Προς το περιεχόμενο

Lidl


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κατα τη γνωμη σου ο καταναλωτης πρεπει να παιρνει το φτηνοτερο (απο αναγκη ή απο επιλογη, δεν εχει σημασια) απλα επειδη "ολα ειναι ιδια, δεν ξερουμε τι βαζουν μεσα"; 

 

...ακριβώς εδώ αποφάσισα να σταματήσω να διαβάζω. Σεβαστή η όποια σου διαφωνία σε ό,τι έγραψα και ακόμη πιο σεβαστός ο κόπος σου να σχολιάσεις πάνω στα δικά μου - αλλά αν χάνεται η μπάλα από την αρχή, φαντάζομαι τί θα γίνεται στην συνέχεια. Συνεπώς, σόρι αλλά δεν.

 

Σ' ένα μόνο βρισκω νόημα να σχολιάσω, αδερφέ : αν εγώ "έσκασα κόσμο καλοκαιριάτικα" με σεντόνια (που είπε άλλος), τί ακριβώς χρειάζεται να ξαναπλώσεις το ζεστερό σεντόνι μου, κουοτάροντάς το ΟΛΟ; Ήμαρτον (...ένας ακόμη λόγος που κάτι μου είπε "μην ασχολείσαι παραπέρα"...).

 

 

 

@washcloud Καθε σοβαρη εταιρεια θα ειχε βγει με εστω καποια ανακοινωση (αφου βγηκε και στο σαιτ του ταρζαν)... για να το διαψευσει Αντ΄αυτου δεν βλεπω καμια αντιδραση εδω που αρα η δεν ειναι σοβαροι η καπου βρωμαει το πραμα

...Α και για το πυρηνελαιο no comment!

 

...είπαμε ότι η εν λόγω αναφορά από το ταρζανοσάιτ κάνει λόγο για "ύποπτες", φορολογικής ΙΣΩΣ φύσης, ενδείξεις. Για τις οποίες και ένοχη να ήταν η Lidl, δεν βλέπω πώς αυτό αφορά (ευθέως) τα στομάχια μας, ούτως ώστε να βγεις να πεις ένα αφοριστικό "ΤΟ ΠΑΛΙΟΛΑΔΟ".

Κι όσο κι αν το σιχαίνομαι ως κόνσεπτ, το βρίσκω χοντρό να αποκαλείς "μη σοβαρούς" (με τις προεκτάσεις που αφήνεις να εννοηθούν) αυτούς που έχουν από πίσω τα προαναφερθέντα απειράριθμα ανά τον κόσμο καταστήματα. Αν μη τί άλλο, δύσκολο να έχουν ξεγελάσει εκατομμύρια κόσμου και μόνο εσύ να τους έχεις ψυλλιαστεί (...το ίδιο δε, θα έλεγα για οποιαδήποτε πολυεθνική εννοείται). Τα λάδια τους μπορεί τελικά και να μην αξίζουν τα λεφτά τους, δεν είναι αυτό το θέμα μου. Το θέμα μου είναι ότι αυτά που παρουσίασες ως "αποδείξεις", είναι το λιγότερο ανεπαρκή.

(...κι αν θες την γνώμη μου, καλό θα ήταν σε παρόμοιες περιπτώσεις να πόσταρες πχ ένα "πάντως υπάρχει και το παρακάτω ρε παιδιά και βγάλτε ό,τι συμπεράσματα νομίζετε". Προσωπικά, έτσι θα το έπαιρνα πιο σοβαρά.)

 

Φινάλε από εμένα με τα λάδια, καθώς δεν έγραψα ούτε για να οδηγήσω κανέναν να καταστραφεί καταναλώνοντας είτε πυρηνέλαιο είτε το "Αρχαϊκά" της Lidl, ούτε για να πουσάρω κάποια εταιρία έναντι άλλης κλπκλπ.

Την γνώμη μου βάσει της όποιας εμπειρίας κατέθεσα.

Τελευταία στιγμή δεν το πήρα, οπότε πάμε στα περισσότερο επώνυμα. Θενξ πάντως

 

...κακώς, πολύ κακώς. Γνώμη μου, την επόμενη φορά που θα δεις προσφορά σε ελαιόλαδο ιδιωτικής ετικέτας, πχ από την AB (βάζει και αυτή συχνά), πάρε ένα ρε παιδί μου, και σύγκρινέ το. Να πάθεις κάτι δοκιμάζοντάς το, να το αποκλείσουμε, ναι; Οπότε μύρισέ το, γεύσου το, βάλε μία φορά στο φαγητό να δεις πως συμπεριφέρεται μεγειρεμένο ή και ωμό και βγάλε το δικό σου συμπέρασμα κατά πόσο "αξίζει" ή όχι τα λεφτά που έδωσες και αν αξίζει να συνεχίσεις να δίνεις. Και την άλλη πάρε και από Lidl, και την παράλλη από Σκλαβενίτη και από παντού.

