Προς το περιεχόμενο

Lidl


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 ώρες πριν, Locke_John είπε

Παιδιά, τελικά αυτο το περιβόητο φουρνάκι /φούρνος μικροκυμάτων αξίζει;

Αν κ εγώ έχω και απ' τις δυο συσκευές.

Ισχύει ακόμα αυτή η άποψη, περί μη υγιεινής συσκευής;

Εγώ έχω διαβάσει ότι απλά όταν είναι εν λειτουργία, καλό είναι να είσαι σε κάποια απόσταση (λογικό μου φαίνεται).

Αυτο που συμβαινει ειναι μια κινητικοτητα των μοριων του νερου περα-δωθε πανω κατω και ισα περα!
Απο το που θα τον βαλεις σε λειτουργια την κανεις κανα δυο μετρα μακρυα ενω και οταν τελειωσει δεν ανοιγεις αμεσως το πορτακι αλλα περιμενεις καμια δεκαρια δευτερολεπτα γιατι αυτα συνεχιζουν να πηγαινουν περα δωθε αλλα κυριως πανω κατω λολ

3 ώρες πριν, blazar είπε

Το θέμα δεν είναι η ακτινοβολία και η θωράκιση, αλλά ο καρκίνος που θα φας από το φαγητό - γάλα που θα ψήσεις/ζεστάνεις.

 

Ενταξει μην το παρακανουμε τωρα εκτος και αν εχεις στοιχεια για αυτα που λες!..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, orck είπε

Σωστα, γιατι το Zastava και η BMW ειναι ακριβως το ιδιο πραγμα. Αφου εχουν και τα δυο 4 ροδες και ενα τιμονι γιατι πανε οι βλακες και δινουν περισσοτερα χρηματα;

Μα η ζεστοβα και η μπί εμ νταμπλ ου έχουν το κάθε ένα τα χαρακτηριστικά τους,και άπειρες διαφορές.

Της μαγιάς τα χαρακτηριστικά που βρίσκονται να τα δεις και να συγκρίνεις πιο είναι καλύτερο?

 

Επεξ/σία από DYEL
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, orck είπε

Σωστα, γιατι το Zastava και η BMW ειναι ακριβως το ιδιο πραγμα. Αφου εχουν και τα δυο 4 ροδες και ενα τιμονι γιατι πανε οι βλακες και δινουν περισσοτερα χρηματα;

Ναι γιατί μία καινούργια BMW ο Γερμανός την πουλούσε στο Γερμανό π.χ. 27.000 ευρώ και προ κρίσης - μνημονίων η ίδια BMW μετά από 5-6 χρόνια χρήσης της στη Γερμανία ερχόταν στην Ελλάδα και πουλιόταν μεταχειρισμένη στο λεφτά γαλαντόμο και ανοιχτοχέρη  Έλληνα που δεν κάνει ποτέ εκπτώσεις και δεν δέχεται να αγοράσει φτηνιάρικο προιόν 30.000 ευρώ με τους δασμούς και τα τελωνεία.(όσο για το Zastava αν δεν είχε κλείσει το εργοστάσιο θα είχε μεγάλη πέραση στην σημερινή Ελλάδα)

Απλά ο Έλληνας είχε μάθει να ζει και να κονομάει με τον ιδρώτα του άλλου και μάλλον συνεχίζει στο ίδιο βιολί.:P

Από αλεύρι-ζάχαρη-βύνη και νερό παράγεται και το ένα και το άλλο. Και τα τρία είναι τόσο φτηνά σχετικά με την τιμή πώλησης που νομίζω ότι δεν αξίζει να γίνεται λόγος για ποιοτικές διαφορές στις πρώτες ύλες παρασκευής.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, papoys1 είπε

που νομίζω ότι δεν αξίζει να γίνεται λόγος για ποιοτικές διαφορές στις πρώτες ύλες παρασκευής.

Όπως και να το κάνεις όμως, αυτό είναι υπόθεση.

Το θέμα είναι ότι εκτός κι αν είσαι φούρναρης/ζαχαροπλάστης, και απλά πας να αγοράσεις δυο φακελάκια μαγιά για μια πίτσα που θα φτιάξεις 1 ή 2 φορές το μήνα, το κόστος είναι τόσο μικρό που δε θα πάθεις τίποτα να αγοράσεις το πιο οικείο* για σένα προϊόν.

Όπου οικείο, συνεπάγεται βέβαια ότι η διαφήμιση την έχει κάνει σωστά τη δουλειά της, λίγο-πολύ όλοι το αντιλαμβάνονται αυτό. Αλλά όταν τα ποσά είναι χαμηλά, νταξ, μην τρελαινόμαστε κιόλας.

