Προς το περιεχόμενο

Lidl


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, vgiozo είπε

Πρώτη φορά ακούω ότι το ωμό κρέας πλένεται επειδή υποτίθεται πως αυτό απομακρύνει τα μικρόβια/βακτήρια.

.... πρόκειται για καινούρια ερμηνεία μαλλον, όπως γίνεται συνήθως όταν ανακαλύπτουμε ξανά τον τροχό....

Το κρέας μπορεί να το πλύνει κανείς για να απομακρύνει τυχόν αίμα που μπορεί να το περιβάλει ή που μπορεί να έχει κατακρατηθει και δεν θέλει να το μεταφέρει στο σκεύος μαγειρικής, ..

Δε νομιζω οτι κανεις το πλενει νομιζοντας ότι ετσι απομακρυνει μικροβια/βακτηρια. Το (ξε)πλενει γιαυτο που ειπες στη τριτη γραμμη σου, για να φυγει δηλαδή η φανερη βρωμια.

18 λεπτά πριν, vgiozo είπε

...αν κάποιος έχει πάθει προσβληθεί από ιό/βακτήρια κτλ, φταίει η πλημμελής καθαριότητα, όχι το ξέπλυμα του κρέατος.

Αν το κρεας εχει σαλμονελα κι εσυ το ξεπλυνεις ατσαλα, με αποτελεσμα να παρει η σαλμονελα και πανω σου, ποιος θα φταιει?

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

να το ξεπλύνουμε το κρέας με προσοχή , κόβοντας κανένα κομμάτι που δεν το θέλουμε το αποκλείουμε?

Νομίζω όλοι το ξέρουμε ότι το ωμό κρέας έχει παθογόνα , και καθαρίζουμε τον νεροχύτη μετά.

συνήθως ή σαλμονέλα μεταφέρεται μέσω μαχαιριού ή βάσης κοψίματος-καθαρίσματος και όχι μέσω νεροχύτη που καθαρίζεται εύκολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν πιτσιλας το τοπο δε παει μόνο στο νεροχυτη. Παει παντου γυρω-γυρω. Και στα ρουχα σου, μπορει και στα ματια σου.

9 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

να το ξεπλύνουμε το κρέας με προσοχή , κόβοντας κανένα κομμάτι που δεν το θέλουμε το αποκλείουμε?

Εγω απ το κοτοπουλο κοβω και πεταω τις φτερουγες, συνηθως και το λαιμο. Φυσικα αφαιρω επιμελως τις πετσες και τα ασπράδια(λιπος).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, rus είπε

Όταν πιτσιλας το τοπο δε παει μόνο στο νεροχυτη. Παει παντου γυρω-γυρω. Και στα ρουχα σου, μπορει και στα ματια σου.

δηλαδή εγώ που δεν πιτσιλάω είμαι εξαίρεση φαντάζομαι , τότε από εδώ και πέρα πιτσιλάω και θα στάζω και λίγο στα μάτια μου για να κάνω ότι και οι υπόλοιποι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

δηλαδή εγώ που δεν πιτσιλάω είμαι εξαίρεση φαντάζομαι , τότε από εδώ και πέρα πιτσιλάω και θα στάζω και λίγο στα μάτια μου για να κάνω ότι και οι υπόλοιποι.

Ακολουθεις τη μεθοδο που προτεινα δηλαδη? Τοτε εισαι ασφαλης. Δε ξερω τι κανουν οι υπολοιποι που λες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Πρώτη φορά που μπήκα σε lidl ήταν στην Λευκωσία.Τοτε ,είχα δοκιμάσει τα σφολιατοειδη τους.Πολυ τίμια επιλογή αν σκεφτείς ότι οι τιμές ήταν ιδιαίτερα χαμηλές.Εχω δοκιμασει και το πολυσπορο ψωμί τους που το έχουν στα 0.40e αν θυμάμαι σωστά.

Το ταχίνι τους , μετράει;Ξέρει κανείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, CallMeRp είπε

Πρώτη φορά που μπήκα σε lidl ήταν στην Λευκωσία.Τοτε ,είχα δοκιμάσει τα σφολιατοειδη τους.Πολυ τίμια επιλογή αν σκεφτείς ότι οι τιμές ήταν ιδιαίτερα χαμηλές.Εχω δοκιμασει και το πολυσπορο ψωμί τους που το έχουν στα 0.40e αν θυμάμαι σωστά.

Το ταχίνι τους , μετράει;Ξέρει κανείς;

Το ταχίνι του είναι τέλειο, ειδικά το με γεύση σοκολάτα, για εμένα, συγκρίσιμο με μερέντα και πολύ πιο υγιεινό.

