Προς το περιεχόμενο

Lidl


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
Τπτ δραματικό ;;; Και όσοι δε φορτώνουν τα πράγματα στο αυτοκίνητο, πώς θα τα πάρουν;;

 

[...]

Όσοι ψωνίζουν τακτικά από το Lidl δεν εξαρτώνται από τις σακούλες του, έχουν τις δικές τους. Αλίμονο αν πας στο Lidl για να γλυτώσεις λεφτά και χρεώνεσαι κάθε φορά με την αγορά σακούλας. Τότε είσαι κορόιδο, χάνεις λεφτά δεν κερδίζεις. ;)

 

 

το προβλημα των περισσοτερων ειναι νομιζω με την ποιοτητα

ας ειχε επωνυμα ειδη και ας μην ειχε πολυτελειες

Μα, δεν καταλαβαίνεις ότι εκεί ακριβώς στηρίζεται η χαμηλή τιμή; Το Lidl πηγαίνει σε μικρούς παραγωγούς, οι οποίοι δεν προσεγγίζουν τις μεγάλες αλυσίδες, παίρνει σε χαμηλές τιμές τα προϊόντα τους και τα προωθεί μέσω του δικού του δικτύου. Αν έπαιρνε τα "επώνυμα" είδη, οι τιμές του θα ήταν πολύ διαφορετικές.

 

Και γι'αυτό είχε δημιουργηθεί το σχετικό θέμα στην Επιτροπή Ανταγωνισμού πριν από μερικά χρόνια: οι εκβιασμοί των μεγάλων αλυσίδων στους μικρούς παραγωγούς για να μην δίνουν προϊόντα στο Lidl. Είχαν πέσει πρόστιμα εκατομμυρίων!

 

εγω δεν εμπιστευομαι αγνωστου προελευσεως και ποιοτητας τροφιμα

[...]

 

Πολλοί δεν εμπιστεύονται τα "άγνωστα" προϊόντα. Εκεί ακριβώς στηρίζονται οι "επώνυμες" εταιρείες για να πωλήσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ένα σχόλιο για τις σακούλες:

 

Τα Lidl είναι γερμανικά, στη Γερμανία οι πλαστικές σακούλες χρεώνονται 25 λεπτά η μία, κυρίως φόρος για το περιβάλλον, επομένως οι περισσότεροι έχουμε υφασμάτινες σακούλες πολλών χρήσεων.

 

Αν το καλοσκεφτούμε, δεν είναι και τόσο κακό για μισή ώρα, από το Super market σπίτι, να έχουμε ανακυκλώσιμες σακούλες...

 

Και off topic σχόλιο: Τα πλαστικά μπουκάλια των αναψυκτικών χρεώνονται στη Γερμανία από 15 λεπτά και αλουμινένια κουτάκια 30λεπτά, στην ίδια λογική με τις σακούλες, που ουσιαστικά μας ωθούν στην ανακύκλωσή τους... Ε ούτε αυτό είναι κακό και ας σκεφτούμε πόσα κουτάκια αναψυκτικά πουλάει ένα περίπτερο την ημέρα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...Kάποτε μου είχε κάνει εντύπωση το θέμα "e-shop".

Έλεγα, "τί διάλο, μονό εγώ ΔΕΝ έχω προβλήματα ;" .

...Μετά έλεγα "ε,μάλλον είναι θέμα περιοχής...".

Και τώρα πέτυχα το θέμα "Lidl". Που αν μη τί άλλο, είναι όσο φασόν δεν πάει.

Και βλέπω "πάλι 1 από τα ίδια" (με μια γρήγορη ματιά ) : Κράξιμο , τον έναν τον πιάνει κόψιμο με το που βλέπει την ταμπέλα του, στον άλλον κρύβουν τις σακκούλες...

Ήμαρτον.

10 χρόνια ψωνίζω από 3 ειδών "φθηνοσουπερμάρκετ" , και ναι , ΤΕΛΕΙΑ δεν είναι, αλλά όχι και να πάρουμε τα βουνά με την πάρτη τους...

