Προς το περιεχόμενο

Lidl


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 ώρες πριν, jonkyr είπε

Αν τώρα δίνουν καλαμπόκι, ε... πείτε μου ποια εταιρεία το κάνει, να αγοράζω.

Π.χ.... https://www.ab.gr/click2shop/Galaktokomika-and-Eidi-Psygeioy/Ayga/Freska/AYGA-AChYRONA-KALAMPOKI-MEDIUM-53-63-GR-6-TEM/p/7133512

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, jonkyr είπε

Τσακώνεστε χωρίς λόγο, απλά διαβάστε το κείμενο και θα καταλάβετε και οι δύο πλευρές ότι έχετε δίκιο και αδικο:

Επειδή λοιπόν από το χωριό μου παίρνω κι εγώ αυγά, είναι απλά τα πράγματα: όταν ο πτηνοτρόφος δίνει πίτουρο και σιτάρι στις αλανιάρες κότες του, παίρνω κίτρινα αυγά. Όταν δίνει καλαμπόκι, παίρνω κοκκινωπά. Όμως φαντάζομαι ότι οι τροφές αυτές έχουν διαφορετικό κόστος στην τσέπη του πτηνοτρόφου και επιλέγει πότε θα δώσει τι στα πουλιά. Σαφώς η διατροφή είναι διαφορετική, αλλά οι κότες είναι ίδιες, στο ίδιο χωριό και στις ίδιες συνθήκες. Εκτός λοιπόν της (ας υποθέσουμε) φτωχότερης διατροφής όταν τρώνε πίτουρο, τι τις κάνει "λιγότερο χωριάτικες" αυτές και τα αυγά τους; Αλανιάρες είναι και στις δύο περιπτώσεις.

Στα αυγά του σούπερ μάρκετ όμως δεν παίζει το "αλανιάρες". Εκεί είναι σε κλωβούς, οπότε για να πάρουν την "καλή" τροφή θα χρειαστούν πρόσθετα. Φαντάζομαι, δεν είμαι ειδικός. Σε τέτοιες κότες δεν δίνω σημασία στο χρώμα, δεν μου λέει τίποτα. Αν τώρα δίνουν καλαμπόκι, ε... πείτε μου ποια εταιρεία το κάνει, να αγοράζω.

Με το συμπερασμα του αρθρου (ένα αυγό με πιο πορτοκαλί κρόκο είναι σίγουρα πολύ πιο υγιεινό από τα υπόλοιπα) συμφωνεις ή διαφωνεις?

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 28/6/2018 στις 8:50 ΜΜ, opcorsa είπε

τρωγω εδω και λιγο καιρο βαφλες απο το λιντλ, περιπου 1.20 νομιζω οι 12... φοβερη τιμη, αν και λιγακι μετριες, αρκετα ψημενες απο την μια μερια αψητες φαινομενικα απο την αλλη... σε αυτη την τιμη δεν παιζονται παντως, οταν αλλα σουπερ μαρκερ εχουν τις 4 στα 3 ευρω περιπου...σε μια ασπρη συσκευασια που λεει confiserie κατι τετοιο ειναι...τις εχει φαει κανεις αλλος μυστης ?γνωμες?

Φοβερή τιμή €1,20.... Δηλαδή εδώ στη Γερμανία που είμαι τι θα έλεγες για την κανονική τιμή τους; 

Spoiler

IMG_20180709_115623.jpg

 

Επεξ/σία από dimigar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, dimigar είπε

Φοβερή τιμή €1,20.... Δηλαδή εδώ στη Γερμανία που είμαι τι θα έλεγες για την κανονική τιμή τους; 

  Απόκρυψη περιεχομένων

IMG_20180709_115623.jpg

(επειδη ξερω οικονομικα, μην φανταστεις τιποτα Nobel και τετοια, βασικα principles δημοτικου ας πουμε) , θα ελεγα οτι αλλο το κοστος για το distribution στην γερμανια, που καπου εκει κοντα πρεπει να φτιαχνονται, και κυριως αλλο το κοστος του ΦΟΡΟΥ στην γερμανια απο την πηθικοχωρα που ζουμε...

μπορουν να μπουνε και αλλα στην εξισωση, αλλα θεωρω καλυψα τα 2 κυριοτερα..

