Προς το περιεχόμενο

Lidl


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για όσους ενδιαφέρονται χτες πήρα και λάδι αυτοκινήτου ημισυνθετικό 10 - 40 στα 15 ευρώ τα 5 λίτρα.

 

Η προσφορά ήταν για την προηγούμενη βδομάδα αλλά δεν είχε φέρει πιθανώς λόγω έλλειψης.

 

δεν ειναι κακό λάδι αν το κρατας 5-6-7 χιλ χλμ. Το εχω πάρει και εγω για το προηγουμενο μου αμαξι που του αλλαζα ανα μαξ 5000 χλμ λαδια.

 

Τη στιγμή που υπάρχει ωστόσο το λάδι της GM με 16€ http://www.skroutz.gr/s/6162746/GM-Opel-10W-40-5L.html και κάθεται σχεδον σε όλα τα αμαξια που παιρνουν 10-40 δε βρισκω λόγω να προτιμήσεις του lidl.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δε

 

 


 

Υπαρχουν πλατοκαθισματα, για το πισω καθισμα;;;;;

Μπορεί να μην υπάρχουν αλλά αφού δεν βάζω κανέναν μέσα δεν με ενδιαφέρει. Το θέμα όπως είπα είναι το πως χρησιμοποιεί ο καθένας το αυτοκίνητο και που το παρκάρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγορασα σημερα τα 2 ρολά/θηκες που ειχε για αλουμονοχαρτο και μεμβρανη. Δυστυχως τα 2 καπακια που συγκρατουν τα ρολα μέσα, δεν σφιγγουν και πεταγονται πανευκολα, κριμα που δεν ειναι βιδωτα. Τα κολλησα με σελοτειπ μπας και κρατησουν στη θεση τους. Φτηνοκατασκευη που κανονικα θα τα επεστρεφα πισω, αλλα τα χρειαζομαι πολύ και θα τα κρατησω.

*Εκτός αν μου ετυχε εμενα ελαττωματικη παρτιδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειναι κακό λάδι αν το κρατας 5-6-7 χιλ χλμ. Το εχω πάρει και εγω για το προηγουμενο μου αμαξι που του αλλαζα ανα μαξ 5000 χλμ λαδια.

 

Τη στιγμή που υπάρχει ωστόσο το λάδι της GM με 16€ http://www.skroutz.gr/s/6162746/GM-Opel-10W-40-5L.html και κάθεται σχεδον σε όλα τα αμαξια που παιρνουν 10-40 δε βρισκω λόγω να προτιμήσεις του lidl.

 

Το λαδι του Lidl εχει ομως εγγυηση καλης λειτουργιας για 3 χρονια, αυτο δεν σε ενδιαφερει;

Γιατι ενα αυτοκινητο αλλαζει λαδια τοσο συχνα; Ειναι ποσο παλιο;

 

Αγορασα σημερα τα 2 ρολά/θηκες που ειχε για αλουμονοχαρτο και μεμβρανη. Δυστυχως τα 2 καπακια που συγκρατουν τα ρολα μέσα, δεν σφιγγουν και πεταγονται πανευκολα, κριμα που δεν ειναι βιδωτα. Τα κολλησα με σελοτειπ μπας και κρατησουν στη θεση τους. Φτηνοκατασκευη που κανονικα θα τα επεστρεφα πισω, αλλα τα χρειαζομαι πολύ και θα τα κρατησω.

*Εκτός αν μου ετυχε εμενα ελαττωματικη παρτιδα.

Τα εχω και εγω, δυστηχως στο συγκεκριμενο προιον ισχυει το ρητο "η φτηνια τρωει τον παρα" ειναι κακοκατασκευασμενα. Μαζευω τα καπακια πολυ συχνα απο κατω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Το λαδι του Lidl εχει ομως εγγυηση καλης λειτουργιας για 3 χρονια, αυτο δεν σε ενδιαφερει;

Γιατι ενα αυτοκινητο αλλαζει λαδια τοσο συχνα; Ειναι ποσο παλιο;

 

Τι θα πει τρία χρόνια εγγύησης για ένα λάδι δε μπορώ να το αντιληφθώ...;

Άλλαζα ανα 5000 χλμ ελέω turbo.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτη η σημειωση που εχει για τους αεροσακους, ξερει κανεις πρακτικα τι σημαινει;;;;

 

Λογικά ότι, όταν τοποθετηθούν, δεν εμποδίζουν τον αερόσακο τού καθίσματος ν' ανοίξει σε ενδεχόμενη σύγκρουση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά ότι, όταν τοποθετηθούν, δεν εμποδίζουν τον αερόσακο τού καθίσματος ν' ανοίξει σε ενδεχόμενη σύγκρουση.

 

Καλα, αυτο καταλαβαινω κι εγω, αλλα επειδη δεν μπορω να εξηγησω τι ακριβως εννοει, ρωτω μηπως ξερει καποιος κατι πιο χειροπιαστο.

Μπορει να εχει ξαναφερει τα συγκεκριμενου τυπου στο παρελθον.

Αραγε εχει 'κοψιματα' στα πλαινα; Αυτο να εννοει; Ή μηπως εχει στα πλαϊνα 'λεπτο' υφασμα ωστε σε περιπτωση που παει να ανοιξει ο αεροσακος, να μην εμποδιστει απο το καλλυμα; Ή να εννοει κατι αλλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι θα πει τρία χρόνια εγγύησης για ένα λάδι δε μπορώ να το αντιληφθώ...;

Άλλαζα ανα 5000 χλμ ελέω turbo.

