Προς το περιεχόμενο

Lidl


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Σε ποια "απέξω" αναφέρεσαι?

Επί της ουσίας συμβαίνει το αντίθετο από ότι νομίζεις, το λάδι είναι πιο ρευστό όταν είναι κρύο και όχι όταν ζεσταίνεται. Το 10w-40 στις χαμηλές θερμοκρασίες είναι πιο λεπτόρευστο από οποιοδήποτε άλλο λάδι φτιαγμένο για αλυσίδες, δλδ το αντίθετο από αυτό που χρειάζεσαι, και σπατάλη κάνεις επειδή η αντλία παρέχει περισσότερο, και δεν λιπαίνει σωστά επειδή η αλυσίδα χρειάζεται πιο χοντρό.

Όσο για την οικονομία που νομίζεις πως κάνεις, έχεις σκεφτεί ποτέ τι γλιτώνεις στην τιμή αγοράς? Βάζεις το 10w-40 του lidl με κόστος περίπου 3,5€/L αντί 4€/L που κάνει πχ το oregon, δηλαδή μισό ευρώ το λίτρο, άρα 1-1,5€ το χρόνο... Που στο κάτω κάτω μπορείς να πάρεις το πεντάλιτρο oregon και να σου έρθει το ίδιο... Και όλα αυτά θα ίσχυαν μόνο στην περίπτωση που θα είχες την ίδια κατανάλωση, έλα όμως που για το λόγο που σου εξήγησα παραπάνω έχεις μεγαλύτερη κατανάλωση.

Όσο για την οικολογία, δεν στέκει το σκεπτικό σου. Με την ίδια λογική του ταξιτζή χαλάλι του επειδή υπάρχουν οι νταλίκες οι οποίες ρυπαίνουν περισσότερο, χαλάλι του και του νταλικέρη επειδή οι χαλυβουργίες ρυπαίνουν περισσότερο :P

αντιπροσωπος της ορεγκον στην Ελλαδα τυπε? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, opcorsa είπε

το θεωρω ανουσιο να πληρωνω για λαδι που το χυνει η αλυσιδα κατω ας πουμε..

Οπότε λογικά θα θεωρείς ανούσιο και  το να πληρώνεις για το λάδι του κινητήρα του αυτοκινήτου σου, μια και αυτό θα το πετάξεις μετά από x χιλιόμετρα ή x μήνες, σωστά?

 

1 λεπτό πριν, opcorsa είπε

αντιπροσωπος της ορεγκον στην Ελλαδα τυπε? :P

Τυχαίο παράδειγμα τύπε :P

Ή μάλλον όχι και τόσο τυχαίο, απλά αυτό έχει το τοπικό κατάστημα από το οποίο ψωνίζω, αυτό χρησιμοποιώ, και συνεπώς πάνω σε αυτό έχω άποψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Οπότε λογικά θα θεωρείς ανούσιο και  το να πληρώνεις για το λάδι του κινητήρα του αυτοκινήτου σου, μια και αυτό θα το πετάξεις μετά από x χιλιόμετρα ή x μήνες, σωστά?

Τυχαίο παράδειγμα τύπε :P

Ή μάλλον όχι και τόσο τυχαίο, απλά αυτό έχει το τοπικό κατάστημα από το οποίο ψωνίζω, αυτό χρησιμοποιώ, και συνεπώς πάνω σε αυτό έχω άποψη.

οπως ειπωθηκε εχω ταιραστια αναγκη να αλλαζω λαδια στο αμαξι που κανει 10-20 -30 χιλιαρικα...

στο αλυσοπριονο το πολυ πολυ να καψω την χιλιο ακονισμενη αλυσιδα μου, κοστος 5 ευρω :P

αν και δεν αξιζει για τα 2-3 λιτρα που θελω τον χρονο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, opcorsa είπε

οπως ειπωθηκε εχω ταιραστια αναγκη να αλλαζω λαδια στο αμαξι που κανει 10-20 -30 χιλιαρικα...

στο αλυσοπριονο το πολυ πολυ να καψω την χιλιο ακονισμενη αλυσιδα μου, κοστος 5 ευρω :P

αν και δεν αξιζει για τα 2-3 λιτρα που θελω τον χρονο

Η ανάγκη για την οποία έγραψες είναι ψυχολογική, οι εμμονές του καθενός δεν έχουν θέση στη συζήτηση μας.

Όσο για την αλυσίδα δεν νομίζω να κάνει μόνο 5 ευρώ, άσε που μαζί της χαλάει και η λάμα που είναι κατά πολύ ακριβότερη, το λάδι αλυσίδας λιπαίνει την επαφή της αλυσίδας με τη λάμα.

