Προς το περιεχόμενο

Lidl


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, papoys1 είπε

 3,5 ή 4 λίτρα ανάλογα αν αλλάξω φίλτρο, λάδια 10-40 από το lidl μου κοστίζουν 10,5 ή 12 ευρώ. Αν πας έξω πουθενά δεν θα σου τα αλλάξουν με λιγότερα από 25 ευρώ.

Παιδιά το λαστιχάκι που πάει στη βέργα είναι 6 χιλιοστά μετρημένο με πολύμετρο και να δείτε τη διαφορά ένα κλασικό καλαμάκι είναι 5 χιλιοστά.Δεν νομίζω ότι κανένα αυτοκίνητο έχει πιο στενή βέργα να μη χωράει.Μήπως βάζετε το χοντρό σωληνάκι το οποίο είναι για την έξοδο;;;.Σε τρία της οικογένειας opel , fiat , pegeot χωράει μια χαρά και άνετα.Το μόνο πρόβλημα είναι ότι είναι κυκλικό και δεν πήγαινε καλά μέχρι τέρμα κάτω γιατί στράβωνε στη διαδρομή ,έτσι πήγα σε μαγαζί και με 70 λεπτά πήρα ένα  (1) μέτρο σκληρό ίσιο ίσης διαμέτρου έκοψα το δικό του και προσάρμοσα το νέο και αδειάζω σε όλα μια χαρά.

Μάλιστα έκανα και τέστ στο opel μετά το άδειασμα  με την αντλία έβγαλα και την τάπα από κάτω και δεν έπεφτε σταγόνα.Είχε αδειάσει τελείως.

Και μία φωτο για τη μετατροπή στο λαστιχάκι με ένα καλαμάκι από πίσω για σύγκριση.B)

IMG_1348.JPG

Ωραία η πατέντα αλλά νομίζω ότι λίγο υπερβάλεις. Δεν είναι δυνατόν να αδειάσεις λάδια από πάνω σωστά. Ούτε καν και από κάτω δεν αδειάζουν εντελώς. Το γεγονός ότι δεν έτρεξε σταγόνα να υποθέσω ότι είχε κρύο και δεν είχε ανάψει το αυτοκίνητο για να ζεσταθεί η μηχανη.

 

Γιατί αλλάζετε λάδια μόνοι σας εκτός σέρβις;

Επεξ/σία από orck
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, papoys1 είπε

 3,5 ή 4 λίτρα ανάλογα αν αλλάξω φίλτρο, λάδια 10-40 από το lidl μου κοστίζουν 10,5 ή 12 ευρώ. Αν πας έξω πουθενά δεν θα σου τα αλλάξουν με λιγότερα από 25 ευρώ.

Παιδιά το λαστιχάκι που πάει στη βέργα είναι 6 χιλιοστά μετρημένο με πολύμετρο και να δείτε τη διαφορά ένα κλασικό καλαμάκι είναι 5 χιλιοστά.............................

 

Παχύμετρο??? :P

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, orck είπε

Ωραία η πατέντα αλλά νομίζω ότι λίγο υπερβάλεις. Δεν είναι δυνατόν να αδειάσεις λάδια από πάνω σωστά. Ούτε καν και από κάτω δεν αδειάζουν εντελώς. Το γεγονός ότι δεν έτρεξε σταγόνα να υποθέσω ότι είχε κρύο και δεν είχε ανάψει το αυτοκίνητο για να ζεσταθεί η μηχανη.

Γιατί αλλάζετε λάδια μόνοι σας εκτός σέρβις;

Με ζεστό κινητήρα γίνεται αλλαγή με αντλία για να τραβάει πιο καλά.Τώρα αν έσταξαν 2-3-4 σταγόνες βγάζοντας την τάπα δεν θα το κάνουμε και θέμα.Απλά ήθελα να τονίσω ότι βγάζοντας την τάπα δεν έτρεξαν λάδια δείγμα ότι η αντλία τα είχε τραβήξει όλα.

