Προς το περιεχόμενο

Lidl


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 λεπτά πριν, rus είπε

Yπαρχει καλο και κακο αλατι?

Το αλατι ειναι ένα από τα 3 λευκα "δηλητηρια" ως γνωστο που πρεπει να αποφεύγονται.

Ναι, δεν είναι όλα ίδια. Πχ το άνθος αλατιού είναι φυσικό ανεπεξέργαστο αλάτι, δεν έχει σχέση με τα τεχνητά επεξεργασμένα. Το καλό αλάτι είναι απαραίτητο για τον άνθρωπο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, zio10 είπε

Ναι, δεν είναι όλα ίδια. Πχ το άνθος αλατιού είναι φυσικό ανεπεξέργαστο αλάτι, δεν έχει σχέση με τα τεχνητά επεξεργασμένα. Το καλό αλάτι είναι απαραίτητο για τον άνθρωπο.

Και η ζαχαρη ειναι απαραιτητη αλλα δε μας λειπει γιατι περιεχεται σε παμπολλα τροφιμα. Για τη μεγαλη ποσοτητα λεμε.Τα αλατια του εμποριου φυσικα είναι επεξεργασμενα. Για δειξε, για ποιο ακριβως προιον μιλας?

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, rus είπε

Και η ζαχαρη ειναι απαιτητη αλλα δε μας λειπει γιατι περιεχεται σε παμπολα τροφιμα. Για τη μεγαλη ποσοτητα λεμε.Τα αλατια του εμποριου φυσικα είναι επεξεργασμενα. Για δειξε, για ποιο ακριβως προιον μιλας?

Πχ https://www.ab.gr/click2shop/Vasika-typopoiimena-trofima/Mpacharika-Alati/Alati/ALATI-AFROS-ThALASSAS-125-GR/p/7152038

Συνήθως όλα τα σούπερ μάρκετ έχουν κάποιο.

Και οι ζάχαρες δεν είναι όλες ίδιες και βλαπτικές. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, zio10 είπε

Πχ https://www.ab.gr/click2shop/Vasika-typopoiimena-trofima/Mpacharika-Alati/Alati/ALATI-AFROS-ThALASSAS-125-GR/p/7152038

Συνήθως όλα τα σούπερ μάρκετ έχουν κάποιο.

Και οι ζάχαρες δεν είναι όλες ίδιες και βλαπτικές. 

Ναι, υπαρχουν καστανες, με μελασα κλπ. Η καλυτερη λυση είναι επισης να τις αποφευγεις ολες, μην ανησυχεις δε θα σου λειψουν γιατι πλειαδα τροφιμων εχουν μεσα και ζαχαρη κι αλατι.

Συστατικα του προιοντος? Το link γραφει παντως ότι εχει εμπλουτιστει με ιωδιο, δηλαδη είναι επεξεργασμενο.

Επεξ/σία από rus
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέτο αλάτι θάλασσας είναι, δεν έχει κάτι άλλο. Το γράφει στη δεύτερη φωτογραφία του link.

(Θα μου λείψουν και η ζάχαρη και το αλάτι αν τα κόψω είναι η αλήθεια, μου αρέσουν πολύ και τα δύο! :lol: ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, rus είπε

Και τα υπολοιπα γνωστα αλάτια τι γραφουν δηλαδή? προσμιξεις χυτοσιδηρου? :)

https://www.ab.gr/click2shop/Vasika-typopoiimena-trofima/Mpacharika-Alati/Alati/ALATI-KLASSIKO-250-GR/p/7064573

Όλο και κάτι έχουν μέσα, δες εδώ στη δεύτερη εικόνα.

(Εγώ όλα τα τρώω είναι η αλήθεια, απλά ξέρω ότι τα άλλα σαν αυτό που έβαλα νωρίτερα είναι καλύτερα και τρώω και από εκείνα).

Να και το πρώτο αποτέλεσμα που μου βγάζει το google για το άνθος αλατιού:

http://www.diaitologia.gr/anthos-alati/

Επεξ/σία από zio10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H πλακα είναι ότι γραφει "Με την μέθοδο της ανακρυστάλλωσης την οποία πρώτη η ΚΑΛΑΣ εφαρμόζει με μοναδικό τρόπο, παράγεται απόλυτα καθαρό αλάτι που διατηρεί όλα τα υγιή φυσικά συστατικά του"...  Υγιη φυσικα συστατικα εννοει το ανθρακικο νατριο και το Ε536? :lol: Eπισης όπως και στο δικο σου, γινεται προσθηκη ιωδιου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, rus είπε

H πλακα είναι ότι γραφει "Με την μέθοδο της ανακρυστάλλωσης την οποία πρώτη η ΚΑΛΑΣ εφαρμόζει με μοναδικό τρόπο, παράγεται απόλυτα καθαρό αλάτι που διατηρεί όλα τα υγιή φυσικά συστατικά του"...  Υγιη φυσικα συστατικα εννοει το ανθρακικο νατριο και το Ε536? :lol: Eπισης όπως και στο δικο σου, γινεται προσθηκη ιωδιου.

