Προς το περιεχόμενο

Lidl


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, phanispal είπε

Στη συντήρηση εννοεί. Όταν το αφήνεις να ξεπαγώσει σε θερμοκρασία δωματίου, αναπτύσσονται βακτήρια.

Το κατά πόσο θα ξεπαγώσει στη συντήρηση βέβαια είναι άλλο θέμα. Εκείνοι που το υποστηρίζουν μάλλον έχουν σάπια συντήρηση ή το βγάζουν δυο μέρες πριν.

Το χειμώνα φαντάσου εγώ το βγάζω εκτός ψυγείου το πρωί, και το μεσημέρι μπορεί και να μην έχει ξεπαγώσει εντελώς, ή σίγουρα δεν είναι χλιαρό. Αλλά δεν έχω φουλαρισμένη θέρμανση.

Πάντως έχω τσεκάρει ότι σε ~8 ώρες δεν προλαβαίνει να ξεπαγώσει κρέας στη συντήρηση. Και μιλάμε για καμιά μπριζόλα, πού να λέγαμε για κανά μεγάλο κομμάτι χοιρινό.

Νομίζω θέλει από την προηγούμενη μέρα για να προλάβει να ξεπαγώσει. Με νερό κάνει;

Spoiler

Καλώς τα δέχτηκες, αν κατάλαβα καλά. Να σας ζήσει! :) 

 

Επεξ/σία από zio10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, zio10 είπε

Νομίζω θέλει από την προηγούμενη μέρα για να προλάβει να ξεπαγώσει. Με νερό κάνει;

Απ' την προηγούμενη μέρα το πρωί ή το βράδυ; Έχει διαφορά. Γιατί κι εγώ θεωρώ πως κανά 20ωρο το θέλει για πλάκα στη συντήρηση. Συνήθως όταν λέμε βγάζουμε κάτι να το ξεπαγώσουμε εννοούμε απ' το προηγούμενο βράδυ.

Με νερό έχω διαβάσει ότι είναι ακόμα χειρότερο. Καλά, για ζεστό δεν το συζητάμε. Άλλο που πιστεύω ότι στις περισσότερες περιπτώσεις δεν παθαίνεις τίποτα.

Spoiler

Σε κανά μήνα. Σ' ευχαριστώ όπως και να 'χει και ανταποδίδω.

 

Επεξ/σία από phanispal
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, jgeorgiou είπε

............ ένας γνωστός που για να βάλει νερό σε ένα ποτήρι να πιει πλένει τα χέρια του

Δηλαδη θεωρει οτι τα μικροβια από το χερι του θα περασουν το γυαλι και θα μπουν στο νερο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, rus είπε

Δηλαδη θεωρει οτι τα μικροβια από το χερι του θα περασουν το γυαλι και θα μπουν στο νερο?

είναι ψυχαναγκαστικός , μπαίνει στο σπίτι πλένει τα χέρια , πιανει το πόμολο , την σακούλα , την καρέκλα να κάτσει πάλι πλένει τα χέρια και αν περάσει λίγη ώρα χωρίς να ακουμπήσει κάτι , πάλι τα πλένει γιατί έχει πολύ ώρα να τα πλύνει. 

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

είναι ψυχαναγκαστικός , μπαίνει στο σπίτι πλένει τα χέρια , πιανει το πόμολο , την σακούλα , την καρέκλα να κάτσει πάλι πλένει τα χέρια και αν περάσει λίγη ώρα χωρίς να ακουμπήσει κάτι , πάλι τα πλένει γιατί έχει πολύ ώρα να τα πλύνει. 

To να πλυνεις τα χερια σου όταν ερχεσαι απ εξω ειναι φυσιολογικο, επισης τα πομολα είναι εστιες μικροβιων. Αν τα πλενεις συνεχεια, το εξω μερος τους ξεραινεται και ασπριζει

25 λεπτά πριν, phanispal είπε

Απ' την προηγούμενη μέρα το πρωί ή το βράδυ; Έχει διαφορά. Γιατί κι εγώ θεωρώ πως κανά 20ωρο το θέλει για πλάκα στη συντήρηση. Συνήθως όταν λέμε βγάζουμε κάτι να το ξεπαγώσουμε εννοούμε απ' το προηγούμενο βράδυ.