Από την άλλη τι παραπάνω θα μου κάνει το σέρβις;;;; Θα τα πληρώσω 30 αντί για 12 που μου κοστίζουν τώρα και θα λέω πήγα για σέρβις;;Δεν είναι πολλά για να ξεβιδώσει και να βιδώσει μία τάπα;;

Και λάδια και μπουζί και φίλτρα αλλάζω μόνος και ότι άλλο μπορώ.Δηλαδή είναι επιστήμη να αλλάξεις τα λάδια ή τα μπουζί ή το φίλτρο λαδιού,βενζίνης, αέρα,,καμπίνας;;;; Στο συνεργείο θα πάω για εξειδικευμένα που δεν ξέρω ή δεν έχω τα εργαλεία για να τα κάνω.Είναι τρία αυτοκίνητα στην οικογένεια και το παπί 4 βάλτα κάτω και κάνε τους υπολογισμούς.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, papoys1 είπε

 3,5 ή 4 λίτρα ανάλογα αν αλλάξω φίλτρο, λάδια 10-40 από το lidl μου κοστίζουν 10,5 ή 12 ευρώ. Αν πας έξω πουθενά δεν θα σου τα αλλάξουν με λιγότερα από 25 ευρώ.

Παιδιά το λαστιχάκι που πάει στη βέργα είναι 6 χιλιοστά μετρημένο με παχύμετρο και να δείτε τη διαφορά ένα κλασικό καλαμάκι είναι 5 χιλιοστά.Δεν νομίζω ότι κανένα αυτοκίνητο έχει πιο στενή βέργα να μη χωράει.Μήπως βάζετε το χοντρό σωληνάκι το οποίο είναι για την έξοδο;;;.Σε τρία της οικογένειας opel , fiat , pegeot χωράει μια χαρά και άνετα.Το μόνο πρόβλημα είναι ότι είναι κυκλικό και δεν πήγαινε καλά μέχρι τέρμα κάτω γιατί στράβωνε στη διαδρομή ,έτσι πήγα σε μαγαζί και με 70 λεπτά πήρα ένα  (1) μέτρο σκληρό ίσιο ίσης διαμέτρου έκοψα το δικό του και προσάρμοσα το νέο και αδειάζω σε όλα μια χαρά.

Μάλιστα έκανα και τέστ στο opel μετά το άδειασμα  με την αντλία έβγαλα και την τάπα από κάτω και δεν έπεφτε σταγόνα.Είχε αδειάσει τελείως.

Και μία φωτο για τη μετατροπή στο λαστιχάκι με ένα καλαμάκι από πίσω για σύγκριση.B)

IMG_1348.JPG

25 ευρω για αλλαγη λαδιων? σε ποιο παραλληλο συμπαν? μεχρι 10 εχω δωσει και "χαριστικα" μαλιστα... εγω για να βγαλω 10 ευρω πρεπει να δουλευω 2 ωρες και ο αλλος τα βγαζει σε 10 λεπτα και θελει και παραπανω??? αληθεια τωρα?

προφανως και εχω βγαλει το δημοτικο για να εχω την στοιχειωδη νοημοσυνη,  να μην μπερδεψω τα πλαστικα σωληνακια, το δευτερο, το μικροτερο , δεν εκανε στην βεργα μετρησης μου..τελος... ΔΕΝ ΕΚΑΝΕ... κακοτεχνια? μαλακια του λιντλ? δεν ξερω... η τραγικη ειρωνια ειναι οτι ηθελα να αλλαξω καπακι σε 2 αμαξια, ενα skoda fabia 1.2 2008 και ενα toyota hilux 2.4 1999 και φοβουμουν οτι δεν θα εκανε στο τογιοτα.. Στο σκοντα το ειχα σιγουρακι... και τελικα δεν εκανε στο σκοντα και στο τογιοτα που ειναι 20 χρονων εκανε μια χαρα.. αν και ξενερωσα και το γυρισα καπακι πισω...

