Προς το περιεχόμενο

Lidl


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 ώρες πριν, papoys1 είπε

Εμένα και η γάτα προτιμάει προϊόντα lidl

 

Πέρα απο την πλάκα οι δικές μου τρελαίνονται για τις λιχουδιές που έχει. 10 στικς με 1.49€.

Πηγαινω στo lidl 1 με 2 φορές τον μήνα μόνο για αυτά.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, thant είπε

Πέρα απο την πλάκα οι δικές μου τρελαίνονται για τις λιχουδιές που έχει. 10 στικς με 1.49€.

Πηγαινω στo lidl 1 με 2 φορές τον μήνα μόνο για αυτά.

Τις ταίζεις και εσύ με επικίνδυνες τροφές από lidl.Να έχεις το νου σου για μας παρακολουθούν και "φιλοζωϊκά σωματεία":P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον τα γλυκά ευθύνονται.

Και κάτι ενημερωτικό για την αντλία αλλαγής λαδιών στο αυτοκίνητο που είχε την προηγούμενη βδομάδα με 12 ευρώ (σε πολλά καταστήματα υπάρχει ακόμη).

https://www.youtube.com/watch?v=X66ndq9f3us&t=76s

Κατά τη χρήση να φροντίζετε να είναι ζεστός ο κινητήρας και κατά συνέπεια και τα λάδια.Όταν είναι ζεστά έχουν πολύ καλίτερη ρευστότητα και η αντλία τα τραβάει πολύ πιο γρήγορα.Εγώ τα άδειαζα πάντα με κρύο κινητήρα και έκανε 15-20 η αντλία  να τα τραβήξει μέχρι που μου είπε κάποιος το μυστικό και άδειασαν σε λιγότερο από 5 λεπτά.Και επειδή η γνώση είναι για να μοιράζεται δωρεάν το γράφω μήπως κάποιος κάνει το ίδιο λάθος  που έκανα εγώ.:)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Μάλλον τα γλυκά ευθύνονται.

Και κάτι ενημερωτικό για την αντλία αλλαγής λαδιών στο αυτοκίνητο που είχε την προηγούμενη βδομάδα με 12 ευρώ (σε πολλά καταστήματα υπάρχει ακόμη).

https://www.youtube.com/watch?v=X66ndq9f3us&t=76s

Κατά τη χρήση να φροντίζετε να είναι ζεστός ο κινητήρας και κατά συνέπεια και τα λάδια.Όταν είναι ζεστά έχουν πολύ καλίτερη ρευστότητα και η αντλία τα τραβάει πολύ πιο γρήγορα.Εγώ τα άδειαζα πάντα με κρύο κινητήρα και έκανε 15-20 η αντλία  να τα τραβήξει μέχρι που μου είπε κάποιος το μυστικό και άδειασαν σε λιγότερο από 5 λεπτά.Και επειδή η γνώση είναι για να μοιράζεται δωρεάν το γράφω μήπως κάποιος κάνει το ίδιο λάθος  που έκανα εγώ.:)

το βασικο ειναι να χωραει το λαστιχο στην υποδοχη της βεργας για να ρουφηξει...στο δικο μου δεν χωραγε και την γυρισα πισω..

πιστευω σε πολλα δεν χωραει, ειναι αμαξι του ομιλου vw και η τραγικη ειρωνια το αμαξι απεξω παλι vw ειναι....

απορω με την "κακοτεχνια" αυτη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και ενας φιλος που την πηρε υποτιθεται για να αλλαζει λαδια μονος του μου ειπε οτι δεν εκανε σε κανενα απο τα αμαξια του (γερμανικά και τα 3) και τη φορτωθηκε γιατι ειχαν περασει 4-5 μηνες μεχρι να τη χρειαστεί να τη χρησιμοποιησει...

 

εγω ειμαι της αποψης του να δωσει κανεις 5-10€ σε ενα συνεργειο (κι ομως στην επαρχία ενα τάλιρο παιρνουν) και να του τα αλλαξουν...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμη και εάν αγοράσεις από εκεί τα λάδια;

Γιατί αλλάζετε λάδια μόνοι σας δεν πάτε τα αυτοκίνητα για σέρβις μια φορά τον χρόνο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, ParhsG είπε

Σε συνοικιακα 20 ευρω θελουν 

τρελοι ειναι; εγω σε εξειδικευμενο bmw παω με τα ανταλλακτικα μου και μου παιρνουν ενα δεκαρικο τα παιδια...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, paylidis είπε

τρελοι ειναι; εγω σε εξειδικευμενο bmw παω με τα ανταλλακτικα μου και μου παιρνουν ενα δεκαρικο τα παιδια...

Τι να πω δε ξερω. Ισως θελει ψαξιμο. Γενικα παντως λαδια χωρις να ξερεις μαρκα μου ζητανε 80 ευρω οταν το λαδι με προδιαγραφες κανει 30 ευρω που θελει

Επεξ/σία από ParhsG
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα έχει ξανασυζητηθεί και σίγουρα δεν είναι για το νήμα του Lidl.

Σε κάθε περίπτωση όμως και άσχετα αν χωράει ή όχι το σωληνάκι, το σωστό άδειασμα προϋποθέτει το άνοιγμα του κάρτερ από κάτω. Αυτό ή μπορείς να το κάνεις μόνος σου (όχι δύσκολο αν "το ΄χεις" με τα εργαλεία) ή πας και στο κάνουν αυτοί που ξέρουν (εννοείται βέβαια ότι αν δεις συνεργειατζή να το κάνει με αντλία βουτάς ένα βαρύ εργαλείο και τον κυνηγάς ;)).

