Προς το περιεχόμενο

Lidl


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 10,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάντως να επιβεβαιώσω ότι πολλά από τα επαναφορτιζόμενα του LIDL χαλάνε, κυρίως στις μπαταρίες. Σε αυτό νομίζω πως φταίνε κυρίως τα στοιχεία γιατί έχω επισκευάσει μερικές εκτός εγγύησης και ακόμα δεν έχουν ξαναχαλάσει... Oι 18650 που βάζουν μέσα είναι χειρότερες και από κινέζικες. Κάποια στιγμή θέλω να κάνω το πείραμα και να φτιάξω και κύκλωμα φόρτισης δικό μου σε ένα που θα πάρω εξαρχής από εγγύηση για να δω αν φταίνε και οι φορτιστές. Τους έχω ενημερώσει για το θέμα άλλα πέρα από τις αντικατάστάσεις που δεν έκαναν τίποτα άλλο. Παιδιά κακά τα ψέματα τα εργαλεία τους είναι πάμφθηνα για τις λειτουργίες τους και πιθανό είναι να είναι planned οbsolesence για να ξαναγοράζεις. Αν θέλετε κάτι επαναφορτιζόμενο της προκοπής: DeWalt, Makita, Wurth. 

Επεξ/σία από De@th L0rd
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχαν πρόσφατα σε προσφορά ενα σετ μεγεθυντικός φακός, helping hands και βάση για κολλητήρι μάρκας powerfix (νομίζω) στα 7 ευρώ. Το έχει αγοράσει κανένας σας να πει εντυπώσεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν με ενδιαφέρει να μιλάει, άλλωστε τα πολλά λογια ειναι φτώχεια.  :P

Αυτο που ειναι πιο σημαντικό απ το να μιλάει ειναι να δείχνει σωστα τα κιλα και οχι μια γενική εικόνα. Αν θελω γενικη εικονα εχω μια παλια μηχανική.

 

Οταν λες δεν είναι ακριβείας εννοείς οτι εχει μικρή απόκλιση ή δείχνει κάθε φορά ότι να 'ναι;

 

Ειναι που η απειροελαχιστη κλιση του πατωματος σου αλλαζει και την μετρηση Αμα τωρα την εχεις σταθερα καπου και ενω απο πριν εχεις παει σε καποια καλη σε φαρμακειο να ζυγιστεις   υπολογιζεις την οποια  αποκλιση     κανεις και την προσθαφαιρεση και ξερεις , αλλα δεν την κουνας ρουπι απο εκει (να την εχεις παντοτε σταθερα σε ενα σημειο ξαναλεω) που τοτε ειναι σχετικα οκ

 

Αλλα ολες αυτης της κατηγοριας ετσι παιζουν Αμα θελεις καμια καλη να δειχνει με πιστοτητα ακομα και τα γραμμαρια τοτε αναγκαστικα πας σε ακριβη

Είχαν πρόσφατα σε προσφορά ενα σετ μεγεθυντικός φακός, helping hands και βάση για κολλητήρι μάρκας powerfix (νομίζω) στα 7 ευρώ. Το έχει αγοράσει κανένας σας να πει εντυπώσεις?

 

Το εχω αγορασει εγω αυτο  αλλα δεν ειμαι εξπερτ στο ειδος για να σου πω αμα λεει συγκριτικα με αλλους η οχι

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχαν πρόσφατα σε προσφορά ενα σετ μεγεθυντικός φακός, helping hands και βάση για κολλητήρι μάρκας powerfix (νομίζω) στα 7 ευρώ. Το έχει αγοράσει κανένας σας να πει εντυπώσεις?

Το έχω πάρει κι εγώ σε προηγούμενη προσφορά (πριν κάτι χρόνια!). Εντάξει ωραίο είναι, δεν θα πάει χαμένο. Αλλά δεν ξέρω αν βρίσκεις και γενικά τέτοια πράγματα σε τέτοιες τιμές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγεθυντικό όντως είχε τις τελευταίες μέρες.

