Προς το περιεχόμενο

Lidl


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
51 λεπτά πριν, CallMeRp είπε

Μια καλή μηχανή καφέ έχει κοντά στα 3 εκατοστάρικα χωρίς να υπολογίζω τον μύλο και τα όποια έξτρα.Αν πίνει κάποιος 5 καφέδες ανα μέρα και δε θέλει να δίνει 1,5-1,8 e που έχει έξω ο καφές(στο χέρι) , να ναι πάρει μηχανή.Ο νεσκαφέ είναι μια λύση αν χρειάζεσαι λίγη καφείνη στη δουλειά σου.Μέχρι εκεί.

Πάντως πριν μια δεκαετία ο νεςκαφέ ήταν η 1η προτίμηση ...πως αλλάζουν οι καιροί.

Μα και σημερα ο νεσκαφε (ο φραπες δηλαδή) είναι η 1η προτιμηση στην Ελλαδα. Εχεις στοιχεια οτι υποχωρησε?

Για να πινεις 5 καφεδες την ημερα λιγο δυσκολο να προλαβαινεις, εκτος αν τους πινεις μονορουφι :)

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, rus είπε

Μα και σημερα ο νεσκαφε (ο φραπες δηλαδή) είναι η 1η προτιμηση στην Ελλαδα. Εχεις στοιχεια οτι υποχωρησε?

Για να πινεις 5 καφεδες την ημερα λιγο δυσκολο να προλαβαινεις, εκτος αν τους πινεις μονορουφι :)

Δεν έχω στοιχεία - επίσημα.Μια στο τόσο που παίρνω απέξω , οι 8 στους 10 παίρνουν φρέντο.

5 καφέδες(οικογενειακώς)

1 ώρα πριν, papoys1 είπε

Δεν ξέρω αλλά παλιά μου φαίνεται πως ο nes cafe είχε καλή γεύση τώρα δεν μπορώ να το πιω.

Καφετιέρα εγώ του lidl με τα 60 ευρώ έχω,μάλιστα στο Γέρακα βλέπω αρκετό απόθεμα.Το θέμα είναι να παίρνεις καλό άκοπο καφέ και να τον κόβεις μόνος.Εγώ παίρνω από Αθήνα του κιλού και γίνεται μια χαρά.Πίνω 2 με τρεις φρέντο εσπρέσο την ημέρα.Να σκεφτείς ότι τον απογευματινό συνήθως δεν τον πίνω όλο τον βάζω στο ψυγείο και τον πίνω όταν ξυπνήσω μέχρι να φτιάξει η σύζυγος ελληνικό.Η γεύση του είναι ακόμη μια χαρά,ενώ αν πιείς φραπέ που έχει μείνει από την προγούμενη θα ξεράσεις.

Smiley Sipping Drink Smiley Face, Emoticon

Αυτοί οι κομμένοι lavatza εσπρέσο που πουλάνε κυρίως τα s/m  και καναδυό άλλοι άγευστοι τελείως.Και του lidl που πήρα μία φορά ίδιος με τους lavatza.:P

Απόσο ξέρω οι μηχανές espresso gaggia ειναι εξαιρετικές για μπατζετ 300+ βέβαια.Φτιάχνεις εκπληκτικό καφέ(όχι σε κάψουλα).Παίρνεις και ένα μύλο και είσαι άρχοντας.Αν είσαι λάτρης του καφέ είναι must με την προυπόθεση πως θα δώσεις ένα σεβαστό ποσό.

Από την άλλη μπορεί κάποιος να συμβιβαστεί με τον ''απέξω'' να το θέσω έτσι αλλά πονάει το 1,60 για μια κουταλιά του καφέ χτυπήμενο με νερό και πάγο.Πόσο μάλλον όταν τον φρέντο τον έχω συναντήσει και στην εξωφρενική τιμή των 2,80e !!

Τρεις την ημέρα ,τους θεωρώ πολλούς.Εγώ τον έχω ελαττώσει ...και τον προτιμώ με λίγο πάγο για να μην νερώνει.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
50 λεπτά πριν, CallMeRp είπε

Δεν έχω στοιχεία - επίσημα.Μια στο τόσο που παίρνω απέξω , οι 8 στους 10 παίρνουν φρέντο.