υ.γ. - θα συνεχισω να τρωγω υπερτιμημενες βαφλες μεχρι της τελευταιας ρανιδας του αιματος μου 😛

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, opcorsa είπε

(επειδη ξερω οικονομικα, μην φανταστεις τιποτα Nobel και τετοια, βασικα principles δημοτικου ας πουμε) , θα ελεγα οτι αλλο το κοστος για το distribution στην γερμανια, που καπου εκει κοντα πρεπει να φτιαχνονται, και κυριως αλλο το κοστος του ΦΟΡΟΥ στην γερμανια απο την πηθικοχωρα που ζουμε...

μπορουν να μπουνε και αλλα στην εξισωση, αλλα θεωρω καλυψα τα 2 κυριοτερα..

υ.γ. - θα συνεχισω να τρωγω υπερτιμημενες βαφλες μεχρι της τελευταιας ρανιδας του αιματος μου 😛

Καλη η προσπαθεια σου να δικαιολογησεις τα αδικαιολογητα αλλα δεν μας επεισες.
Δεν ειναι μονο η Lidl που το κανει αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

orck στα προιόντα διατροφής πολλά από αυτά που εμείς έχουμε σε 24%

στην ΑΓΓΛΙΑ έχουν ΜΗΔΕΝ ΦΠΑ

και στην Γερμανία 7% ΦΠΑ

επίσης τα μεταφορικά για να έρθουν Ελλάδα (την θεωρουν εξωτικό προορισμό , ότι έρχεται από Γερμανία/Γαλλία θελει ΔΙΠΛΑΣΙΑ μεταφορικά από την διπλανή Βουλγαρία ή  Τουρκία!)

είναι επιβαρυμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

επίσης τα μεταφορικά για να έρθουν Ελλάδα (την θεωρουν εξωτικό προορισμό , ότι έρχεται από Γερμανία/Γαλλία θελει ΔΙΠΛΑΣΙΑ μεταφορικά από την διπλανή Βουλγαρία ή  Τουρκία!)

Γι'αυτό μάλλον πολλά ελληνικά προϊόντα έξω πωλούνται φθηνότερα απ' ότι εδώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, phanispal είπε

Γι'αυτό μάλλον πολλά ελληνικά προϊόντα έξω πωλούνται φθηνότερα απ' ότι εδώ.

Γενικά συνηθιζεται παντού τα ντόπια προιόντα τοπικά να έχουν υψηλότερη τιμή , από αυτά που έχουν έξω που προσπαθούν να "κλεψουν" ενα μεριδιο.

Ποιο εμφανές είναι αν τσεκάρετε τα ατοκίνητα , στην Γαλλία τα γερμανικά πουλιούνται -10% από την Γερμανία και το ανάποδο , τα Γαλλικά αυτοκίνητα είναι φθηνότερα στην Γερμανία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, phanispal είπε

Παππού βγάλε εισιτήριο για Γερμανία!

παππου αν σε προλαβα, διπλό βγάλε

κοιμάμαι χωρίς ροχαλητα σε τρενα/αεροπλάνα και εχω παντα ταπερακι με κιοφτεδες και βραστα αυγα (πορτοκαλι οχι κιτρινα)

2 ώρες πριν, opcorsa είπε

(επειδη ξερω οικονομικα, μην φανταστεις τιποτα Nobel και τετοια, βασικα principles δημοτικου ας πουμε) , θα ελεγα οτι αλλο το κοστος για το distribution στην γερμανια, που καπου εκει κοντα πρεπει να φτιαχνονται, και κυριως αλλο το κοστος του ΦΟΡΟΥ στην γερμανια απο την πηθικοχωρα που ζουμε...

μπορουν να μπουνε και αλλα στην εξισωση, αλλα θεωρω καλυψα τα 2 κυριοτερα..

υ.γ. - θα συνεχισω να τρωγω υπερτιμημενες βαφλες μεχρι της τελευταιας ρανιδας του αιματος μου 😛

τύπε τις εχουμε πελώρια ανάγκη τις λιντλοβαφλες

 

