Προς το περιεχόμενο

Lidl


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 10,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

40 λεπτά πριν, orck είπε

Στο τρακτέρ φουλ συνθετικά; Να του βάλεις και νιτρο και μουφο-σχαστρα για τούρμπο στο χωράφι.

δεν εννοω τα μεγαλα με τις ροδες, "καλλιεργητης" ειναι , ψιλο μικρο, τετραχρονο και ιταλικο :rolleyes:

προφανως μας βγαζει την πιστη για να δουλεψει και προφανως εχει απειρες κακοτεχνιες, το μπουζι κατο ακριβως απο το τεποζιτο να μην χωραει καν το χερι σου να περασει για να το αλλαξεις και πολλα αλλα..

οσοι εχουν και ιταλικα αμαξια θα ξερουν :lol:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ladakis είπε

τυπε σημασια εχει οτι το εχεις τεραστια αναγκη να το καλομαθαινεις και να το χαϊδεύεις με τοπ λαδάκια της αγοράς

Εγώ πάντως και στην αλυσίδα για το βενζινοπρίονο 10-40 βάζω από το lidl. Έτσι κι αλλιώς πιο φτηνά μου έρχεται από κάτι 30άρια χοντρόλαδα του εμπορίου που τα πουλάνε πάνω από 3 ευρώ το λίτρο για τις αλυσίδες.Λιπαίνεται και καλύτερα με το 10-40.:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, dtzgr είπε

Εσείς που αλλάζετε τα λάδια μόνοι σας:

- Τα παλιά λάδια τι τα κάνετε;

- Το φίλτρο πώς το ξεβιδώνετε αν είναι σφιχτό;

πηγα σε ραμπα που κανει για αυτην την δουλεια!ηταν εξω απο το μαγαζι αλλα το μαγαζι ηταν κλειστο ειχε μπιτονια και χονι και τα εριξα εκει...φιλτρο δεν αλλαξα την επομενη φορα..για το φιλτρο εχω ειδικο εργαλειο με ιμαντα και οχι το αλλου που ειναι σαν του τυπου λιντλ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, dtzgr είπε

Εσείς που αλλάζετε τα λάδια μόνοι σας:

- Τα παλιά λάδια τι τα κάνετε;

- Το φίλτρο πώς το ξεβιδώνετε αν είναι σφιχτό;

Τα παλιά ξαναμπαίνουν στο μπιτόνι των νέων και μία στο τόσο, αφού μαζευτούν 2-3 μπιτόνια, καταλήγουν σε συνεργείο ή βενζινάδικο.

Για το φίλτρο υπάρχει ειδικό εργαλείο πχ

image.png.25b07fba25f42dce014b57440616bad3.png

το οποίος εκτός από το φίλτρο μπορεί να σου ξεβιδώσει και "δύσκολο" καπάκι βάζου (στην κουζίνα) ή "δύστροπο" γκαζάκι ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, phanispal είπε

Καλό. Με το σφίξιμο όμως τι γίνεται;

Όσο πάρει με το χέρι, ούτε χρειάζεται ούτε πρέπει να σφιχτεί παραπάνω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίος. Θα ήταν φρόνιμο να υποθέσω ότι με αυτή τη λογική δε θα χρειαστεί εργαλείο και για το ξεσφίξιμο, ή με τον καιρό, την υγρασία κ.λπ. δυσκολεύει το πράγμα;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

38 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Όσο πάρει με το χέρι, ούτε χρειάζεται ούτε πρέπει να σφιχτεί παραπάνω.

Όντως γιατί έχει λαστιχένια φλάντζα η οποία εφαρμόζει τέλεια με λίγο σφίξιμο του χεριού και αν τη σφίξουμε υπερβολικά ενδεχομένως να κοπεί και να έχουμε διαρροή λαδιού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, ladakis είπε

τυπε σημασια εχει οτι το εχεις τεραστια αναγκη να το καλομαθαινεις και να το χαϊδεύεις με τοπ λαδάκια της αγοράς

μυστη μου ειναι ξεκαθαρο οτι το εχω ΠΕΛΩΡΙΑ ΑΝΑΓΚΗ

Επεξ/σία από opcorsa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, phanispal είπε

Ωραίος. Θα ήταν φρόνιμο να υποθέσω ότι με αυτή τη λογική δε θα χρειαστεί εργαλείο και για το ξεσφίξιμο, ή με τον καιρό, την υγρασία κ.λπ. δυσκολεύει το πράγμα;

Σαφώς και με τον καιρό, υγρασία, θερμοκρασία κτλ δυσκολεύει το πράγμα, οπότε είναι πιθανό να μην μπορέσεις να ξεσφίξεις με το χέρι.