Όσο για το τελευταίο συμφωνούμε απόλυτα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Η ανάγκη για την οποία έγραψες είναι ψυχολογική, οι εμμονές του καθενός δεν έχουν θέση στη συζήτηση μας.

Όσο για την αλυσίδα δεν νομίζω να κάνει μόνο 5 ευρώ, άσε που μαζί της χαλάει και η λάμα που είναι κατά πολύ ακριβότερη, το λάδι αλυσίδας λιπαίνει την επαφή της αλυσίδας με τη λάμα.

Όσο για το τελευταίο συμφωνούμε απόλυτα.

δεν περνω συσκευασμενες που κυκλοφορουν στην αγορα-τραγικη ειρωνια κυριως της ορεγκον :P

περνω χυμα με το μετρο μετρωντας τα δοντια και την φτιαχνω μονος μου...

οσο για τις λαμες, οντως εχω καψει αλλα και ΖΕΒΛΩΣΕΙ αρκετες για να ξερω :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει τύχει ποτέ να δω σε κάποιο κατάστημα έτοιμη/συσκευασμένη της oregon, όλοι κουλούρα έχουν και πουλάνε με το μήκος/δόντια. 10€ κοστίζει η χύμα για το δικό μου που έχει βήμα 3/8 και μήκος λάμας 40cm.

Πάντως εφόσον καταναλώνεις μόνο 2-3 λάδι αλυσίδας το χρόνο και έχεις καταστρέψει πολλές λάμες, σίγουρα κάτι δεν κάνεις καλά :P

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Joshua21 είπε

Σε ποια "απέξω" αναφέρεσαι?

Επί της ουσίας συμβαίνει το αντίθετο από ότι νομίζεις, το λάδι είναι πιο ρευστό όταν είναι κρύο και όχι όταν ζεσταίνεται. Το 10w-40 στις χαμηλές θερμοκρασίες είναι πιο λεπτόρευστο από οποιοδήποτε άλλο λάδι φτιαγμένο για αλυσίδες, δλδ το αντίθετο από αυτό που χρειάζεσαι, και σπατάλη κάνεις επειδή η αντλία παρέχει περισσότερο, και δεν λιπαίνει σωστά επειδή η αλυσίδα χρειάζεται πιο χοντρό.

Όσο για την οικονομία που νομίζεις πως κάνεις, έχεις σκεφτεί ποτέ τι γλιτώνεις στην τιμή αγοράς? Βάζεις το 10w-40 του lidl με κόστος περίπου 3,5€/L αντί 4€/L που κάνει πχ το oregon, δηλαδή μισό ευρώ το λίτρο, άρα 1-1,5€ το χρόνο... Που στο κάτω κάτω μπορείς να πάρεις το πεντάλιτρο oregon και να σου έρθει το ίδιο... Και όλα αυτά θα ίσχυαν μόνο στην περίπτωση που θα είχες την ίδια κατανάλωση, έλα όμως που για το λόγο που σου εξήγησα παραπάνω έχεις μεγαλύτερη κατανάλωση.

Όσο για την οικολογία, δεν στέκει το σκεπτικό σου. Με την ίδια λογική του ταξιτζή χαλάλι του επειδή υπάρχουν οι νταλίκες οι οποίες ρυπαίνουν περισσότερο, χαλάλι του και του νταλικέρη επειδή οι χαλυβουργίες ρυπαίνουν περισσότερο :P

15 ευρώ τα 5 λίτρα κάνει το 10/40 στο lidl σε προσφορά που το βάζει κάθε 1-2 μήνες.Δεν θα το πάρω όταν έχει 18. Άρα 3 ευρώ το λίτρο και δεν πληρώνω φίρμα στην oregon 3,5 και 4 το λίτρο. Και εγώ αυτό που λες είπα για τα υπόλοιπα.Το 10/40 είναι πιο λεπτόρευστο για αυτό το προτιμώ να λιπαίνεται περισσότερο η αλυσίδα από το άλλο που είναι πιο παχύρευστο.

Όσο για τη ρύπανση δεν γίνεται καύση να παραχθούν επικίνδυνες ουσίες άρα ή το ένα ή το άλλο την ίδια ρύπανση θα κάνουν.Οι αλυσίδες λιπαίνονται.

Τα απέξω γράμματα  που λέω είναι λόγια μάρκετινγκ που κάνουν όλες οι πολυεθνικές να σε δελεάσουν να αγοράσεις το προϊόν τους,όπως και η  oregon που είναι μία από αυτές.Και να ξέρεις ότι οι πολυεθνικές είναι αυτές  που ρυπαίνουν  περισσότερο τον πλανήτη με τις πλάτες των αφεντικών τους που δεν γουστάρουν μείωση ρύπων  (λέγε με Τράμπ).:P

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, papoys1 είπε

15 ευρώ τα 5 λίτρα κάνει το 10/40 στο lidl σε προσφορά που το βάζει κάθε 1-2 μήνες.Δεν θα το πάρω όταν έχει 18. Άρα 3 ευρώ το λίτρο και δεν πληρώνω φίρμα στην oregon 3,5 και 4 το λίτρο. Και εγώ αυτό που λες είπα για τα υπόλοιπα.Το 10/40 είναι πιο λεπτόρευστο για αυτό το προτιμώ να λιπαίνεται περισσότερο η αλυσίδα από το άλλο που είναι πιο παχύρευστο.

