Προς το περιεχόμενο

Lidl


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Deathmace είπε

Γενικά πάντως πάρα πολλά από τα είδη του lidl παράγονται κανονικά από ελληνικές εταιρείες που βγάζουν άλλα "επώνυμα" προϊόντα, απλά έχουν άλλη ετικέτα.

Δεν ξέρω αν αυτές οι βιοτεχνίες/βιομηχανίες έχουν ξεχωριστή γραμμή παραγωγής για χαμηλότερης ποιότητας περιεχόμενο στην ίδια συσκευασία (είτε εθελούσια είτε "κατά παραγγελία").

Πχ. ο καπνιστός τόνος Nixe που έχουν παράγεται από την ΚΟΝ.Β.Α που έχει τις Flokos-Trata (έτυχε να το διαβάσω εδώ).

Aυτο είναι συνηθισμενη πρακτικη στο εμποριο.

Τι εννοεις "χαμηλοτερης ποιοτητας"? ληγμένα?

 

14 ώρες πριν, CallMeRp είπε

Το lidl και τόσα άλλα μαγαζιά έχουν προιόντα που αξίζουν και άλλα που είναι απλησίαστα λόγω τιμής ή ποιότητας.Διαλέγετε και παίρνετε.Π.χ. το lidl έχει το ΓΑΛΠΟ στραγγιστό με προφορά στα 1,59e αν κάποιος δε θέλει να δώσει 3e+ για το αντίστοιχο άλλης εταιρίας .

Ναι αλλα αυτό εχει περισσοτερο αλατι από τα αλλα.

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, rus είπε

Aυτο είναι συνηθισμενη πρακτικη στο εμποριο.

Τι εννοεις "χαμηλοτερης ποιοτητας"? ληγμένα?

Ναι αλλα αυτό εχει περισσοτερο αλατι από τα αλλα.

Το γνωρίζω αυτό.

Εννοώ πχ, ότι μία εταιρεία θέλει να κυκλοφορήσει μία πάριζα.

Πάει σε μία μονάδα παραγωγής και της λέει:

Κοίτα, αυτή η πάριζα που βγάζεις μου φαίνεται ακριβή.

Κάνε μου μία με περισσότερο λίπος και χαμηλότερης ποιότητας (όχι ότι υπάρχει τπτ ποιοτικό μέσα στην πάριζα, αλλά λέμε τώρα..) κομμάτια κρέατος. Πόσο θα μου κοστίσει?

Δεν λέω ότι κάνει αυτό η Lidl.

Αναρωτιέμαι πόσο πιθανό μπορεί να είναι σαν σενάριο (εγώ το θεωρώ ως και ελάχιστα πιθανό για να μην πω απίθανο, απλά το έχω ακούσει να λέγεται από κόσμο).

Ή αντίστοιχα μία εταιρεία που παίρνει φασόν ηλεκτικές κουζίνες να λέει "βάλε χαμηλότερης ποιότητας λάστιχο στην πόρτα να κόψουμε κόστος".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, Deathmace είπε

Εννοώ πχ, ότι μία εταιρεία θέλει να κυκλοφορήσει μία πάριζα.

Πάει σε μία μονάδα παραγωγής και της λέει:

Κοίτα, αυτή η πάριζα που βγάζεις μου φαίνεται ακριβή.

Κάνε μου μία με περισσότερο λίπος και χαμηλότερης ποιότητας (όχι ότι υπάρχει τπτ ποιοτικό μέσα στην πάριζα, αλλά λέμε τώρα..) κομμάτια κρέατος. Πόσο θα μου κοστίσει?

Δεν λέω ότι κάνει αυτό η Lidl.

Αναρωτιέμαι πόσο πιθανό μπορεί να είναι σαν σενάριο (εγώ το θεωρώ ως και ελάχιστα πιθανό για να μην πω απίθανο, απλά το έχω ακούσει να λέγεται από κόσμο).

Δεν ακουγονται βασιμες τέτοιες σκεψεις. Αν μια εταιρια θελει να βαλει μεσα περισσοτερο λιπος και κακης ποιοτητας κρεας θα το βαλει ετσι κι αλλιως.

