Προς το περιεχόμενο

Lidl


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο φορτιστής του lidl κάνει αυτό που λέει το όνομα του, φορτίζει και συντηρεί μπαταρίες.

 

Και όχι, αν έχει μείνει από μπαταρία δεν θα βοηθήσει στο να το βάλεις μπροστά άμεσα για να φύγεις, αυτό το κάνουν οι εκκινητές.

 

Εφόσον η μπαταρία και το δυναμό είναι εντάξει, και το αυτοκίνητο δουλεύει συχνά, δεν χρειάζεται να φορτίζεις με άλλο τρόπο τη μπαταρία. Τα σύγχρονα αυτοκίνητα - σε αντίθεση με αυτά της δεκαετίας του 60 που είχαν δυναμό - διαθέτουν αλτενέιτορ, το οποίο φορτίζει ταχύτατα τη μπαταρία σε όλες τις συνθήκες.

 

Ο χρόνος φόρτισης είναι ανάλογος του πόσο άδεια είναι η μπαταρία, και της χωρητικότητας της, Ο συγκεκριμένος δίνει max ρεύμα 1,2 ampere, αν ξέρεις τη χωρητικότητα της μπαταρίας σου και πόσο άδεια είναι μπορείς πανεύκολα να υπολογίσεις πόσες ώρες χρειάζονται.

 

Ένας τέτοιος φορτιστής είναι χρήσιμος για να φορτίσεις μια πεσμένη μπαταρία, για να συντηρήσεις μια μπαταρία όταν αυτή δεν χρησιμοποιείται για μεγάλα διαστήματα, και για να προετοιμάσεις μια καινούργια μπαταρία. Το μόνο του ελάττωμα είναι ότι μετά από τυχόν διακοπή ρεύματος δεν συνεχίζει τη φόρτωση αυτόματα, αυτό το κάνει πχ ο αντίστοιχος c-tec που έχει τριπλάσια τιμή.

να ρωτησω κατι πανω σε αυτο που απαντησες στον προηγουμενο φιλο.στα νεας τεχνολογιας η μπαταρια φορτιζει απλα αν δουλευει η μηχανη η πρεπει να κινουνται κιολας? ευχαριστω!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ρωτησω κατι πανω σε αυτο που απαντησες στον προηγουμενο φιλο.στα νεας τεχνολογιας η μπαταρια φορτιζει απλα αν δουλευει η μηχανη η πρεπει να κινουνται κιολας? ευχαριστω!!!

 

Αν και off topic, το αλτενέιτορ παίρνει κίνηση από τον κινητήρα, όχι από τους τροχούς. Είναι εντελώς άσχετο αν κινείται η όχι το όχημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο φορτιστής του Lidl στη φόρτιση

εμφανίζει ενδείξεις διαφορετικές από το πολύμετρο που συνδέω παράλληλα.

 

Για δε επαναφορά μπαταρίας,

αποδείχθηκε μη αποτελεσματικός.

 

Επίσης στη συντήρηση,

ο φορτιστης του Lidl δεν επανέρχεται αυτόματα μετά από διακοπή ρεύματος,

άρα χρειάζεται επίβλεψη.

 

Για τους παραπάνω λόγους,

δεν τον προτείνω.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μιας και αναφερθηκε νωρίτερα η κουκουλα θα ηθελα τη γνώμη σας για την επιλογη διαστασης. Οι διαστασεις του αυτοκινητου με ανοιχτους καθρεφτες ειναι οι παρακατω:

 

LENGTH 166.4 in OR 4227 mm   WIDTH 76.1 in OR 1933 mm HEIGHT 56.3 in OR 1430 mm    

 

με κλειστους πεφτει καπου στο 1,80 το πλατος. Τι να παρω για να καθεται υποτυπωδως καλα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλαιοτερα (2+ χρόνια) που ειχα παει να τη δω δεν εγραφε πανω κατι, ισως το εβαλαν τωρα...; Και παλι δεν ξερω δεν εχω ξαναπαρει κουκουλα και θελω μια αλλα η γνησια εχει 350€ και για μια ραφτη απο εξειδικευμενο μαγαζι που ρωτησα ήθελαν 150

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο φορτιστής του Lidl στη φόρτιση

εμφανίζει ενδείξεις διαφορετικές από το πολύμετρο που συνδέω παράλληλα.