Όχι για τίποτε άλλο, αλλά όπως βλέπεις άλλοι (όπως εγώ) θα σου λένε "φάτα όλα, δεν τρέχει κάστανο" - ενώ αλλοί θα σου λένε "αν δεν θες να βγάλεις κέρατα, σταμάτα τα πειράματα με τους επικίνδυνους".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Off topic.

Ο τύπος που πουλάει το λάδι 54 ευρώ το λίτρο.

Δεν λέω καλό το λάδι του αλλά όχι και 54 ευρώ το λίτρο. Αγοράζει από τα χωράφια της περιοχής άντε στη καλύτερη 4 ευρώ το λίτρο χονδρική.

Απλά μοστράρει συσκευασία και marketing. Εκεί τριγύρω έχει και η οικογένειά μου χωράφια με ελιές.

 

Πήδημα oil όνομα και πράγμα. 

Μην πιστεύεται τίποτα.

13 ευρω το μπουκαλακι με τα 200 γραμ οντως ειναι Πήδημα :lol: :lol: :lol:

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...είπαμε ότι η εν λόγω αναφορά από το ταρζανοσάιτ κάνει λόγο για "ύποπτες", φορολογικής ΙΣΩΣ φύσης, ενδείξεις. Για τις οποίες και ένοχη να ήταν η Lidl, δεν βλέπω πώς αυτό αφορά (ευθέως) τα στομάχια μας

όταν κάνεις παραβάσεις στην προσπάθεια να βγάλεις όσα περισσότερα δεν σταματάς μόνο σε κάποιες, παίρνεις όλο το πακέτο συνήθως 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ήξερα ή αν είχα άκρες σε Χαλκιδική ή στην δουλειά δεν θα ρωτούσα εδώ μάλλον  :-D

 

 

Άμα πραγματικά σε ενδιαφέρει, στείλε μου πμ. ( δεν πουλάω ο ίδιος, ούτε θα πω πάρε από τον τάδε ώστε να πει κάποιος ότι έχω προσωπικό όφελος, απλά μπορώ να σε καθοδηγήσω για το που θα βρεις καλό λάδι )

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@washcloud Με λιγα λογια θα θες να πεις πως υπηρξε διαβολη και πως η εταιρεια απλα καθησε και την δεχτηκε ...οκ

Δεν σε καταλαβαινω με τιποτα φιλε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ήξερα ή αν είχα άκρες σε Χαλκιδική ή στην δουλειά δεν θα ρωτούσα εδώ μάλλον :-D

Εγώ πλέον μένω Χαλκιδική και γνώρισα κάποιους θες μπορώ να ρωτήσω αν και με πρόλαβε άλλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όταν κάνεις παραβάσεις στην προσπάθεια να βγάλεις όσα περισσότερα δεν σταματάς μόνο σε κάποιες, παίρνεις όλο το πακέτο συνήθως 

 

...καμμία διαφωνία πως αυτό θεωρητικά παίζει. Και οι πολυεθνικές που λέω ότι "είναι σοβαρές", μόνο αγγελικά πλασμένες δεν είναι, τόσο πια μου κόβει. Μόνο που αν το δούμε με βάση αυτή τη λογική, βγάζουμε τους πάντες εξ' αρχής σκάρτους κι επικίνδυνους για την υγεία μας, όλη την ώρα, σε όλα τα προϊόντα κλπκλπ. Και αυτό (το "όλη την ώρα/στα πάντα όλα") δεν παίζει να παίζει.

Και κάπου εκεί είναι που λέω ότι απλά μπαίνει η χρήση/εμπειρία του ίδιου του καταναλωτή, για να βγάλει πραγματικά συμπέρασμα : αν πχ πάρεις ένα λάδι από Lidl και σου βγει, ας πούμε ταγγισμένο (έστω ρε παιδί μου οριακά αδιόρατο, και πάλι θα το καταλάβεις) ή ξερωγώ μοιάζει "νερωμένο", ε τότε το έχεις στα υπ' όψη και αν σου ξανατύχει μετά από, πες μερικές βδομάδες ή λίγους μήνες, ε τότε ναι έχεις ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΥΣ λόγους και να το αποφύγεις, και καταγγελία σε ΕΚΠΟΙΖΩ/ΕΦΕΤ/wherever να κάνεις, να γράψεις σε φόρουμ και να χώσεις, να τα πεις σε φίλους/συγγενείς/πλατείες.

Αν πάλι σου αρκεί ένα απλό γκουγκλάρισμα που θα βγάλει "αστεία" αποτελέσματα, δικαίωμά σου μεν - διαφωνώ ότι έτσι κάνεις δουλειά δε.