εδιτ

δοκίμασα σως μαγιονεζας απο λιντλ, ξαναλέω σως οχι μαγιονέζα σκέτη και  θα έβρισκα αξιοσημειωτη ομοιότητα στην γεύση με ξυλόκολλα αν τουλάχιστον ειχα δοκιμάσει ποτε ξυλόκολλα. Απο περιέργεια (καθότι εκλεισα τον αδοξο κύκλο μου με αυτο το προϊόν) έχετε γευτεί αξιοπρεπή σος μαγιονεζας σε αλλα σούπερ μαρκετ , με αλλα λογια φταίει το είδος προϊόντος ή το γεγονός οτι ειναι παιδι ενός κατωτέρου θεού (λιντλ) ; πχ την λιντλοκοκα κόλα την εχω χαρακτηρισει αβιαστα προϊόν στομαχικης διαταραχης δράκου και πρόσφατα δοκίμασα βίκος κόλα και ειναι επισης μια τίμια προσπαθεια να κοψει καποιος τα αναψυκτικά

 

αφού ειπαμε το αρνητικουλι μας για ξεκάρφωμα, παμε να δικαιολογησουμε και τα μισθά μας: Αριστη σχεση ποιότητας τιμής σε χαρτικά, σακουλοειδη, ξηροκαρπια, γαλακτοκομικά, αλεύρια ειδικής χρησεως, παγωτά και σε λιγο καιρο θα εχω ικανό δείγμα για συμπεράσματα και για τα σώβρακα. Μείνετε συντονισμενοι. 

Επεξ/σία από le vent nous porterAAAA
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, le vent nous porterAAAA είπε

παππου αν σε προλαβα, διπλό βγάλε

κοιμάμαι χωρίς ροχαλητα σε τρενα/αεροπλάνα και εχω παντα ταπερακι με κιοφτεδες και βραστα αυγα (πορτοκαλι οχι κιτρινα)

Μισο λεπτο, ειπαμε οτι τα λιντλοαυγα ειναι κιτρινα, εσυ πως εχει στα ταπερ πορτοκαλι αυγα;
Μηπως το παιζεις διπλο ταμπλο;

ΥΓ Ταπερακι και κιοφτεδες ειναι πιστοποιημενα απο το καλυτερο σουπερ μαρκετ του συμπαντος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, le vent nous porterAAAA είπε

πχ την λιντλοκοκα κόλα την εχω χαρακτηρισει αβιαστα προϊόν στομαχικης διαταραχης δράκου και πρόσφατα δοκίμασα βίκος κόλα και ειναι επισης μια τίμια προσπαθεια να κοψει καποιος τα αναψυκτικά

ΕΨΑ... μακράν τα πιο γευστικά. Βέβαια αν μπορείς κοψτα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, orck είπε

Μισο λεπτο, ειπαμε οτι τα λιντλοαυγα ειναι κιτρινα, εσυ πως εχει στα ταπερ πορτοκαλι αυγα;
Μηπως το παιζεις διπλο ταμπλο;

ΥΓ Ταπερακι και κιοφτεδες ειναι πιστοποιημενα απο το καλυτερο σουπερ μαρκετ του συμπαντος;

δεν αναφέρουν στον κρόκο, πασχαλινή βαφή εννοουσα, αλλα συμφορουμιτη πες και κατι οντοπικ, να βαζουμε την σαλτσουλα μας αλλα μην χαλάμε το θεμα

Επεξ/σία από le vent nous porterAAAA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

8 ώρες πριν, Stamer είπε

Ωραίος, δεν το ήξερα. Βέβαια δεν τρέφω αυταπάτες ότι πάει ένας τύπος στα κοτέτσια και ταίζει με το χέρι -όπως η συγχωρεμένη γιαγιά μου- τα πουλιά, αλλά ξέρω σε τι κόσμο ζω. Θα το αντέξω :)

7 ώρες πριν, rus είπε

Με το συμπερασμα του αρθρου (ένα αυγό με πιο πορτοκαλί κρόκο είναι σίγουρα πολύ πιο υγιεινό από τα υπόλοιπα) συμφωνεις ή διαφωνεις?

Όχι βέβαια. Αυτό εξήγησα με το προηγούμενο μνμ μου. Είτε ο πτηνοτρόφος του χωριού μου, είτε η εταιρεία με τα πορτοκαλιά αυγά (sic) μπορούν να ξεγελάσουν το χρώμα του κρόκου και φυσικά να ξεγελάσουν και εμένα που θα τα αγοράσει. Συνεπώς τόση απολυτότητα δεν μπορώ να την αντέξω, συγγνώμη από τους συμφορουμίτες που αγοράζουν επίσης αυγά από τα χωριά τους. Αλήθεια, κανείς εδώ μέσα δεν έχει δικές του κότες να μας κατατοπίσει εμπεριστατωμένα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...