Η τιμη δεν επηρεάζεται από τετοια πραγματα. Το ονομα της εταιριας βασικα ανεβαζει και τη τιμη. Το περιεχομενο του προϊοντος ειναι άλλη υποθεση.

Με ποια λόγικη, απο που κι ως που δηλαδή να εχει φτηνοτερα ένα αλλαντικο με πιο πολύ λιπος όταν ο καταναλωτης ετσι κι αλλιως δε θα το γνωριζει αυτο?

 

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η διατροφική αξία του προϊόντος αναγράφεται στην ετικέτα του. Όποτε ναι ο καταναλωτής ξέρει πόσο λίπος περιέχει. 

Επισης, σαφεστατα η σύσταση του προϊόντος , οι πρώτες ύλες που χρησιμοποιήθηκαν , συμμετέχουν στη διαμόρφωση της τιμής. Αλίμονο αν η τιμή είχε να κάνει μονο με το brand name. 

Το οτι βγαίνουν 2 brands απο ιδιο εργοστάσιο σε καμία περίπτωση δεν τα καθιστά και ίσης ποιοτικής αξίας. Όπως επισης και μεσα στη χ εταιρεία υπάρχουν προϊόντα με διαφορετικά χαρακτηριστικά , απευθυνόμενα σε διαφορετικά target groups. 

Τέλος, κάθε εταιρεία επενδύει διαφορετικά στα συστήματά διαχείρισης ποιότητας και ασφαλείας, αλλα κόστη στο rnd, αλλα κόστη στο npd κλπ. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, zio10 είπε

Τα τρυπάνια που έχει αξίζουν; Για ελαφριά χρήση, μία στο τόσο.

Όχι δεν είναι καλά. Αλλά για περιστασιακή χρήση εγώ θα τα επερνα, έχω πάρει τις προηγούμενες φορές διάφορα τρυπάνια. Σε αυτές τις τιμες δεν θα βρεις κάτι καλύτερο ούτε κάτι χειρότερο. Εκεί στον μέσο όρο τιμής είναι.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ από προηγούμενή μου εμπειρία με τρυπάνια-κοπτικά δεν θα ξαναέπαιρνα με τίποτα γιατί ήταν κάκιστης ποιότητας σε βαθμό να μην κάνουν καν δουλειά και να θέλω να τα σουτάρω στα σκουπίδια. Τώρα για αυτά δεν ξέρω συγκεκριμένα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, margaritagr είπε

Η διατροφική αξία του προϊόντος αναγράφεται στην ετικέτα του. Όποτε ναι ο καταναλωτής ξέρει πόσο λίπος περιέχει. 

Επισης, σαφεστατα η σύσταση του προϊόντος , οι πρώτες ύλες που χρησιμοποιήθηκαν , συμμετέχουν στη διαμόρφωση της τιμής. Αλίμονο αν η τιμή είχε να κάνει μονο με το brand name. 

Το οτι βγαίνουν 2 brands απο ιδιο εργοστάσιο σε καμία περίπτωση δεν τα καθιστά και ίσης ποιοτικής αξίας.

Εννοείται πως τα συστατικα αναγραφονται στην ετικετα, ποσοι όμως τη διαβαζουν και ποσοι τη καταλαβαινουν?

Η τιμη μιας συσκευασιας επεξεργασμενου κρεατος δεν καθοριζεται από το ποσοστο λιπους, μπορω να σε διαβεβαιωσω γιαυτο. Απ την άλλη, ένα προιον με άλλη συσταση είναι διαφορετικο προιον.

Το επωνυμο προιον οπως ξερεις είναι ακριβοτερο από το αντιστοιχο ανωνυμο, αυτό βεβαια δε μας εξασφαλιζει οτι είναι οπωσδηποτε και ανωτερο ποιοτικα.

