Προς το περιεχόμενο

Lidl


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις ‎3‎/‎3‎/‎2018 στις 11:41 ΠΜ, papoys1 είπε

Μπα δεν με απασχολούν και τόσο οι ετικέτες.Μήπως έχεις την εντύπωση ότι όλοι τις τηρούν.

Aφου λοιπον δε σε απασχολουν, θα εξακολουθησεις να ψωνιζεις στα τυφλα και να εκπλήσσεσαι όταν που και που ενημερωνεσαι για τα ανθυγιεινα που έτρωγες:)

Όταν λες δε τις τηρουν, ποιοι? οι εταιριες γραφουν ψεμματα?

23 ώρες πριν, siracos είπε

Μα δεν είπα ότι αυτός δεν είναι από συμπυκνωμένο , λέω ότι όλοι είναι από συμπυκνωμένους .

Η συμπύκνωση  είναι πρακτική  ΟΛΩΝ των εργοστασίων και έχει να κάνει με την διαχείριση του προϊόντος. 

Δηλαδή σε μια συγκεκριμένη χρονική περίοδο  όταν βγαίνει όλη η παραγωγή των πορτοκαλιών είναι αδύνατον να πωληθεί όλη μαζί, οπότε στείβουν και συμπυκνώνουν-αποθηκεύουν , και όταν χρειάζονται χυμό τότε παρασκευάζουν και πωλούν .

Αυτός είναι και ο λόγος που έχουμε "φυσικό" χυμό όλο τον χρόνο.

Αυτός είναι και ο λόγος που λέω προτιμήστε από οποιονδήποτε  συνεταιρισμό , εκεί χρησιμοποιούν τα δικά τους συμπυκνώματα και ότι περισσεύει το πωλούν σε άλλους , οι υπόλοιποι αγοράζουν όπου βρουν ποιο φτηνά που μπορεί να είναι από οπουδήποτε στον κόσμο και ας λέει Ελληνικό .

Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι θα αγοράσω π.χ. χυμό ανανά ή μπανάνα από συνεταιρισμό στην χώρα μας , αποκλείετε να είναι δική τους παραγωγή ο ανανάς ή η μπανάνα.

Όχι, δεν είναι ολοι. Μόνο αυτοι που γραφουν ετσι.

Η συμπυκνωση για τα εργοστασια σημαινει ευκολια και χαμηλο κοστος.

Εγω παντως θα προτιμησω ένα μη συμπυκνωμενο χυμο από το εξωτερικο, παρα ένα συμπυκνωμενο απο το εσωτερικο.

23 ώρες πριν, zio10 είπε

Νομίζω οτι ειναι ανάλογα το φρούτο. Πχ φτηνοί χυμοί στο ράφι, μήλο, πορτοκαλί ή ανανά γράφουν μόνο συμπυκνωμένο χυμό στα συστατικά και τίποτα άλλο. Εκτός αν βάζουν κάτι στο συμπυκνωμένο χυμό που δεν το γράφουν, δεν ξέρω.

Δεν αξιζει να ασχολείσαι καθολου με αυτους τους χυμους, συν τοις αλλοις εχουν υποστει μεγαλο βαθμο παστερίωσης.

Επεξ/σία από rus
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, rus είπε

Aφου λοιπον δε σε απασχολουν, θα εξακολουθησεις να ψωνιζεις στα τυφλα και να εκπλήσσεσαι όταν που και που ενημερωνεσαι για τα ανθυγιεινα που έτρωγες:)

Όταν λες δε τις τηρουν, ποιοι? οι εταιριες γραφουν ψεμματα?

Όχι, δεν είναι ολοι. Μόνο αυτοι που γραφουν ετσι.

Η συμπυκνωση για τα εργοστασια σημαινει ευκολια και χαμηλο κοστος.

Εγω παντως θα προτιμησω ένα μη συμπυκνωμεμο χυμο από το εξωτερικο, παρα ένα συμπυκνωμενο απο το εσωτερικο.

Δεν αξιζει να ασχολείσαι καθολου με αυτους τους χυμους, συντοις αλλοις εχουν υποστει μεγαλο βαθμο παστερίωσης.

Αν δεν κάνω λάθος και στους φυσικούς από μη συμπυκνωμένο κάνουν παστερίωση, αλλιώς δεν θα κρατούσαν τόσες μέρες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, zio10 είπε

Αν δεν κάνω λάθος και στους φυσικούς από μη συμπυκνωμένο κάνουν παστερίωση, αλλιώς δεν θα κρατούσαν τόσες μέρες!