Επειδή μια στο τοσο που βγαινεις εξω βλέπεις όπως λες 8 στους 10 να παιρνουν φρεντο, αυτό δε σημαινει ότι πλεον η μεγαλη πλειοψηφια των ελληνων πινει φρεντο.

Ο εθνικος μας καφες είναι ο φραπες, ως γνωστο. Τωρα φρεντο (που μικρη μονο σχεση εχει με καφε) προφανως πινουν ελαχιστοι. Τοσοι καφεδες υπαρχουν, πως σου δημιουργήθηκε τετοια εντυπωση με αυτόν το φρεντο? Πριν 22 χρονια τον πρωτοακουσα που τον επαιρνε απο τη διπλανη καφετερια ένας φυλακας εκει που δουλευα, μεχρι τοτε ηξερα μονο τον Φρεντο Κορλεονε:D

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έξω σε καφετέρια το καλοκαίρι το 99 % φρέντο παίρνει και μάλιστα συνήθως εσπρέσσο και όχι καπουτσίνο (επίσης πολύ της μόδας να είναι σκέτος ). Φραπέ παίρνουν σχεδόν μόνο οι μεταλάδες... Στο σπίτι ελλείψει εσπρεσσιέρας  , ναι παίζει η παραδοσιακή φραπεδούμπα... 

Και για να είμαι οντοπικ οι γίγαντες του lidl δε βράζουν με τη καμία..... Μούλιασμα για κοντά 20 ώρες, βράσιμο 1 ώρα και άλλες δύο ώρες στο φούρνο και πάλι σκληροί είναι...Τόσο ρεύμα που έκαψα καλύτερα να πήγαινα σε μαγειρίο να έπαιρνα 4 μερίδες.... 😅

Βέβαια για να μην κακολογώ το lidl , ότι γίγαντες κι αν έχω πάρει και επώνυμους και ιδιωτικής ετικέτας το ίδιο πράγμα γίνεται.... πρέπει να ψαχτώ για χύμα μάλλον.

Επεξ/σία από MikeJ
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, rus είπε

Επειδή μια στο τοσο που βγαινεις εξω βλέπεις όπως λες 8 στους 10 να παιρνουν φρεντο, αυτό δε σημαινει ότι πλεον η μεγαλη πλειοψηφια των ελληνων πινει φρεντο.

Ο εθνικος μας καφες είναι ο φραπες, ως γνωστο. Τωρα φρεντο (που μικρη μονο σχεση εχει με καφε) προφανως πινουν ελαχιστοι. Τοσοι καφεδες υπαρχουν, πως σου δημιουργήθηκε τετοια εντυπωση με αυτόν το φρεντο? Πριν 22 χρονια τον πρωτοακουσα που τον επαιρνε απο τη διπλανη καφετερια ένας φυλακας εκει που δουλευα, μεχρι τοτε ηξερα μονο τον Φρεντο Κορλεονε:D

Ελάχιστοι; Αν παρατηρήσεις τι παίρνει ο κόσμος σε μια τυχαία καφετέρια θα αλλάξεις γνώμη! :)

Επίσης γιατί μικρή σχέση με καφέ; Εσπρέσσο είναι, απλά κρύος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, zio10 είπε

Ελάχιστοι; Αν παρατηρήσεις τι παίρνει ο κόσμος σε μια τυχαία καφετέρια θα αλλάξεις γνώμη! :)

Επίσης γιατί μικρή σχέση με καφέ; Εσπρέσσο είναι, απλά κρύος.

Ρωτησε σε μια τυχαια καφετερια, τι παραγγελει συνηθως ο κοσμος? Φραπε θα σου απαντησουν. Περα ομως απο το προφανες, γιατι τετοια μανια με το φρεντο? Καποιοι ξαφνικα σχηματισατε την εντυπωση ότι 99 στους 100 ελληνες πινουν φρεντο...:blink: Για ρωτα τα παππουδια, εχουν ακουσει ποτε αυτη τη λεξη στη ζωη τους? Οι νοικοκυρες τι καφε πινουν? ελληνικο στοιχηματιζω(ή τουρκικο, καταλάβες ποιον λεω).