 

Έναν πολύ καλό με βάση και ρυθμιζόμενο βραχίονα νομίζω 15 ή 16 ευρώ.

Είχε ανοιχτό έναν και τον δοκίμασα.Πολύ καλός.Αν και τον ήθελα λόγω πρεσβυωπείας :mad: (ου γαρ έρχεται μόνο)  :-D

δεν τον πήρα γιατί αυτό το μήνα ξεπέρασα τον προυπολογισμό ατομικών εξόδων και η συμβία μου έκοψε την περαιτέρω

χρηματοδότηση από το φιλόπτωχο.

 

Οπότε την επόμενη φορά,εκτός και μου δώσει ο zio10 τοπ δικό του γιατί αυτός είναι μικρός και δεν τον χρειάζεται

ακόμη. :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγεθυντικό όντως είχε τις τελευταίες μέρες.

 

Έναν πολύ καλό με βάση και ρυθμιζόμενο βραχίονα νομίζω 15 ή 16 ευρώ.

Είχε ανοιχτό έναν και τον δοκίμασα.Πολύ καλός.Αν και τον ήθελα λόγω πρεσβυωπείας :mad: (ου γαρ έρχεται μόνο) :-D

δεν τον πήρα γιατί αυτό το μήνα ξεπέρασα τον προυπολογισμό ατομικών εξόδων και η συμβία μου έκοψε την περαιτέρω

χρηματοδότηση από το φιλόπτωχο.

Δοκίμασε να της προτείνεις να το αγοράσεις εκ μέρους της, ώστε να κοιτάζει μεσα απο αυτόν τους λογαριασμούς σου και να μην της ξεφευγει τίποτα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχαν πρόσφατα σε προσφορά ενα σετ μεγεθυντικός φακός, helping hands και βάση για κολλητήρι μάρκας powerfix (νομίζω) στα 7 ευρώ. Το έχει αγοράσει κανένας σας να πει εντυπώσεις?

 

 

Το εχω αγορασει εγω αυτο  αλλα δεν ειμαι εξπερτ στο ειδος για να σου πω αμα λεει συγκριτικα με αλλους η οχι

 

...αλλα οκ εγω τον αγορασα μονο για περιστασιακες δουλειες 

...αλλα αυτος εχει και λεντακια με μπαταρια που αμα δεν τον θελεις εως λουπα λειτουργει και ως πορτατιφ!  :P 

 

...Πλακα στην πλακα τον παω μεσα στο υπνοδωματιο για πορτατιφ και γραφω αργοτερα εντυπωσεις!!! :ρ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχαν πρόσφατα σε προσφορά ενα σετ μεγεθυντικός φακός, helping hands και βάση για κολλητήρι μάρκας powerfix (νομίζω) στα 7 ευρώ. Το έχει αγοράσει κανένας σας να πει εντυπώσεις?

 

Το σετ με φακο και hands θα το έλεγα καλό για αρχάριους, αν και το φως από τα LED είναι ανεπαρκές, χρειάζεσαι πολύ καλά φωτισμένο χώρο εργαστηρίου. Τα κολλητήρια τους ενώ έχω αγοράσει 2-3 ειδικά εκείνο με το υγραέριο είναι το πιο ευέλικτο απ'ολα (ζεσταίνεται τάχιστα το πας παντού και δεν είναι μόνο κολλητήρι, άλλα και θερμού αέρα + φλόγιστρο). Βασικό μειονέκτημα σε όλα τα κολλητήρια τους είναι οι μύτες τους. Ακόμη και στο πιο γύφτικο κολλητήρι που θα αγοράσεις με 5 ευρώ από ένα κατάστημα ηλεκτρονικών, μπορείς να αλλάξεις μύτη ή να κόψεις ένα κομμάτι χαλκοκαλώδιο και να κάνεις τη δουλειά σου. Του lidl έχουν ένα σατανικό σύστημα που βιδώνει απευθείας η μύτη. Αν έχεις βιδολόγο μικρού πάχους μπορείς να φτιάξεις ανταλλακτικές μύτες άλλα ένας ερασιτέχνης που θα το πάρει, όταν του χαλάσουν οι μύτες το πετάει γιατί δε βρίσκεις εύκολα. Και τώρα που έκλεισαν το ebay από κίνα χλωμό το βλέπω να βρίσκει κάποιος. Αν κάποιος λύσει το πρόβλημα με τις μύτες κρατάνε αρκετά χρόνια ακόμη και με καθημερινή χρήση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^Εμένα με ενδιαφέρει περισσότερο τα helping hands του σετ, δεν με απασχολεί ο led φωτισμός. Μια στο τόσο που θα κολλήσω κάτι,φροντίζω να είμαι σε χώρο με καλό φωτισμό.

