Προς το περιεχόμενο

Lidl


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

21 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Να σου πω εγώ ανέκδοτο με χασάπη επαρχίας.

Κάπου στα παράλια της Εύβοιας που ζούσα παλαιότερα υπήρχε γνωστός χασάπης με δική του μικρή μονάδα χοιρινών.Κρέατα χωριάτικα άψογα λέμε.Να τρως και να γλύφεις τα δάχτυλά σου. Τα Σαββατοκύριακα να γίνεται χαμός στο χασάπικο από Αθηναίους που ερχόταν και αγόραζαν κρέατα αγνά χωριάτικα και έφευγαν με σακούλες γεμάτες για Αθήνα γεμίζοντας  καταψύκτες.

Το κρεοπωλείο με τα καλά υπαίθρια χοιρινά έκανε χρυσές δουλειές οι Αθηναίοι έπαιρναν παραγγελίες και για άλλους φίλους της Αθήνας που προτιμούσαν το καλό χοιρινό.

Κάπου εκεί έφυγα και ήρθα μόνιμα Αθήνα στεναχωρήθηκα δε που έχασα το καλό αγνό χοιρινό κρέας και τις νόστιμες μπριζόλες ώσπου μία μέρα που έχω πάει makro τώρα mart βλέπω το Βαγγέλη (όνομα του χασάπη) με το βοηθό να έχουν φορτώσει τέσσερα ναι τέσσερα μεγάλα καρότσια(όχι τα κλειστά τα άλλα τα ανοιχτά που παίρνουν πολύ πράμα πάνω) με χοιρινά ολόκληρα και μισά και να πηγαίνουν στο ταμείο.

Με βλέπει,τον βλέπω , με κοιτάζει , τον κοιτάζω το πρόσωπό του αλλάζει χρώμα (δεν μπορώ να το περιγράψω αρκεί να σας πω ότι πατζάρι και η ντομάτα δεν έχουν έντονο κόκκινο μπροστά στο δικό του εκείνης της στιγμής) το προσπερνάω και φεύγω.

Δεν του είπα τίποτε,γιατί το πιο πιθανό θα ήταν άσχημο,βγήκα έξω και έριξα δύο ξεγυρισμένες μπούφλες στον εαυτό μου γιατί νόμιζα ότι με τάιζε αγνό επαρχιακό κρέας.

Edit. Η ιστορία είναι πραγματική  100% και τι λέω για να καταλάβουν κάποιοι πόσο κορόιδα είμαστε που νομίζουμε ότι μας ταίζουν αυτό που βλέπουμε στις διαφημίσεις και στα παχιά λόγια.

2)le vent nous porterAAAA  Μου φαίνεται ότι κάποιοι νομίζουν πως είμαστε το ίδιο πρόσωπο.Καλά δεν έχουν διαβάσει κείμενα στη ζωή τους ώστε να μάθουν να ξεχωρίζουν τον καθαρό και εκλεπτυσμένο δικό μου λόγο από τον άγαρμπο δικό σου;;;;;:P 

Με αφορμή την περίπτωση του χασάπη να αναφέρω μια περίπτωση στον Καναδά πριν από αρκετά χρόνια.

Είχαν συλλάβει έναν σίριαλ κίλερ, αγρότης που είχε φάρμα με γουρούνια και πήγαινε ο κόσμος και αγόραζε απευθείας από αυτόν χοιρινό κρέας, υποτίθεται για "ποιότητα" κ.λπ.

Ο τύπος έκοβε βόλτες στον όδικό άξονα της περιοχής και έπαιρνε όποιον έκανε οτοστόπ μόνος του. Αφού μάθαινε συζητώντας από πού είναι και κατά πόσον θα υπήρχε κάποιος να τον αναζητήσει, τους έπαιρνε στη φάρμα για "φιλοξενία", τους σκότωνε και τους πετούσε εκεί που είχε τα γουρούνια να τους φάνε!!!

Μετά τη σύλληψη έβγαλαν ανακοίνωση να ενημερώσουν τους πελάτες του να μη φάνε τα κρέατα που είχαν αγοράσει από αυτόν.

Δεν ξέρω κατά πόσο αυτοί οι άνθρωποι ξαναέφαγαν χοιρινό μετά από αυτό!

