Προς το περιεχόμενο

Lidl


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και απλά να συμπληρώσω ότι έχοντας διαβάσει πολλά oeko-test (έγκυρο γερμανικό περιοδικό που τεστάρει και ασχολείται με την οικολογικότητα προιόντων - από κρέμα προσώπου μέχρι δονητές!!!-), σχεδόν πάντα τα πασίγνωστα προιόντα, πατώνουν!!! Είναι αυτά που θα έχουν τα περισσότερα υπολείμματα φυτοφαρμάκων, απαγορευμένες χημικές ενώσεις για την υγεία κλπ.) αν θέλετε παραθέτω και πίνακα ως παράδειγμα.

 

Εσείς τι εμπιστευεστε σε θέματα αξιοπιστίας και διαφάνειας;;; Το λαμόγιο τον Ελληνάρα;; ή τον Γερμανό

 

Αυτά

 

Πολύ καλή ιδέα, δυστυχώς στην ιστοσελίδα τους πρέπει να πληρώσεις το κατιτίς για να δεις αποτελέσματα.

 

Στο http://www.test.de (της Stiftung Warentest) έχει επίσης τεστ σε προϊόντα, και μπορείς να δεις αρκετά πράγματα χωρίς πληρωμή. Για παράδειγμα στο παρακάτω link έχει τα αποτελέσματα για κατεψυγμένες πίτσες. Όσο μικρότερος είναι ο αριθμός στην τελευταία στήλη, τόσο καλύτερο είναι.

 

http://www.test.de/themen/essen-trinken/test/-Tiefkuehlpizza/1436014/1436014/1438423/1439857/

 

Πρέπει να καταλαβαίνεις Γερμανικά όμως. ;)

 

Δείτε και αυτό, τα χειρότερα ελαιόλαδα είναι τα Ελληνικά... http://www.test.de/filestore/t200605025.pdf?path=/protected/c8/34/3661fe39-14f9-47d1-9a00-5879d2ce9a98-protectedfile.pdf&key=AA0D5E8AF858BD15D338BE002BB2AF9F23EE7E4B

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

...ξεκάρφωμα για να βάλω το spoiler είναι το logo του Lidl... @ garnele : To ξέρω μάτια μου, παρέλειψα 2 ζεύγη εισαγωγικών! ;) Νoted...αλλά μερικές φορές δεν γίνεται να μην τα βάλω...:-)

post-63762-129062963123_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι ότι δεν έχει μάρκες με αντίκτυπο στην ποιότητα, εξάλλου βάζει κάποια μη επώνυμα προιόντα τα οποία ειναι λιγι πάνω απο μετρια. Σημασία έχει ότι οι τιμές έχουν ανέβει κι εκεί αρκετά εκτός απο μερικές ευκαιρίες και τα μόνα που αξίζουν ειναι οι σοκολάτες, γλυκά άντε και ορισμένα είδη ρουχισμού ενίοτε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ πάλι βρίσκω το lidl πολύ πάνω του μετρίου σε ποιότητα. Οκ, κάποια πράγματα είναι μάπες. Πολλά όμως είναι πολύ καλά.

Πχ μπύρες και αλλαντικά είναι πολύ καλύτερα από τα αντίστοιχα της αγοράς (υφαντής - έδεσμα κλπ, άμστελ - χάινεκεν κλπ). Επίσης χαρτικά και πάνες του πιτσιρικά. Και σε τιμές κάτω από το μισό.

Δεν μου άρεσαν τα απορρυπαντικά και τα σαμπουάν - αφρόλουτρα. Επίσης και τα γαλακτοκομικά του. Όχι ότι δεν μου φαίνονται ποιοτικά. Μια χαρά είναι, απλά δεν μου άρεσαν γευστικά.

Υπάρχουν δε κάποια προϊόντα που τραβιέμαι ως εκεί μόνο και μόνο για 1 πραγματάκι. Πχ οι χυλοπίτες τους. Μια καταπληκτική μουστάρδα σε σωληνάριο. Κάτι κονσέρβες ρέγγας πολύ σούπερ, ταμάμ για ένα τσιπουράκι στα γρήγορα. Και άλλα που δεν θυμάμαι.

