Προς το περιεχόμενο

Lidl


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 λεπτά πριν, rus είπε

Ποια ηταν αυτή η εταιρια? Στο χερι τις φτιαχνατε τις πιτσες, μια-μια? τι αναγραφομενη αξια να εχεις τοτε, το καθε τεμαχιο βγαινει διαφορετικο. Ιδιο το βαρος? Τα ζυγιζατε και τα συσκευάζατε?

Σε πιτσα με μπεικον βαζατε την ετικετα της πιτσας μαργαριτας? :lol: 

Ολα ηταν χειροποιητα κατα μια ενοια, αν σκεφτεις οτι γινοταν ολα στο χερι, ενταξει το ζυμαρι σε ζυμωτυριο. Αλλα πχ για την πιτσα την μεγαλη ειχα ενα ταψι 60*30 και κοβανε την βαση.

Ολα ηταν ιδια γραμμαρια με μια μικρη αποκλιση, ολα μετρημενα, ζυγισμενα.

Απλα σκεψου οτι κανανε χημικη αναλυση για την πιτσα μαργαριτα και την πιτσα σπεσιαλ που τα εβγαζε ενα εργοστάσιο πχ στην καβαλα, οπου χρησιμοποιουσε δικο του κασερι, δικο του μπεικον κλπ και τα ατομικα οπως πενιρλι, καλτσονε, σπεσιαλ ή με κασερι τα εβγαζε αλλο εργοστάσιο στην Θεσσαλονίκη που τα αλλαντικα ή το κασερι ηταν αλλης μαρκας, συν οτι η ζυμη αλλαζει.

Ακομα και η ατομικη κουρου ερχοταν απο αλλο παρασκευαστει που ειχε δικια του διατροφικη αναλυση και αυτος την αλλαξε με αλλη που ειχε κανει απο τα μινι κουρου που εβγαιναν απο αλλον. Κουλουβαχατα. 

Ολα γινοταν μονο για τον ελεγχο του ΕΦΕΤ, που τον ενδιεφερε αν παει σε ενα τοπικο σουπερ μαρκετ να δει το ταμπελακι με την διατροφικη αξια, ασχετα αν ισχυε. Η χημικη αναλυση εβγαλε οτι η πιτσα που ειχε στα 100γρ ειχε 1,5γρ αλατι. Δεν ξαναφαγα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1,5% αλατι στη πιτσα το θεωρεις πολύ ή λιγο? Πόσο ζυγιζε η πιτσα?

Ότι σε αυτά τα φαγητά βαζουν από δω κι από κει και κακιστης ποιοτητας είναι δεδομενο. Οποιος τα τρωει είναι υπ' ευθυνη του:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, rus είπε

1,5% αλατι στη πιτσα το θεωρεις πολύ ή λιγο? Πόσο ζυγιζε η πιτσα?

Ότι σε αυτά τα φαγητά βαζουν από δω κι από κει και κακιστης ποιοτητας είναι δεδομενο. Οποιος τα τρωει είναι υπ' ευθυνη του:)

Για μενα το θεωρω πολυ. Αν δεν με γελαει η μνημη μου πανω απο 1400γρ(μπορει να ηταν και πιο βαρια) η μεγαλη πιτσα. Μετρου την λεγανε. 

Επεξ/σία από Liverpool89
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Liverpool89 είπε

Για μενα το θεωρω πολυ.

Για τις πιτσες του εμποριου τοσο ειναι συνηθως το ποσοστο, και παραπανω αν εχει πολλα αλλαντικα. Το πιο λιγο που εχω δει, σε πιτσα του lidl αν θυμαμαι καλα, μαργαριτα, είναι 0.9% σε 300g δηλαδή 2,7g συνολο. Για καποιον ομως που συνηθίζει να τρωει πιτσες το αλατι δεν θα τον απασχολει ιδιαιτερα, φανταζει αθωο σε σχεση με τα υπολοιπα συστατικα.

Επεξ/σία από rus
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, ObeyWario! είπε

Τα αυγά τους πάντως άθλια,  κατακίτρινος κρόκος και νερουλό ασπράδι

Ο κρόκος πρέπει να είναι κίτρινος, έχετε μάθει όλοι να θεωρείτε ότι ο κανονικός είναι ο πορτοκαλί .Όσο για το νερουλο ασπράδι , το αυγό θα ήταν κοντά στον μήνα.κοίτα την ετικέτα καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε ξέρω αν το έχει γράψει κανείς αλλά νομίζω ότι πλέον σε κανένα κατάστημα Lidl δεν υπάρχει το μικρό καλάθι.