 

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι δυστυχώς δεν υπάρχει τρόπος να ελέγξεις τι είναι αυτό που αγοράζεις. Απλά ελπίζεις ότι το κράτος που είναι υπεύθυνο για την ασφάλεια των τροφίμων και όχι μόνο, κάνει αυστηρούς ελέγχους για να αποτρέψει επικίνδυνες καταστάσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

36 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Να σου πω εγώ ανέκδοτο με χασάπη επαρχίας.

Κάπου στα παράλια της Εύβοιας που ζούσα παλαιότερα υπήρχε γνωστός χασάπης με δική του μικρή μονάδα χοιρινών.Κρέατα χωριάτικα άψογα λέμε.Να τρως και να γλύφεις τα δάχτυλά σου. Τα Σαββατοκύριακα να γίνεται χαμός στο χασάπικο από Αθηναίους που ερχόταν και αγόραζαν κρέατα αγνά χωριάτικα και έφευγαν με σακούλες γεμάτες για Αθήνα γεμίζοντας  καταψύκτες.

Το κρεοπωλείο με τα καλά υπαίθρια χοιρινά έκανε χρυσές δουλειές οι Αθηναίοι έπαιρναν παραγγελίες και για άλλους φίλους της Αθήνας που προτιμούσαν το καλό χοιρινό.

Κάπου εκεί έφυγα και ήρθα μόνιμα Αθήνα στεναχωρήθηκα δε που έχασα το καλό αγνό χοιρινό κρέας και τις νόστιμες μπριζόλες ώσπου μία μέρα που έχω πάει makro τώρα mart βλέπω το Βαγγέλη (όνομα του χασάπη) με το βοηθό να έχουν φορτώσει τέσσερα ναι τέσσερα μεγάλα καρότσια(όχι τα κλειστά τα άλλα τα ανοιχτά που παίρνουν πολύ πράμα πάνω) με χοιρινά ολόκληρα και μισά και να πηγαίνουν στο ταμείο.

Με βλέπει,τον βλέπω , με κοιτάζει , τον κοιτάζω το πρόσωπό του αλλάζει χρώμα (δεν μπορώ να το περιγράψω αρκεί να σας πω ότι πατζάρι και η ντομάτα δεν έχουν έντονο κόκκινο μπροστά στο δικό του εκείνης της στιγμής) το προσπερνάω και φεύγω.

Δεν του είπα τίποτε,γιατί το πιο πιθανό θα ήταν άσχημο,βγήκα έξω και έριξα δύο ξεγυρισμένες μπούφλες στον εαυτό μου γιατί νόμιζα ότι με τάιζε αγνό επαρχιακό κρέας.

Edit. Η ιστορία είναι πραγματική  100% και τι λέω για να καταλάβουν κάποιοι πόσο κορόιδα είμαστε που νομίζουμε ότι μας ταίζουν αυτό που βλέπουμε στις διαφημίσεις και στα παχιά λόγια.

2)le vent nous porterAAAA  Μου φαίνεται ότι κάποιοι νομίζουν πως είμαστε το ίδιο πρόσωπο.Καλά δεν έχουν διαβάσει κείμενα στη ζωή τους ώστε να μάθουν να ξεχωρίζουν τον καθαρό και εκλεπτυσμένο δικό μου λόγο από τον άγαρμπο δικό σου;;;;;:P 

Όταν ο όποιος τοπικός "καλός" χασάπης, μανάβης, τυροκόμος, κλπ προμηθεύει την τοπική κοινότητα μπορεί και να είναι έτσι όπως τα λέει (και τα θέλουμε). Αγνά, νόστιμα, χωρίς ορμόνες ή φυτοφάρμακα.

Όταν οι δουλειές μεγαλώσουν και παρ' όλα αυτά δείχνει ότι συνεχίζει να μπορεί να ανταπεξέλθει στην μεγαλύτερη ζήτηση (Αθηναίοι με τους γειτόνους και τους μπατζανάκηδές τους) τότε δυστυχώς τα νούμερα δεν βγαίνουν (πχ η κυρία Βασιλική με τις 10 αλανιάρες κότες δεν μπορεί να πουλάει καθημερινά 5 καρτέλες αυγά "για μωρά") .Που σημαίνει ότι το όποιο έλλειμα από τη μικρή παραγωγή θα καλυφθεί από άλλες "παραγωγές" ;)

Χρειάζεται και λίγη κοινή λογική από όλους μας

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, haris_216 είπε

Όταν ο όποιος τοπικός "καλός" χασάπης, μανάβης, τυροκόμος, κλπ προμηθεύει την τοπική κοινότητα μπορεί και να είναι έτσι όπως τα λέει (και τα θέλουμε). Αγνά, νόστιμα, χωρίς ορμόνες ή φυτοφάρμακα.

