Προς το περιεχόμενο

Lidl


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
1 ώρα πριν, opcorsa είπε

οντως οι πιτσες του καρδη ειναι μια κακομοιρια σκετη... εγινα 100 κιλα λογω των πειραματισμων (νταξει ειμαι και 2 μετρα δεν φαινεται) και μπορω να πω οτι δεν τρωγονται απλα..

Η καλύτερη πίτσα είναι λεπτό ζυμάρι με ντομάτα.Τιποτα άλλο.Μερικοι βάζουν και τυρί και απογειώνεται.Αυτη την πίτσα την δοκίμασα δύο τρεις φορές στο εξωτερικό.

Υποθέτω αν έχει κάποιος όρεξη κ μεράκι κάνει κ σπίτι του μια πιτσα.Ποσο δύσκολο είναι ,δεν ξέρω ...αλλά προσωπικά θεωρώ ότι αξίζει το εγχείρημα.Δε κοστίζει και τίποτα.

Σε σύγκριση με τις πίτσες του μάρκετ ή των fastfood ,πίτσες των 12e.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, CallMeRp είπε

Υποθέτω αν έχει κάποιος όρεξη κ μεράκι κάνει κ σπίτι του μια πιτσα.Ποσο δύσκολο είναι ,δεν ξέρω ...αλλά προσωπικά θεωρώ ότι αξίζει το εγχείρημα.

Συμπεριλαμβανομενης και της ζυμης? γιατι η ζυμη είναι ολο το θεμα, τα υλικα απλα τα ριχνεις από πανω.

31 λεπτά πριν, cthulhucarbide είπε

Γιατί όμως?

Για το λογο που συζητήσαμε λιγα ποστς πιο πανω.

1 ώρα πριν, CallMeRp είπε

9e το κιλο ο κιμας ...

9ε για κιμα ειναι φτηνα. Κιμα δηλαδη που θα σου κοψουν εκεινη τη στιγμη.

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
28 λεπτά πριν, rus είπε

Συμπεριλαμβανομενης και της ζυμης? γιατι η ζυμη είναι ολο το θεμα, τα υλικα απλα τα ριχνεις από πανω.

Δεν είναι εύκολο.Το μόνο σίγουρο.Απ την άλλη να δώσεις πάνω από δέκα ευρώ για πίτσα ,το θεωρώ απαγορευτικό.Αντε μια φορά στο τόσο ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, CallMeRp είπε

Δεν είναι εύκολο.Το μόνο σίγουρο.Απ την άλλη να δώσεις πάνω από δέκα ευρώ για πίτσα ,το θεωρώ απαγορευτικό.Αντε μια φορά στο τόσο ...

Ε τοτε παρηγγειλε μακαροναδα:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
5 λεπτά πριν, rus είπε

Ε τοτε παρηγγειλε μακαροναδα:)

Λες ;;;Μια φουρνου την τσάκιζα ...Θα το προγραμματίσω για το επόμενο σκ🤩

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, ParhsG είπε

Στη περίπτωση που δεν εχει περαστεί το προιον στο σύστημα τι κάνεις; Μου εχει τυχει 2 φορες και μου ειπαν να πάρω αλλο

To συστημα ειναι ενιαιο οποτε αποκλειεται να εχουν παραλαβει απο προμηθευτη ή αποθηκη και να μην υπαρχει στο συστημα...

Μαλλον σου λεγαν παπατζες..

Δες και εδω https://www.dikaiologitika.gr/eidhseis/kosmos/99831/alli-timi-sto-rafi-ki-alli-sto-tameio-ti-boreite-na-kanete

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγαλη απογοήτευση η πιτσα απο την ζυμη και τα υλικά.

Πραγματι αυτη που καθομαι μερικες φορες και κανω εγω κλασης ανωτερης για τα δικα μου γουστα.

Εδω η ζυμη ηταν μπισκοτενια και τα υλικα αθλια, ανοστη εντελως.

Ξανα δεν εχει. Απλα δεν το ηξερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Liverpool89 είπε

Σημερα επειδη δεν προλαβαινα να μαγειρεψω, πηγα να πάρω πιτσα, να την πεταξω στο φουρνο και τελος. Ειπα να μην πάρω κατεψυγμενη, πηρα την φρεσκα, που εχουν στο ψυγειο.

Αθλια απλα, την πέταξα. Λεω τι βλακας που ειμαι και δεν πηρα κατεψυγμενη. 

 

H μόνη πίτσα που τρώω από lidl είναι αυτή σε μπλε κουτί, ιταλική και καλά, ψημένη σε πέτρα. Βάζω και από επάνω μερικές έξτρα φέτες ημισκληρο και μπεικον και γίνετε αρκετά καλή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, rus είπε

 

Για το λογο που συζητήσαμε λιγα ποστς πιο πανω.