Φυσικα, το ειπα πιο πανω. Υπαρχουν όμως βαθμοι παστερίωσης. Χαμηλη, μετρια, υψηλη ;)

Επεξ/σία από rus
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμείς οι μεγάλοι σπάνια να πιούμε τέτοιους χυμούς γιατί απλά δεν τους γουστάρουμε.Προτιμούμε μία μπυρίτσα,ένα κρασάκι , ένα καφεδάκι.

Το άσχημο είναι ότι τέτοιους χυμούς δίνουμε στα μικρά παιδιά π.χ. πάρε μία amita και μία τυρόπιτα στο διάλειμμα  λες και η amita είναι το πιο αγνό  ρόφημα γιατί έτσι μας το έχουν περάσει στο υποσυνείδητο μέσα από τις διαφημίσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/3/2016 στις 1:00 ΜΜ, swkhj είπε

Φούρνος μικροκυμάτων lidl

wYz5E47.jpg

Καλα παμε!!! Ιδια χαρακτηριστικα αμα ψαξω θα τον βρω και ακριβως αλλα 60 εκανε

Βαζει το δεξιο φουρνακι στα 59,99 και λογω μετακομισης επαρχια χρειαζομαι ενα, αξιζει να το αγορασω?

Εκανα μια συντομη ερευνα αγορας και ειδα οτι με αυτα τα χαρακτηριστικα σε αυτη την τιμη δεν βρισκεις.

Η γνωμη σας για το συγκεκριμενο προϊον κ γενικα για την silvercrest?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

AFTER EDIT: Όσα αναφέρονται παρακάτω είναι για το ΑΡΙΣΤΕΡΟ φουρνάκι. Κατάλαβα λάθος. Σόρι. Δεν νομίζω πάντως ότι θα βρεις κάποια συγκλονιστική διαφορά, ίσως μόνο σε features.

58 λεπτά πριν, GloryDays είπε

Βαζει το δεξιο φουρνακι στα 59,99 και λογω μετακομισης επαρχια χρειαζομαι ενα, αξιζει να το αγορασω?

Εκανα μια συντομη ερευνα αγορας και ειδα οτι με αυτα τα χαρακτηριστικα σε αυτη την τιμη δεν βρισκεις.

Η γνωμη σας για το συγκεκριμενο προϊον κ γενικα για την silvercrest?

Δεν το έχω, αλλά το έχουν τα πεθερικά μου (σε δύο σπίτια, με διαφορά έξι μηνών). Απόλυτα ικανοποιημένοι, το έχω λειτουργήσει κι εγω 2-3 φορές (αν λέει κάτι αυτό) και θεωρώ ότι όλα ήταν μία χαρά. Είχε τα προγράμματά του, τις lcd οθόνες τους, τα κόλπα του... Αν στόχος σου είναι να βάζεις φασολάδα και να έχει γεύση μπριζόλας στα κάρβουνα, δεν θα βολέψει. Αν θέλεις να ζεσταίνεις, ξεπαγώνεις και να κάνεις τις βασικές 2-3 διεργασίες που κάνει η πλειοψηφία των χρηστών, θα στο πρότεινα. Αν χαλάσει το δικό μου (φτου φτου, δεν είμαστε για τέτοια), αυτή την προσφορά θα περιμένω.

Spoiler

Εναλλακτικά θα πάρω ένα από τα δύο που έχει ο πεθερός μου :ph34r:

Περίμενε να πάρεις άποψη από κανέναν heavier user than me.

Επεξ/σία από jonkyr
ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΟΪΟΝ
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, rus είπε

Aφου λοιπον δε σε απασχολουν, θα εξακολουθησεις να ψωνιζεις στα τυφλα και να εκπλήσσεσαι όταν που και που ενημερωνεσαι για τα ανθυγιεινα που έτρωγες:)

Όταν λες δε τις τηρουν, ποιοι? οι εταιριες γραφουν ψεμματα?

Όχι, δεν είναι ολοι. Μόνο αυτοι που γραφουν ετσι.

Η συμπυκνωση για τα εργοστασια σημαινει ευκολια και χαμηλο κοστος.