Όταν οι δουλειές μεγαλώσουν και παρ' όλα αυτά δείχνει ότι συνεχίζει να μπορεί να ανταπεξέλθει στην μεγαλύτερη ζήτηση (Αθηναίοι με τους γειτόνους και τους μπατζανάκηδές τους) τότε δυστυχώς τα νούμερα δεν βγαίνουν (πχ η κυρία Βασιλική με τις 10 αλανιάρες κότες δεν μπορεί να πουλάει καθημερινά 5 καρτέλες αυγά "για μωρά") .Που σημαίνει ότι το όποιο έλλειμα από τη μικρή παραγωγή θα καλυφθεί από άλλες "παραγωγές" ;)

Χρειάζεται και λίγη κοινή λογική από όλους μας

Ναι και αυτός που θέλει να πάρει αυγά θα καθήσει να μετρήσει πόσα αυγά πουλάει η κυρά Βασιλική και πόσες αλανιαρες έχεις για να βγαλει συμπεράσματα εάν είναι δικά του η περνει από τα Λίντλ (που ως γνωστόν είναι τα καλύτερα και φτηνοτερα).

Ότι θέλουμε λέμε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, papoys1 είπε

Να σου πω εγώ ανέκδοτο με χασάπη επαρχίας.

Κάπου στα παράλια της Εύβοιας που ζούσα παλαιότερα υπήρχε γνωστός χασάπης με δική του μικρή μονάδα χοιρινών.Κρέατα χωριάτικα άψογα λέμε.Να τρως και να γλύφεις τα δάχτυλά σου. Τα Σαββατοκύριακα να γίνεται χαμός στο χασάπικο από Αθηναίους που ερχόταν και αγόραζαν κρέατα αγνά χωριάτικα και έφευγαν με σακούλες γεμάτες για Αθήνα γεμίζοντας  καταψύκτες.

Το κρεοπωλείο με τα καλά υπαίθρια χοιρινά έκανε χρυσές δουλειές οι Αθηναίοι έπαιρναν παραγγελίες και για άλλους φίλους της Αθήνας που προτιμούσαν το καλό χοιρινό.

Κάπου εκεί έφυγα και ήρθα μόνιμα Αθήνα στεναχωρήθηκα δε που έχασα το καλό αγνό χοιρινό κρέας και τις νόστιμες μπριζόλες ώσπου μία μέρα που έχω πάει makro τώρα mart βλέπω το Βαγγέλη (όνομα του χασάπη) με το βοηθό να έχουν φορτώσει τέσσερα ναι τέσσερα μεγάλα καρότσια(όχι τα κλειστά τα άλλα τα ανοιχτά που παίρνουν πολύ πράμα πάνω) με χοιρινά ολόκληρα και μισά και να πηγαίνουν στο ταμείο.

Με βλέπει,τον βλέπω , με κοιτάζει , τον κοιτάζω το πρόσωπό του αλλάζει χρώμα (δεν μπορώ να το περιγράψω αρκεί να σας πω ότι πατζάρι και η ντομάτα δεν έχουν έντονο κόκκινο μπροστά στο δικό του εκείνης της στιγμής) το προσπερνάω και φεύγω.

Δεν του είπα τίποτε,γιατί το πιο πιθανό θα ήταν άσχημο,βγήκα έξω και έριξα δύο ξεγυρισμένες μπούφλες στον εαυτό μου γιατί νόμιζα ότι με τάιζε αγνό επαρχιακό κρέας.

Edit. Η ιστορία είναι πραγματική  100% και τι λέω για να καταλάβουν κάποιοι πόσο κορόιδα είμαστε που νομίζουμε ότι μας ταίζουν αυτό που βλέπουμε στις διαφημίσεις και στα παχιά λόγια.