 

Δεν ισχύει αυτό, όσες φορές έχω δοκιμάσει πολύμετρο οι ενδείξεις του φορτιστή ήταν σωστές, το δοκίμασα πάλι μόλις τώρα:

 

http://i68.tinypic.com/111i3ae.jpg

http://i66.tinypic.com/i5dbnr.jpg

http://i67.tinypic.com/sy5jee.jpg

 

Για δε επαναφορά μπαταρίας,

αποδείχθηκε μη αποτελεσματικός.

Όταν λες "επαναφορά" μπαταρίας τι ακριβώς εννοείς? Επίσης στην περίπτωση που ο συγκεκριμένος αποδείχθηκε μη αποτελεσματικός, δοκίμασες κάποιον άλλον που έφερε αποτέλεσμα, και αν ναι ποιόν?

 

Αν και είναι έξυπνος φορτιστής, σίγουρα δεν μπορεί να αναστήσει νεκρές μπαταρίες. Μόλις συνδέσεις πάνω του μια μπαταρία μετράει την τάση της, αν δει τουλάχιστον 10,5V ξεκινάει κανονικά τη φόρτιση, αν δει από 7,5 έως 10,5V τότε ξεκινάει το πρόγραμμα αναζωογόνησης(στέλνει παλμούς μπας και την κάνει να συνέλθει), αν δει κάτω από 7,5V τη θεωρεί κατεστραμμένη και δεν κάνει τίποτα.

 

Επίσης στη συντήρηση,

ο φορτιστης του Lidl δεν επανέρχεται αυτόματα μετά από διακοπή ρεύματος,

άρα χρειάζεται επίβλεψη.

Ισχύει αυτό, το έγραψα και πιο πάνω. Έλα όμως που, όπως επίσης έγραψα παραπάνω, αυτοί που έχουν τα ίδια χαρακτηριστικά και συνεχίζουν κανονικά τη φόρτιση/συντήρηση μετά από διακοπή ρεύματος είναι πολλές φορές ακριβότεροι... Πχ αυτός:

 

https://www.skroutz.gr/s/6145174/CTEK-MXS-3-8.html

 

ο οποίος από την άλλη όμως δεν έχει ούτε ένδειξη τάσης, ούτε δυνατότητα φόρτισης μπαταρίας 6V.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και off topic, το αλτενέιτορ παίρνει κίνηση από τον κινητήρα, όχι από τους τροχούς. Είναι εντελώς άσχετο αν κινείται η όχι το όχημα.

Σ ευχαριστω πολυ για τηναπαντηση!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για άλλο πήγα και πήρα τη συσκευή που έχει για καθαρισμό δοντιών (water jet flosser). Κάπου είχα δει ότι αξίζουν, το θυμήθηκα και το πήρα. Πιστεύω να είναι οκ!

 

https://www.lidl-hellas.gr/el/prosfores.htm?articleId=4320

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^^^^

Χαχα την είδα και εγώ αλλά είχα πάει για τη ζυγαριά και το αφήσα.αν οντως αξίζει το σκέφτομαι.παντως η ζυγαριά βγήκε μια χαρά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:-D  :lol:

 

Εγώ πήγα για γάλα και φρυγανιές και τελικά πήρα και καλύματα,γιατί το ύφασμα στα καθίσματα είναι σε μαύρο χάλι.

Πήρα αυτά με το μπλέ σημαδάκι.Θα δω αύριο αν ευκαιρήσω να τα βάλω.

 

 Γράφουν coton είδα ότι έχουν και φερμουάρ κάποια.Φαίνεται καλή δουλειά.Θα δω αύριο αν μπορέσω να τα βάλω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:-D  :lol:

 

Εγώ πήγα για γάλα και φρυγανιές και τελικά πήρα και καλύματα,γιατί το ύφασμα στα καθίσματα είναι σε μαύρο χάλι.

Πήρα αυτά με το μπλέ σημαδάκι.Θα δω αύριο αν ευκαιρήσω να τα βάλω.

 

 Γράφουν coton είδα ότι έχουν και φερμουάρ κάποια.Φαίνεται καλή δουλειά.Θα δω αύριο αν μπορέσω να τα βάλω.