Εγω παντως θα προτιμησω ένα μη συμπυκνωμενο χυμο από το εξωτερικο, παρα ένα συμπυκνωμενο απο το εσωτερικο.

Δεν αξιζει να ασχολείσαι καθολου με αυτους τους χυμους, συν τοις αλλοις εχουν υποστει μεγαλο βαθμο παστερίωσης.

Η εμπειρία μου με εργοστάσιο χυμοποίησης πάει 28 χρόνια πίσω (τα έχω τα χρονάκια μου) όταν ήμουν πιτσιρικάς . 

Τότε η συμπύκνωση ήταν ο κανόνας και ο μοναδικός τρόπος διαχείρισης  του προϊόντος και αποθήκευσής του , και δεν νομίζω να έχει αλλάξει μέχρι σήμερα.

Αν αποθηκεύσεις χυμό χωρίς συμπύκνωση τότε θέλεις πολλαπλάσιο χώρο αποθήκευσης από τον συμπυκνωμένο, που αυτό μεταφράζετε σε πολλαπλάσιο κόστος αποθήκευσης . 

Δεν γίνετε να υπάρχει φρέσκος χυμός όλο τον χρόνο και ο λόγος είναι ότι δεν υπάρχει παραγωγή ενός φρούτου όλο τον χρόνο . Μην μου φέρεται ως παράδειγμα κάτι καλοκαιρινά πορτοκάλια γιατί με το κόστος που έχουν τότε δεν συμφέρει με τίποτα η χυμοποίηση τους .

Το κόλπο για την διατήρησή του στο ράφι είναι αυτό : https://el.wikipedia.org/wiki/Tetra_Pak και όσες εταιρείες την αντέγραψαν μετά . Η τετραπάκ είναι που επινόησε το σύστημα πρώτη ή τουλάχιστον αυτή που καταχώρισε πρώτη την πατέντα .

Όποτε νομίζω ότι με εξαίρεση αυτούς που στύβονται την ίδια ημέρα όπως βλέπω π.χ. στο ΑΒ ή τους φρέσκους που στύβουν στις καφετέριες ,  δεν πρέπει να υπάρχει χυμός που να μην προέρχεται από συμπυκνωμένο  . 

Θα με ενδιέφερε να μάθω κάποιον που δεν συμπυκνώνει  πραγματικά , όχι όμως κάποιον που απλά δεν το γράφει .

Επεξ/σία από siracos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, papoys1 είπε

Εμείς οι μεγάλοι σπάνια να πιούμε τέτοιους χυμούς γιατί απλά δεν τους γουστάρουμε.Προτιμούμε μία μπυρίτσα,ένα κρασάκι , ένα καφεδάκι.

Το άσχημο είναι ότι τέτοιους χυμούς δίνουμε στα μικρά παιδιά π.χ. πάρε μία amita και μία τυρόπιτα στο διάλειμμα  λες και η amita είναι το πιο αγνό  ρόφημα γιατί έτσι μας το έχουν περάσει στο υποσυνείδητο μέσα από τις διαφημίσεις.

Kι εμεις ειμαστε μεγαλοι αλλα πινουμε και χυμους και κρασακι και καφεδακι:) Το χυμο δε θα το πιεις στη θεση του καφε, αλλα στη θεση της κοκακολας.

Δε περιμενα να σε εχουν επηρεασει τοσο οι διαφημισεις. Οι διαφημισεις λενε κατά κανονα ψεμματα. Σκοπος τους ειναι να πουλησουν.

18 λεπτά πριν, siracos είπε

Όποτε νομίζω ότι με εξαίρεση αυτούς που στύβονται την ίδια ημέρα όπως βλέπω π.χ. στο ΑΒ ή τους φρέσκους που στύβουν στις καφετέριες ,  δεν πρέπει να υπάρχει χυμός που να μην προέρχεται από συμπυκνωμένο  . 

Θα με ενδιέφερε να μάθω κάποιον που δεν συμπυκνώνει  πραγματικά , όχι όμως κάποιον που απλά δεν το γράφει .

Διαβαζεις την ετικετα, τι λεμε τοση ωρα? :huh: "Που δεν γραφει" τι?

18 λεπτά πριν, siracos είπε

Δεν γίνετε να υπάρχει φρέσκος χυμός όλο τον χρόνο και ο λόγος είναι ότι δεν υπάρχει παραγωγή ενός φρούτου όλο τον χρόνο .

