Προς το περιεχόμενο

Lidl


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, rus είπε

Λεπτομερεια λεω το "αμινοξέα κατωτερου προφιλ". Ποια είναι τα ανωτερου? :) Με τα υπολοιπα που λες συμφωνουμε. Ελπιζω κι εγω να μην επιδρουν πολύ αρνητικα, διοτι τα καταναλωνω σχεδόν καθημερινα.

Μπορεις να μου υποδείξεις αγελαδινο με πετσα? δε νομιζω να εχω δει.

Ανοστα γενικα είναι τα χωρις ζαχαρη γιαουρτια, αλλα μπορεις να τα γλυκανεις με ινδοκαρυδο, ταχινι, μελι, κανελα, σταφιδες κλπ.

Παντού έχει φίλε.

Και στο lidl και στο Σκλαβενίτη στον αβ δεν ξέρω γιατί σπάνια πάω επειδή είναι μακριά από την περιοχή μου.

Θα τα ψάξεις εκεί που έχουν τα γιαούρτια με το παλιό κλασικό παραδοσιακό κεσεδάκι τέτοιου τύπου. Για την πέτσα λέει στην πρώτη παράγραφο.Όσο για τις χημικές παρεμβάσεις που πολλά σχόλια και διενέξεις υπήρξαν παραπάνω μπορείτε να διαβάσετε τι λέει στη δεύτερη παράγραφο κάτω από το διαφημιζόμενο γιαούρτι.

Επεξ/σία από papoys1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σχετικά με τα λιπαρά η δική μου απορία είναι πώς γίνεται μια χώρα όπως η Γαλλία,

όπου το βούτυρο και η κρέμα γάλακτος κυριαρχεί στην καθημερινή διατροφή,

να έχει το μικρότερο ποσοστό θανάτων από στεφανιαία νόσο!

http://www.worldlifeexpectancy.com/cause-of-death/coronary-heart-disease/by-country/

Ελλάδα 112,40 (ποια μεσογειακή διατροφή!!!)

ΗΠΑ 86,89 (από όπου ξεκινάν συνήθως τα σχετικά με τη διατροφή κ.λπ.)

Γαλλία 43,25!!!

 

 

Επεξ/σία από SB_1957
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, SB_1957 είπε

Σχετικά με τα λιπαρά η δική μου απορία είναι πώς γίνεται μια χώρα όπως η Γαλλία,

όπου το βούτυρο και η κρέμα γάλακτος κυριαρχεί στην καθημερινή διατροφή,

να έχει το μικρότερο ποσοστό θανάτων από στεφανιαία νόσο!

http://www.worldlifeexpectancy.com/cause-of-death/coronary-heart-disease/by-country/

Ελλάδα 112,40 (ποια μεσογειακή διατροφή!!!)

ΗΠΑ 86,89 (από όπου ξεκινάν συνήθως τα σχετικά με τη διατροφή κ.λπ.)

Γαλλία 43,25!!!

Δεν ειναι ο κλαδος μου αλλα αυτο θα μπορουσε μονο να εχει να κανει με την θεραπεια που δινει το καθε κρατος στον ασθενη.

Αυτοι εκει με διαφωτισμο και διαχωρισμενο το κρατος με την εκκλησια, εχουν γιατρους και νοσοκομεια για περιθαλψη, εμεις απο την αλλη ειμαστε σφιχτα εναγκαλιασμενοι σαν "ο ευλογημενος μοναδικος λαος τους θεου" και με μια νοοτροπια "δεν βαριεσαι, που να κανεις ερευνα και μελετη, κοπιαστικα πραγματα, χεστο" χτισε μια εκκλησια και βαλε παπαδες να προσευχονται για να μην πεθανει ο κοσμος. Ξοτικα με ξορκια level 1, ενα πραγμα.