Παρε μια συσκευασια φρεντο από το s/m και διαβασε τα συστατικα στην ετικετα. Τοτε θα καταλάβεις οτι είναι καφες μόνο κατά ένα μερος. 

4 ώρες πριν, MikeJ είπε

Και για να είμαι οντοπικ οι γίγαντες του lidl δε βράζουν με τη καμία..... Μούλιασμα για κοντά 20 ώρες, βράσιμο 1 ώρα και άλλες δύο ώρες στο φούρνο και πάλι σκληροί είναι...Τόσο ρεύμα που έκαψα καλύτερα να πήγαινα σε μαγειρίο να έπαιρνα 4 μερίδες.... 😅

Ισχυει ότι τα εισαγομενα φασολια θελουν πολύ ωρα βρασιμο. πχ. τα μαυροματικα Μαδαγασκαρης που εχει ο Σκλαβενιτης θελουν 50 ωρες να βρασουν, τα 3Α θελουν 45'. Εχω παρει και τους γιγαντες του λιντλ, οι ελληνικοι που είναι και ακριβότεροι θελουν το μισο χρονο απ ότι οι αλλοδαποι φτηνότεροι γιγαντες.

Μουλιασμα δε κανω.

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, rus είπε

Επειδή μια στο τοσο που βγαινεις εξω βλέπεις όπως λες 8 στους 10 να παιρνουν φρεντο, αυτό δε σημαινει ότι πλεον η μεγαλη πλειοψηφια των ελληνων πινει φρεντο.

Ο εθνικος μας καφες είναι ο φραπες, ως γνωστο. Τωρα φρεντο (που μικρη μονο σχεση εχει με καφε) προφανως πινουν ελαχιστοι. Τοσοι καφεδες υπαρχουν, πως σου δημιουργήθηκε τετοια εντυπωση με αυτόν το φρεντο? Πριν 22 χρονια τον πρωτοακουσα που τον επαιρνε απο τη διπλανη καφετερια ένας φυλακας εκει που δουλευα, μεχρι τοτε ηξερα μονο τον Φρεντο Κορλεονε:D

Φραπέ με το συμπάθειο στην αγαπητή συμπρωτεύουσα , αλλά ακόμη πίνουν μόνο στη Θεσσαλονίκη λόγω παράδοσης και αρχών προς αυτό το ποτό το οποίο χρόνια χρόνια μεγάλωσε αρκετές γενιές Ελλήνων (μαζί και εμένα φυσικά).

Η Αθήνα πλέον (τιυλάχιστον έξω)  πίνει φρέντο εσπρέσο εκτός από κάποιους παλιούς παραδοσιακούς του φραπέ που ακόμη δεν έχουν ανακαλύψει το φρέντο εσπρέσο.

Διαχρονικά σε τέτοιες περοπτώσεις οι νέοι άνθρωποι είναι που αλλάζουν τις παλιές συνήθεις.Και σήμερα τουλάχιστον στην Αθήνα σπάνια να βρεις νέο άνθρωπο να πίνει φραπέ.Μόνο φρέντο.

Και για να είμαστε ον τόπιτς άμεσα στο lidl για αγορά εσπρεσιέρας όσο υπάρχει απόθεμα.Καφέ όμως απέξω γιατί ο Μπελαρόμ είναι μόνο για ξεκάρφωμα.:P

1 ώρα πριν, rus είπε

Ισχυει ότι τα εισαγομενα φασολια θελουν πολύ ωρα βρασιμο. πχ. τα μαυροματικα Μαδαγασκαρης που εχει ο Σκλαβενιτης θελουν 50 ωρες να βρασουν, τα 3Α θελουν 45'. Εχω παρει και τους γιγαντες του λιντλ, οι ελληνικοι που είναι και ακριβότεροι θελουν το μισο χρονο απ ότι οι αλλοδαποι φτηνότεροι γιγαντες.