Ναι, φασούλι το φασούλι γεμίζει το σακούλι, ναι, δεν είναι κακό να έχουμε καταναλωτική συνείδηση, αλλά κι εσύ παππού σε βλέπω τόσους μήνες και κινείσαι στο άλλο άκρο σε σχέση με τα θύματα του marketing. Μην τα ισοπεδώνουμε όλα απλά επειδή δε μας παίρνει. Όπου και να σε πετύχω, είτε στα φαγώσιμα, είτε στα σαμπουάν, είτε στους ηλιακούς, όλα τα ακριβά τα βγάζεις ίσα κι όμοια με τα φθηνά. Για πολλά φαντάζομαι κι εγώ ότι ισχύει, αλλά μην κινούμαστε στα άκρα.

Και αναρωτιέμαι (απλά από περιέργεια): Υπάρχει κάτι ακριβό που να το αγοράζεις με χαρά και να πιστεύεις ότι τ' αξίζει τα λεφτά του;

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, phanispal είπε

 

Και αναρωτιέμαι (απλά από περιέργεια): Υπάρχει κάτι ακριβό που να το αγοράζεις με χαρά και να πιστεύεις ότι τ' αξίζει τα λεφτά του;

 Ναι φίλε δίκιο έχεις αλλά πολλές φορές μου τη δίνει με αυτό το μάρκετινγκ και τη διαφήμιση και φτάνω σε επικίνδυνα άκρα.Ειλικρινά δεν το θέλω αλλά ορισμένες φορές ξεφεύγω χωρίς να το καταλάβω.

Ναι θα προσπαθήσω να κάνω καλή επιλογή στο μοσχάρι, στο ψωμί , και γενικά σε ορισμένα τρόφιμα που υπάρχουν διαφορές στην ποιότητα και μπορείς να τις διαπιστώσεις. Αλλά σε ορισμένα προιόντα νομίζω πως οι διαφορές δεν έχουν καμία σχέση με την ποιότητα  και είναι μόνο θέμα μάρκετινγκ- ονόματος - διαφήμισης και τίποτε άλλο.

Με τη μαγιά απλά το είδα χτες που με παίρνει τηλέφωνο η σύζυγος  να τις φέρω φακελλάκια μαγιά χωρίς να μου αναφέρει μάρκα.Το είδα και δεν πίστευα στα μάτια μου.Πως στο διάολο θα πάνε μπροστά οι Ελληνικές επιχειρήσεις αν ο κόσμος αρχίσει να ψάχνεται και δεν πάει να αγοράσει στα τυφλά όπως πάνε μέχρι τώρα οι περισσότεροι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, papoys1 είπε

 Ναι φίλε δίκιο έχεις αλλά πολλές φορές μου τη δίνει με αυτό το μάρκετινγκ και τη διαφήμιση και φτάνω σε επικίνδυνα άκρα.Ειλικρινά δεν το θέλω αλλά ορισμένες φορές ξεφεύγω χωρίς να το καταλάβω.

Ναι θα προσπαθήσω να κάνω καλή επιλογή στο μοσχάρι, στο ψωμί , και γενικά σε ορισμένα τρόφιμα που υπάρχουν διαφορές στην ποιότητα και μπορείς να τις διαπιστώσεις. Αλλά σε ορισμένα προιόντα νομίζω πως οι διαφορές δεν έχουν καμία σχέση με την ποιότητα  και είναι μόνο θέμα μάρκετινγκ- ονόματος - διαφήμισης και τίποτε άλλο.

Με τη μαγιά απλά το είδα χτες που με παίρνει τηλέφωνο η σύζυγος  να τις φέρω φακελλάκια μαγιά χωρίς να μου αναφέρει μάρκα.Το είδα και δεν πίστευα στα μάτια μου.Πως στο διάολο θα πάνε μπροστά οι Ελληνικές επιχειρήσεις αν ο κόσμος αρχίσει να ψάχνεται και δεν πάει να αγοράσει στα τυφλά όπως πάνε μέχρι τώρα οι περισσότεροι. 

Απλά για την ιστορία να αναφέρω ότι οι επιχειρήσεις που πάνε μπροστά συνήθως πουλάνε τα προϊόντα τους πιο ακριβά από άλλους ανταγωνιστές (δες γερμανικά αυτοκίνητα, προϊόντα apple, coca cola).

Οι χώρες που έχουν προοδευσει είναι αυτές που έχουν τους μεγαλύτερους μισθούς στον πλανήτη και όχι 3 και 60 όπως κάνουμε εδώ για να κάνουμε οικονομία στο κόστος.

