Προς το περιεχόμενο

Lidl


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα πάντα όλα δηλαδή... 😁

Να προσθέσω το Vanilla Bourbon το παγωτό που μετράει αν σας αρέσει η βανίλια....  

Επίσης πήρα σήμερα ένα χυμο-ποτό που έχει αυτή τη βδομάδα με γεύση μοχίτο... (χωρίς αλκοόλ) , δεν ήταν κακό , σαν κάπως ξινή λεμονάδα με δυόσμο. Θύμιζε μοχίτο πάντως... ίσως αν έχετε λίγο ρούμι σπίτι να γίνεται μπόμπα.

Είδα ανακοίνωση στο fb ότι η lidl θα αποσύρει σταδιακά όλα τα πλαστικά μιας χρήσης τύπου καλαμάκια, ποτήρια κλπ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

villasg σχεδόν από όλα παίρνω και εγώ εκτός από τις στρογγυλές φρυγανιές που δεν μου αρέσουν γιατί είναι σκληρές για τα δόντια μου.Στρογγυλές παίρνω τις ελληνικές  elite από τον αβ Βασιλόπουλο που η elite  τις φτιάχνει στη Βουλγαρία :lol: γιατί είναι πολύ αφράτες.(λέτε οι Βουλγάρες να έχουν πιο αφράτα χέρια)

Θα πρόσθετα τα τυριά κεφαλοτύρι , γραβιέρα , μαλακό (3 βοσκοί) στις μικρές συσκευασίες των 350 γραμμαρίων όταν τα  βάζει σε προσφορές και τα βάζει πολύ συχνά και έρχονται 6 με 7 ευρώ το κιλό. Εκτός από φαγητό τα χρησιμοποιώ και στις ιδιαίτερες μαγειρικές μου πίτσα πεινιρλί κ.λ.π.

Επίσης να βάλω τις καταπληκτικές μαρμελάδες του (αν και φτιάχνω και δικές μου)

Ένα Ολανδικό νομίζω αλεύρι που φουσκώνει μόνο του (νομίζω του βάζει και λίγο μπέκιν) του κιλού για τα καταπληκτικά κεικ της κόρης μου που όποιος τα φάει τρελλαίνεται 

Να μην ξεχάσω τα γιαούρτια με πέτσα στον κλασικό κεσέ (πρόβεια και αγελαδινά)

Αν και προτιμώ τις λαικές για πιο φρέσκα και φτηνά,αρκετές φορές φρούτα τα οποία τα βλέπεις στο τελάρο το οποίο δεν έχει ανοιχτεί ακόμη φρέσκα ενώ στα άλλα s/m είναι ριγμένα στη βούτα ή σε παράταξη στο ράφι λες και είναι νύφες που ψάχνουν για γαμπρό και δεν ξέρεις  από πότε και πόσες μέρες είναι εκεί.

Χυμό life πορτοκάλι ή διάφορα φρούτα

Σάλτσες combino για πίτσες μακαρόνια κ.λ.π. 

Διάφορα παγωτά σε μικρές συσκευασίες που τα ρίχνω σε ένα συρτάρι του καταψύκτη χύμα να έχει εύκολη πρόσβαση το χέρι ανά πάσα στιγμή. (θα νευριάσω τώρα αν έρθουν πάλι μερικοί "βιολόγοι" να πουν ότι δεν είναι υγιεινά έχουν πολύ ζάχαρη φαινόλη-φοινικέλαια και άλλες τέτοιες μπούρδες) Εγώ έχω κάνει διαθήκη αυτοί ας τρώνε φυσική γρανίτα μόνο :P

Περιφερειακά επίσης να πω αφρό και σύστημα ξυρίσματος γυαλιστικό παπουτσιών σε αλοιφή στο σωληνάριο (κατά τη γνώμη μου το καλίτερο της αγοράς)

Το μεγάλο συν με τα ανωτέρω καθώς και όλα τα δικά του  προιόντα  ανανεώνοντας κάθε εβδομάδα φυλλάδιο το lidl  τα βάζει κυκλικά σε προσφορές οπότε πολύ συχνά  τα βρίσκεις σε τιμές από 10 έως 30% κάτω σε σχέση με την τιμή του ραφιού.

Επίσης καθημερινά βάζει σε προσφορές -30% προιόντα σύντομης ημερομηνία λήξης.

