Προς το περιεχόμενο

Lidl


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Δυστυχώς και οι χωριάτικες κότες που γεννούν τα χωριάτικα αυγά στο συντριπτικό τους ποσοστό γεννούν τα ίδια πολλές φορές και χειρότερα αυγά από του πτηνοτροφείου.

Αν πάτε σε χωριά και γυρίσετε στα κοτέτσια τους θα δείτε ότι ένας δύο στους 10 έχει τις κότες ελεύθερες.Οι υπόλοιποι (όπως  η πεθερά μου και οι γειτόνισσες να μην κατηγορώ μόνο αυτή) τις έχουν κλεισμένες σε κοτέτσια 10-20 άντε 30 τετραγωνικών αγοράζουν ζωοτροφή (κοινώς φύραμα) από τα καταστήματα ζωοτροφών που κάνουν χρυσές δουλειές στην επαρχία και τις ταίζουν.Πολλές δε φορές αυτό το φύραμα κανείς δεν ξέρει τι συστατικά έχει μέσα και που παρασκευάζεται.

Επειδή τα περισσότερα από αυτά τα κοτέτσια δεν είναι καλά φτιαγμένα και στεγανά το χειμώνα ειδικά οι χωριάτικες κότες ζουν μέσα στη λάσπη σε ένα ανθυγιεινό και άρρωστο περιβάλλον οπότε φανταστείτε πόσο υγιεινά αυγά κάνουν σε αντίθεση με του πτηνοτροφείου που ζουν σε καλύτερες συνθήκες έστω και σε πολύ μικρό χώρο

Η πεθερουλα στο έχει το αυγουλακι στο πιάτο χαχαχαχα.

Πάντως για κάποιον που ρώταγε για τα καρότσια στα γλυκά νερά προς Παιανία έχει ακόμα καλαθάκια με τα ροδάκια που μπορείς να τα κρατάς και όρθια στο χέρι. Στο Γέρακα δεν υπάρχουν. 

Επεξ/σία από notist
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Nεα κολπα? Στο εξης λεει τη καρτα θα τη βαζει ο ιδιος ο πελατης στο pos και ο ιδιος θα τη παιρνει πισω... Το ειδατε και αλλου?

14 ώρες πριν, jgeorgiou είπε

Αν το χειρότερο πτηνοτροφείο , προσθέσει λίγο ΠΑΜΦΘΗΝΗ κόκκινη σκονούλα (ειδικό πρόσθετο γι'αυτό τον λόγο) , στην τροφή των πουλιών σας βγάζουν αβγά με κόκκινους κρόκους. Αν κάποιος έχει ιδιαίτερα γούστα να ξέρετε ότι έχουν την δυνατότητα να βγάζουν και πράσινους , μπλε ή σκατουλί κρόκους αρκεί να το αγοράσουν οι καταναλωτές.

Δηλαδη ενα πτηνοτροφειο θα βαζει σκονη για να ικανοποιει τα ιδιαιτερα γουστα καποιων πελατων, εστω κι αν αυτοι είναι πολυ λιγοι?:blink:

8 ώρες πριν, papoys1 είπε

Δυστυχώς και οι χωριάτικες κότες που γεννούν τα χωριάτικα αυγά στο συντριπτικό τους ποσοστό γεννούν τα ίδια πολλές φορές και χειρότερα αυγά από του πτηνοτροφείου.

Ομοιως οι αγελαδες του χωριου κανουν χειροτερο γαλα από τις αγελαδες που περνανε ολη τη ζωη τους μαντρωμενες σε βιομηχανικες εγκαταστασεις?