Μάλλον η οικονομία και το μάρκετινγκ δουλεύουν με τρόπους που δεν μπορούν να εξηγηθούν μπακαλιστικα σε μη γνώστες όπως είμαστε εγώ και εσύ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, indrigo είπε

Αυτο που συμβαινει ειναι μια κινητικοτητα των μοριων του νερου περα-δωθε πανω κατω και ισα περα!
Απο το που θα τον βαλεις σε λειτουργια την κανεις κανα δυο μετρα μακρυα ενω και οταν τελειωσει δεν ανοιγεις αμεσως το πορτακι αλλα περιμενεις καμια δεκαρια δευτερολεπτα γιατι αυτα συνεχιζουν να πηγαινουν περα δωθε αλλα κυριως πανω κατω λολ

Ενταξει μην το παρακανουμε τωρα εκτος και αν εχεις στοιχεια για αυτα που λες!..

Τα μικροκυματα δεν ειναι επικίνδυνα αλλα ο τροπος που ζεσταινουν το φαγητο το χαλαει λιγο γευστικα σε σχεση με ενα απλο φουρνο

Εχοντας πει αυτο,δεν χρησιμοποιω ποτε τιποτε αλλο εκτος απο μικροκυματα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δε νομίζω (στα σχόλια με τη μαγιά αναφέρομαι) ότι είναι κάτι καινούργιο, περίεργο ή ασυνήθιστο ότι τα "name" και τα "no name" έχουν διαφορά στην τιμή. Και μάλιστα πολλές φορές μεγάλη.

Αν μάλιστα κάποιος παρακολουθούσε και πιο παλιά (προ κρίσης) θα θυμάται ότι τότε υπήρχαν πολύ μεγαλύτερες διαφορές. Παρ' όλα αυτά πολλοί δεν έριχαν 2η ματιά (για την ακρίβεια ούτε καν 1η) σε αυτά τα προϊόντα και απλά έμεναν στο ότι "χλωρίνη είναι μία και μόνη" ή ότι υπάρχει μόνο ένα κ...χαρτο που συμπαθεί ο απαυτός μας.

Οι διαφορές που βλέπουμε τώρα είναι πολύ πιο μαζεμένες αφού οι "φιρμάτοι" μάζεψαν λίγο τον τιμοκατάλογό τους.

Βέβαια, να το πούμε και αυτό, είναι αρκετά απαξιωτικό να αποφασίζουμε περί της "σωστής τιμής" χωρίς να έχουμε όλα τα δεδομένα.

Άλλο "σωστή τιμή" ενός προϊόντος (με βάση υλικά, διαδικασία παραγωγής, κλπ) και άλλο "βολική τιμή για τον καταναλωτή" η οποία σίγουρα είναι η φθηνότερη.

Μπορεί όλα τα "φιρμάτα" να μην είναι απαραίτητα καλύτερα από τις πχ ιδιωτικές ετικέτες αλλά από την άλλη δεν υπάρχει κανένα προϊόν στο οποίο να "είναι όλα ίδια". Τώρα αν αυτή η διαφορετικότητα αξίζει την παραπάνω τιμή είναι στα χέρια/μυαλό του καταναλωτή να το αξιολογήσει και να το επιλέξει (ή όχι)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, indrigo είπε

Αυτο που συμβαινει ειναι μια κινητικοτητα των μοριων του νερου περα-δωθε πανω κατω και ισα περα!
Απο το που θα τον βαλεις σε λειτουργια την κανεις κανα δυο μετρα μακρυα ενω και οταν τελειωσει δεν ανοιγεις αμεσως το πορτακι αλλα περιμενεις καμια δεκαρια δευτερολεπτα γιατι αυτα συνεχιζουν να πηγαινουν περα δωθε αλλα κυριως πανω κατω λολ

Ενταξει μην το παρακανουμε τωρα εκτος και αν εχεις στοιχεια για αυτα που λες!..

google is your friend!

Επεξ/σία από blazar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, phanispal είπε

Και αναρωτιέμαι (απλά από περιέργεια): Υπάρχει κάτι ακριβό που να το αγοράζεις με χαρά και να πιστεύεις ότι τ' αξίζει τα λεφτά του;

 

