Προς το περιεχόμενο

Lidl


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
1 ώρα πριν, notist είπε

Ο ηλιόσπορος είναι φοβερός ο αναλατος που τρώω με μανία. Έχω φάει κιλά. Είναι γεμάτος και μεγάλος. Μόνο αυτόν παίρνω. 

Έχει πολλές θερμίδες και λιπαρά(καλά).

Τσεκαρε αυτο ΒΙΟΑΓΡΟΣ ΗΛΙΟΣΠΟΡΟΣ ΒΙΟ 250 γρ. 1,18 ευρώ στο ιντερνετ.

Εγώ βάζω μια κ.σ./ημέρα

24 λεπτά πριν, Locke_John είπε

Παιδια, τα πολυβιταμινουχα του ταμείου, τα έχετε δοκιμάσει;

Εγώ ναι, απ' όλα τα χρώματα παίρνω.

Αντίστοιχα, σε άλλο σουπερμάρκετ, στο αβ συγκεκριμένα, σχεδόν 3πλασια+ τιμή.

Θεωρώ ότι κάτι καλό κάνουν, πάντως όχι επιβλαβή.

Ποια η γνώμη σας, το έχει ψάξει κανείς;

(Μαγνήσιο,ασβέστιο,βιταμίνη c, πολυβιταμινουχα).

Η υπερβιταμίνωση μπορεί να επιφέρει τα αντίθετα αποτελέ.

Αν έχεις βαρβάτο πρόγραμμα και ζορίζεσαι ,πάρε υποστηρικτικά για ένα μικρό διάστημα.Ένα γιατρό που ρώτησα για τις βιταμίνες ,μου τις απαγόρευσε δια ροπάλου.Βάζω στοίχημα ότι ξέρω περισσότερα απ αυτόν πάνω σε αυτό το θέμα.Μια διατροφή ,ισορροπημένη μας καλύπτει πλήρως ..αν υποσιτίζεσαι ή δε λαμβάνεις τα απαραίτητα θρεπτικά συστατικά και σου βγαίνει πολύ κούραση ,για μενα πάρε για μικρό διάστημα κ κάνε μια έρευνα πως και τι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, Dark_son20 είπε

το παστραμι δεν έχει τσιμενι όπως ο παστουρμάς οπότε μην φοβάσαι μυρωδιές σώματος.

επίσης πολλά ντελικατεσεν το έχουν κάτω από 20 ευρώ το κιλό. οπότε αξίζει γενικά μόνο άμα είσαι κάπου επαρχία που δεν παίζουν τέτοια μαγαζιά

 

17 ώρες πριν, papoys1 είπε

Μάλλον Αμερικάνικο προιόν το είδα στα 2 ευρώ τα 100 γραμμάρια από Δευτέρα στη σελίδα 15 μαζί με άλλα Αμερικανικά προιόντα..Δεν το έχω συνατήσει ξανά.

Από το όνομα και το βόειο που κατασκευάζεται μάλλον κάτι τύπου παστουρμάς θα είναι.Μία φορά έφαγα ωραίος νοστιμότατος αλλά  δεν ξανατρώω παστουρμά γιατί έφαγα πολύ και μύριζε παστουρμά το σώμα μου καμιά βδομάδα.:D

Δεν ειναι παστουρμας αυτο, δεν εχει το τσεμενι, και δεν μυριζεις. Και αλλη γευση, αυτο ειναι πιο δροσερο και χωρις πολυ πιπερι. Δοκιμαστε το μια φορα σε σαντουιτς.

παστουρμα δεν παιρνω εγω εκτος αν το βρω σε ειδικο μαγαζι πχ Αθηνα κεντρο...και παλι ισως,

Επεξ/σία από Zerg13
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, CallMeRp είπε

Για ξηροκάρπια - αποξηραμένα φρούτα μπορείτε να βρείτε πολυ καλές τιμές στο ιντερνετ αλλα και σε καφεκοπτεία συνοικιακά.Σε αυτά δεν εμπιστεύομαι το lidl.

To λιντλ εχει φτηνα σε σχεση με αλλα sm ξηροκαρπια. Oλα είναι απο το εξωτερικο. Γιατι δεν το εμπιστευεσαι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, rus είπε

To λιντλ εχει φτηνα σε σχεση με αλλα sm ξηροκαρπια. Oλα είναι απο το εξωτερικο. Γιατι δεν το εμπιστευεσαι?