Ξέρω ότι καλώς ή κακώς, αν έπαιρνα τα ίδια πράγματα "επώνυμα" (ας γελάσω...), τα παίρνω γύρω στο 60% φθηνότερα...Κι αυτό είναι μεγάλη ιστορία.Μερικά προϊόντα, όντως δεν μου αρέσουν.Όπως δεν μου αρέσουν και κάποια "επώνυμα" (κοίτα να δεις που έγινε και δόκιμος ο όρος...).Αλλά δεν είναι ΤΟΣΟ θέμα ποιότητας.Είναι θέμα ΓΕΥΣΗΣ κυρίως (πώς λέμε "γούστο...). Και ειδικά του Lidl, υπάρχουν προϊόντα που τα προτιμάω. Κι όχι μόνο αυτού. Και τόσα χρόνια, μια χαρά, κανένα πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το προβλημα των περισσοτερων ειναι νομιζω με την ποιοτητα

ας ειχε επωνυμα ειδη και ας μην ειχε πολυτελειες

 

εγω δεν εμπιστευομαι αγνωστου προελευσεως και ποιοτητας τροφιμα

εδω παιρνεις γνωστες μαρκες ευρειας καταναλωσης και βρισκεις μεσα παπαδες φαντασου εκει

το οτι δεν επαθα τιποτα σημερα που εφαγα δε σημαινει οτι αν τρωω 10 χρονια δεν θα παθω κατι

 

Έχοντας στον πολύ στενό μου κύκλο άτομα που δουλεύουν στο χημείο του κράτους, μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι τα προϊόντα τους είναι τις περισσότερες φορές πολύ καλύτερα από τα επώνυμα που διαφημίζονται/πωλούνται στα υπόλοιπα σουπερ μαρκετ.

 

Όσο για το αγνώστου προέλευσης, δεν υπάρχει τίποτα που να κυκλοφορεί στην αγορά και να μην αναγράφεται η προέλευση. Τώρα το ότι εσύ πιστεύεις ότι ο Μιμίκος για παράδειγμα χαίρει μεγαλύτερης εμπιστοσύνης από μια αλυσίδα καταστημάτων σε Γερμανία, Αγγλία, Γαλλία, Φιλανδία, Δανία, Τσεχία και ξέρω 'γω που αλλού οφείλεται στη νοοτροπία του μέσου Έλληνα που θεωρεί ότι "ό,τι πληρώνεις παίρνεις", ότι "το ακριβό είναι οπωσδήποτε καλό" και ότι "αφού το διαφημίζει ο Παρτσαλάκης, θα το πάρω".

Τέλος, κάθε μέρα πίνω καφέ στο μπαλκόνι μου. Αυτό δε σημαίνει ότι σε 10 χρόνια δε θα πέσει ένας μετεωρίτης εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μακαρι να ειναι καλα τα προιοντα που πουλαει

δεν μπορω να το ελεγξω

και αυτο που ειπα ειναι επειδη ειπωθηκε οτι αφου δεν με επιασε τσιρλιπιπι ή δεν πεθανα την ωρα που το εφαγα αρα ειναι καλο

γενκα πιστευω στο "ό,τι πληρώνεις παίρνεις", αλλα οχι ότι "το ακριβό είναι οπωσδήποτε καλό"

επισης το πολυ φθηνο ειναι πολυ σπανιο να ειναι καλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και που λέτε! Είχα μια κουβέντα με έναν Γερμανό φίλο που μου έλεγε για τα Aldi. Αυτό είναι ένα budget supermarket στο κλίμα των Lidl και των Plus, το οποίο ξεκίνησε με την φιλοσοφία του να μην ξοδέψει δεκάρα σε διαφημίσεις αλλά να εκμεταλλευτεί αυτό το κεφάλαιο προκειμένου να κρατήσει χαμηλά τις τιμές. Αρχικά ήταν το supermarket των φτωχών που "επειδή ήταν φτηνό, ήταν σκατά η ποιότητα". Αυτό παρ' όλο που τα Aldi είχαν τη δική τους αλυσίδα εργαστηρίων και πιστοποίησης/ελέγχου προϊόντων, ήταν φτηνά -άρα ήταν σκουπίδια.