Είναι αρκετά απίθανο τα λάδια να αδειάσουν σωστά με την αντλία για πολλούς λόγους (πχ γεωμετρία του κάρτερ)

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, paylidis είπε

και ενας φιλος που την πηρε υποτιθεται για να αλλαζει λαδια μονος του μου ειπε οτι δεν εκανε σε κανενα απο τα αμαξια του (γερμανικά και τα 3) και τη φορτωθηκε γιατι ειχαν περασει 4-5 μηνες μεχρι να τη χρειαστεί να τη χρησιμοποιησει...

εγω ειμαι της αποψης του να δωσει κανεις 5-10€ σε ενα συνεργειο (κι ομως στην επαρχία ενα τάλιρο παιρνουν) και να του τα αλλαξουν...

ουτε 5 ευρω δεν περνουν.. εγω τα αλλαζω πλεον σε βενζιναδικο, με λαδια που βαζω χρονια και τα εχει στοκ, σε καλη τιμη...

τουλαχιστον τραγικο να μην χωραει στο στομιο της βεργας... θεωρω οτι τα περισσοτερα αμαξια δεν τα εξυπηρετει... ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ... και να πεις οτι εχω κανενα αμαξι τρομερο να μην κανει.... σιγουρα δεν κανει στα περισσοτερα αμαξια της σειρας... απορω γιατι το βγαλανε το μηχανημα αυτο... το τραγικοτερο ειναι οτι εξω στο κουτι η φωτογραφια θυμαμαι ηταν vw (νομιζω γκολφ ή πασσατ) και ειχαν σβησει το σημα αλλα πιστευω ουτε σε αυτα δεν θα κανει μιας και μοιραζονται ανταλλακτικα με το σκοντα μου...

με λιγα λογια, γελαει ο κοσμος

2 ώρες πριν, ParhsG είπε

Σε συνοικιακα 20 ευρω θελουν 

ας θελουν

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν "λαδάδικα" που κάνουν δωρεάν αλλαγή αν ψωνίσεις από εκεί 

Οι τιμές σε αυτό που πάω εγώ π.χ. μπορεί να μην είναι οι απολύτως χαμηλότερες, αλλά για διαφορές της τάξεως του 1€/lt, δε μπαίνω καν στη διαδικασία...

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, Diskimpex είπε

Για τις τροφες ρωτηστε και το κτηνιατρο που παρακαλουθει το ζωο .Σε φιλο με σκυλο του χαλασαν τα δοντια

Xαλασαν τα δοντια του φιλου? :huh:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, opcorsa είπε

ουτε 5 ευρω δεν περνουν.. εγω τα αλλαζω πλεον σε βενζιναδικο, με λαδια που βαζω χρονια και τα εχει στοκ, σε καλη τιμη...

τουλαχιστον τραγικο να μην χωραει στο στομιο της βεργας... θεωρω οτι τα περισσοτερα αμαξια δεν τα εξυπηρετει... ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ... και να πεις οτι εχω κανενα αμαξι τρομερο να μην κανει.... σιγουρα δεν κανει στα περισσοτερα αμαξια της σειρας... απορω γιατι το βγαλανε το μηχανημα αυτο... το τραγικοτερο ειναι οτι εξω στο κουτι η φωτογραφια θυμαμαι ηταν vw (νομιζω γκολφ ή πασσατ) και ειχαν σβησει το σημα αλλα πιστευω ουτε σε αυτα δεν θα κανει μιας και μοιραζονται ανταλλακτικα με το σκοντα μου...

με λιγα λογια, γελαει ο κοσμος

ας θελουν

 3,5 ή 4 λίτρα ανάλογα αν αλλάξω φίλτρο, λάδια 10-40 από το lidl μου κοστίζουν 10,5 ή 12 ευρώ. Αν πας έξω πουθενά δεν θα σου τα αλλάξουν με λιγότερα από 25 ευρώ.

Παιδιά το λαστιχάκι που πάει στη βέργα είναι 6 χιλιοστά μετρημένο με παχύμετρο και να δείτε τη διαφορά ένα κλασικό καλαμάκι είναι 5 χιλιοστά.Δεν νομίζω ότι κανένα αυτοκίνητο έχει πιο στενή βέργα να μη χωράει.Μήπως βάζετε το χοντρό σωληνάκι το οποίο είναι για την έξοδο;;;.Σε τρία της οικογένειας opel , fiat , pegeot χωράει μια χαρά και άνετα.Το μόνο πρόβλημα είναι ότι είναι κυκλικό και δεν πήγαινε καλά μέχρι τέρμα κάτω γιατί στράβωνε στη διαδρομή ,έτσι πήγα σε μαγαζί και με 70 λεπτά πήρα ένα  (1) μέτρο σκληρό ίσιο ίσης διαμέτρου έκοψα το δικό του και προσάρμοσα το νέο και αδειάζω σε όλα μια χαρά.

Μάλιστα έκανα και τέστ στο opel μετά το άδειασμα  με την αντλία έβγαλα και την τάπα από κάτω και δεν έπεφτε σταγόνα.Είχε αδειάσει τελείως.

Και μία φωτο για τη μετατροπή στο λαστιχάκι με ένα καλαμάκι από πίσω για σύγκριση.B)

 

IMG_1348.JPG

Επεξ/σία από papoys1
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...