Οπότε με τα τελευταία 3 μηνύματα ήρθαμε φουλ ον τόπιτς.

Edit..................

Bill   δεν  φταίμε εμείς εκείνοι οι 3-4 που έρχονται εδώ και μας πειράζουν  φταίνε (σιγά που εμείς δε γουστάρουμε τζερτζελέ) :rolleyes: 

Επεξ/σία από papoys1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παππου ξέμεινα απο στοματικό διάλυμα αλλα απέχω αρκετά χιλιομετρικως απο τον πιο κοντινό Ναό. Αξίζει το ταξιδι ή εχει μονο τα λιστεριν σε ιδια τιμη, δεν εχω προσέξει ποτέ 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, le vent nous porterAAAA είπε

παππου ξέμεινα απο στοματικό διάλυμα αλλα απέχω αρκετά χιλιομετρικως απο τον πιο κοντινό Ναό. Αξίζει το ταξιδι ή εχει μονο τα λιστεριν σε ιδια τιμη, δεν εχω προσέξει ποτέ 

Δεν ξέρω από τέτοια. Εγώ τα ξεπλένω μετά το βούρτσισμα με αλατόνερο να κρατάω γερά ούλα.:D 

Άντε τώρα μη ξεφύγουμε οφ τόπιτς γιατί ο άλλος παραμονεύει θα μας τραβήξει κλείδωμα και θα κλαίμε με μαύρο δάκρυ.:angry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, le vent nous porterAAAA είπε

παππου ξέμεινα απο στοματικό διάλυμα αλλα απέχω αρκετά χιλιομετρικως απο τον πιο κοντινό Ναό. Αξίζει το ταξιδι ή εχει μονο τα λιστεριν σε ιδια τιμη, δεν εχω προσέξει ποτέ 

Εγώ χρησιμοποιώ αυτό, στα 2€ είναι, και τα δόντια μου είναι ακόμα στη θέση τους :)

IMG_20180721_143423.jpg

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, papoys1 είπε

.......Διάφορα παγωτά σε μικρές συσκευασίες που τα ρίχνω σε ένα συρτάρι του καταψύκτη χύμα να έχει εύκολη πρόσβαση το χέρι ανά πάσα στιγμή. (θα νευριάσω τώρα αν έρθουν πάλι μερικοί "βιολόγοι" να πουν ότι δεν είναι υγιεινά έχουν πολύ ζάχαρη φαινόλη-φοινικέλαια και άλλες τέτοιες μπούρδες) Εγώ έχω κάνει διαθήκη αυτοί ας τρώνε φυσική γρανίτα μόνο :P

Γιατι, οι μαρμελάδες και τα λοιπα που εγραψες από πανω δεν εχουν ζαχαρη? Δε χρειαζεται να νευριαζεις που εισαι υποψήφιος διαβητικος ετσι ειναι η ζωη, αλλοι προσεχουν, αλλοι πανε μια ωρα αρχύτερα  :lol:

17 λεπτά πριν, mylo είπε

Εγώ χρησιμοποιώ αυτό, στα 2€ είναι, και τα δόντια μου είναι ακόμα στη θέση τους :)

IMG_20180721_143423.jpg

Κι εγω αυτο χρησιμοποιω, και τις οδοντοβουτσες του lidl. Παλια χρησιμοποιουσα ακριβοτερα ειδη απ το φαρμακειο αλλα μετα καταλαβα ότι ηταν πεταμενα λεφτα. Γιατι να δωσεις 6-7ε για Λιστεριν όταν θα σου κανει ιδια ή και χειροτερη δουλεια?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως αυτά τα διαλύματα για τα δόντια έχουν κάτι καπάκια που διαλύονται μετά από δύο τρία ξεκουμπώματα. Το έχω παρατυπίες και σε άλλα είδη τελευταία πχ σε κάτι κρέμες κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, le vent nous porterAAAA είπε

παππου ξέμεινα απο στοματικό διάλυμα αλλα απέχω αρκετά χιλιομετρικως απο τον πιο κοντινό Ναό. Αξίζει το ταξιδι ή εχει μονο τα λιστεριν σε ιδια τιμη, δεν εχω προσέξει ποτέ 

Έχει τα dentalux σε πολύ χαμηλότερη τιμή από τα Listerine 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ΧΑ ΧΑ ΧΑ, "ναός", Έλιωσα.και πίστευα ότι μόνο εγώ τα υπεργουσταρω τα εν λόγω σουπερμάρκετ.