Μεγαλα παιδια ειμαστε, το παραμυθι μας δεν εχει δρακο. Η μια μεθοδος δουλευει η αλλη ειναι για κοροιδευει τους αμορφωτους.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε topic για τις προσφορές του lidl φτάσαμε στο συμπέρασμα πως η στεφανιαία νόσος οφείλεται στο μη διαχωρισμό κράτους - εκκλησίας

Αυτό είναι το insomnia που όλοι αγαπήσαμε

Επεξ/σία από ObeyWario!
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, SB_1957 είπε

Σχετικά με τα λιπαρά η δική μου απορία είναι πώς γίνεται μια χώρα όπως η Γαλλία,

όπου το βούτυρο και η κρέμα γάλακτος κυριαρχεί στην καθημερινή διατροφή,

να έχει το μικρότερο ποσοστό θανάτων από στεφανιαία νόσο!

Γιατι, εδώ δεν κυριαρχουν?

Εξαλλου, στη καταναλωση τυριου ειμαστε λεει παγκόσμιοι πρωταθλητες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Countries Who Consume the Most Cheese (www.worldatlas.com)

Rank Country Cheese Consumption (kg Per Capita)
1 Denmark 28.1
2 Iceland 27.7
3 Finland 27.3
4 France 27.2
5 Cyprus 26.7
6 Germany 24.7
7 Switzerland 22.2
8 Netherlands 21.6
9 Italy 21.5
10 Austria 21.1
11 Sweden 20.5
12 Estonia 20
13 Latvia 19.8
14 Norway 19.8
15 Israel 18.9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, orck είπε

Δεν ειναι ο κλαδος μου αλλα αυτο θα μπορουσε μονο να εχει να κανει με την θεραπεια που δινει το καθε κρατος στον ασθενη.

Αυτοι εκει με διαφωτισμο και διαχωρισμενο το κρατος με την εκκλησια, εχουν γιατρους και νοσοκομεια για περιθαλψη, εμεις απο την αλλη ειμαστε σφιχτα εναγκαλιασμενοι σαν "ο ευλογημενος μοναδικος λαος τους θεου" και με μια νοοτροπια "δεν βαριεσαι, που να κανεις ερευνα και μελετη, κοπιαστικα πραγματα, χεστο" χτισε μια εκκλησια και βαλε παπαδες να προσευχονται για να μην πεθανει ο κοσμος. Ξοτικα με ξορκια level 1, ενα πραγμα.

Μεγαλα παιδια ειμαστε, το παραμυθι μας δεν εχει δρακο. Η μια μεθοδος δουλευει η αλλη ειναι για κοροιδευει τους αμορφωτους.

Αν ίσχυαν αυτά που λες θα έπρεπε και οι ΗΠΑ να έχουν χαμηλό ποσοστό και όχι διπλάσιο από αυτό της Γαλλίας!

Τα τελευταία χρόνια υπάρχει αμφισβήτηση κατά πόσον φταίνε τα λιπαρά για τη χοληστερίνη και τα καρδιαγειακά προβλήματα, αλλά η βιομηχανία των "λάιτ" είναι πολύ μεγάλη.

Οι επιστήμονες που δεν θεωρούν τα λιπαρά ως κύρια αιτία, προσπαθούν να πείσουν τις κυβερνήσεις τους  να ρίξουν το βάρος στην μείωση της ζάχαρης και ήδη υπάρχουν ενέργειες προς αυτή την κατεύθυνση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, SB_1957 είπε

Αν ίσχυαν αυτά που λες θα έπρεπε και οι ΗΠΑ να έχουν χαμηλό ποσοστό και όχι διπλάσιο από αυτό της Γαλλίας!

Τα τελευταία χρόνια υπάρχει αμφισβήτηση κατά πόσον φταίνε τα λιπαρά για τη χοληστερίνη και τα καρδιαγειακά προβλήματα, αλλά η βιομηχανία των "λάιτ" είναι πολύ μεγάλη.

Οι επιστήμονες που δεν θεωρούν τα λιπαρά ως κύρια αιτία, προσπαθούν να πείσουν τις κυβερνήσεις τους  να ρίξουν το βάρος στην μείωση της ζάχαρης και ήδη υπάρχουν ενέργειες προς αυτή την κατεύθυνση.