 

Μέχρι που η αρμόδια υπηρεσία πιστοποίησης προϊόντων στη Γερμανία (έψαχνα ώρα να βρω το επίσημο όνομα, ήταν σιδηρόδρομος, συγχωρέστε με) αποφάσισε να κάνει έλεγχο! Αυτή η υπηρεσία έχει ένα πολύ μη-Ελληνικό γνώρισμα λοιπόν: δεν αγοράζεται. Για την ακρίβεια, δεν αγοράζεται ΤΟΣΟ πολύ, που όχι μόνο είναι το motto τους, όχι μόνο αυτού του είδους η "τιμιότητα" τους προσδίδει 100 φορές τα κέρδη από το να λαδώνονταν, αλλά όταν μια ασφαλιστική εταιρεία (ελέγχει τα πάντα, από αμάξια μέχρι υπηρεσίες) πήρε 3 αστεράκια (5/5 είναι το χειρότερο) το είχε βάλει στη διαφημιστική της μπροσούρα. Σκεφτείτε τι σημαίνει να πάρεις 2 ή 1 αστεράκι.

 

Όταν λοιπόν αυτός ο οργανισμός έκανε τον έλεγχο στα Aldi, όχι μόνο τα αξιολόγησε πολύ ψηλά (τα Lidl ήταν στη 2η θέση και τα Pennymarkt στην 4η) αλλά συγκεκριμένα μια κρέμα προσώπου που κατασκεύαζε η Aldi βαθμολογήθηκε με 1 αστεράκι (η καλύτερη κρέμα προσώπου της χρονιάς κτλ) ενώ η αντίστοιχη της Oil of Olaz με 5.

 

Σκεφτείτε το!!!!111

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γενκα πιστευω στο "ό,τι πληρώνεις παίρνεις", αλλα οχι ότι "το ακριβό είναι οπωσδήποτε καλό"

επισης το πολυ φθηνο ειναι πολυ σπανιο να ειναι καλο

 

δηλαδή πιστεύεις ότι σχεδόν ό,τι πληρώνεις παίρνεις; (περίπου;/ίσως;/μάλλον;/ενδεχομένως;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τι ακριβώς παίρνεις όταν πληρώνεις 500++? γυαλιά ηλίου Tom ford? (άλλη κατηγορία αλλα εταιρείες τύπου burberry/lv μου γυρνάνε το μυαλό). Τεσπά off topic..

Δυστυχώς η ευτυχώς και τα είδη πρώτης ανάγκης έχουν πάρει την οδό της "μόδας" και δύσκολα θα ξεφύγουμε απο αυτό... Eίναι η "σίγουρη λύση" η αυτό που έχουμε μάθει..

Με το δίκιο μας είμαστε καχύποπτοι στα "πολύ φθηνά" αλλα κάποια στιγμή πρέπει να ξεφύγουμε απο αυτό και να μάθουμε να τα ξεχωρίζουμε..

Απο lidl για παράδειγμα ώντας campingο/ποσειδοvisitor έχουμε εφοδιαστεί ουκ ολίγες φορές μιας και η ποιότητα δεν ήταν ακριβώς αυτό που ψάχναμε τότε. Μέσα στις πολλές αηδίες ξεχωρίσανε αρκετά γευστικά/ποιοτικά ανάλογα με την κατηγορία τους προιόντα.. Δυστυχώς αν δεν δοκιμάσεις δεν μπορείς να μάθεις..