 

Τα σνίτσελ κοτόπουλο της προσφοράς, υπερτίμια θα τα χαρακτήριζα...

 

Νομίζω και τα Listerine ακόμα θα έχει σε καλύτερη τιμή από αλλά σουπερμάρκετ.εχουν μόνο αγγλικά στην ταμπέλα τους τα Listerine , αλλά και τα dentalux χρησιμοποιώ, επίσης καλά (λιγότερα "καυτερα" απ' τα listerine).

 

Επεξ/σία από Locke_John
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, rus είπε

 

Κι εγω αυτο χρησιμοποιω, και τις οδοντοβουτσες του lidl. Παλια χρησιμοποιουσα ακριβοτερα ειδη απ το φαρμακειο αλλα μετα καταλαβα ότι ηταν πεταμενα λεφτα. Γιατι να δωσεις 6-7ε για Λιστεριν όταν θα σου κανει ιδια ή και χειροτερη δουλεια?

Γιατι το αντιστοιχο της ποιοτητας του Lidl ειναι μονο το Listerine, της OralB για παραδειγμα δεν αξιζουν μια;
Δυο συσκευασεις 500ml σε OralB με κοστος 4,76ευρω, δηλαδη 2,38 το ενα. https://www.ab.gr/click2shop/Eidi-prosopikis-peripoiisis/Stomatiki-ygieini/Stomatika-dialymmata/STOMATIKO-DIALYMA-PRO-EXPERT-MULTI-PROTECTION-500-ML/p/7144199
Εαν μου επιτρεπεις, πως συμπερανες οτι τα επωνυμα ειναι κακα προιοντα και μονο το Lidl φερνει τα καλα; Εισαι οδοντιατρος;

Τα δοντια ειτε με ειτε χωρις στοματικο διαλυμα θα μεινουν στην θεση τους, το βουρτσισμα ειναι η δουλεια,  εχω διαβασει αρθρα που βασιζονται σε ερευνες οτι δεν εχουν καμια επιδραση στα δοντια τα διαλυματα, ειναι πιο πολυ η αλλαγη του pH που προκαλουν (αυτο το περιεργο καψιμο, οπως οι κλασικες Halls) και μυρωδια δυοσμου, μεντας κλπ

8 ώρες πριν, papoys1 είπε

Edit..................

Bill   δεν  φταίμε εμείς εκείνοι οι 3-4 που έρχονται εδώ και μας πειράζουν  φταίνε (σιγά που εμείς δε γουστάρουμε τζερτζελέ) :rolleyes: 

Παππου χωρις εμας τους 3-4 να ανταλλασουμε ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ αποψεις δεν θα ειχε νοημα το θεμα, θα λεγατε εσεις οι Λιντλικοι οτι ολα ειναι τελεια και θα κανατε Like ο ενας στον αλλο. Σαν να μιλας στον καθρεπτη θα ηταν.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, orck είπε

Γιατι το αντιστοιχο της ποιοτητας του Lidl ειναι μονο το Listerine, της OralB για παραδειγμα δεν αξιζουν μια;
Δυο συσκευασεις 500ml σε OralB με κοστος 4,76ευρω, δηλαδη 2,38 το ενα. https://www.ab.gr/click2shop/Eidi-prosopikis-peripoiisis/Stomatiki-ygieini/Stomatika-dialymmata/STOMATIKO-DIALYMA-PRO-EXPERT-MULTI-PROTECTION-500-ML/p/7144199
Εαν μου επιτρεπεις, πως συμπερανες οτι τα επωνυμα ειναι κακα προιοντα και μονο το Lidl φερνει τα καλα; Εισαι οδοντιατρος;

Μα δεν ειπα ότι "μόνο το λιντλ φερνει τα καλα", που το διαβασες? Ειπα ότι αφου κανουν την ιδια δουλεια γιατι να δωσεις 5ε παραπανω? Αλλωστε κατι παρομοιο εγραψες κι εσυ:

5 ώρες πριν, orck είπε

Τα δοντια ειτε με ειτε χωρις στοματικο διαλυμα θα μεινουν στην θεση τους, το βουρτσισμα ειναι η δουλεια,  εχω διαβασει αρθρα που βασιζονται σε ερευνες οτι δεν εχουν καμια επιδραση στα δοντια τα διαλυματα, ειναι πιο πολυ η αλλαγη του pH που προκαλουν (αυτο το περιεργο καψιμο, οπως οι κλασικες Halls) και μυρωδια δυοσμου, μεντας κλπ

 

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, orck είπε

 

Παππου χωρις εμας τους 3-4 να ανταλλασουμε ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ αποψεις δεν θα ειχε νοημα το θεμα, θα λεγατε εσεις οι Λιντλικοι οτι ολα ειναι τελεια και θα κανατε Like ο ενας στον αλλο. Σαν να μιλας στον καθρεπτη θα ηταν.

Βρε συ εγώ και στα δικά σου μηνύματα βάζω like. Για μένα όποιος ποστάρει εδώ είναι λάτρης του lidl με την καλή ή την κακή έννοια. Και εσένα πολύ σύντομα lidlάκια σε βλέπω.Ειδικά μόλις καταλάβεις ότι ψωνίζοντας από εκεί θα έχει κέρδος στη τσέπη σου.:P

Πάντως χτες πήγα και στον αβ για κοτόπουλο που το είχε προσφορά.Πήρα και ένα νες καφέ 200 γραμ. 5,38 γιατί νόμιζα ότι τον είχε προσφορά.Όπως είδα μετά και το lidl τον είχε προσφορά  5,35.

Τελικά εκεί είναι η διαφορά.Το lidl κάνει μοναδικές δικές του προσφορές σε δικά του είδη.Τα άλλα κάνουν προσφορές που κάνουν όλοι που στην ουσία δεν τις κάνουν αυτοί.Απλά είναι κάποιες γενικές προωθήσεις προϊόντων που τις κάνουν οι εταιρείες και τα εργοστάσια παραγωγής σε όλα γενικά τα s/m και όχι μόνο σε ένα όταν έχουν ανάγκη για μετρητό.Αυτές δεν είναι προσφορές όπως λάθος διαφημίζονται.

Γενικές προωθήσεις προιόντων διαφόρων εταιρειών είναι και έτσι θα έπρεπε να λέγονται που συνήθως διπλοπληρώνουμε με το στυλ 1+1 δώρο που διπλασιάζουν την τιμή.Έβλεπα τελευταία με το h&s.Το lidl πουλάει  το ένα στα 2,45 και κάποιοι άλλοι το έδιναν 1+1 δώρο στα 4,98.Αυτό είναι προσφορά ή απάτη;;;;; Απλά σε φορτώνουν με ένα δεύτερο που στην ουσία πληρώνεις κανονικά.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, papoys1 είπε

Βρε συ εγώ και στα δικά σου μηνύματα βάζω like. Για μένα όποιος ποστάρει εδώ είναι λάτρης του lidl με την καλή ή την κακή έννοια. Και εσένα πολύ σύντομα lidlάκια σε βλέπω.Ειδικά μόλις καταλάβεις ότι ψωνίζοντας από εκεί θα έχει κέρδος στη τσέπη σου.:P

Πάντως χτες πήγα και στον αβ για κοτόπουλο που το είχε προσφορά.Πήρα και ένα νες καφέ 200 γραμ. 5,38 γιατί νόμιζα ότι τον είχε προσφορά.Όπως είδα μετά και το lidl τον είχε προσφορά  5,35.

Τελικά εκεί είναι η διαφορά.Το lidl κάνει μοναδικές δικές του προσφορές σε δικά του είδη.Τα άλλα κάνουν προσφορές που κάνουν όλοι που στην ουσία δεν τις κάνουν αυτοί.Απλά είναι κάποιες γενικές προωθήσεις προϊόντων που τις κάνουν οι εταιρείες και τα εργοστάσια παραγωγής σε όλα γενικά τα s/m και όχι μόνο σε ένα όταν έχουν ανάγκη για μετρητό.Αυτές δεν είναι προσφορές όπως λάθος διαφημίζονται.

Γενικές προωθήσεις προιόντων διαφόρων εταιρειών είναι και έτσι θα έπρεπε να λέγονται που συνήθως διπλοπληρώνουμε με το στυλ 1+1 δώρο που διπλασιάζουν την τιμή.Έβλεπα τελευταία με το h&s.Το lidl πουλάει  το ένα στα 2,45 και κάποιοι άλλοι το έδιναν 1+1 δώρο στα 4,98.Αυτό είναι προσφορά ή απάτη;;;;; Απλά σε φορτώνουν με ένα δεύτερο που στην ουσία πληρώνεις κανονικά.