 

Ότι δηλαδή θα λερωθούν άλλα πράγματα στην κουζίνα? Αυτό όμως δεν με καλύπτει, μου φαίνεται τουλάχιστον υπερβολικό το "δεν πλένουμε ποτέ τα κρέατα, είναι τραγικό" αν είναι για λόγους που δεν επηρεάζουν το ίδιο το κρέας αλλά ότι απλά θα λερώσουν τον νεροχύτη ξερωγώ. Χώρια που μιλάμε για κρέατα γενικά και όχι μόνο για κοτόπουλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, cthulhucarbide είπε

Ότι δηλαδή θα λερωθούν άλλα πράγματα στην κουζίνα? Αυτό όμως δεν με καλύπτει, μου φαίνεται τουλάχιστον υπερβολικό το "δεν πλένουμε ποτέ τα κρέατα, είναι τραγικό" αν είναι για λόγους που δεν επηρεάζουν το ίδιο το κρέας αλλά ότι απλά θα λερώσουν τον νεροχύτη ξερωγώ. Χώρια που μιλάμε για κρέατα γενικά και όχι μόνο για κοτόπουλο

Google it

http://www.bovary.gr/health-diary/6499/o-logos-poy-den-prepei-na-pleneis-kreas-prin-mageirepseis

Spoiler

Έτσι, με το να τα πλένετε το μόνο που πετυχαίνετε είναι να αναδιανέμετε τα βακτήρια στις επιφάνειες κουζίνας σας και ενδεχομένως, στα χέρια σας ή και σε άλλα τρόφιμα τα οποία θα ακουμπήσετε στην επιφάνεια που είχατε ακουμπήσει αυτά προηγουμένως. Με αυτό τον τρόπο αυξάνετε τις πιθανότητες να εισέλθουν στον οργανισμό σας και να προκαλέσουν μόλυνση. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου φαινεται υπερβολικο το να γεμισεις παντου παθογονα μικροβια..... Αν ειχες προσβληθει ποτε απο campylobacter ή σαλμονελα κι ειχες περασει 10 μερες στο νοσοκομειο δε θα το ελεγες αυτο.

Η τηρηση της υγιεινης στην κουζινα ειναι απαραιτηρη για να αποφυγουμε foodborne diseases. Με το να πλενεις το κρεας το μονο που καταφερνεις ειναι να διασπειρεις τα μικροβια παντου. Και δεν εξυπηρετει σε κατι. Δε χρειαζεται αυτο το "καθαρισμα".

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, cthulhucarbide είπε

Ότι δηλαδή θα λερωθούν άλλα πράγματα στην κουζίνα? Αυτό όμως δεν με καλύπτει, μου φαίνεται τουλάχιστον υπερβολικό το "δεν πλένουμε ποτέ τα κρέατα, είναι τραγικό" αν είναι για λόγους που δεν επηρεάζουν το ίδιο το κρέας αλλά ότι απλά θα λερώσουν τον νεροχύτη ξερωγώ. Χώρια που μιλάμε για κρέατα γενικά και όχι μόνο για κοτόπουλο

Mιλουσαμε συγκεκριμενα για σαλμονελα. Το πλενεις λεω μεσα στη κατσαρολα του, δηλαδή γεμιζεις και αδειαζεις 1-2 φορες με νερο. Ποιος ο λογος να πιτσιλας νερα παντου στη κουζινα και στα ρουχα σου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, opcorsa είπε

οντως οι πιτσες του καρδη ειναι μια κακομοιρια σκετη

+10000

 

ΑΛΛΑ

Η κιμαδοπιτα & κοτόπιτα & τυροπιτά καρδη   μαμαει λεμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πρώτη φορά ακούω ότι το ωμό κρέας πλένεται επειδή υποτίθεται πως αυτό απομακρύνει τα μικρόβια/βακτήρια.

.... πρόκειται για καινούρια ερμηνεία μαλλον, όπως γίνεται συνήθως όταν ανακαλύπτουμε ξανά τον τροχό....

Το κρέας μπορεί να το πλύνει κανείς για να απομακρύνει τυχόν αίμα που μπορεί να το περιβάλει ή που μπορεί να έχει κατακρατηθει και δεν θέλει να το μεταφέρει στο σκεύος μαγειρικής, ..

...ΑΝ ΚΑΙ 1) αυτό που θεωρεί κάποιος αίμα συχνά είναι μυοσφαιρίνη, 2) αμφίβολο πόσο αποδοτικό η χρήσιμο είναι για τα κρέατα που αγοράζουμε από σουπερμάρκετ, ενώ υπάρχει και το βράσιμο-ξαφρισμα που κάνει καλύτερη δουλειά.

Από κει και πέρα, ξαναλέω, το ξέπλυμα (όχι πλύσιμο) του κρέατος γίνεται με τη λογική της απομάκρυνσης τυχόν αίματος από την επιφάνεια του κρέατος.

οι παλιότεροι "έπλεναν" το κρεας με λεμόνι / ξύδι για ήπια απολύμανση, όχι με νερό!!

Τέλος, κάθε φορά που μεταχειριζόμαστε ωμό κρέας, πρέπει να πλένουμε καλά σκεύη, επιφάνειες και νεροχύτη...

...τα υπολείμματα κρέατος/βακτηρίων θα φτάσουν στο νεροχύτη, είτε από το ξέπλυμα του κρέατος είτε από το πλύσιμο των σκευών κι εργαλείων προετοιμασίας...

...αν κάποιος έχει πάθει προσβληθεί από ιό/βακτήρια κτλ, φταίει η πλημμελής καθαριότητα, όχι το ξέπλυμα του κρέατος.

...για να αφήσουμε στην άκρη τα αποφθέγματα και να κρατήσουμε την ουσία.

Επεξ/σία από vgiozo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...