτι δεν πήγαινε καλά με το μαλακτικό ή το απορρυπαντικό… Σε πλυντήριο τα πλένανε.

 

Γενικά δεν πηγαίνω πλέον. 2,3 φορές έχω πάει. Είναι και μακριά και δεν αξίζει και τον κόπο πιστεύω για την κατανάλωση που κάνω. Αναψυκτικά δεν πίνω ούτε αλκοόλ. Γάλα δεν παίρνω από εκεί… Τι να πάω τόσο δρόμο για χαρτί και μακαρόνια? Ε δεν λέει.

 

ΥΓ: τι είναι το dremel εργαλείο??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα το Lidl αξιζει για ψωνια διακοπων/εξοχικου και που και που αν υπαρχει καποια προσφορα σε durable αγαθα (οπως συρταρια, μαχαιρια, σκηνες etc). H ποιοτητα του δεν ειναι απο τις καλυτερες και αποφευγω να αγοραζω τροφιμα ειδικα οταν βλεπω οτι ειναι μεσα σε συντηριτηκα και αγνωστου προελευσεως. Αξιζει σιγουρα για:

 

Επώνυμα ποτα/αναψυκτικα, ξυραφακια, χαρτικα, προχειρο εξοπλισμο διακοπων (ομπρελες, ξαπλωστρες etc), μεγαλες συσκευασειες επωνυμων τροφιμων.

 

Θα απεφευγα ανωνυμα γαλατα, απορυπαντικα, κατεψυγμενα φαγητα (μακρια), φρουτα που δεν ειναι απο ελλαδα και γενικα μαρκες Lidl σε τροφες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Από παγωτό και σοκολάτα του Lidl έχω πάθει … τρέχω και δεν προφταίνω!!!"

Γίνε σαφέστερος δηλ. τι έπαθες;

 

Πάντως να αναφέρω τις παιδικές πάνες και μωρομάντηλα του LIDL. Μας έσωσαν χωρίς να υπάρξει το παραμικρό πρόβλημα (τρία παιδιά μεγάλωσαν μ'αυτά)

Επίσης πολύ καλές οι ταμπλέτες για πλυντήριο πιάτων και ορισμένα (οχι όλα) απορυπαντικά.

Εξαιρετικό λάδι συμφέρει ειδικά όταν είναι προσφορά.

Δοκιμάστε τα κρασιά του.(Αγιωργίτικο, ασύρτικο αλλά και διάφορα ξένα)

Φέτος πήραμε για δοκιμή και αντιηλιακά. Είδωμεν ...

 

 

Για τα βιολογικά (bio - bio) που έχει τελευταία το PLUS τι άποψη έχετε; Γνωρίζει κανείς κάτι σχετικά με την ποιότητά τους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κόψιμο έπαθα iron_dk ... Γι' αυτό έγραψα τρέχω και δεν προφταίνω.

Την μία φορά με κάτι ωραία παγωτά μικρά χωνάκια, και επειδή δεν έβαλα μυαλό άλλη μέρα έφαγα και κάτι ξυλάκια παγωτάκια μικρά και σε κάποια άλλη φάση οικογενειακή συσκευασία. Τα 2 πρώτα μου τα είχε κεράσει η σπιτονοικοκυρά μου… Μάλλον να με στείλει ήθελε... Και τις 3 φορές που έφαγα παγωτό Lidl την έπαθα.

 

Σοκολάτα μια φορά την έπαθα. Άλλες 2 φορές που έφαγα διαφορετική μάρκα δεν είχα πρόβλημα.

 

Πάντως με κανονικά παγωτά (Δέλτα συνήθως) τρώω άπειρα και δεν παθαίνω τίποτα. Οπότε τι να πω, κάτι που περιέχετε στα παγωτά τους με χαλάει άγρια.

 

ΥΓ: Η φάση είναι ότι και ακόμα αποδεδειγμένα χαλασμένα παγωτά που είχα φάει από Δέλτα δεν με είχανε πειράξει! Πέρυσι στην περιοχή μου λόγω προβλημάτων της ΔΕΗ όπως πάντα, είχανε χαλάσει κάτι ψυγεία σε αποθήκες της Δέλτα, και φυσικά τα παγωτά τα διέθεσαν στα περίπτερα ενώ ήταν αλλοιωμένα. Μέχρι που σε έλεγχο εντόπισαν το πρόβλημα και τα κατάσχεσαν όλα και έπεσε καμπάνα στην Δέλτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες μετά...

Ξεθαβω το τοπικ για να αναφερω την πρωτη και τελευταια εμπειρα μου σε lidl.

Γυρνωντας αργα απογευμα απο θηβων,κανω σταση στο παρκιν των lidl διπλα στα village park,για να αγορασω εισιτηρια για ταινια.

Την ωρα που επιστρεφω σταμαξι βλεπω το σουπερμαρκετ και μπαινω να

αγορασω χυμους και χαρτικα-καθαριστικα για το σπιτι.

Με το που μπαινω ΔΕΝ υπηρχε καλαθι η και καροτσι στην εισοδο!!!

Οι περισσοτεροι πελατες ειχαν τα πραγματα στα χερια τους!!!

Ρωταω εναν υπαλληλο που μετεφερε μια παλετα,που θα βρω και με παρεπεμψε διπλα στα ταμια για να βρω καροτσι.

Οn my way για να το παρω και να αρχισω τα ψωνια και πλησιαζοντας τα ταμεια(2 μονο δουλευαν)

ακουω την κοπελα στο ταμειο,προφανως κουρασμενη και με νευρα να λεει

δυνατα οτι τα ψιλα τελειωσαν και οσοι δεν εχουν δε μπορουν να εξηπηρετηθουν!!!

Απιστευτο!