Α, και κάποια ηλεκτρικά - ηλεκτρονικά που βγάζουν κατά καιρούς είναι γαμάτα. Silvercrest, bench και κάτι τέτοιες μάρκες. Με 3 χρόνια πραγματική εγγύηση (ένα dvd που χάλασε μετά από 2 σχεδόν χρόνια, τους το έστειλα με κούριερ και μου στείλαν καινούριο σε 4 μέρες χωρίς να μου ζαλίζουν τα τέτοια, και χωρίς να χρεωθώ ούτε το κούριερ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δεν κάνει μια επιλογή ώστε να στηρίξει την δική μας οικονομία... Π.χ. τα χαρτικά "Diana" κατασκευάζονται απο την χαρτοβιομηχανία θράκης... Δεν τα αγοράζει ο κόσμος όμως, δεν ξέρω γιατί....

 

θα σου πω εγώ γιατί δεν τα αγοράζει ο κόσμος.Γιατί είναι χείριστης ποιότητας.Το γκοφρέ τους είναι χρώματος γκρί και θυμίζει μουσκεμένη παλιοεφημερίδα ανακυκλώμενη 15 φορές το χαρτί κουζίνας τρυπάει με την παραμικρή υγρασία και τα χαρτομάντιλά τους είναι όλα λάθος διπλωμένα επίτηδες για να δείχνουν κανονικά στο πακέτο και μόλις τα βγάλεις έχουν και ΤΡΥΠΕΣ!!!!και είναι και μικρότερα από το συνηθισμένο.Πες μου γιατί εγώ θα πρέπει να ξαναγοράσω την συγκεκριμένη μάρκα?:mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα οι Ελληνες ειμαστε ψωναρες,μας πασαρουν το all time classic΄''οτι πληρωνεις παιρνεις'' και εμεις το χαφτουμε... Ποσες φορες δεν εχουμε ακουσει διαφορα για μεγαλα καταστηματα και ''καλες'' μαρκες; Κι'οσο για το γνωστο θεμα με το ηλιελαιο ακουστηκε και γνωστες μαρκες... Δλδ δεν υπαρχουν συντηρητικα στα γνωστα τροφιμα;;; Και αυτο που ειπε ο φιλος solmyr γιατι τα ελληνικης προελευσεως φρουτα καλυτερα ειναι; Δλδ η δικη μας παραγωγη ειναι ''αγνη'' και ΄καθαρη'' και ''νοστιμη''...Ελεος πια οι Ελληνες παραπονιομαστε για την ακριβεια αλλα οταν βλεπουμε φθηνα προιοντα δεν μας κανουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Εγώ πήγα σήμερα μετά από χρόνια και ενθουσιάστηκα. Από εδώ και πέρα παγωτά, σοκολάτες, κεικ, μπύρες, basmati, φρούτα, χαρτικά, λουκανικοπιτάκια, καφέ, ξυρούς καρπούς από Lidl.Γάλα , λαχανικά, τυριά, ζαμπόν, coca cola από carrefour ή ΑΒ. Υπολογίζω να πληρώνω τα μισά λεφτά μηνιαίως.

Κρέας πάντα από το χωριό.

Άντε γιατί στο Ελλαδα την έχουν δει κάποιοι πολύ μάγκες. Ρε σεις κρουασανάκια των 5 με 70 λεπτά στο Lidl και στα άλλα σουπερ μάρκετ με ίδια γεύση, 2,5 ευρώ. Πάνε καλά??

 

Από πατατάκια τι λέει, θα πεθάνω ή αξίζει??

Γενικά πρέπει να το ψάχνουμε παίδες. Μην απορρίπτεται lidl,dia. Έχουν και φθηνά καλά προιόντα. Είδαμε στο /ευαγγελάτο αλλά και στην καθημερινότητα τι χάλια είναι και οι άλλοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και τα πατατάκια είναι κομπλέ. στα μισά μπαρ που τρως πατατάκια είναι λιντλ, οπότε μην ανησυχείς.