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

 

24 ωρες στο ψυγειο λενε, παντως αν δεν εχει ξεπαγωσει αρκετα και βιαζεσαι το βαζεις κατω απ το νερο.

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

rus οι βέλτιστες πρακτικές και η προσοχή σε πιθανούς κινδύνους θέλουν μέτρο και όχι υπερβολές

αν αρχίσουμε να φοβόμαστε για τον κάθε απίθανο κίνδυνο τότε δεν μπορείς να ζήσεις.

 

 

ΥΓ (από κάτω γιατί το ξεχειλώσαμε το offtopic)

Δεν υπάρχει άσπρο-μαύρο στην ζωή , γι'αυτό λέμε "βέλτιστες πρακτικές" και όχι "απολύτως σωστές πρακτικές" ή "ιδανικές πρακτικές"

Επεξ/σία από jgeorgiou
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, jgeorgiou είπε

rus οι βέλτιστες πρακτικές και η προσοχή σε πιθανούς κινδύνους θέλουν μέτρο και όχι υπερβολές

αν αρχίσουμε να φοβόμαστε για τον κάθε απίθανο κίνδυνο τότε δεν μπορείς να ζήσεις.

Αρα να πιανουμε το κοινοχρηστο πομολο του wc και μετα να τριβουμε τα ματια μας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρε παιδιά επειδή κάνουμε λιγο πολύ όλοι αυτά τα λάθη που περιγράφετε. Δεν ανοίγουμε ένα θεματικό για αυτό το θέμα γιατί μου φαίνεται ενδιαφέρον .

Επεξ/σία από orck
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/6/2018 στις 12:06 ΜΜ, Stamer είπε

Κοίταζα τώρα τον κατάλογο που παρέθεσε ο nickmanak. Από Δευτέρα φέρνει φρέσκια μπύρα Χίου και "μόνο" με 2.20, δεν περίμενα να το δω ποτέ σε lidl κάτι τέτοιο. Με δυσκολία το βρίσκεις σε άλλα μαρκετ. Όποιος είναι της μπύρας να την δοκιμάσει και θα με θυμηθεί.

Αν σου πω πως μου αρέσει περισσότερο η ερμής;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν υπαρχει ακομα το PASTRAMI παρτε το παιδια. Δεν θα ξαναβρειτε. Δεν περιμενα να το βρω στα LIDL. Ειναι βοδινο φτιαγμενο σαν baycon. Σας λεω αξιζει, παρτε 2-3-4 δεν θα ξαναβρειτε εξαλου, μια και εξω :). Ειναι απαιχτο σε σαντουιτς.

οποιος απο σας θελει ας το googlarei...

Επεξ/σία από Zerg13
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Zerg13 είπε

Αν υπαρχει ακομα το PASTRAMI παρτε το παιδια. Δεν θα ξαναβρειτε. Δεν περιμενα να το βρω στα LIDL. Ειναι βοδινο φτιαγμενο σαν baycon. Σας λεω αξιζει, παρτε 2-3-4 δεν θα ξαναβρειτε εξαλου, μια και εξω :). Ειναι απαιχτο σε σαντουιτς.

οποιος απο σας θελει ας το googlarei...

Μάλλον Αμερικάνικο προιόν το είδα στα 2 ευρώ τα 100 γραμμάρια από Δευτέρα στη σελίδα 15 μαζί με άλλα Αμερικανικά προιόντα..Δεν το έχω συνατήσει ξανά.

Από το όνομα και το βόειο που κατασκευάζεται μάλλον κάτι τύπου παστουρμάς θα είναι.Μία φορά έφαγα ωραίος νοστιμότατος αλλά  δεν ξανατρώω παστουρμά γιατί έφαγα πολύ και μύριζε παστουρμά το σώμα μου καμιά βδομάδα.:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το παστραμι δεν έχει τσιμενι όπως ο παστουρμάς οπότε μην φοβάσαι μυρωδιές σώματος.

επίσης πολλά ντελικατεσεν το έχουν κάτω από 20 ευρώ το κιλό. οπότε αξίζει γενικά μόνο άμα είσαι κάπου επαρχία που δεν παίζουν τέτοια μαγαζιά

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...