7 ώρες πριν, papoys1 είπε

Εγώ πάντως και στην αλυσίδα για το βενζινοπρίονο 10-40 βάζω από το lidl. Έτσι κι αλλιώς πιο φτηνά μου έρχεται από κάτι 30άρια χοντρόλαδα του εμπορίου που τα πουλάνε πάνω από 3 ευρώ το λίτρο για τις αλυσίδες.Λιπαίνεται και καλύτερα με το 10-40.:P

Μάλλον δεν λιπαίνεται και τόσο καλά με 10-40, άσε που έχεις μεγαλύτερη κατανάλωση, χώρια που είναι αντι-οικολογικό.

Εγώ προσωπικά βάζω το παρακάτω, το οποίο το πληρώνω 4€/l σε τοπικό κατάστημα:

http://www.kritodomishop.gr/product.php?lang=gr&id=145

Ούτως ή άλλως 1-2 λίτρα τη σαιζόν καταναλώνω, για παραπάνω υπάρχει και 5λιτρη συσκευασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Μάλλον δεν λιπαίνεται και τόσο καλά με 10-40, άσε που έχεις μεγαλύτερη κατανάλωση, χώρια που είναι αντι-οικολογικό.Εγώ προσωπικά βάζω το παρακάτω, το οποίο το πληρώνω 4€/l σε τοπικό κατάστημα:

http://www.kritodomishop.gr/product.php?lang=gr&id=145

Ούτως ή άλλως 1-2 λίτρα τη σαιζόν καταναλώνω, για παραπάνω υπάρχει και 5λιτρη συσκευασία.

Μην πιστεύεις όσα γράφουν απέξω.Είναι πολύ χοντρόλαδο δεν ζεσταίνεται όπως στον κινητήρα να γίνει πιο ρευστό και να περνάει από την αντλία. Έβαζα παλιά δεν λίπαινε καλά γιατί δεν μπορούσε να το σπρώξει η αντλία άναβε πολλές φορές η αλυσίδα.Στο τέλος πήγα για αντλία καινούργια. Από τότε που βάζω το 10/40 του lidl ποτέ δεν είχα πρόβλημα με τη λίπανση της αλυσίδας.

 Τώρα για την  οικολογία.Ε άμα καταφέρω εγώ να  καταστρέψω τη φύση με 2-3 λίτρα λάδι που καταναλώνω το χρόνο από το οποίο το περισσότερο πάνω στα ξύλα μένει και όχι το σαράβαλο π.χ. που τα έχει παίξει ο κινητήρας το αφεντικό δεν έχει να το πάει για επισκευή και θέλει ένα λίτρο λάδι ανά 1000  χιλιόμετρα ή το  παλιό ταξί που μαρσάρει και αν  είσαι από πίσω του χάνεις το δρόμο ,ή ο Αμερικάνος με τα εκατομμύρια τόννων ρύπων που αμολάει κάθε χρόνο στην ατμόσφαιρα χαλάλι μου.:P 

Επεξ/σία από papoys1
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, papoys1 είπε

Μην πιστεύεις όσα γράφουν απέξω.Είναι πολύ χοντρόλαδο δεν ζεσταίνεται όπως στον κινητήρα να γίνει πιο ρευστό και να περνάει από την αντλία. Έβαζα παλιά δεν λίπαινε καλά γιατί δεν μπορούσε να το σπρώξει η αντλία άναβε πολλές φορές η αλυσίδα.Στο τέλος πήγα για αντλία καινούργια. Από τότε που βάζω το 10/40 του lidl ποτέ δεν είχα πρόβλημα με τη λίπανση της αλυσίδας.