Είχε αναφερθεί και παλαιότερα ότι είχε καταργηθεί αλλά σε καταστήματα που πήγαινα, τα οποία ήταν και σε διαφορετικές πόλεις, πάντα έβρισκα καλάθι. Πλέον δεν υπάρχουν.

Εσείς έχετε πετύχει τις τελευταίες μέρες μικρό καλάθι στο lidl.

από τη μια με χαλάει διότι πηγαίνω με το παπί για να πάρω λίγα πράγματα και δεν υπάρχει λόγος να πάρω καρότσι. Από την άλλη ίσως είναι καλύτερο γιατί μου έχει τύχει πολλές φορές να περιμένω στο ταμείο τον κάθε ταλαίπωρο να βάλει τα πράγματα που πήρε σε σακούλες.

Βέβαια έχει και μεγαλύτερο μποτιλιάρισμα τώρα. Όλοι με τα καρότσια, δε μπορείς να περάσεις, Τα αφήνουν και όπου να ναι και κοιτάνε στα χαμένα δε βλέπουν καν ότι κλείνουν το δρόμο. Ειδικά κάτι παππούδια, μου έρχεται να τους κλοτσήσω το καρότσι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Στις 6/7/2018 στις 10:24 ΜΜ, bsp είπε

Προσοχή! Ανακαλείται γνωστό μείγμα κατεψυγμένων λαχανικών απο τα LIDL

https://www.newsit.gr/ellada/prosoxi-anakaleitai-gnosto-meigma-katepsygmenon-laxanikon/2574733/

Σαπίλα ...για κανα χαρτικό ,αντε δυο-τρια αλλα πραγματακια και μεχρι εκει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το άρθρο λέει οτι η lidl ενημέρωσε τον εφετ για την ανάκληση που κάνει.

Θα το κάνανε πολλοί ή απλά θα ευχόντουσαν να μην τους πιάσουνε ;;

(όσο ψωνίζω απο lidl άλλο τόσο ψωνίζω και απο Σκλαβενίτη και Βασιλόπουλο.)

Επεξ/σία από dhmak
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, CallMeRp είπε

Σαπίλα ...για κανα χαρτικό ,αντε δυο-τρια αλλα πραγματακια και μεχρι εκει.

ναι γιατι ο αλλοι δεν ειχαν ποτε και κανενα προβλημα:huh:

3 ώρες πριν, Γιαούρτι είπε

δε ξέρω αν το έχει γράψει κανείς αλλά νομίζω ότι πλέον σε κανένα κατάστημα Lidl δεν υπάρχει το μικρό καλάθι.

Είχε αναφερθεί και παλαιότερα ότι είχε καταργηθεί αλλά σε καταστήματα που πήγαινα, τα οποία ήταν και σε διαφορετικές πόλεις, πάντα έβρισκα καλάθι. Πλέον δεν υπάρχουν.

Εσείς έχετε πετύχει τις τελευταίες μέρες μικρό καλάθι στο lidl.

από τη μια με χαλάει διότι πηγαίνω με το παπί για να πάρω λίγα πράγματα και δεν υπάρχει λόγος να πάρω καρότσι. Από την άλλη ίσως είναι καλύτερο γιατί μου έχει τύχει πολλές φορές να περιμένω στο ταμείο τον κάθε ταλαίπωρο να βάλει τα πράγματα που πήρε σε σακούλες.

Βέβαια έχει και μεγαλύτερο μποτιλιάρισμα τώρα. Όλοι με τα καρότσια, δε μπορείς να περάσεις, Τα αφήνουν και όπου να ναι και κοιτάνε στα χαμένα δε βλέπουν καν ότι κλείνουν το δρόμο. Ειδικά κάτι παππούδια, μου έρχεται να τους κλοτσήσω το καρότσι. 

Εχει καταργηθεί το μικρο καλαθι, μόνο καροτσια.

Όταν πας στο ταμειο πετας τα πραγματα στο ιδιο καροτσι και μετα τα βαζεις με την ησυχια σου στις σακουλες σε καποια άλλη μερια χωρις να καθυστερείς το κοσμο.