2)le vent nous porterAAAA  Μου φαίνεται ότι κάποιοι νομίζουν πως είμαστε το ίδιο πρόσωπο.Καλά δεν έχουν διαβάσει κείμενα στη ζωή τους ώστε να μάθουν να ξεχωρίζουν τον καθαρό και εκλεπτυσμένο δικό μου λόγο από τον άγαρμπο δικό σου;;;;;:P 

Ακριβώς τα ίδια με άλλο χασάπη πάλι στα παράλια της Εύβοιας αλλά αυτός με μονάδα μοσχαριών. Έλεγε ότι είναι δικά του χοιρινά- κοτόπουλα-λουκάνικα-αβγά. Οι Αθηναίοι έτρεχαν να κλείσουν τραπέζι στο ταβερνείο του και φεύγοντας να φορτώσουν αγνά κρέατα για το σπιτικό στην Αθήνα να φάνε τα μωρά αβγό φρέσκο αλανιάρικο.

Αποτέλεσμα. Επειδή ο πατέρας μου μένει πλέον μόνιμα εκεί και οι Αθηναίοι το χειμώνα φεύγουν,όταν κατεβαίνει κάτω για ψώνια και περνάει από το μαγαζί του βλέπει:

Φορτηγό με επιγραφή κοτόπουλα Αρτάκης 

Άλλη μέρα φορτηγό χοιρινά από άλλο μέρος της Εύβοιας 

Μικρότερο φορτηγάκι με παραγωγική μονάδα αβγών και άλλο με λουκάνικα και επεξεργασία κρέατος. Έχει φτάσει στο σημείο να μου λέει ο πατέρας μου ότι και τα μοσχάρια επειδή η μονάδα του δεν είναι μεγάλη και δεν φτάνουν,ότι του φέρνουν και τέτοια. 

Οι τιμές βέβαια είναι στο θεό επειδή είναι ντόπια και αγνά. Το χοιρινό είναι στα 8-9 € το κιλό και το μοσχάρι έχει φτάσει την τιμή που έχει το χαβιάρι χαχαχαχα.

Τουλάχιστον δεν τον έχω δει ακόμα εγώ στο ΜΑΚΡΟ. 

Υγ. Έχω ένα φίλο χοντρό πραγματικό μοσχάρι που πάει και αγοράζει χοιρινές μπριζόλες με 2 ψυγειάκια να τις βάζει μέσα. Αγοράζει 80 με 100 μπριζόλες αναλόγως την όρεξη,λες και θα γίνει πόλεμος  και όταν του τη λέω μου απαντά: Ρε συ είναι αγνά ντόπια. 

Υγ2. Παππού μήπως λέμε τον ίδιο? Το Βαγγέλης μου το χαλάει λίγο. 

Επεξ/σία από notist
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ιδια ειναι παντου βρε χαζα .
Εγω που έκανα 2 χρονια στην  Ναξο τα ιδια έβλεπα .
Ολοι ετρωγαν ντοπιο μοσχαρι ( ολλανδιας ) ντοπια πατάτα ( Αιγυπτου ) ντοπιες ντοματες (κρητης ) κλπ κλπ..
Και βασικα επειδή έτρωγα εκει ΝΤΟΠΙΟ μοσχάρι και ξερω οτι οι "Αθηναιοι" δεν το τρώνε γιατί τους φαίνεται σκληρό , και ειναι , οπως μου ελεγε φιλος με κορυφαία ταβερνα στο νησί  .

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αστείο είναι ότι για όλους τους χασάπηδες, κτηνοτρόφους, γεωργούς, μηχανικούς.......

θα βρεθεί κάποιος να σου πει, α αυτός είναι δικός μου άνθρωπος, είναι εγγύηση. Με αυτή τη λογική όλοι είναι καλοί.

Αυτό το γράφω γι αυτούς που ακούνε κάτι φίλους να τους λένε "θα σε στείλω σε δικό μου άνθρωπο, έχει αγνά, χωριάτικα...."

επίσης απόδειξη ότι ο περισσότερος κόσμος δε ξέρει τι του γίνεται και το παίζει και έξυπνος είναι ότι θα σου πούνε... α, πήρα αυτό το χοιρινό, πρώτο πράγμα, από το χωριό.

και σκατά να τους δώσεις, αν τους πεις ότι είναι από χωριό, θα γλύφουν τα δάχτυλα τους.
 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο κουμπάρος μου είναι μαμούνι σε αυτά και τον παραδέχομαι. Πολλές φορές νευρίαζα όταν σε εκδρομές 2ημερες ποιό πολύ ώρα έψαχνε ανάλογα την περιοχή και τα τοπικά προϊόντα,όχι όμως από τα τουριστικά αλλά στην πηγή. 