εμεις οι πιστοι παππουδοεναοπαδοι γελαμε σαρκαστικα με αυτο το ποστ, άπειρες φορές έχουμε παρατηρήσει ο Ηγέτης να αναφέρει τοπ προϊόν για άμεση αγορά ή έμμεση χρήση του σε μαγείρεμα/μαστόρεμα/πατέντα/συντήρηση του μηχανοκίνητου οικογενειακού παππουδοεναστόλου. Η εμμονή στην λεπτομέρεια και όχι στο "περίπου" όταν εξ αυτής προκύπτει βελτίωση της ποιότητας ζωής ή πρακτικό λύσιμο των χεριών μας και όχι επιβράβευση του τμήματος μάρκετινγκ/PR/ιδομενεοτουπέ φαίνεται ξεκάθαρα στην χρήση μαγερικού θερμόμετρου! για την διάλυση της μαγιάς σε σπιτικές ζύμες πενιρλί που έτοιμες θα έχουνε κάνα 70λεπτο.Ο Ηγέτης δεν παίζει με τις πλασματικές ανάγκες που μας δημιουργούν λυσσασμένα, δεν τους παίζει το παιχνίδι τους, αλλά όταν του ξυπνάει μια ανάγκη, δεν παίζει, την υλοποιεί άρτια.

Μάχη μέχρι την τελική επικράτηση.

-υπογράφων, μέλος του συλλόγου για την προσθήκη λιντλοφυλλαδίου στο "βοηθητικό υλικό έμπνευσης" των τραπεζών σπέρματος, είχα πάει προχτές να δώσω υλικό και μου δίνουνε ληγμένες και πασέ φυλλάδες του βλαχοΚωστόπουλου οι αχαρακτήριστοι

Επεξ/σία από le vent nous porterAAAA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
49 λεπτά πριν, blazar είπε

Δηλαδη εσυ νομιζεις πως δεν θα τα εχω γκουγκλαρει; Απλα υπαρχουν και αλλα τοσα που λενε τα αντιθετα και περιμενα απο εσενα μια δικια σου σουμα επι του θεματος και οχι να μου πεταξεις ετσι νετα και σκετα κατι λινκς

Επεξ/σία από indrigo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, billdanos είπε

Μείνετε ontopic για να παραμείνει ανοιχτό... :)

Οκ!...

ΤΟΥ ΧΑΣΑΠΗ Σνίτσελ κοτόπουλου XXL
* Η τιμή είναι τελική μαζί με το δώρο!

+ 50% ΔΩΡΟ
3.39*€
470 g + 235 g δώρο  (1 Kg = 7.21€ όφελος 1.69€)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, orck είπε

Οι χώρες που έχουν προοδευσει είναι αυτές που έχουν τους μεγαλύτερους μισθούς στον πλανήτη και όχι 3 και 60 όπως κάνουμε εδώ για να κάνουμε οικονομία στο κόστος.

Και που θα βρεθουν τα λεφτα για να δοθουν οι μεγαλυτεροι μισθοι? Να εκτυπωνονται περισσοτερα λες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι μου αρεσει και παιρνω συχνα απο τα Lidl ασχετως προσφορας .

Φρυγανιες τις στρογγυλες τις ιταλικες , Βαφλες , παξιμαδια τυπου κυθηρων
Γαλα εβαπορε το μικρο για τον ελληνικο καφε .
Γαλα πληρες μακρας διαρκειας το μπλε  (πολυ καλο για αφρογαλα φρεντο )
Κετσαπ - μαγιονεζα ( τα δικα του )
ξυδι , ελιες φουρνιστες , σαλτσα  ντοματας στο γυαλινο βαζο ιταλικια .
Χυμους εβιβα πορτοκαλι ( και απο το ψυγειο και ο αλλος το χαρτινο ) και τον κοκκινο πολυβιταμινουχο.
Ice tea zero .
Παγοκυστες , σακουλες τροφιμων , σακουλες σκουπιδιων , νερο απεσταγμενο
Υγρα μωρομαντιλα , χαρτι υγειας το 4πλο κοκκινο , χαρτοπετσετες την μεγαλη συσκευσαια
Σνακ για το σκυλο τα πουρακια ( καταψυξη τωρα το καλοκαιρι και του  τα δινω )
W5  : το κοκκινο για ξεβουλωμα , παχυρευστη χλωρινη , καθαριστικο για τον πατο της λεκανης , το καταπληκτικο oxy power , jel για αλλατα πλυντηριου
Καρδις : κοτοπιτα , κιμαδοπιτα , χωριατικη τυρόπιτα
παγωτα το καιμακι με το βυσινο 900gr και το αλλο  χωρις 2kg
Παεγια . μυδια κατεψυγμενα
Τα Lasagne Bolognese Trattoria Alfredo ετοιμα για ψησιμο .
Χτυπητη , Ρωσικη , Τζατζικη ( βαζω λιγο ακομα σκορδο σκονη - Lidl-   λαδακι και ξυδι και ειναι τουρμπο )
μανιταρια πλευρωτους , κομμενες σαλατες

Επεξ/σία από villasg
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...