Με το Σκλαβενίτη π.χ. δεν έχει μεγάλες διαφορές στους ξηρούς καρπούς,μπορώ δε να πω ότι π.χ. σε παρατέμπο και άλλα είναι πιο ακριβό το lidl αλλά πιστεύω πως σε ποιότητα είναι ανώτερο από πολλά άλλα καταστήματα ακόμη και στους χύμα που έχει σε αυτές τις μεγάλες γυάλινες συσκευασίες που βάζεις από την ειδική υποδοχή.Παλαιότερε τα έφερνε σε μεγάλα σακιά και έβαζες με σέσουλα. Από εκεί δεν έπαιρνα ποτέ γιατί έβαζε ο καθένας τα χέρια του και έπαιρνε για να φάει.Ευτυχώς μάλλον το κατάλαβαν ότι ήταν ακατάλληλο για λόγους υγιεινής και το κατήργησαν. Κάποιοι δυστυχώς το έχουν ακόμη.

Σε συσκευασμένους εμπιστεύομαι περισσότερο το lidl στο ειδικό αεροστεγές σακουλάκι παρά αυτή την φτηνοπλαστική συσκευασία πολλών άλλων s/m που στο μάτι μου υποβαθμίζει και την ποιότητα του περιεχόμενου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Locke_John είπε

Παιδια, τα πολυβιταμινουχα του ταμείου, τα έχετε δοκιμάσει;

Εγώ ναι, απ' όλα τα χρώματα παίρνω.

Αντίστοιχα, σε άλλο σουπερμάρκετ, στο αβ συγκεκριμένα, σχεδόν 3πλασια+ τιμή.

Θεωρώ ότι κάτι καλό κάνουν, πάντως όχι επιβλαβή.

Ποια η γνώμη σας, το έχει ψάξει κανείς;

(Μαγνήσιο,ασβέστιο,βιταμίνη c, πολυβιταμινουχα).

Το θεμα με τις βιταμινες ειναι οτι υπαρχουν διαφορες εκδοχες της καθε μιας.

Π.χ το ασβεστιο υπαρχει σε calcium carbonate, calcium citrate, calcium lactate, calcium phosphate. 

Το καθε ενα με τις δικες του ιδιοτητες.

Σε καποια στοιχια,π.χ επειδη το θυμαμαι απ εξω,στη γλουκοσαμινη υπαρχει glucosamine sulfate που ειναι κομπλε και υπαρχει και glucosamine hydrochloride που αποδεδιγμενα δεν κανει τιποτα.

Μαντεψε ποια χρησιμοποιουν τα περισσοτερα συμπληρωματα γλουκοσαμινης,επειδη ειναι φθηνοτερο.

Αλλα στην ετικετα θα δεις απλα "glucosamine".

Ειμαι σιγουρος 100% οτι ιδιες τακτικες χρησιμοποιουνται και σε αυτο το σκευασμα.

Χρησιμοποιουνται δηλαδη οι πιο φθηνες εκδοχες που πολλες αν οχι απλα κατωτερες,δεν προσφερουν τιποτα στον οργανισμο.

Αραγε γραφει τις ουσιες που εχει πανω στο κουτι,η απλα λεει ασβεστιο κλπ..?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
5 ώρες πριν, rus είπε

To λιντλ εχει φτηνα σε σχεση με αλλα sm ξηροκαρπια. Oλα είναι απο το εξωτερικο. Γιατι δεν το εμπιστευεσαι?

Γιατί δεν είναι λογικό να έχει τα αμύγδαλα 10.75 ευρω/κιλό.Ενω κάνουν τουλάχιστον 18-19/κιλό τα ξένης προέλευσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, CallMeRp είπε

Γιατί δεν είναι λογικό να έχει τα αμύγδαλα 10.75 ευρω/κιλό.Ενω κάνουν τουλάχιστον 18-19/κιλό τα ξένης προέλευσης.

Ελεύθερη οικονομία έχουμε. Ο καθένας πουλάει όσο θέλει.

Π.χ. Καρυδόψιχα-πεταλούδα ελληνική 14 ευρώ/κιλό στη Θεσσαλονίκη,  καρυδόψιχα-όχι πεταλούδα- 18 ευρώ/κιλό στο Μαρούσι!!!

Από άποψη ποιότητας η μέρα με τη νύχτα! Γλυκιά και νοστιμότατη της Θεσσαλονίκης, μια πικράδα και ανοστιά του Μαρουσιού!

Και μιλάω για καταστήματα που περιμένεις ουρά για να εξυπηρετηθείς!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, opcorsa είπε

περνω κι εγω αλλα μαλλον μονο για πλασιμπο κανουν και οχι κατι ουσιαστικο..

ειχα λιγο ελλειψη Β12 και μου εγραψε η γιατρος κατι χαπακια β12 που τα γκουγκλαρα και ειναι πανακριβα..

σαν πιστος ελληναρας που θεωρησε οτι η γιατρος δεν ξερει ( :P ) πηγα και πηρα τα πολυβιταμινουχα του λιντλ, το πορτοκαλι...