 

Όλα τα παραπάνω, το ξαναλέω, με γνώμονα την τάδε καταναλωτική μου εμπειρία σε βάθος τάδε χρόνων (και δεν αφορά μόνο την Lidl, καθώς ποτέ δεν έχω πάρει σουπερμαρκετίσιο "φθηνόλαδο" που να μου έχει κάνει έστω λίγο κάπως). Δεν είναι ότι "έτσι στη θεωρία και φιλοσοφικά μιλώντας τα πολυεθνικά σουπερμάρκετ δεν υπάρχει περίπτωση να προωθήσουν κάτι βλαβερό". Συνθήκη που μου αρκεί για να κοιτάω με μισό μάτι μισόλογα σε μπλογκ και να ρίχνω "το βάρος της απόδειξης / αλλιώς ουστ" σε αυτούς. Δεν είναι ότι περιμένω να μου χτυπήσει την πόρτα ο ΕΦΕΤζής και να μου τρίψει στην μούρη κατοστασέλιδο με έρευνες/πορίσματα/αδιάσειστες αποδείξεις για να πειστώ ότι "ναι ρε παιδί μου, παλιόλαδο τελικά το τάδε", αλλά παραείναι λίγες οι μπλογκοαναφορές για να τους δώσω βάση.

 

Στην τελική, όποιος αληθινά ενδιαφέρεται για την πάρτη του και δεν θέλει να μείνει με φόβο αμφιβολίας και ΔΕΝ του αρκεί η ίδια του η γεύση, καλό θα ήταν να πάρει ένα τέτοιο φθηνόλαδο και να βρει να το δώσει σε κάποιο εργαστήριο για ανάλυση (προφανώς όχι και το πιο εύκολο πράγμα στον κόσμο, αλλά).

 

 

@washcloud Με λιγα λογια θα θες να πεις πως υπηρξε διαβολη και πως η εταιρεια απλα καθησε και την δεχτηκε ...οκ

Δεν σε καταλαβαινω με τιποτα φιλε

 

...ούτε εγώ πάντως σε καταλαβαίνω αδερφέ. Ειλικρινά και χωρίς καμμία "περίεργη" διάθεση (για οποιονδήποτε λόγο) απέναντί σου.

 

Παρομοίως βέβαια δεν καταλαβαίνω ούτε την δικιά μου ή κάτι φίλους που όταν δούνε κατσαρίδα/έντομο/σκαθάρι/αράχνη/σαύρα κλπκλπ αλλάζουν 27 χρώματα και πηδάνε 34 μέτρα παραπέρα, ενώ εγώ θα το μαζέψω ήσυχα-ήσυχα με το χεράκι μου (και πχ σκορπιός ακόμη να είναι) και θα το απομακρύνω (χωρίς να το ξεπαστρέψω) χωρίς υστερίες και ταρατατζούμ. Θέλω να πω ότι διακρίνω υπερβολικές, ή μάλον "μη-ψύχραιμες" αντιδράσεις/οπτικές/πρακτικές, "ακόμη και στα λάδια", χωρίς ΠΙΘΑΝΩΣ να υπάρχει ΕΠΑΡΚΗΣ λόγος, με βάση τα δεδομένα...

Γιατι δεν μιλατε με προσωπικα μηνυματα???

 

...ο μόνος λόγος που δεν το κάνω εγώ πάντως, είναι ότι ΝΟΜΙΖΩ πως η εν λόγω κουβέντα είναι δημόσιου ενδιαφέροντος (όσο κι αν δυσαρεστεί αρκετούς, είτε λόγω σεντονιών είτε λόγω ξερωγώ). "Ιδιωτικά" δεν έχω κανέναν απολύτως λόγο να το κάνω.

Υπόσχομαι όμως ότι σκάω εδώ και τώρα. Το είπα και πριν, αλλά τώρα θα το τηρήσω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουμε στοιχεία για την σκούπα που βγάζει την Πέμπτη;

Πόσα Α έχει και σε ποιους τομείς;

 

Αν πάω από μαγαζί, θα τα γράφει πάνω στο κουτί;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουμε στοιχεία για την σκούπα που βγάζει την Πέμπτη;

Πόσα Α έχει και σε ποιους τομείς;

 

Αν πάω από μαγαζί, θα τα γράφει πάνω στο κουτί;

Οχι φιλε μου.. εισαι εκτος θεματος και χαλας και το θεμα..!!! Ρωτα τιποτα για λαδια να παρεις απαντηση..
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουμε στοιχεία για την σκούπα που βγάζει την Πέμπτη;

Πόσα Α έχει και σε ποιους τομείς;

 

Αν πάω από μαγαζί, θα τα γράφει πάνω στο κουτί;

Ναι βεβαια στο κουτι επανω θα εχει το σηματακι με την καταναλωση και τις επιδοσεις σε διαφορους τομεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεις να το τεκμηριωσεις αυτο; Ποσα ευρω παραπανω μιλαμε και τι καλυτερο εχει η hoover;
Σοβαρη ερωτηση χωρις ιχνος ειρωνιας η τρολαρισματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν 2 χρονια ετοιμαζομουν να παρω σκουπα απο το λιντλ και με απετρεψε ενα παλληκαρι και μου προτεινε hoover. Πηρα το μοντελο Telios και απο τοτε ολα καλα ως τωρα. Παντως παιζουν πολλα μοντελα στο σκρουτζ και ξεκινουν απο 62€. Εγω εψαχνα απο κριτικες σε σκρουτζ και amazon.

 

http://www.skroutz.gr/c/436/hlektrikes-skoupes.html?order_by=rating&order_dir=desc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...