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/7/2018 στις 12:11 ΠΜ, le vent nous porterAAAA είπε

παππου αν σε προλαβα, διπλό βγάλε

κοιμάμαι χωρίς ροχαλητα σε τρενα/αεροπλάνα και εχω παντα ταπερακι με κιοφτεδες και βραστα αυγα (πορτοκαλι οχι κιτρινα)

τύπε τις εχουμε πελώρια ανάγκη τις λιντλοβαφλες

εδιτ

δοκίμασα σως μαγιονεζας απο λιντλ, ξαναλέω σως οχι μαγιονέζα σκέτη και  θα έβρισκα αξιοσημειωτη ομοιότητα στην γεύση με ξυλόκολλα αν τουλάχιστον ειχα δοκιμάσει ποτε ξυλόκολλα. Απο περιέργεια (καθότι εκλεισα τον αδοξο κύκλο μου με αυτο το προϊόν) έχετε γευτεί αξιοπρεπή σος μαγιονεζας σε αλλα σούπερ μαρκετ , με αλλα λογια φταίει το είδος προϊόντος ή το γεγονός οτι ειναι παιδι ενός κατωτέρου θεού (λιντλ) ; πχ την λιντλοκοκα κόλα την εχω χαρακτηρισει αβιαστα προϊόν στομαχικης διαταραχης δράκου και πρόσφατα δοκίμασα βίκος κόλα και ειναι επισης μια τίμια προσπαθεια να κοψει καποιος τα αναψυκτικά

αφού ειπαμε το αρνητικουλι μας για ξεκάρφωμα, παμε να δικαιολογησουμε και τα μισθά μας: Αριστη σχεση ποιότητας τιμής σε χαρτικά, σακουλοειδη, ξηροκαρπια, γαλακτοκομικά, αλεύρια ειδικής χρησεως, παγωτά και σε λιγο καιρο θα εχω ικανό δείγμα για συμπεράσματα και για τα σώβρακα. Μείνετε συντονισμενοι. 

Να προσθέσω κατά την άποψη μου ότι έχει κάποιες καλές κατεψυγμένες πίτσες , σάλτσα για μακαρόνια μια μάρκα που είναι πολύ νόστιμη , καλό τυρί του τοστ και τρίμηνο τυρί για μακαρόνια . Πολύ καλά Βίτεξ αν το λέω καλά , καλά σφουγγάρια για πλύσιμο πιάτων .

Για τα ξυροκαρπια εχω αντίθετη άποψη 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, villasg είπε

μεχρι να τις ξυπνησει ο κοκορας που κανα πρωι θα τον σφαξω ετσι που λαλαει

Αν το κάνεις, πρόσθεσε τις εμπειρίες σου στο νήμα της μαγειρικής σε παρακαλώ.

@papoys1 σχεδόν τερμάτισες την πίστα. Περιμένω να δω πότε βγαίνει το boss, αλήθει λέω :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, AlexK74 είπε

Να προσθέσω κατά την άποψη μου ότι έχει κάποιες καλές κατεψυγμένες πίτσες , σάλτσα για μακαρόνια μια μάρκα που είναι πολύ νόστιμη ,

Αν δε σε ενδιαφερουν τα συστατικα και το αλατι όλα νοστιμα είναι, αλλα για πες, για ποια σαλτσα μιλας? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, rus είπε

Αν δε σε ενδιαφερουν τα συστατικα και το αλατι όλα νοστιμα είναι, αλλα για πες, για ποια σαλτσα μιλας? 

Πιθανώς λέει για αυτή.Έχει σε διάφορες γεύσεις και εγώ αυτή παίρνω ειδικά για πίτσες είναι πολύ καλή.

Νομίζω είναι Ιταλική και η τιμή της δεν είμαι σίγουρος αλλά τώρα πρέπει να είναι γύρω στο 1,5 ευρώ.

6 ώρες πριν, jonkyr είπε

 

@papoys1 σχεδόν τερμάτισες την πίστα. Περιμένω να δω πότε βγαίνει το boss, αλήθει λέω :D

Δεν κατάλαβε σε τι αναφέρεσαι αλλά αν εννοείς τα αυγά ένα θα σου πω.Πραγματικά χωριάτικο αυγό είναι από την αλανιάρα κότα που γυρνάει όλη μέρα ελεύθερη στις αυλάδες στις γειτονιές στα χωράφια και βοσκάει γυρίζει δε στο κοτέτσι το βράδυ για ύπνο και είναι στυλάκι.Αν εσύ νομίζεις ότι  ότι κότες κλεισμένες σε ένα κοτέτσι 5 χ 5 ή 5χ10 που τρώνε αποκλειστικά έτοιμο αγορασμένο φύραμα κάνουν χωριάτικα αυγά άποψή σου τη σέβομαι ,αλλά επειδή έχω φάει και από τα πρώτα από τις πραγματικά ελεύθερες  αλανιάρες κότες θα μου επειτρέψεις να έχω αντίθετη άποψη.