Συμπέρασμα μου: Ποτέ κατεψυγμένα/με σύντομη ημερομηνία λήξης προιόντα (λέγε με γάλα/τυρί/αλλαντικά).. Αλλα προτίμηση στα συσκευασμένα.(κυρίως junk βέβαια) Επίσης ΠΟΤΕ ποτά αλλα προτίμηση στις μπύρες.(erdinger/veltins είναι μια χαρά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ακριβώς εννοείς "ΠΟΤΕ ποτά"; Έχεις ακούσει κάτι; Ή όλο αυτό το βασίζεις στην κρίση σου;

Επίσης επί 2 χρόνια δούλευα σε μπυραρία στην οποία σέρβιρα βέλτινς και έρντινγκερ, δεν είναι μπύρες λίντλ. Το λιντλ δεν φτιάχνει μπύρες. (ούτε ποτά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα τα παραπάνω ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ οτι αφορούν την προσωπική μου κρίση μιας και δεν λέω οτι η ποιότητα κατασκευής είναι κακή.. Απλά οτι ότι έχω πάρει απο "ποτά" απο το lidl (και δεν είναι και λίγα) και γευστικά(αισθητηριακά αν θέλεις) δεν με ενθουσίασαν και μάλλον μου άφησαν και κακή εντύπωση. Σίγουρα κάπου εκει μέσα θα υπάρχει κάτι που πίνεται (βότκα rachmaninoff π.χ.) αλλα ιδιαίτερα σε αυτά που πίνω είμαι αρκετά επιλεκτικός και προτιμώ να ακολουθώ την πεπατημένη...(δικιά μου πεπατημένη). Κρασιά/ρετσίνες/ούζα απλά δεν παλευόντουσαν...Αν κάποιος έχει κάτι καλό στα υπόψη ας μας πεί να δοκιμάσουμε ευχαρίστως.. :)

Όσον αφορά τις veltins κ erdinger προφανώς κ γνωρίζω οτι είναι ευρείας κατανάλωσης και αποδοχής και γι αυτό και τις προτείνω άλλωστε γιατί είναι σε πολύ καλή τιμή + ποιοτικές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ Lucifer, "υπηρεσία πιστοποίησης προϊόντων" στα γερμανικά TÜV και όντως ελέγχει τα πάντα, οτιδήποτε φέρει το made in Germany φέρει τη σφραγίδα τους, αλλά είναι και το ΚΤΕΟ για τα αυτοκίνητα...

 

@ garnele, τα ποτά αυτών των super market, είναι απομιμήσεις των αυθεντικών, ρούμι Kaptain Morgan, Ouzo 13 etc, etc. Δεν ξέρω αν τα έχεις δοκιμάσει ποτέ, αλλά 1. είναι υπερβολικά γλυκά, 2. δεν αντέχονται μετά το 3-4 ποτό, 3. το πρωινό ξύπνημα είναι αδύνατο, 4. στη Γερμανία τα αγοράζουν μόνο οι αλκολικοί ή όσοι ζουν από την πρόνοια και οι Ισπανοί φοιτητές...

Για τις μπύρες, είναι από τις εταιρείες που αναφέρουν πάνω, αλλά είναι σε πλαστικό μπουκάλι, έχουν 45 λεπτά, όταν οι κανονικές έχουν 70λεπτά και δεν αναφέρεται ο τόπος παρασκευής τους, παρά μόνο συσκευασίας τους κι αυτό με βάζει σε σκέψεις, ειδικά για τη Γερμανία που η Πολωνία και η Τσεχία είναι δίπλα.

 

Αυτά τα μικρά σχόλια, έτσι ώστε να μην ωραιοποιούνται καταστάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα ποτά αυτών των super market, είναι απομιμήσεις των αυθεντικών, ρούμι Kaptain Morgan, Ouzo 13 etc, etc. Δεν ξέρω αν τα έχεις δοκιμάσει ποτέ, αλλά 1. είναι υπερβολικά γλυκά, 2. δεν αντέχονται μετά το 3-4 ποτό, 3. το πρωινό ξύπνημα είναι αδύνατο, 4. στη Γερμανία τα αγοράζουν μόνο οι αλκολικοί ή όσοι ζουν από την πρόνοια και οι Ισπανοί φοιτητές...