Είχα αγοράσει και εγώ πριν χρόνια ένα κολλητήρι τους με μπαταρίες, και όντως είναι πρακτικά απίθανο να βρω μύτες . Αυτό του υγραερίου το γλυκοκοίταζα επίσης, αλλά δίσταζα καθώς δεν γνωρίζω που θα βρω ανταλλακτικές αμπούλες υγραερίου.

Όπως και να έχει, την επόμενη φορά που θα έχουν σε προσφορά το σετ με τα helping hands θα φροντίσω να το αγοράσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^Εμένα με ενδιαφέρει περισσότερο τα helping hands του σετ, δεν με απασχολεί ο led φωτισμός. Μια στο τόσο που θα κολλήσω κάτι,φροντίζω να είμαι σε χώρο με καλό φωτισμό.

Είχα αγοράσει και εγώ πριν χρόνια ένα κολλητήρι τους με μπαταρίες, και όντως είναι πρακτικά απίθανο να βρω μύτες . Αυτό του υγραερίου το γλυκοκοίταζα επίσης, αλλά δίσταζα καθώς δεν γνωρίζω που θα βρω ανταλλακτικές αμπούλες υγραερίου.

Όπως και να έχει, την επόμενη φορά που θα έχουν σε προσφορά το σετ με τα helping hands θα φροντίσω να το αγοράσω.

 

Tα καλύτερα helping hands πάντως μπορείς να τα φτιάξεις μόνος σου μεράκι να ΄χεις. Η πιο απλή κατασκευή δε συγκρίνεται με αυτές τις έτοιμες μαλακίες που πρέπει να βιδώνεις και να ξεβιδώνεις άσε που τουμπάρουν μόλις βάλεις λίγη πίεση παραπάνω...

 

https://www.youtube.com/results?search_query=diy+helping+hands+for+soldering

 

Τα καλύτερα είναι αυτά με τα σταγονόμετρα  (τα μπλε πλαστικά που είναι σαν κώνοι ένας μέσα στον άλλο)

 

Αλλά ακόμη κι αυτό με τα μονόκλωνα καλώδια πάνω σε ένα σανιδάκι είναι πολύ καλύτερο απ' οτιδήποτε έτοιμο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα καλύματα με τα 16 ευρώ.

 

IMG_1224.jpg

 

πολύ καλίτερα από ότι περίμενα με καλή υφή στρώνουν δε πολύ ωραία.Λίγο κουραστικά στην τοποθέτηση αλλά

αξίζουν τον κόπο για την τιμή τους και ειδικά αν η ταπετσαρία έχει τα μαύρα της χάλια όπως η δική μου αν δείτε 

και τη μαυρίλα στον τεμπέλη.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω που βλεπωτις ζαρες θελω να μου πεις που εισαι να ερθω να στα αφαιρεσω να πας να παρεις τα χρηματα σου πισω. Θεωρεις οτι εκατσαν καλα; Τοσο καλα καθονται αυτα τα καλυματα;

Εχω αυτο το εξαρτηματακι με τα κροκοδειλακια, χμμμμμ, χμμμμ, μου εχει σπασει τα ..... τα βιδακια που συνεχεια φευγουν. Προχειροκατασκευη οσο δεν παει, χανει την ισσοροπια του πανευκολα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...