 

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παππου τα μαχαιρια σεφ λενε τιποτα; αν και πολυ αργα, τωρα τα ειδα, σιγα μην εχει αφησει τιποτα το αλαφιασμενο πληθος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, le vent nous porterAAAA είπε

παππου τα μαχαιρια σεφ λενε τιποτα; αν και πολυ αργα, τωρα τα ειδα, σιγα μην εχει αφησει τιποτα το αλαφιασμενο πληθος

Την Τετάρτη που είχα πάει είχε ακόμη πολλά μαχαίρια.

Σ' αυτή την τιμή δεν νομίζω οτι θα βρεις πουθενά κάτι καλύτερο.

Όσα μαχαίρια έχω πάρει, είτε σετ με επιφάνεια κοπής, είτε μεμονωμένα, είναι πολύ καλά και αξίζουν τα λεφτά τους και με το παραπάνω.

Από το σετ με τα 3 μαχαίρια μόνο το μαχαίρι για τυρί δεν αξίζει, αλλά τα άλλα δύο, ειδικά το γαμψό είναι πολύ βολικό για ξεφλούδισμα φρούτων και πατάτας.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήταν πιο χρήσιμο οσοι δεν βρήκατε κάποια προιόντα να γράφατε ποια ήταν αυτα που τελείωσαν ώστε να γλυτώνατε τον επόμενο από την ταλαιπωρία.

 

1) θα ξαναγεμισουν τα ραφια για αυριο σχεδον σε ολα τα προιοντα.

2) Οποιος ενδιαφερεται για κατι συγκεκριμενο ας ρωτησει. Εγω εργαλεια μπαταριας εψαχνα και καρφωτικο. Βρηκα μονο κολλητηρι που ηθελα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσοχή! Ανακαλείται γνωστό μείγμα κατεψυγμένων λαχανικών απο τα LIDL

https://www.newsit.gr/ellada/prosoxi-anakaleitai-gnosto-meigma-katepsygmenon-laxanikon/2574733/

Επεξ/σία από bsp
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηρα την ψηστιερα, πολυ καλη για τα λεφτα της.

Οσο για την αναγραφομενη διατροφική αξια ενος προϊόντος, εδω στην ελλαδα ημαστε λιγο πισω.

Δουλευα σε μια εταιρια με κατεψυγμενες ζυμες.

Άλλος εφτιαχνε τα μινι κουρου, αλλος τις ατομικες κουρου, αλλη γεμιση εβαζε ο ενας, αλλη ο αλλος, αυτοι κανανε αντιγραφη, επικολληση την μια διατροφικη αξια που στειλανε στο χημειο. Ειχανε κανει αναλυση διατροφικης αξιας την πιτσα μαργαριτα και εβαζαν την ιδια στο κλατσονε μαργαριτα ή στο πενιρλι σκετο κασερι παλι ιδια. Τα σπεσια που ειχανε μπέικον πάλι αντιγραφη επικόλληση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Liverpool89 είπε

Οσο για την αναγραφομενη διατροφική αξια ενος προϊόντος, εδω στην ελλαδα ημαστε λιγο πισω.

Δουλευα σε μια εταιρια με κατεψυγμενες ζυμες.

Άλλος εφτιαχνε τα μινι κουρου, αλλος τις ατομικες κουρου, αλλη γεμιση εβαζε ο ενας, αλλη ο αλλος, αυτοι κανανε αντιγραφη, επικολληση την μια διατροφικη αξια που στειλανε στο χημειο. Ειχανε κανει αναλυση διατροφικης αξιας την πιτσα μαργαριτα και εβαζαν την ιδια στο κλατσονε μαργαριτα ή στο πενιρλι σκετο κασερι παλι ιδια. Τα σπεσια που ειχανε μπέικον πάλι αντιγραφη επικόλληση

Ποια ηταν αυτή η εταιρια? Στο χερι τις φτιαχνατε τις πιτσες, μια-μια? τι αναγραφομενη αξια να εχεις τοτε, το καθε τεμαχιο βγαινει διαφορετικο. Ιδιο το βαρος? Τα ζυγιζατε και τα συσκευάζατε?

Σε πιτσα με μπεικον βαζατε την ετικετα της πιτσας μαργαριτας? :lol: 

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...