 

Indeed

Αν και οι μπύρες υπάρχουν κανονικά και στο 500ml "κουτάκι"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nομίζω ότι κακώς μερικοί το έχουν πάρει ως "το Lidl είναι η κορυφή της ποιότητας και των γευστικών απολαύσεων", και αντιπαραθέτουν "επιχειρήματα". Επίσης, δε νομίζω ότι κανείς - εγώ τουλάχιστον - υποστηρίζει ότι παίρνεις κάτι που "αλλού" κοστίζει πχ 10 ?, ενώ στο Lidl μόνο 1?.Μάλλον με 5 θα το πάρεις.

Σίγουρα και υπάρχουν προϊόντα τα οποία είναι "τα καλύτερα", και "ό,τι πληρώσεις ,αυτό θα πάρεις". Το θέμα είναι όμως ότι αγοράζοντας από Lidl Midl Ξιντλ, ΕΠΙΛΕΚΤΙΚΑ (προσωπικά παίρνω συγκεκριμένα πράγματα από 3 s/m Lidl, Dia και Mαρινόπουλο),με αποτέλεσμα τα ψώνια του μήνα να κόβουν στη μέση τον λογαριασμό, εάν τα έπαιρνα από πχ Μασούτη. ΔΕΝ βγάζω 5 χιλιάρικα τον μήνα για να μπορώ να πάω σε ΕΝΑ s/m, και να πάρω "ό,τι γουστάρω βρε αδερφέ".Αλλά ΑΥΤΑ που παίρνω, δεν είναι ΑΣΧΗΜΑ.

(...ΕΧΕΙ και "άσχημα".Αυτά απλά δεν τα παίρνω...)

Κι αυτό είναι το θέμα.Ενώ πολυειπώθηκε ότι όχι μόνο "εύμορφα" δεν είναι...αλλά μάλλον ΚΙ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΑ.Πράγμα που απέχει τρελλά απ΄την πραγματικότητα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα ποτά αυτών των super market, είναι απομιμήσεις των αυθεντικών, ρούμι Kaptain Morgan, Ouzo 13 etc, etc. Δεν ξέρω αν τα έχεις δοκιμάσει ποτέ, αλλά 1. είναι υπερβολικά γλυκά, 2. δεν αντέχονται μετά το 3-4 ποτό, 3. το πρωινό ξύπνημα είναι αδύνατο, 4. στη Γερμανία τα αγοράζουν μόνο οι αλκολικοί ή όσοι ζουν από την πρόνοια και οι Ισπανοί φοιτητές...

 

Ναι, έχω δοκιμάσει το ρούμι και δεν είχα πρόβλημα την επόμενη. Όσο για την μπύρα, δεν έχω προσέξει κάτι τέτοιο.

Τέλος πάντων το πόιντ είναι ότι τα ποτά, τα λουκάνικα, τα ρύζια και ό,τι άλλο, είναι αυτό που λένε οι ίδιοι ότι είναι. Δεν τίθεται θέμα εξαπάτησης, σου γράφουν τα συστατικά, την προέλευση, και την ημερομηνία λήξης και το χημείο του κράτους τα εγκρίνει.

 

Και τα γκουλουάζ στη Γαλλία τα καπνίζουν τα τζάνκια και η μπας κλας κοινωνία αλλά για μας αυτό δε λέει κάτι.

 

 

washcloud, μέσα σε ένα πόστ 10 σειρών έχεις βάλει 8 ζευγάρια εισαγωγικών

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και απλά να συμπληρώσω ότι έχοντας διαβάσει πολλά oeko-test (έγκυρο γερμανικό περιοδικό που τεστάρει και ασχολείται με την οικολογικότητα προιόντων - από κρέμα προσώπου μέχρι δονητές!!!-), σχεδόν πάντα τα πασίγνωστα προιόντα, πατώνουν!!! Είναι αυτά που θα έχουν τα περισσότερα υπολείμματα φυτοφαρμάκων, απαγορευμένες χημικές ενώσεις για την υγεία κλπ.) αν θέλετε παραθέτω και πίνακα ως παράδειγμα.

 

Εσείς τι εμπιστευεστε σε θέματα αξιοπιστίας και διαφάνειας;;; Το λαμόγιο τον Ελληνάρα;; ή τον Γερμανό

 

Αυτά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...