δοκίμασε και τα μπισκότα με το κακάο, απίθανα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και τα πατατάκια είναι κομπλέ. στα μισά μπαρ που τρως πατατάκια είναι λιντλ, οπότε μην ανησυχείς.

δοκίμασε και τα μπισκότα με το κακάο, απίθανα.

Εσύ τι ψωνίζεις από εκεί για καιρό και είσαι σίγουρος για την ποιότητα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα, ψωνίζω συστηματικά από λιντλ (και πλας ενίοτε) τα τελευταία τρία χρόνια. Παίρνω από κρέας, φιλέτα κοτόπουλο, τυριά (πάντα/όλα), ζυμαρικά.. μέχρι χυμούς. Κανέναν ενδοιασμό γενικά. Συν τοις άλλοις, έχοντας τον πατέρα μου στο χημείο του κράτους, άκουσα διάφορα για τα πολυδιαφημισμένα -και συνεπώς προτιμώμενα- προϊόντα, ενώ αντίθετα τα λιντλ είχαν πάντα καλά αποτελέσματα στις αναλύσεις.

 

Από κει και πέρα βέβαια, μπαίνει και το γούστο, άλλος μπορεί να τη βρίσκει με Αμίτα μπανάνα, εγώ δίνω το βασίλειό μου για ένα χυμό μήλο από τα Λιντλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και τα πατατάκια είναι κομπλέ. στα μισά μπαρ που τρως πατατάκια είναι λιντλ, οπότε μην ανησυχείς.

δοκίμασε και τα μπισκότα με το κακάο, απίθανα.

...καλά και 'γω παιδί των Lidl/Dia/Mia/Ξία είμαι, αλλά αυτό ως επιχείρημα δεν...μου πολυκάθεται,

τη στιγμή που στα μισά (χμ) 50_50.gif μπαρ τα ποτά είναι μπόμπες...

 

...Φίλε jimarass Η garnele δεν είναι garcon...το XTENIΣΜΑ απλά (στο avatar της τουλάχιστον) είναι Α-LA garcon...:-)

 

Για την "ποιότητα" που ρωτάς, και καλή είναι σε ΟΛΑ (...αν εξαιρέσεις ό,τι παντελόνι έχω πάρει τα τελευταία χρόνια ΘΑ ανοίξει στο καβάλο...άμεσα :rolleyes: ), ΚΑΙ σταθερή. Το θέμα - κυρίως στα τρόφιμα - είναι ότι είναι θέμα ΓΕΥΣΗΣ , κυρίως. Έχουν κάτι φρυγανιές σίκαλης πχ που όμοιές τους δεν παίζουν - και δεν παίζονται. Ενώ λουκάνικα χωριάτικα πχ παίρνω από το Dia = ΑΥΤΩΝΩΝ τα συγκεκριμένα, για τη ΔΙΚΗ μου γεύση είναι τα άπαιχτα. Το "λευκό τυρί " του επίσης νοστιμότατο, και εκεί που έχουν πάει οι τιμές των "επώνυμων ελληνικών" (σε λίγο θα τα πουλάνε "ΜΟΝΟ στα ταμεία" ), γίνεται ακόμα νοστιμότερο :P. Σαλάτες επίσης ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ Lidl (τις έχουν ειδικά τώρα τελευταία αλλάξει, και οι καινούριες, με καινούρια δε ποικιλία, είναι σούπερ).

Κατεψυγμένες πατάτες, φτερούγες κοτόπουλου barbecue,σάλτσες ζυμαρικών σε βάζο, κατεψυγμένα λαχανικά mix, όλα τα γιαουρτάκια,λευκά, φρούτων, γιαουρτοροφήματα, μπισκότα με κάλυψη σοκολάτα και γέμιση "μαρμελάδα", νερό με ανθρακικό, και ΑΝΑΘΕΜΑ ΤΟΥΣ που σταματήσανε τις πίτσες μ' ανανά...:mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...