Όταν ήταν η ώρα για φαγητό έλεγε δεν πάμε στις ταβέρνες της πλατείας αλλά βλέπουμε τον πρώτο ντόπιο που έχει κόκκινα μάγουλα και είναι λίγο σουρας και τον ρωτάμε που αυτός τρώει χαχαχαχα. Έτσι και εμείς πηγαίναμε σε κάτι τρουπες σε στενά χωμένα χωρίς πολλές φιγούρες αλλά φαγητό πράγματι κορυφή και οικονομικό. 

Κάπου αλλού δεν θυμάμαι τώρα περιοχή η οποία είχε μέλι, ρώτησε ένα ντόπιο πάλι και πήγαμε μέσα στη νύχτα σε ένα σαν κελάρι έτοιμο να πέσει κάτω με ένα παππού στα σκοτάδια με φακούς, για να πάρουμε μέλι. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια μέρα που έψαχνα για ένα προϊόν στα lidl και δε το έβρισκα , μου είχε πει μια υπάλληλος να δοκιμάσω να πάω στο " Τάδε" που είναι το μεγαλύτερο που υπάρχει και συνήθως έχει τα πάντα και σε ποσότητες.... αλλά δε θυμάμαι ποιο μου είχε πει.

Γενικά ποιο είναι έτσι το πιο μεγάλο lidl στην Αττική-Αθήνα....  Νομίζω κάτι για Πειραιά μου είχε πει... ή να ήταν Πειραιώς... (Αν και αυτό μαζί με τα Leroy και Jumbo δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο πχ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, MikeJ είπε

Μια μέρα που έψαχνα για ένα προϊόν στα lidl και δε το έβρισκα , μου είχε πει μια υπάλληλος να δοκιμάσω να πάω στο " Τάδε" που είναι το μεγαλύτερο που υπάρχει και συνήθως έχει τα πάντα και σε ποσότητες.... αλλά δε θυμάμαι ποιο μου είχε πει.

Γενικά ποιο είναι έτσι το πιο μεγάλο lidl στην Αττική-Αθήνα....  Νομίζω κάτι για Πειραιά μου είχε πει... ή να ήταν Πειραιώς... (Αν και αυτό μαζί με τα Leroy και Jumbo δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο πχ)

Μεγάλο έχει και στην Αγία Παρασκευή.Αν στο Γέρακα δεν βρω κάτι γιατί έχει τελειώσει πάω εκεί και πάντα έχει στοκ.Επίσης έχει μεγάλο στοκ από παλαιότερες προσφορές που δεν έχουν τελειώσει και συνεχίζει να τα προσφέρει στην ίδια τιμή.π.χ. έχω βρει λάδι 10/40 αυτοκινήτου σχεδόν 2 μήνες μετά την προσφορά στην τιμή της προσφοράς βέβαια.

Πειραιά έχει ένα μεγάλο εδώ Πειραιώς και Μουτσοπούλου.Δεν έχω πάει ποτέ αλλά το ξέρω γιατί παρκάρω εκεί κάποιες Κυριακές που κατεβαίνω στο παζάρι επειδή η Δημοτική Αστυνομία γράφει πολύ αν παρκάρεις αλλού.Την έχω πληρώσει και ξέρω.

Edit. "είμαι κυνηγός προσφορών και φτηνών τιμών και όχι lidlάκιας όπως πιστεύουν μερικοί"

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό το κόλλημα ότι τα προϊόντα από το χωριό είναι και καλά πιο υγιεινά και καθαρά δεν το καταλαβαίνω.

Αν δεν είσαι εσύ ή ο γονιός σου που τα εκτρέφει και τα φροντίζει δεν μπορείς να ξέρεις τι κάνει ο άλλος. Ούτε τι τα ταΐζει, ούτε πώς αποθηκεύει τα προϊόντα που παράγει.

Ειδικά με τις αλανιάρες κότες και τα αυγά τους, όποιος έζησε σε χωριό ξέρει τι τρώνε οι πραγματικά αλανιάρες κότες. Από ψόφια ποντίκια και σκ..ά, μέχρι σάπια φρούτα/λαχανικά, αποφάγια και κάθε είδους σκουπίδια που βρίσκουν τριγύρω.