στον τσεχο δεν εκανε, και μαλιστα εβγαλα και το πλαστικο το πορτοκαλι που εχει για να στηριζεται και να "κουμπωνει" το πιαστρακι της βεργας, και παλι ομως δεν χωρουσε το λαστιχο τους...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, opcorsa είπε

25 ευρω για αλλαγη λαδιων? σε ποιο παραλληλο συμπαν? μεχρι 10 εχω δωσει και "χαριστικα" μαλιστα... εγω για να βγαλω 10 ευρω πρεπει να δουλευω 2 ωρες και ο αλλος τα βγαζει σε 10 λεπτα και θελει και παραπανω??? αληθεια τωρα?

 

Μαζί με τα λάδια εννοείται.Και εγώ έχω βρει κάπου με 18 μαζί με την αλλαγή αλλά είναι σε απόσταση 25-30 χιλιομέτρων μόνο πήγαινε και δε συμφέρει.

Αλλού κάτω από 25 μαζί με τα λάδια δε βρίσκω.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Μαζί με τα λάδια εννοείται.Και εγώ έχω βρει κάπου με 18 μαζί με την αλλαγή αλλά είναι σε απόσταση 25-30 χιλιομέτρων μόνο πήγαινε και δε συμφέρει.

Αλλού κάτω από 25 μαζί με τα λάδια δε βρίσκω.

aaa ενταξει εννοειται... εγω ελεγα να τους πας εσυ τα λαδια και φιλτρο...

καλα με 25 ευρω δεν εμπιστευομαι κανενα "επιστημονα" να μου βαλει κανενα ορυκτελαιο απο την ουγκαντα στα αμαξια μου :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το καλοκαιρι που ημουν Καλαμο σε οσους πηγα (2-3 ειναι) 10 ευρω για να μου αλλαξουν λαδια ταριφα! ο απο πανω λεει 10 σε δυο ωρες εγω τα εβγαζα σε 3 :P  πηρα λαδια απο Λαμπριανιδη και τα αλλαξα μονος μου...5 λεπτα με το ζορι σε ραμπα μαξ να λογικη τιμη ειναι τα 5 ευρω παιδες...τα 10 ευρω ειναι πολλα για 5 λεπτα υποθεση 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, opcorsa είπε

aaa ενταξει εννοειται... εγω ελεγα να τους πας εσυ τα λαδια και φιλτρο...

καλα με 25 ευρω δεν εμπιστευομαι κανενα "επιστημονα" να μου βαλει κανενα ορυκτελαιο απο την ουγκαντα στα αμαξια μου :P

Μη νομίζεις ότι αν πληρώσεις 30 και 40 ευρώ τα ημισυνθετικά 10-40 ή τα 5-30 θα είναι καλίτερα από του lidl που κάνουν  15 τα 5 λίτρα ή 23 τα 4 λίτρα άλλων εταιρειών.Οι  περισσότεροι τα εισάγουν με βαρέλια από Γερμανία συνήθως τα βάζουν σε τετράλιτρα κολάνε και ένα αυτοκόλητο απέξω με τη δική τους ονομασία από το πλαστικό και τα πασάρουν ότι έχουν ειδικές ιδιότητες.Τα βάζω πάνω από 100.000 χιλιόμετρα ο κινητήρας μου κοντεύει τις 250.000 χιλιόμετρα και λειτουργεί άψογα χωρίς να καίει λάδια.

Αν βάζεις συνθετικά 100% 5-30 ή ξέρω γω άλλα πιο ειδικά και δεν μπορώ να εκφέρω άποψη δεν τα ξέρω ούτε με απασχολούν.Το αμαξάκι μου μια χαρά είναι και με τα άλλα.

24 λεπτά πριν, dtzgr είπε

Εσείς που αλλάζετε τα λάδια μόνοι σας:

- Τα παλιά λάδια τι τα κάνετε;

- Το φίλτρο πώς το ξεβιδώνετε αν είναι σφιχτό;

Το φίλτρο εγώ το σφίγγω και το ξεσφίγγω με το χέρι και βγαίνει μια χαρά.Υπάρχει όμως και ένα ειδικό κλειδάκι.Είχε και το lidl πριν ένα μήνα περίπου με 3 ευρώ.