Τip που ανακαλυψα προσφατα για να ελευθερώσεις το καροτσι: Aν δεν εχεις δίευρω μπορεις να βαλεις ένα κλειδι(από τη στρογγυλη πλευρα του).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, vrwmiaris είπε

Ο κρόκος πρέπει να είναι κίτρινος, έχετε μάθει όλοι να θεωρείτε ότι ο κανονικός είναι ο πορτοκαλί .Όσο για το νερουλο ασπράδι , το αυγό θα ήταν κοντά στον μήνα.κοίτα την ετικέτα καλύτερα.

Λαθος. Πορτοκαλι - http://www.iatropedia.gr/tips/krokos-avgou-poios-apo-aftous-sas-fainetai-pio-ygieinos/55313/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, makhs5 είπε

Σωστα. Πορτοκαλι προς κοκκινος. Ετσι είναι και τα αυγα του χωριου :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, makhs5 είπε

 

27 λεπτά πριν, rus είπε

Σωστα. Πορτοκαλι προς κοκκινος. Ετσι είναι και τα αυγα του χωριου :)

Κάνετε λάθος, τα χωριατικα έχουν κίτρινο.τα κλωβοστοιχειας έχουν πορτοκαλί με την προσθήκη καροτινης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, vrwmiaris είπε

Κάνετε λάθος, τα χωριατικα έχουν κίτρινο.τα κλωβοστοιχειας έχουν πορτοκαλί με την προσθήκη καροτινης.

Όταν λεμε "χωριατικα" δεν εννοουμε αυτα που πλασαρονται στις αγορες ως χωριατικα. Εννουμε στο κανονικο χωριο, αν σπασεις εκει ενα τετοιο θα δεις ότι είναι κοκκινωπος και όχι κιτρινωπος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, vrwmiaris είπε

Κάνετε λάθος, τα χωριατικα έχουν κίτρινο.τα κλωβοστοιχειας έχουν πορτοκαλί με την προσθήκη καροτινης.

Οκ εμεις που μεγαλώσαμε σε χωριο κανουμε λαθος, το iatropedia κανει λαθος, οποτε εσυ μονο εχεις δικιο, δεν το συνεχιζω άλλο, ασκοπο ειναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσακώνεστε χωρίς λόγο, απλά διαβάστε το κείμενο και θα καταλάβετε και οι δύο πλευρές ότι έχετε δίκιο και αδικο:

Αναφορά σε κείμενο

Το χρώμα του κρόκου έχει αποδειχθεί ότι εξαρτάται κατά κύριο λόγο από τη διατροφή της κότας. Οι κότες που τρέφονται κατά βάση με καλαμπόκι παράγουν αβγά με κίτρινο-πορτοκαλί χρώμα, ενώ εκείνες που τρέφονται με σιτάρι ή κριθάρι παράγουν αβγά με λιγότερο έντονο κίτρινο χρώμα.

Επειδή λοιπόν από το χωριό μου παίρνω κι εγώ αυγά, είναι απλά τα πράγματα: όταν ο πτηνοτρόφος δίνει πίτουρο και σιτάρι στις αλανιάρες κότες του, παίρνω κίτρινα αυγά. Όταν δίνει καλαμπόκι, παίρνω κοκκινωπά. Όμως φαντάζομαι ότι οι τροφές αυτές έχουν διαφορετικό κόστος στην τσέπη του πτηνοτρόφου και επιλέγει πότε θα δώσει τι στα πουλιά. Σαφώς η διατροφή είναι διαφορετική, αλλά οι κότες είναι ίδιες, στο ίδιο χωριό και στις ίδιες συνθήκες. Εκτός λοιπόν της (ας υποθέσουμε) φτωχότερης διατροφής όταν τρώνε πίτουρο, τι τις κάνει "λιγότερο χωριάτικες" αυτές και τα αυγά τους; Αλανιάρες είναι και στις δύο περιπτώσεις.

Στα αυγά του σούπερ μάρκετ όμως δεν παίζει το "αλανιάρες". Εκεί είναι σε κλωβούς, οπότε για να πάρουν την "καλή" τροφή θα χρειαστούν πρόσθετα. Φαντάζομαι, δεν είμαι ειδικός. Σε τέτοιες κότες δεν δίνω σημασία στο χρώμα, δεν μου λέει τίποτα. Αν τώρα δίνουν καλαμπόκι, ε... πείτε μου ποια εταιρεία το κάνει, να αγοράζω.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...