 

 

πιασε κοκκινο αρχηγε

αυριο θα τα βαλω

αυτα με το μπλε σημαδακι :shock:

 

εμένα με αρέσει που είναι λεπτό ύφασμα και όχι αυτά τα μαξιλαροειδή τα άβολα (αν ήδη το κάθισμα σου είναι ανατομικό) οπότε αφού πλένονται και αφού αλλάζουν αν φθαρούν και κυρίως με τα μαξιλαράκια κεφαλής, πιστεύω αξίζουν

 

αύριο μεθαύριο θα γράψω αν εφαρμόζουν καλά

όποιος προλάβει πρώτος, κερνιέται μπύρα

μην ρωτήσεις μάρκα

το πάκο με τις λιλιπούτειες καμιά κατοσταριά μαζί, του μαγαζιού μας B), αυτές που τις μεταφέρουν οι οικοδόμοι που "πούλησαν' την άμστελ, με παλετοφόρο στο ταμείο να πληρώσουν

 

ερωτηση : το λιπαντικο σιλικονης που εχει σε 1,κάτι ευρώ είναι καλύτερο/χειρότερο από το γνωστό WDFHGΚΛΠ40 που βρίσκω πάντα κοντά στα 4 ευρώ; και ίδιο να ναι, να πέσει (απόλυτη σιωπή, ακολουθεί ιερή λέξηηηη) στοκάρισμα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^...σε κάποιες περιπτώσεις μου έχει φανεί καλύτερο από το W 40 - σε κάποιες άλλες πάλι (όσο κι αν φαίνεται περίεργο), σα να μου φάνηκε ότι το W έκανε καλύτερη δουλειά...

Τεσπα γενικά ναι αξίζει. Στόκαρε. 

(...πάντως W βρίσκεις και σε λαϊκές, με σαφώς λιγότερα από 4...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^...σε κάποιες περιπτώσεις μου έχει φανεί καλύτερο από το W 40 - σε κάποιες άλλες πάλι (όσο κι αν φαίνεται περίεργο), σα να μου φάνηκε ότι το W έκανε καλύτερη δουλειά...

Τεσπα γενικά ναι αξίζει. Στόκαρε. 

(...πάντως W βρίσκεις και σε λαϊκές, με σαφώς λιγότερα από 4...)

Σίγουρα είναι wd40 αυτό στις λαϊκες; Γιατί έχω δει αρκετά φτηνά που είναι απομιμήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ισχύει αυτό, όσες φορές έχω δοκιμάσει πολύμετρο οι ενδείξεις του φορτιστή ήταν σωστές, το δοκίμασα πάλι μόλις τώρα:

 

http://i68.tinypic.com/111i3ae.jpg

http://i66.tinypic.com/i5dbnr.jpg

http://i67.tinypic.com/sy5jee.jpg

 

 

Όταν λες "επαναφορά" μπαταρίας τι ακριβώς εννοείς? Επίσης στην περίπτωση που ο συγκεκριμένος αποδείχθηκε μη αποτελεσματικός, δοκίμασες κάποιον άλλον που έφερε αποτέλεσμα, και αν ναι ποιόν?

 

Αν και είναι έξυπνος φορτιστής, σίγουρα δεν μπορεί να αναστήσει νεκρές μπαταρίες. Μόλις συνδέσεις πάνω του μια μπαταρία μετράει την τάση της, αν δει τουλάχιστον 10,5V ξεκινάει κανονικά τη φόρτιση, αν δει από 7,5 έως 10,5V τότε ξεκινάει το πρόγραμμα αναζωογόνησης(στέλνει παλμούς μπας και την κάνει να συνέλθει), αν δει κάτω από 7,5V τη θεωρεί κατεστραμμένη και δεν κάνει τίποτα.

 

 

Ισχύει αυτό, το έγραψα και πιο πάνω. Έλα όμως που, όπως επίσης έγραψα παραπάνω, αυτοί που έχουν τα ίδια χαρακτηριστικά και συνεχίζουν κανονικά τη φόρτιση/συντήρηση μετά από διακοπή ρεύματος είναι πολλές φορές ακριβότεροι... Πχ αυτός:

 

https://www.skroutz.gr/s/6145174/CTEK-MXS-3-8.html

 

ο οποίος από την άλλη όμως δεν έχει ούτε ένδειξη τάσης, ούτε δυνατότητα φόρτισης μπαταρίας 6V.

σε καινουρια μπαταρια,που λογω ξεχασμενης πλαφονιερας εχει ξελιγωθει,δεν μπορει να κανει κατι ο συγκεκριμενος φορτιστης,και ας ειναι καινουρια η μπαταρια.το μονο καλο αυτου του φορτιστη,ειναι που δεν υπερφορτωνει την μπαταρια,οσο και αν τον αφησεις κουμπωμενο. το προγραμμα αναζωογονησης,δεν θα το σχολιασω......
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...