Επεξ/σία από papoys1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, nickmanak είπε

Βλεπω ξανα εχει το FREEWAY Ice tea Zero , πολυ καλο .
Και το Σαββατο ΚΑΡΔΊΣ Χωριάτικη πίτα με κιμά / κοτόπουλο , που ειναι ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ
Τις πιτσες TRATTORIA ALFREDO που εχει τις εχει δοκιμασει κανεις ? αξιζουν ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, papoys1 είπε

Πιθανώς λέει για αυτή.Έχει σε διάφορες γεύσεις και εγώ αυτή παίρνω ειδικά για πίτσες είναι πολύ καλή.

Eχει κι αλλες, και οχι μόνο τοματας.

Εγω τις προαλλες πηρα αυτή από τον ΑΒ που την ειχε σε εκπτωση, από 3,3 σε 2,64ε. Ακριβη αλλα χωρις συντηρητικα. 

5ozez7.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

19 λεπτά πριν, rus είπε

Eχει κι αλλες, και οχι μόνο τοματας.

Εγω τις προαλλες πηρα αυτή από τον ΑΒ που την ειχε σε εκπτωση, από 3,3 σε 2,64ε. Ακριβη αλλα χωρις συντηρητικα. 

3,3 ευρώ για 400-500 γραμμάρια  σάλτσας ντομάτας.:confused: Κοντά στην τιμή του χαβιαριού.:P

Αφού την αγοράζουμε καλά να μας κάνουν.Πάω στοίχημα ότι από τον παραγωγό την παίρνουν κάτω από 1 ευρώ.Τουλάχιστον εσύ την πήρες σε προσφορά λίγο παρακάτω.

Το χωρίς συντηρητικά δε λέει και πολλά.Πολλοί το κάνουν αλλά με αυτό τον τρόπο σε αναγκάζει σε 2-3 μέρες από το άνοιγμα να την καταναλώσεις.Και του lidl τέτοια είναι.Σε 2-3 μέρες από το άνοιγμα πρέπει να καταναλωθεί.Τη χρησιμοποιώ και το ξέρω.Απλά την παίρνω όταν τη βάζει προσφορά κοντά στο 1 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, villasg είπε

Βλεπω ξανα εχει το FREEWAY Ice tea Zero , πολυ καλο .
Και το Σαββατο ΚΑΡΔΊΣ Χωριάτικη πίτα με κιμά / κοτόπουλο , που ειναι ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ
Τις πιτσες TRATTORIA ALFREDO που εχει τις εχει δοκιμασει κανεις ? αξιζουν ?

Αν σου αρέσει το ιταλικό στυλ στην πίτσα (λεπτό ζυμάρι) είναι πολύ καλές, ειδικά αν σκεφτείς και το κόστος. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, ObeyWario! είπε

Ο πάγκος γυμναστικής λέτε να αξίζει στα 40Ε;

Έχει πάρει κανείς στο παρελθόν να μας πει ποιότητα;

Οχι,τελιως χαζο design.

Δεν προσφαιρει τιποτα παραπανω απο μια καρακεκλα πχ η κατι που εχει ηδη καποιος σπιτι.

Ολες τις ασκησεις που δειχνει μπορεις να τις κανεις πανω σε μια καρεκλα.

Το να παρεις αυτο πραγμα για να κανεις κατακλινη κοιλιακους δεν αξιζει με τιποτα.

Καθομαι και το κοιταω και νευριαζω με το ποσο κακοσχεδιασμενο ειναι.

Αν σε ενδιαφερουν exercise bands εχουν 10 ευρω και μπορεις να διαλεξεις την "δυσκολια" τους(μαλακο,μεσαιο,σκληρο κλπ)

Επεξ/σία από DYEL
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...