Εννοεις αν προκειται για μια χωρα μόνο.

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@rus εννοεί ότι "μπορεί να μην το γράφει η ετικέτα, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν συμπυκνώνει τον χυμό". Δεν ξέρω αν επιτρέπεται αυτό, ίσως έχει δίκιο ο παπους που λέει ότι όλοι μας λένε ψέμματα :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, jonkyr είπε

@rus εννοεί ότι "μπορεί να μην το γράφει η ετικέτα, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν συμπυκνώνει τον χυμό". Δεν ξέρω αν επιτρέπεται αυτό, ίσως έχει δίκιο ο παπους που λέει ότι όλοι μας λένε ψέμματα :D

O παπους μιλαει για διαφημιση, ετερον εκάτερον.

Οσοι δεν συμπυκνωνουν γραφουν "απο μη συμπυκνωμενο χυμο", δε το αφηνουν στη φαντασια του καταναλωτή.

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, rus είπε

Kι εμεις ειμαστε μεγαλοι αλλα πινουμε και χυμους και κρασακι και καφεδακι:) Το χυμο δε θα το πιεις στη θεση του καφε, αλλα στη θεση της κοκακολας.

Δε περιμενα να σε εχουν επηρεασει τοσο οι διαφημισεις. Οι διαφημισεις λενε κατά κανονα ψεμματα. Σκοπος τους ειναι να πουλησουν.

Εμένα φίλε μου δεν με επηρεάζουν οι διαφημίσεις γιατί δεν βλέπω τηλεόραση.

Επηρεάζουν όμως τα παιδιά μου, τα παιδιά σου αν έχεις , τα παιδιά του γείτονα τα παιδιά όλου του κόσμου γενικά στα οποία στοχεύουν και οι διαφημιστές.Και μη μου πεις τώρα εσύ ότι θα στίψεις πρωί - πρωί πορτοκάλι φρέσκο να το δώσεις στο παιδί για το σχολείο και αν το κάνεις αυτό θα κάτσει να το πιει και δεν θα αγοράσει amita με το χαρτζηλίκι που του δίνεις και θα πιει στυμένο χυμό από το σπίτι να τον κοροϊδεύουν οι υπόλοιποι..

Τέλος πάντων έχουμε ξεφύγει πολύ οφ τόπιτς. Μεγάλα παιδιά είμαστε ο καθένας επιλέγει τι θα πιει και τι δε θα πιει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, rus είπε

O παπους μιλαει για διαφημιση, ετερον εκάτερον.

 

Στις 3/3/2018 στις 11:41 ΠΜ, papoys1 είπε

Μπα δεν με απασχολούν και τόσο οι ετικέτες.Μήπως έχεις την εντύπωση ότι όλοι τις τηρούν.

Μπαααααα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, jonkyr είπε

Μπαααααα.

στα περι διαφημισης που ειπε αναφερομουν

2 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Εμένα φίλε μου δεν με επηρεάζουν οι διαφημίσεις γιατί δεν βλέπω τηλεόραση.

Επηρεάζουν όμως τα παιδιά μου, τα παιδιά σου αν έχεις , τα παιδιά του γείτονα τα παιδιά όλου του κόσμου γενικά στα οποία στοχεύουν και οι διαφημιστές.Και μη μου πεις τώρα εσύ ότι θα στίψεις πρωί - πρωί πορτοκάλι φρέσκο να το δώσεις στο παιδί για το σχολείο και αν το κάνεις αυτό θα κάτσει να το πιει και δεν θα αγοράσει amita με το χαρτζηλίκι που του δίνεις και θα πιει στυμένο χυμό από το σπίτι να τον κοροϊδεύουν οι υπόλοιποι..

Ενταξει, τα παιδια ας πιουν, δεν χρειαζεται να προσεχουν τοσο οσο οι ενηλικες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εμένα και η γάτα προτιμάει προϊόντα lidl

B)

https://www.insomnia.gr/forums/topic/414306-δείξε-μου-το-κατοικίδιο-σου-να-σου-πω-πώς-είσαι/?page=236&tab=comments#comment-56332455

18 λεπτά πριν, rus είπε

 

Ενταξει, τα παιδια ας πιουν, δεν χρειαζεται να προσεχουν τοσο οσο οι ενηλικες.

 

Επεξ/σία από papoys1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...