Γενικά, αν θέλει κάποιος, βρίσκει πολλές υγιεινές επιλογές τροφίμων στο σούπερ μάρκετ αυτό σε απίστευτα καλές/καλύτερες των άλλων τιμών.

Ενδομυχα, Μ 'ενοχλει που τα ευρώ μου πάνε στην χώρα της Μέρκελ, αλλά όχι τόσο ώστε να μην τιμάω τα για εμένα πιο τίμια μάρκετ της Ελλάδας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
8 λεπτά πριν, Locke_John είπε

Το ταχίνι του είναι τέλειο, ειδικά το με γεύση σοκολάτα, για εμένα, συγκρίσιμο με μερέντα και πολύ πιο υγιεινό.

Γενικά, αν θέλει κάποιος, βρίσκει πολλές υγιεινές επιλογές τροφίμων στο σούπερ μάρκετ αυτό σε απίστευτα καλές/καλύτερες των άλλων τιμών.

Ενδομυχα, Μ 'ενοχλει που τα ευρώ μου πάνε στην χώρα της Μέρκελ, αλλά όχι τόσο ώστε να μην τιμάω τα για εμένα πιο τίμια μάρκετ της Ελλάδας.

Είμαι φουλ φανατικός.Εχω δοκιμάσει το ταχίνι Όλυμπος και όχι μονο.Και οσονουπω το αντίστοιχο του lidl.

Εντύπωση μου κάνει πάντως η τιμή σε ορισμένα είδη.Το σπανάκι το κατεψυγμένο το έχει μόνο 1,5e.Ο Στάθης το έχει 3.5-4 κάπου εκεί νομίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, CallMeRp είπε

Είμαι φουλ φανατικός.Εχω δοκιμάσει το ταχίνι Όλυμπος και όχι μονο.Και οσονουπω το αντίστοιχο του lidl.

Εντύπωση μου κάνει πάντως η τιμή σε ορισμένα είδη.Το σπανάκι το κατεψυγμένο το έχει μόνο 1,5e.Ο Στάθης το έχει 3.5-4 κάπου εκεί νομίζω.

Δεν υπάρχουν αλλού οι τιμές του παιδιά, τι να λέμε..

Υγ.οι κατεψυγμένες πίτσες που είχε τις προάλλες "μοτσαρέλλα" απλά φανταστικές! Δοκιμάστε τες αν ξαναπετυχετε προσφορά.καμια σύγκριση με τις "μαργαρίτα" του. Υπέρ του δέοντος αξιοπρεπείς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ταχινι ειναι φοβερο.αν δειτε πισω στην ετικετα την επωνυμια απο την επιχειρηση παραγωγης και γκουγκλαρετε αυτο το ονομα θα δειτε οτι ειναι η εταιρεια ολυμπος.😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Πάντως το κεφίρ που έχει ,σχεδόν μισή τιμή από το αντίστοιχο της Μεβγαλ,το έχω τιμήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να είμαστε δίκαιοι τις τιμές πρέπει να τις συγκρίνουμε με τα προϊόντα ιδιωτικής ετικέτας των άλλων σουπερ μαρκετ ( όπου και πάλι φθηνότερο είναι συνήθως το lidl αλλά οριακά ).

Τα επώνυμα είναι από +50% και πάνω σε τιμή έως πολύ πιο πάνω. Το θέμα οπότε είναι η ποιότητα και προσωπικά πιστεύω ότι τα περισσότερα ιδιωτικής ετικέτας του lidl είναι ανώτερα από τα ιδιωτικής ετικέτας των άλλων καταστημάτων.( Για να μην πω και από επώνυμα σε κάποιες περιπτώσεις)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηγα το Σαββατο για κωλοχαρτα (συγνωμη για την ελλειψη σαβουαρ βιβρ, ειμαι απο χωριο, χωριατης). Στο "φτηνο" lidl και στα αλλα τα "ακριβα".
Βρε παιδια που ειναι το φτηνο κωλοχαρτο;
Ξερω οτι το συγκρινουμε με τιμη κιλου και νομιζω οτι του Σκλαβενιτη, νομιζω Γλαρος ειναι σε καλυτερη τιμη. Φυσικα δεν κοιταξα επωνυμα, μονο ιδιωτικης ετικετας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Locke_John είπε

Το ταχίνι του είναι τέλειο, ειδικά το με γεύση σοκολάτα, για εμένα, συγκρίσιμο με μερέντα και πολύ πιο υγιεινό.

Συστατικά; Αν έχεις συσκευασία, μπορείς να ρίξεις μία φωτό εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...