Η security κοπελα ειχε σκασει στα γελια βλεποντας τους πελατες στην ουρα να ψαχνουν τα πορτοφολια τους.

Εκει μου την εδωσε να φυγω.

Δε ξερω αν η κατασταση στην αλυσιδα αυτη ειναι γενικη η ετυχε να επεσα στην μερα αλλα το σουπερ μαρκετ αυτο μου αφησε τη χειριστη εντυπωση μεσα σε 5 λεπτα!

Ακομα και τους χυμους που ειναι διπλα στην εισοδο οπως μπαινεις τους εχουν στοιβαγμενους τον ενα πανω στον αλλο σε ντανες!

Τι να πω ρε παιδια,μεχρι σημερα τα dia νομιζα οτι ηταν τα χειροτερα σουπερμαρκετ,επεσα εξω μαλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να προσθέσω στην εμπειρία του Momoti

 

....μπορεί που και που σε εξαρτήματα διάφορα να βρεις κάτι καλό ( πχ κατσαβίδια, ψάρεμα κλπ ) αλλά 1Η ΦΟΡΑ ΕΙΔΑ ΤΟ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΣΤΗ ΖΩΗ ΜΟΥ !!!! ( lidl Αγ. Δημητρίου συγκεκριμένα)

 

Να ΜΗΝ ΕΧΟΥΝ ΣΑΚΟΥΛΕΣ ούτε για δείγμα !!!! Ναι, super market να μην έχει ΚΑΘΟΛΟΥ σακούλες... !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακομα και τους χυμους που ειναι διπλα στην εισοδο οπως μπαινεις τους εχουν στοιβαγμενους τον ενα πανω στον αλλο σε ντανες!

Τι να πω ρε παιδια,μεχρι σημερα τα dia νομιζα οτι ηταν τα χειροτερα σουπερμαρκετ,επεσα εξω μαλλον.

 

Ειναι θεμα οπτικης.

Οτιδηποτε εχουν τα super market μεσα ραφια/μουσικη/κλιματισμος/κτλ επιβαρυνουν την τελικη τιμη του προιοντος.

Προσωπικα αν και τσιπικο σαν εμφανιση(πιο πολυ με αποθηκη μοιαζει) βρισκω την ολη λογικη του τιμια,δλδη εχουμε τα απολυτως βασικα χωρις φρου-φρου και αρωματα ωστε να μην επιβαρυνετε ο πελατης επιπλεον εξοδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Να προσθέσω στην εμπειρία του Momoti

 

....μπορεί που και που σε εξαρτήματα διάφορα να βρεις κάτι καλό ( πχ κατσαβίδια, ψάρεμα κλπ ) αλλά 1Η ΦΟΡΑ ΕΙΔΑ ΤΟ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΣΤΗ ΖΩΗ ΜΟΥ !!!! ( lidl Αγ. Δημητρίου συγκεκριμένα)

 

Να ΜΗΝ ΕΧΟΥΝ ΣΑΚΟΥΛΕΣ ούτε για δείγμα !!!! Ναι, super market να μην έχει ΚΑΘΟΛΟΥ σακούλες... !!

 

Οι σακούλες στα Lidl χρεώνονται έξτρα. Είναι κάτω από τον κυλιόμενο διάδρομο που χρησιμοποιείται στα ταμεία.

 

Προσωπικά, συμφωνώ με το μέλος @topos: προσφέρουν μόνο τα προϊόντα, χωρίς πρόσθετες επιβαρύνσεις οι οποίες ανεβάζουν την τιμή του τελικού προϊόντος και, για μερικούς πελάτες, είναι περιττές. Σ' όποιον αρέσουν. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι σακούλες στα Lidl χρεώνονται έξτρα. Είναι κάτω από τον κυλιόμενο διάδρομο που χρησιμοποιείται στα ταμεία.

 

Προσωπικά, συμφωνώ με το μέλος @topos: προσφέρουν μόνο τα προϊόντα, χωρίς πρόσθετες επιβαρύνσεις οι οποίες ανεβάζουν την τιμή του τελικού προϊόντος και, για μερικούς πελάτες, είναι περιττές. Σ' όποιον αρέσουν. :-)

 

 

ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΚΑΘΟΛΟΥ ΣΑΚΟΥΛΕΣ - Ξέραμε που είναι, και το επιβεβαίωσαν και οι υπάλληλοι -ΕΙΧΑΝ ΞΕΜΕΙΝΕΙ ΑΠΟ ΣΑΚΟΥΛΕΣ !!!!

 

Ήμαρτον....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΚΑΘΟΛΟΥ ΣΑΚΟΥΛΕΣ - Ξέραμε που είναι, και το επιβεβαίωσαν και οι υπάλληλοι -ΕΙΧΑΝ ΞΕΜΕΙΝΕΙ ΑΠΟ ΣΑΚΟΥΛΕΣ !!!!

 

Ήμαρτον....

 

OK, τότε τους είχαν τελειώσει οι σακούλες. :-)

 

Δεν βλέπω πουθενά κάτι το δραματικό. Τα ψιλά ναι, κακώς δεν τα έχουν γιατί ουσιαστικά δεν μπορεί να ψωνίσει ο πελάτης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το προβλημα των περισσοτερων ειναι νομιζω με την ποιοτητα

ας ειχε επωνυμα ειδη και ας μην ειχε πολυτελειες

 

εγω δεν εμπιστευομαι αγνωστου προελευσεως και ποιοτητας τροφιμα

εδω παιρνεις γνωστες μαρκες ευρειας καταναλωσης και βρισκεις μεσα παπαδες φαντασου εκει

το οτι δεν επαθα τιποτα σημερα που εφαγα δε σημαινει οτι αν τρωω 10 χρονια δεν θα παθω κατι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...