Οπότε δεν καταλαβαίνω γιατί θεωρούνται τα αυγά τους αλλά και το κρέας τους πιο υγιεινό από του ορνιθοτροφείου, όπου υπάρχουν κάποιοι κανόνες υγιεινής και συντήρησης, γιατί υποτίθεται ότι ελέγχονται και πιστοποιούνται κατά διαστήματα.

 

Επεξ/σία από SB_1957
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό του Πειραιά είναι τότε γιατί εγώ μένω Καλλιθέα και ήμουν στο κατάστημα στις Τζιτζιφιές όταν μου το πρότειναν... Εντάξει ο Πειραιάς κοντά είναι... Δεν είμαστε να τρέχουμε μέχρι το Γέρακα.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι καινούργιο στο χάρτη google δεν φαίνεται γιατί είναι παλιά η λήψη.Έχουν ρίξει κάποια κτίρια έχουν φτιάξει κάποια καινούργια πάντως εξωτερικά φαίνεται μεγάλο κατάστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, SB_1957 είπε

Αυτό το κόλλημα ότι τα προϊόντα από το χωριό είναι και καλά πιο υγιεινά και καθαρά δεν το καταλαβαίνω.

Αν δεν είσαι εσύ ή ο γονιός σου που τα εκτρέφει και τα φροντίζει δεν μπορείς να ξέρεις τι κάνει ο άλλος. Ούτε τι τα ταΐζει, ούτε πώς αποθηκεύει τα προϊόντα που παράγει.

Ειδικά με τις αλανιάρες κότες και τα αυγά τους, όποιος έζησε σε χωριό ξέρει τι τρώνε οι πραγματικά αλανιάρες κότες. Από ψόφια ποντίκια και σκ..ά, μέχρι σάπια φρούτα/λαχανικά, αποφάγια και κάθε είδους σκουπίδια που βρίσκουν τριγύρω.

Οπότε δεν καταλαβαίνω γιατί θεωρούνται τα αυγά τους αλλά και το κρέας τους πιο υγιεινό από του ορνιθοτροφείου, όπου υπάρχουν κάποιοι κανόνες υγιεινής και συντήρησης, γιατί υποτίθεται ότι ελέγχονται και πιστοποιούνται κατά διαστήματα.

Τα λες πολυ ωραία αλλα ειναι κι αυτοί που νομίζουν πως de facto ο,τι βγαίνει απο εργοστάσιο ειναι θάνατος ενώ ο,τι ειναι «του χωριού» ειναι αγνό και ποιοτικό. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, papoys1 είπε

Το λουρπακ παρασκευάζεται από ιερές αγελάδες που βόσκουν στα αγνά και αμόλυντα καταπράσινα λιβάδια της Αγγλίας ενώ το milbona από βρώμικες άπλυτες αγελάδες που βόσκουν στα υγρά και μολυσμένα λιβάδια της Γερμανίας....

Tι λες βλασφημε, ιερες αγελαδες υπαρχουν μόνο στην Ινδια :devil:

 

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γράφω ποστ που λεω οτι βρηκα ανοιγμενη συσκευασία στο λιντλ, προφανώς το γραφω για να προσέξουν και άλλοι γιατι εγω το εχω υπόψιν μου προτού το γράψω λολ και μου την πεφτει ο αλλος ο αχαρακτηριστος για το αν πληρώνει καλα; ποιος να πληρώνει καλα παλικάρι μου; Ανοιχτη συσκεαυσια ειπα οτι βρηκα, οχι κουπονι δωρο μεσα, ρε συνερθετε. Και εσύ και ο αλλος που λεει τι θα γινει με τους καινούργιους λογαριασμούς. Όσον αφορά την σύγκριση του πρεμιουρ παγωτού με το κοινό: Ναι τα σύγκρινα και σου λεω οτι γνωμη μου, δεν αξιζει το πιο ακριβό, ειχε επισης ενα σωρό προσθετα. Και πρόσθεσα ότι οταν τα έσκασα για φρέσκο παγωτό σε νησί απο την γεύση τουλάχιστον, ένιωθα οτι άξιζε. Σορυ κιολας που διαφωνούμε, ρε μαστορα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...