αυτη που μου εγραψε στην συνταγη ειχε 1000mg β12 στο χαπι, και το αναβραζον απατη του λιντλ 2.5 mg νομιζω?

τεσπα, την υγεια μας να εχουμε :D

Το πορτοκαλί νομίζω ότι είναι C, πρέπει να είναι άλλο αυτό με την Β12

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, opcorsa είπε

για την Β12 μιλουσα τυπε

Ναι, για αυτό σου λέω ότι το πορτοκαλί έχει σαν βασική βιταμίνη την C, οπότε την Β12 θα την έχει σε μικρότερη ποσότητα.

Δες την επόμενη φορά τα υπόλοιπα μήπως έχουν μεγαλύτερη περιεκτικότητα.

Είναι ένα πολυβιταμινούχο που πιστεύω θα σου κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, theo93 είπε

Ναι, για αυτό σου λέω ότι το πορτοκαλί έχει σαν βασική βιταμίνη την C, οπότε την Β12 θα την έχει σε μικρότερη ποσότητα.

Δες την επόμενη φορά τα υπόλοιπα μήπως έχουν μεγαλύτερη περιεκτικότητα.

Είναι ένα πολυβιταμινούχο που πιστεύω θα σου κάνει.

τα κοιταξα και τα υπολοιπα, ολως τυχαιως την ιδια περιεκτικοτητα σε Β12..

ΑΠΛΑ μου εκανε εντυπωση να εχει 2.5 μγ και το δισκιο στο φαρμακειο αποκλειστικα με β12 να εχει 1000

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν έχει ειδικό για Β12 λογικό μου φαίνεται.

Πχ στα πορτοκαλί νομίζω έχει 1000mg C γιατί είναι μόνο για C.

Γενικά πάντως η Β12 πρέπει να είναι ακριβή σαν βιταμίνη

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καταναλώνεται και τους 100% φυσικούς χυμούς με 7 βιταμίνες, (το Lidl έχει τους red energy που πολύ μου αρέσουνε) εντάξει μπορεί να έχουνε μικρή περιεκτικότητα (20% τα 100ml) ημερήσιας ανάγκης αλλα χυμός είναι, τώρα το καλοκαίρι ειδικά τραβιέται.

Επεξ/σία από dhmak
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, dhmak είπε

Καταναλώνεται και τους 100% φυσικούς χυμούς με 7 βιταμίνες, (το Lidl έχει τους red energy που πολύ μου αρέσουνε) εντάξει μπορεί να έχουνε μικρή περιεκτικότητα (20% τα 100ml) ημερήσιας ανάγκης αλλα χυμός είναι, τώρα το καλοκαίρι ειδικά τραβιέται.

Όταν ένα τρόφιμο είναι εντελώς άδειο, σκουπίδι πάντα προσπαθούν να το κάνουν να μοιάσει για καλό τρόφιμο με λέξεις παγίδες όπως βιταμίνες, πρωτςινες, βρώμη κλπ.

Στην ουσία έχουν βάλει ελάχιστο από το διαφημιζομενο καλό προϊόν στην χειρότερη δυνατή ποιότητα του (όπως μη αποροφησιμες βιταμίνες) αλλά το προϊόν παραμένει σκουπίδι κενών θρεπτικών.

Αυτό φυσικά δεν ισχύει μόνο για τα Λίντλ αλλά για μια ευρεία γκάμα προιοντων, εάν το ψάξετε είναι παντού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
4 ώρες πριν, orck είπε

Όταν ένα τρόφιμο είναι εντελώς άδειο, σκουπίδι πάντα προσπαθούν να το κάνουν να μοιάσει για καλό τρόφιμο με λέξεις παγίδες όπως βιταμίνες, πρωτςινες, βρώμη κλπ.

Στην ουσία έχουν βάλει ελάχιστο από το διαφημιζομενο καλό προϊόν στην χειρότερη δυνατή ποιότητα του (όπως μη αποροφησιμες βιταμίνες) αλλά το προϊόν παραμένει σκουπίδι κενών θρεπτικών.

Αυτό φυσικά δεν ισχύει μόνο για τα Λίντλ αλλά για μια ευρεία γκάμα προιοντων, εάν το ψάξετε είναι παντού.

Ακριβώς.Ειναι σαν τα ψωμιά που διαφημίζουν με βρώμη 5% και λιναρόσπορο - τον ψάχνεις και δεν τον βρίσκεις - και κοιτάς τον πίνακα και βλέπεις σάκχαρα 20γρ. και λιπαρά 15 γρ.

Ή σαν το γιαούρτι το αγελαδινό 2% που το τρως και θες αλλά δέκα για να σε πιάσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...