Τώρα τα παλιά λάδια κάτι θα βρεις να τα κάνεις.Μη νομίζεις ότι και αυτά που πάνε για ανακύκλωση καταστρέφονται.Γίνονται γράσα επαναχρησιμοποιούνται μετά από κατεργασία ή μπορεί και να καταλήξουν τροφή σε κοτόπουλα.Επίσης λένε ότι είναι πολύ καλά και για εμπλουτισμό τροφών για ιχθυοτροφεία γιατί κατά πρώτο έχουν πολλά λιπαρά και κατά δεύτερο λόγο για να μένει το φαγητό στην επιφάνεια του νερού ώστε να προλαβαίνουν να το φάνε τα ψάρια πριν βυθιστεί.:P

Εγώ πάντως ποτέ δεν τρώω ψάρια ιχθυοτροφείου.Προτιμώ γαύρο και σαρδέλα. Κοτόπουλο πάντως τρώω.

Επεξ/σία από papoys1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά για τις τροφές δεν τα γνωρίζω, οπότε δεν θα τα σχολιάσω. 

Όμως αν τα λάδια ανακυκλώνονται, τότε κερδίζουμε δίπλα: δεν αδειαζονται τα παλιά όπου να ναι (ολοι έχετε δει εικόνες μόλυνσης πχ Ινδίας/Κίνας κλπ) και επίσης δεν παρασκευάζονται και άλλες ποσότητες χημικών που μολύνουν.

Δεν μου φεύγει, όμως, από το μυαλό ότι οι περισσότεροι απλά τα πετάνε όπου να 'ναι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, papoys1 είπε

Μη νομίζεις ότι αν πληρώσεις 30 και 40 ευρώ τα ημισυνθετικά 10-40 ή τα 5-30 θα είναι καλίτερα από του lidl που κάνουν  15 τα 5 λίτρα ή 23 τα 4 λίτρα άλλων εταιρειών.Οι  περισσότεροι τα εισάγουν με βαρέλια από Γερμανία συνήθως τα βάζουν σε τετράλιτρα κολάνε και ένα αυτοκόλητο απέξω με τη δική τους ονομασία από το πλαστικό και τα πασάρουν ότι έχουν ειδικές ιδιότητες.Τα βάζω πάνω από 100.000 χιλιόμετρα ο κινητήρας μου κοντεύει τις 250.000 χιλιόμετρα και λειτουργεί άψογα χωρίς να καίει λάδια.

Αν βάζεις συνθετικά 100% 5-30 ή ξέρω γω άλλα πιο ειδικά και δεν μπορώ να εκφέρω άποψη δεν τα ξέρω ούτε με απασχολούν.Το αμαξάκι μου μια χαρά είναι και με τα άλλα.

Το φίλτρο εγώ το σφίγγω και το ξεσφίγγω με το χέρι και βγαίνει μια χαρά.Υπάρχει όμως και ένα ειδικό κλειδάκι.Είχε και το lidl πριν ένα μήνα περίπου με 3 ευρώ.

Τώρα τα παλιά λάδια κάτι θα βρεις να τα κάνεις.Μη νομίζεις ότι και αυτά που πάνε για ανακύκλωση καταστρέφονται.Γίνονται γράσα επαναχρησιμοποιούνται μετά από κατεργασία ή μπορεί και να καταλήξουν τροφή σε κοτόπουλα.Επίσης λένε ότι είναι πολύ καλά και για εμπλουτισμό τροφών για ιχθυοτροφεία γιατί κατά πρώτο έχουν πολλά λιπαρά και κατά δεύτερο λόγο για να μένει το φαγητό στην επιφάνεια του νερού ώστε να προλαβαίνουν να το φάνε τα ψάρια πριν βυθιστεί.:P

Εγώ πάντως ποτέ δεν τρώω ψάρια ιχθυοτροφείου.Προτιμώ γαύρο και σαρδέλα. Κοτόπουλο πάντως τρώω.