Ουτε το Lidl κανει προσφορες, απλα περναει τις προσφορες του προμηθευτη.
Το κερδος των 0,03ευρω ειναι που δεν ασχοληθηκαν να βγαλουν τους καφεδες απο την χαρτοκουτα να τον βαλουν στο ραφι, που δεν εχουν υπαλληλους μεσα στο μαγαζι, που δεν εχουν υποδοχη, που δεν εχουν τουαλετα, που δεν εχουν παιδοτοπο κλπ.
Εκτιμω δηλαδη οτι με οσα ΔΕΝ κανουν οι τιμες τους ειναι απιστευτα υψηλες, απορω πως εχουν μασησει τοσοι πολοι το παραμυθι του φτηνου μαγαζιου.
Για εργαλεια μονο παω και αυτο φαση ηταν που μας περασε.
 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, papoys1 είπε

Απλά σε φορτώνουν με ένα δεύτερο που στην ουσία πληρώνεις κανονικά.

Συμφωνώ ότι το -50% στο τεμάχιο είναι καλύτερη προσφορά απ' το 1+1, αλλά:

1. Τώρα θα ανακαλύψουμε τον κόσμο σχετικά με τις πρακτικές των εταιρειών στο να κάνουν τζίρους;

2. Αν μιλάμε για προϊόν που ούτως ή άλλως χρησιμοποιείς, πού ακριβώς έγκειται πρακτικά η διαφορά στο να πάρεις δύο τεμάχια αντί για ένα, αφού θα έρθει η ώρα να το χρησιμοποιήσεις και το δεύτερο;

6 ώρες πριν, papoys1 είπε

Όπως είδα μετά και το lidl τον είχε προσφορά  5,35.

Τον ίδιο ακριβώς;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, papoys1 είπε

Γενικές προωθήσεις προιόντων διαφόρων εταιρειών είναι και έτσι θα έπρεπε να λέγονται που συνήθως διπλοπληρώνουμε με το στυλ 1+1 δώρο που διπλασιάζουν την τιμή.Έβλεπα τελευταία με το h&s.Το lidl πουλάει  το ένα στα 2,45 και κάποιοι άλλοι το έδιναν 1+1 δώρο στα 4,98.Αυτό είναι προσφορά ή απάτη;;;;; Απλά σε φορτώνουν με ένα δεύτερο που στην ουσία πληρώνεις κανονικά.

Η κανονική τιμή (βάσει χονδρικής) για πώληση του h&s δεν είναι κοντά στα 2,5 ευρώ ειδάλλως το κέρδος θα είναι ελάχιστο. Ψάξε τις τιμές χονδρικής και θα καταλάβεις τι εννοώ.
Εφόσον συνέβη αυτό που αναφέρεις παραπάνω τότε έγινε ένα εκ των τεσσάρων:
α) Ήταν σε προσφορά (από προμηθευτή) αλλά για κάποιο λόγο (κατά λάθος ή εσκεμμένα) χωρίς το αυτοκόλλητο,
β) Ήταν σε προσφορά (από τα lidl) αλλά για κάποιο λόγο χωρίς το αυτοκόλλητο,
γ) μέρος συσκευασίας προσφοράς (από προμηθευτή) που πουλήθηκε ξεχωριστά όμως δυκολεύομαι να πιστέψω ότι θα έκανε κάτι τέτοιο το lidl,
δ) ήταν διαφορετική συσκευασία (διαφορετικού βάρους). Υπόψην πως στα h&s πχ. υπάρχουν 4 διαφορετικές συσκευασίες (μπορεί και περισότερες) του ίδιου προιόντος με διαφορετικό βάρος (πχ. 225 ml, 360 ml, 400 ml, 675 ml). Λίγοι ξέρουν ακριβώς πόσα ml είναι η συσκευασία που αγοράζουν και ακόμη λιγότεροι ξέρουν να ξεχωρίσουν την συσκευασία των 360 ml από εκείνη των 400 ml αν δεν κοιτάξουν την ετικέτα.

Πόσα ml ήταν;

Επεξ/σία από l337
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...