 Τώρα για την  οικολογία.Ε άμα καταφέρω εγώ να  καταστρέψω τη φύση με 2-3 λίτρα λάδι που καταναλώνω το χρόνο από το οποίο το περισσότερο πάνω στα ξύλα μένει και όχι το σαράβαλο π.χ. που τα έχει παίξει ο κινητήρας το αφεντικό δεν έχει να το πάει για επισκευή και θέλει ένα λίτρο λάδι ανά 1000  χιλιόμετρα ή το  παλιό ταξί που μαρσάρει και αν  είσαι από πίσω του χάνεις το δρόμο ,ή ο Αμερικάνος με τα εκατομμύρια τόννων ρύπων που αμολάει κάθε χρόνο στην ατμόσφαιρα χαλάλι μου.:P 

εγω στην αλυσιδα βαζω ορυκτελαιο 10ρακι... 2 μισι 3 ευρω το λιτρο το πολυ..

σκεφτομουν ομως να δοκιμασω καμια φορα με παλιο λαδι μηχανης ή του αυτοκινητου μου το 5-30 αλλα δεν ξερω αν το ρουφαει η αντλια... αν το περασω απο κανενα φιλτρο γαλλικου καφε να φυγουν τυχον υπολειμματα? δεν θελω ομως να καψω και την αντλια γιατι θα θαλει μετα 30-40 ευρω σιγουρα μιας και ειναι καλο αλυσοπριονο... το θεωρω ανουσιο να πληρωνω για λαδι που το χυνει η αλυσιδα κατω ας πουμε..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, papoys1 είπε

Μην πιστεύεις όσα γράφουν απέξω.Είναι πολύ χοντρόλαδο δεν ζεσταίνεται όπως στον κινητήρα να γίνει πιο ρευστό και να περνάει από την αντλία. Έβαζα παλιά δεν λίπαινε καλά γιατί δεν μπορούσε να το σπρώξει η αντλία άναβε πολλές φορές η αλυσίδα.Στο τέλος πήγα για αντλία καινούργια. Από τότε που βάζω το 10/40 του lidl ποτέ δεν είχα πρόβλημα με τη λίπανση της αλυσίδας.

 Τώρα για την  οικολογία.Ε άμα καταφέρω εγώ να  καταστρέψω τη φύση με 2-3 λίτρα λάδι που καταναλώνω το χρόνο από το οποίο το περισσότερο πάνω στα ξύλα μένει και όχι το σαράβαλο π.χ. που τα έχει παίξει ο κινητήρας το αφεντικό δεν έχει να το πάει για επισκευή και θέλει ένα λίτρο λάδι ανά 1000  χιλιόμετρα ή το  παλιό ταξί που μαρσάρει και αν  είσαι από πίσω του χάνεις το δρόμο ,ή ο Αμερικάνος με τα εκατομμύρια τόννων ρύπων που αμολάει κάθε χρόνο στην ατμόσφαιρα χαλάλι μου.:P 

Σε ποια "απέξω" αναφέρεσαι?

Επί της ουσίας συμβαίνει το αντίθετο από ότι νομίζεις, το λάδι είναι πιο ρευστό όταν είναι κρύο και όχι όταν ζεσταίνεται. Το 10w-40 στις χαμηλές θερμοκρασίες είναι πιο λεπτόρευστο από οποιοδήποτε άλλο λάδι φτιαγμένο για αλυσίδες, δλδ το αντίθετο από αυτό που χρειάζεσαι, και σπατάλη κάνεις επειδή η αντλία παρέχει περισσότερο, και δεν λιπαίνει σωστά επειδή η αλυσίδα χρειάζεται πιο χοντρό.

Όσο για την οικονομία που νομίζεις πως κάνεις, έχεις σκεφτεί ποτέ τι γλιτώνεις στην τιμή αγοράς? Βάζεις το 10w-40 του lidl με κόστος περίπου 3,5€/L αντί 4€/L που κάνει πχ το oregon, δηλαδή μισό ευρώ το λίτρο, άρα 1-1,5€ το χρόνο... Που στο κάτω κάτω μπορείς να πάρεις το πεντάλιτρο oregon και να σου έρθει το ίδιο... Και όλα αυτά θα ίσχυαν μόνο στην περίπτωση που θα είχες την ίδια κατανάλωση, έλα όμως που για το λόγο που σου εξήγησα παραπάνω έχεις μεγαλύτερη κατανάλωση.

Όσο για την οικολογία, δεν στέκει το σκεπτικό σου. Με την ίδια λογική του ταξιτζή χαλάλι του επειδή υπάρχουν οι νταλίκες οι οποίες ρυπαίνουν περισσότερο, χαλάλι του και του νταλικέρη επειδή οι χαλυβουργίες ρυπαίνουν περισσότερο :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...