Μουλιασμα δε κανω.

Αφού μένεις Αθήνα και αν είσαι λάτρης των γιγάντων όπως και εγώ  θα σου πω ότι ωραίους Ελληνικούς γίγαντες θα βρεις στα καταστήματα bread factory.Νομίζω 2,80 το μισό κιλό. Όσες φορές έχω πάρει δεν είχα πρόβλημα με το βράσιμο.Οι γίγαντες όμως από όπου και να είναι θέλουν μούλιασμα στο νερό από την προηγούμενη μέρα για καλύτερα αποτελέσματα.Εγώ παίρνω από το κατάστημα Χολαργού.

Για λοιπά όμως ψώνια πάμε lidl.:P

Επεξ/σία από papoys1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το κατάστημα στο Χολαργό ,το bread and factory , παραπέμπει σε πλυντήριο 😛 Είναι ΤΕΡΑΣΤΙΟ .Για καφέ πάντως δε θα καθόμουν ...Για γίγαντες ίσως και ναι😁Ενα υποκατάστημα βρίσκεται και στη Βουλιαγμένη - νομίζω και είναι πιο όμορφα διαμορφωμένο.Καλημερα.

Ότι πλέον οι Αθηναίοι πίνουν φρέντο ,είναι το μόνο σίγουρο.Για του λόγου το αληθές ,είμαι τωρα σε κυλικείο ,μόλις τώρα από τους 8 οι 7 φρέντο κ ένας κύριος φραπέ...με γάλα και πολύ πάγο και φουλ ζάχαρη αχαχα

Για τους δύσπιστους

PhotoGrid_1532406040704.jpg

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, rus είπε

Ρωτησε σε μια τυχαια καφετερια, τι παραγγελει συνηθως ο κοσμος? Φραπε θα σου απαντησουν. Περα ομως απο το προφανες, γιατι τετοια μανια με το φρεντο? Καποιοι ξαφνικα σχηματισατε την εντυπωση ότι 99 στους 100 ελληνες πινουν φρεντο...:blink: Για ρωτα τα παππουδια, εχουν ακουσει ποτε αυτη τη λεξη στη ζωη τους? Οι νοικοκυρες τι καφε πινουν? ελληνικο στοιχηματιζω(ή τουρκικο, καταλάβες ποιον λεω).

Παρε μια συσκευασια φρεντο από το s/m και διαβασε τα συστατικα στην ετικετα. Τοτε θα καταλάβεις οτι είναι καφες μόνο κατά ένα μερος. 

Ισχυει ότι τα εισαγομενα φασολια θελουν πολύ ωρα βρασιμο. πχ. τα μαυροματικα Μαδαγασκαρης που εχει ο Σκλαβενιτης θελουν 50 ωρες να βρασουν, τα 3Α θελουν 45'. Εχω παρει και τους γιγαντες του λιντλ, οι ελληνικοι που είναι και ακριβότεροι θελουν το μισο χρονο απ ότι οι αλλοδαποι φτηνότεροι γιγαντες.

Μουλιασμα δε κανω.

Δεν μπορώ να σε πείσω, αν έχεις γνωστό σε καφετέρια ρωτά :) Ακόμα και οι μεγαλύτεροι σε ηλικία το έχουν γυρίσει σε εσπρέσσο, ζεστό ή κρύο.

Δεν κατάλαβα για ποιον φρέντο λες ότι δεν είναι 100% καφές, ίσως για κάποιο έτοιμο ρόφημα στο σούπερ μάρκετ; Ο φρέντο που λέμε εμείς είναι 100% καφές εσπρέσσο, τίποτα άλλο.

Επεξ/σία από zio10
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν και ετενλως off topic και Πατρα πλεον μονο φρεντο εσπρεσσο ή φρεντο καπουτσινο βλεπεις παντου στις καφετεριες. Στα δε coffee brands / coffee islands / (εχω φιλους που εχουν το δευτερο) κλπ εκει μονο φρεντο εσπρεσο/καπουτσινο, ενω ο ελληνικος ξεπερναει πλεον το φραπε.

Επεξ/σία από panoc
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...