Για αστειο το εγραψα paylidis, μαλλον αποτυχημενο :)

 

 

Καλα, αυτο καταλαβαινω κι εγω, αλλα επειδη δεν μπορω να εξηγησω τι ακριβως εννοει, ρωτω μηπως ξερει καποιος κατι πιο χειροπιαστο.

Μπορει να εχει ξαναφερει τα συγκεκριμενου τυπου στο παρελθον.

Αραγε εχει 'κοψιματα' στα πλαινα; Αυτο να εννοει; Ή μηπως εχει στα πλαϊνα 'λεπτο' υφασμα ωστε σε περιπτωση που παει να ανοιξει ο αεροσακος, να μην εμποδιστει απο το καλλυμα; Ή να εννοει κατι αλλο;

Αυτο ακριβως εννοει, στα σημεια που τα αυτοκινητα εχουν συνηθως αεροσακους βαζουν λεπτα υφασματα η αδυναμες ραφες ωστε ο αεροσακος να μπορεσει να αναπτυχθει εαν ποτε χρειαστει.

Δοκιμασα μια φορα αυτα τα καλυματα, αλλα δεν μπορεζα να τα τεζαρω (τεντωσω) καθολου καλα. Δεν ξερω πως το καταφερνετε οι αλλοι, ισως εαν ειχα και αλλο ατομο μαζι να γινοταν δουλεια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αυτο ακριβως εννοει, στα σημεια που τα αυτοκινητα εχουν συνηθως αεροσακους βαζουν λεπτα υφασματα η αδυναμες ραφες ωστε ο αεροσακος να μπορεσει να αναπτυχθει εαν ποτε χρειαστει.

Δοκιμασα μια φορα αυτα τα καλυματα, αλλα δεν μπορεζα να τα τεζαρω (τεντωσω) καθολου καλα. Δεν ξερω πως το καταφερνετε οι αλλοι, ισως εαν ειχα και αλλο ατομο μαζι να γινοταν δουλεια.

 

 

Δεν ηξερα οτι υπαρχουν τετοια.

 

Εσυ τετοιου τυπου δοκιμασες; Ειναι οντως ετσι στο πλάι;

 

Εμπιστευομαι το lidl, δεν φερνει βλακειες, αλλα οντως αν γινει η κακια στιγμη, θα μπορεσει αν ανοιξει ο πλευρικος αεροσακος καθισματος, ή θα εγκλωβιστει μες το καλλυμα, και μιλω για καλλυμα με προβλεψη για αεροσακο παντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικη μου γνωμη ειναι οτι τα καλυματα του Lidl (δεν ξερω απο αλλους, δεν μπαινω ποτε σε μαγαζια με αξεσουαρ για αυτοκινητα) ειναι απο λεπτο υφασμα γενικοτερα, σχεδον ημιδιαφανο. Δινει την αισθηση οτι με τα χερια εαν το τραβηξεις θα ανοιξει στα δυο. Ετσι μου φαινεται. Ο αεροσακος παλι οταν ανοιγει το κανει με μεγαλη ορμη τοσο πολυ που σπαει και τα (ειδικα σχεδιασμενα) πλαστικα του ταμπλο. Εαν γραφει airbag δεν θα φοβομουν καθολου, θα συνεχιζα να ειμουν προσεκτικος στον δρομο παρολαυτα. Τα παραπανω ειναι προσωπικη γνωμη, δεν μπορω να σου πω τι να κανεις εσυ, γραφω τι θα εκανα εγω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικη μου γνωμη ειναι οτι τα καλυματα του Lidl (δεν ξερω απο αλλους, δεν μπαινω ποτε σε μαγαζια με αξεσουαρ για αυτοκινητα) ειναι απο λεπτο υφασμα γενικοτερα, σχεδον ημιδιαφανο. Δινει την αισθηση οτι με τα χερια εαν το τραβηξεις θα ανοιξει στα δυο. Ετσι μου φαινεται. Ο αεροσακος παλι οταν ανοιγει το κανει με μεγαλη ορμη τοσο πολυ που σπαει και τα (ειδικα σχεδιασμενα) πλαστικα του ταμπλο. Εαν γραφει airbag δεν θα φοβομουν καθολου, θα συνεχιζα να ειμουν προσεκτικος στον δρομο παρολαυτα. Τα παραπανω ειναι προσωπικη γνωμη, δεν μπορω να σου πω τι να κανεις εσυ, γραφω τι θα εκανα εγω.

 

Χρησιμη παρατηρηση, να σαι καλα!

Ειδες, και το 'λεπτο' υφασμα εχει τα θετικα του!!!

 

Μηπως μπορεις να μου πεις, αν εχεις προσεξει, αν τα καλλυματα που φερνει, ειναι σε ιδιες διαστασεις, ή έχει σε διαφορων ειδων;

universal μεν, αλλα μπορει να εχει διαφορες διαστασεις, ισως, υποθεση κανω. Τι ισχυει;

 

Επισης, μηπως θυμασαι, αν εχει επιλογη για σετ με ενιαιο μη διαιρουμενο καλυμμα για το πισω καθισμα;

Γιατι απο τις φωτογραφιες του φυλλαδιου δεν μπορω να καταλαβω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε mentora, να σου δωσω εγώ τα λεφτά να τα πάρεις; Για ενα ζευγαρι καλυματα καθισμάτων κάνεις τόσο ντόρο και ερωτήσεις, αν ήθελες να αγοράσεις κάτι λιγο πιο σοβαρό (π.χ. ενα κινητό) θα επρεπε να ανοιχει καινουργιο forum. Αν ειναι να χτίσεις σπιτι θα πρεπει να στηθεί νεο internet.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...