Όσο για τη ρύπανση δεν γίνεται καύση να παραχθούν επικίνδυνες ουσίες άρα ή το ένα ή το άλλο την ίδια ρύπανση θα κάνουν.Οι αλυσίδες λιπαίνονται.

Τα απέξω γράμματα  που λέω είναι λόγια μάρκετινγκ που κάνουν όλες οι πολυεθνικές να σε δελεάσουν να αγοράσεις το προϊόν τους,όπως και η  oregon που είναι μία από αυτές.Και να ξέρεις ότι οι πολυεθνικές είναι αυτές  που ρυπαίνουν  περισσότερο τον πλανήτη με τις πλάτες των αφεντικών τους που δεν γουστάρουν μείωση ρύπων  (λέγε με Τράμπ).:P

Παππού μπερδεύεσαι... αν θέλεις να συγκρίνεις τις τιμές ανά λίτρο δύο προϊόντων δεν συγκρίνεις ούτε διαφορετικές συσκευασίες(5 vs 1L) ούτε την τιμή προσφοράς του ενός με την κανονική τιμή του άλλου. Αν είναι έτσι, γιατί να μην συγκρίνουμε τη συσκευασία του 1 λίτρου 10w40(5€ περίπου) με τη συσκευασία 5 λίτρων του άλλου(18€)? Επίσης το έγραψα ξανά αλλά μάλλον δεν θέλεις να το καταλάβεις, το πιο λεπτό λάδι ΔΕΝ λιπαίνει καλύτερα, ΔΕΝ κάθεται στην αλυσίδα, φεύγει αμέσως. Βάζοντας πιο λεπτό λάδι έχεις και χειρότερη λίπανση, και μεγαλύτερη κατανάλωση, δεν έχεις κανένα κέρδος.

Όσο για τη ρύπανση, τα ημισυνθετικά λιπαντικά(όπως το συγκεκριμένο που βάζεις) έχουν ήδη επικίνδυνες ουσίες πριν καν χρησιμοποιηθούν, σε αντίθεση με όσα είναι φτιαγμένα για αλυσίδες που είναι πρωτογενή και δεν έχουν σχεδόν τίποτα. Οι οποίες(οι ουσίες των ημισυνθετικών ενοώ) μένουν και στα ξύλα που κόβεις και μετά καίς, και στην αυλή σου(ή όπου τα κόβεις).

Όσο για τα "απέξω γράμματα", εγώ κοιτάζω τι συνιστά ο κατασκευαστής του αλυσοπρίονου, ο οποίος τυγχάνει να συνιστά λάδι αλυσίδας και όχι μηχανόλαδο. Αν πιστεύεις ότι οι κατασκευαστές συνιστούν λιπαντικά με συγκεκριμένες προδιαγραφές μόνο και μόνο λόγω μάρκετινγκ, γιατί δεν βάζεις παντού(και στο αμάξι ακόμα) σπορέλαιο που είναι και πιο φτηνό? :) 

Τέλος το off topic από εμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την αλυσίδα του αλυσοπρίονου, εγώ πηγαίνω σε ένα βενζινάδικο revoil που έχω κοντά μου και παίρνω το μπλε μπουκαλάκι της που κοστίζει 2,2€/ 1l. Μήπως να το ψάξεις καλύτερα papoys1;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, jonkyr είπε

Μερικές φορές νομίζω ότι στο νήμα συμμετέχει ο CEO της Lidl :D

Flowers For You Smiley Face, Emoticon 

Εγώ αγοράζω μόνο 5λιτρα όταν έχει προσφορά το lidl στα 15 ευρώ.

Επεξ/σία από papoys1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ποπορν που φερνει εχει μονο γλυκο η φερνει και αλμυρό?

Γιατι μια φορα που κοιταξα ειχε πολλες συσκευασιες ολες γλυκο.

Μιλαω για το mckennedy για φουρνο μικροκυμάτων.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η κουρευτικη που εχει απο αυριο στα 10 ευρω αξιζει εστω για το μουσι ??

ετοιμαζεται να χαλασει η δικια μου (izzy) μετα απο χρονια και σκεφτομαι να δοκιμασω του lidl μιας και λεει οτι δεν χρειαζεται φορτιση για να λειτουργησει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...