βαζω παντα φουλ συνθετικα 5-30 οποτε ουτε εγω ξερω.. βγαινει 2-3 ευρω το λιτρο η διαφορα οποτε ουτε το συζηταω..

για τα λαδια του λιντλ συμφωνω, τα βαζω χρονια σε γεωργικα μας μηχανηματα, γεννητριες κλπ, μια χαρα..

τα λαδια τα παλια μπορειτε ευθαρσως να τα πατε σε ενα βενζιναδικο, σε ενα συνεργειο , ή εκει που αλαλζουν  λαδια να τους τα αφησετε.. ειναι υποχρεωμενοι να τα παρουν... βασει νομοθεσιας οποιος πουλαει λαδια ειναι και σημειο συλλογης αυτων

  • Like 3
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, opcorsa είπε

βαζω παντα φουλ συνθετικα 5-30 οποτε ουτε εγω ξερω.. βγαινει 2-3 ευρω το λιτρο η διαφορα οποτε ουτε το συζηταω..

για τα λαδια του λιντλ συμφωνω, τα βαζω χρονια σε γεωργικα μας μηχανηματα, γεννητριες κλπ, μια χαρα..

τα λαδια τα παλια μπορειτε  πρέπει και επιβάλλεται ευθαρσως να τα πατε σε ενα βενζιναδικο, σε ενα συνεργειο , ή εκει που αλαλζουν  λαδια να τους τα αφησετε.. ειναι υποχρεωμενοι να τα παρουν... βασει νομοθεσιας οποιος πουλαει λαδια ειναι και σημειο συλλογης αυτων

Fixed!

Επεξ/σία από dtzgr
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, opcorsa είπε

βαζω παντα φουλ συνθετικα 5-30 οποτε ουτε εγω ξερω.. βγαινει 2-3 ευρω το λιτρο η διαφορα οποτε ουτε το συζηταω..

για τα λαδια του λιντλ συμφωνω, τα βαζω χρονια σε γεωργικα μας μηχανηματα, γεννητριες κλπ, μια χαρα..

τα λαδια τα παλια μπορειτε ευθαρσως να τα πατε σε ενα βενζιναδικο, σε ενα συνεργειο , ή εκει που αλαλζουν  λαδια να τους τα αφησετε.. ειναι υποχρεωμενοι να τα παρουν... βασει νομοθεσιας οποιος πουλαει λαδια ειναι και σημειο συλλογης αυτων

Ναι βάλε στο corsa συνθετικά 5-30 να έχεις την εντύπωση ότι οδηγάς φεράρι ή πόρσε. :P

Άκου σε τρακτέρ και γεννήτριες  τα λάδια του lidl.Ρε είσαι σοβαρός.Στο τρακτέρ μπορείς να βάλεις και αυτά που βγάζεις από το corsa.Μια χαρά θα φρεζάρει και με αυτά.:lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Ναι βάλε στο corsa συνθετικά 5-30 να έχεις την εντύπωση ότι οδηγάς φεράρι ή πόρσε. :P

Άκου σε τρακτέρ και γεννήτριες  τα λάδια του lidl.Ρε είσαι σοβαρός.Στο τρακτέρ μπορείς να βάλεις και αυτά που βγάζεις από το corsa.Μια χαρά θα φρεζάρει και με αυτά.:lol:

το κορσα εχει πουληθει καιρο τωρα χαχα

αλλα ειναι μαλλον ψυχολογικο, θελω φουλ συνθετικα τι να κανουμε... αλλωστε η διαφορα ειναι λιγοτερο απο μια τυροπιτα ανα λιτρο.. :P

γενικα ειμαι τελειως ψειρας με ολα τα μηχανηματα μου.. και αν δεν ηταν 35 χρονων το τρακτερ θα εβαζα κι εκει φουλ συνθετικα... αλλα λογικα θα αρχισει να χανει λαδια και δεν θελω :devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...