Νομίζω ότι δεν γίνεται προσθήκη αλλά δεν το λέω και με σιγουριά 100%. Απλά έχω δει να γράφουν ότι δεν έχει καμία επεξεργασία και είναι το αλάτι όπως βγαίνει από τη θάλασσα. Έτσι γράφει και το link που έβαλα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εικονα ετσι λεει, αλλα το λινκ γραφει "Εμπλουτισμένο με ιώδιο για την καταπολέμηση της ιωδιοπενίας και της ενδημικής βροχοκοίλης".

Εντωμεταξύ το πολύ ιωδιο προκαλει χασιμοτο και δε συμμαζευεται...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, rus είπε

Η εικονα ετσι λεει, αλλα το λινκ γραφει "Εμπλουτισμένο με ιώδιο για την καταπολέμηση της ιωδιοπενίας και της ενδημικής βροχοκοίλης".

Εντωμεταξύ το πολύ ιωδιο προκαλει χασιμοτο και δε συμμαζευεται...

Στο συγκεκριμένο το λέει όντως, αν και δεν το αναφέρει στα συστατικά - τρόπο παρασκευής. Σε άλλα δεν το λέει.

Πχ έχω κι αυτό που δεν λέει κάτι:

http://www.yolenis.com/el-gr/herbs-spices/sea-salt/fisiko-thalassino-alati-kritis-alati-mou-m-a-kopsaxili-250g.html

Νομίζω είμαστε κάπως εκτός θέματος πάντως ε; :)

 

Επεξ/σία από zio10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, zio10 είπε

Νομίζω είμαστε κάπως εκτός θέματος πάντως ε; :)

Σιγά μην είναι η πρώτη φορά ή η τελευταία.Το έχουμε κάνει κανόνα παντού.:lol:

Για αλάτι ρε παιδιά θυμάμαι στο χωριό που έφτιαχνε κάποιος κάτι σουβλάκια (δυστυχώς μας άφησε) τόσο νόστιμα που δεν έβρισκα πουθενά. Μια μέρα του λέω.

-Πως τα φτιάχνεις ρε πατρίδα και είναι τόσο νόστιμα;;

-Έλα να σου δείξω, μου λέει και με πάει στην αποθήκη.

Ανοίγει ένα κουβά και βλέπω κάτι σπυρωτό λίγο προς το καφέ χρώμα.

Τι είναι τον ρωάτω;;

-Αλάτι φυσικό μαζεμένο από την Πούντα (περιοχή με βράχια που την πιάνει το μελτέμι του ανοιχτού Αιγαίου) από τις  λακούβες των βράχων.

Μου έδωσε λίγο σε ένα βαζάκι το οποίο χρησιμοποιούσα κυρίως σε ψητά και γίνονταν πεντανόστιμα. Τώρα με το χημικά επεξεργασμένο άντε να φας νόστιμη μπριζόλα.

Edit......Zio10 σιγά μη δώσω 5 ευρώ για 125 γραμ. αλάτι.Αυτή τη βδομάδα έχει προσφορά στο lidl 1 κιλό 21 λεπτά αρκετά σπυρωτό,μπορείς να το ρίξεις και στην συσκευασία γιατί τρέχει μια χαρά. . Σεντόνι το έκανα.:P Το μη επεξεργασμένο έχει σκούρο χρώμα.Το λευκό έχει υποστεί χημική επεξεργασία.

Επεξ/σία από papoys1
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, rus είπε

Το αλατι ειναι ένα από τα 3 λευκα "δηλητηρια" ως γνωστο που πρεπει να αποφεύγονται.

Αλάτι, ζάχαρη και... ζουζού ή κοκό ; ; :D

 

Επεξ/σία από AristidisZ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spoiler

 

Εντάξει, εκεί πήγε και εμένα το μυαλό μου, αλλά τι πάει να πει να αποφεύγεις το αλεύρι ; 

Λίγο extreme δεν είναι η άποψη ; 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...