Εχεις δει τι διατροφη κανουν οι Αμερικανοι; Με εκπλησει που ειναι εκει που ειναι... βεβαια ξαναλεω δεν ειμαι ειδικος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, jgeorgiou είπε

Countries Who Consume the Most Cheese (www.worldatlas.com)

Rank Country Cheese Consumption (kg Per Capita)
1 Denmark 28.1
2 Iceland 27.7
3 Finland 27.3
4 France 27.2
5 Cyprus 26.7
6 Germany 24.7
7 Switzerland 22.2
8 Netherlands 21.6
9 Italy 21.5
10 Austria 21.1
11 Sweden 20.5
12 Estonia 20
13 Latvia 19.8
14 Norway 19.8
15 Israel 18.9

Yποθετω ότι η Ελλας απουσιαζει απ αυτό το πινακα γιατι είναι εκτος συναγωνισμου?

Πρωτο αποτέλεσμα στο google λεει ότι... --> http://www.documentonews.gr/article/ellhnespagkosmioi-prwtathlhtes-sthn-katanalwsh-tyrioy

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα που σιγά σιγά μας κόβουν τα ποτά τα ξενύχτια και την άσωτη ζωή (ελέω μνημονίων) θα ανεβάσουμε κι εμείς επίπεδο τα επόμενα χρόνια.

Ας εκμεταλευτούμε όμως την αυριανή εβδομαδιαία προσφορά που έχει το βούτυρο 1,65 από 2,19 να φτιάξουμε κανένα γλυκάκι της προκοπής και ας αφήσουμε τους Ευρωπαίους να βγάζουν ότι έρευνες γουστάρουν.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν δεν εισαι στην μισθοδοσια του λιντε,χαραμιζεσαι.αυτο το βουτηρο το χρησιμοποιω για γρασσο στις πλυμνες της ροδας στην αγροτικη  πλατφορμα.κραταει περισοτερο απο ενα φθηνιαρικο γρασο εμποριου,και ειναι φθηνοτερο ανα κιλο.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, papoys1 είπε

Τώρα που σιγά σιγά μας κόβουν τα ποτά τα ξενύχτια και την άσωτη ζωή (ελέω μνημονίων) θα ανεβάσουμε κι εμείς επίπεδο τα επόμενα χρόνια.

Ας εκμεταλευτούμε όμως την αυριανή εβδομαδιαία προσφορά που έχει το βούτυρο 1,65 από 2,19 να φτιάξουμε κανένα γλυκάκι της προκοπής και ας αφήσουμε τους Ευρωπαίους να βγάζουν ότι έρευνες γουστάρουν.

Γλυκάκια καταπληκτικά κάναμε μόνο με το βούτυρο του carefour. Γαλλικό προϊόν, σε πολύ καλή τιμή, με καταπληκτική γεύση, και όλοι μας ρωτούσαν τι βούτυρο χρησιμοποιούμε!

Μόνο γι' αυτό στενοχωρήθηκα που έκλεισε.

Όσο για τις έρευνες, δείχνουν ότι τα γαλακτοκομικά όσα λιπαρά κι αν έχουν κανένα πρόβλημα. Οι Γάλλοι που καταναλώνουν τόνους βούτυρο και κρέμα γάλακτος και κρεμ-φρες κ.λπ. έχουν από τα μικρότερα  ποσοστά θανάτων από καρδιαγγειακά νοσήματα! Πιο χαμηλό έχουν οι Ιάπωνες και οι Κορεάτες.

Γι' αυτό δεν προτιμώ τα χαμηλά λιπαρά στο γάλα και στο γιαούρτι.

Το πρόβλημα είναι στη ζάχαρη. Αλλά γλυκά χωρίς ζάχαρη... δεν λέει.

Γι' αυτό όποτε ανεβαίνει η χοληστερίνη, κόβουμε τα γλυκά και έρχεται στα ίσα χωρίς φάρμακα και δίαιτες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...