Προς το περιεχόμενο

Lidl


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 10,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

16 ώρες πριν, ObeyWario! είπε

Ο πυροσβεστήρας αυτοκινήτου αξίζει; Αποτι είδα η τιμή είναι αρκετά χαμηλή αλλά έχω ιδέα απο τέτοια, σκόνη abc τι σημαίνει;

Είναι πυροσβεστήρας ξηράς κόνεως που είναι κατάλληλος για φωτιές κατηγορίας A, B και C που ουσιαστικά καλύπτει όλες τις φωτιές που μπορούν να εκδηλωθούν σε ένα όχημα. Υπάρχουν και οι κατηγορίες D (αντιδραστικά μέταλλα) και K (λίπη μαγειρέματος) που απαιτούν άλλες μορφές κατάσβεσης π.χ. CO2.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, papoys1 είπε

Φραπέ με το συμπάθειο στην αγαπητή συμπρωτεύουσα , αλλά ακόμη πίνουν μόνο στη Θεσσαλονίκη λόγω παράδοσης και αρχών προς αυτό το ποτό το οποίο χρόνια χρόνια μεγάλωσε αρκετές γενιές Ελλήνων (μαζί και εμένα φυσικά).

Η Αθήνα πλέον (τιυλάχιστον έξω)  πίνει φρέντο εσπρέσο εκτός από κάποιους παλιούς παραδοσιακούς του φραπέ που ακόμη δεν έχουν ανακαλύψει το φρέντο εσπρέσο.

Διαχρονικά σε τέτοιες περοπτώσεις οι νέοι άνθρωποι είναι που αλλάζουν τις παλιές συνήθεις.Και σήμερα τουλάχιστον στην Αθήνα σπάνια να βρεις νέο άνθρωπο να πίνει φραπέ.Μόνο φρέντο.

Μονο ως ανεκδοτο μπορει να εκληφθουν αυτά που ειπες. Οι περισσοτεροι ελληνες δεν εχουν πιει ποτέ αυτό το ειδος καφε :)

7 ώρες πριν, zio10 είπε

Δεν μπορώ να σε πείσω, αν έχεις γνωστό σε καφετέρια ρωτά :) Ακόμα και οι μεγαλύτεροι σε ηλικία το έχουν γυρίσει σε εσπρέσσο, ζεστό ή κρύο.

Δεν κατάλαβα για ποιον φρέντο λες ότι δεν είναι 100% καφές, ίσως για κάποιο έτοιμο ρόφημα στο σούπερ μάρκετ; Ο φρέντο που λέμε εμείς είναι 100% καφές εσπρέσσο, τίποτα άλλο.

Ρωτησε στην οικογενεια σου, υπαρχουν αλλοι εκτος από σενα που πινουν τετοιο καφε?

Αυτόν με το αφρογαλο από πανω δε λετε?

5 ώρες πριν, Diskimpex είπε

Οτι θελει πινει καθενας αλλα και οι πολλοι καφεδες βλαπτουν

Επισης τα συνοδευτικα τους (ζαχαρη, γαλα, σαντιγυ κλπ)

Επεξ/σία από rus
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, rus είπε

Μονο ως ανεκδοτο μπορει να εκληφθουν αυτά που ειπες. Οι περισσοτεροι ελληνες δεν εχουν πιει ποτέ αυτό το ειδος καφε :)

 

Βρε φίλε μέχρι και τα καφενεία της γειτονιάς που πάνε παππούδες όλα βάλανε μηχανές εσπρέσο έστω και από το lidl.:D Πάω δίπλα στο καφενείο που είχα πάνω από χρόνο να περάσω παραγγέλνω φραπέ μέτριο γιατί υποθέτω  ότι δεν φτιάχνει εσπρέσο.

Γυρνάει ο μπαρμπαΜήτσος (γείτονας) και μου λέει.

-Φραπέ πίνεις;;;;

-Γιατί εσύ τι πίνεις;;;; Ελληνικό;;;;

-Όχι φρέντο εσπρέσο.Πιες ένα να ευχαριστηθείς καφέ.

Κόκκαλο εγώ.:P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, rus είπε

Μονο ως ανεκδοτο μπορει να εκληφθουν αυτά που ειπες. Οι περισσοτεροι ελληνες δεν εχουν πιει ποτέ αυτό το ειδος καφε :)

Ρωτησε στην οικογενεια σου, υπαρχουν αλλοι εκτος από σενα που πινουν τετοιο καφε?

Αυτόν με το αφρογαλο από πανω δε λετε?

Επισης τα συνοδευτικα τους (ζαχαρη, γαλα, σαντιγυ κλπ)

Μου κάνουν εντύπωση αυτά που λες! Εδώ και χρόνια ο πιο διαδεδομένος καφές είναι ο εσπρέσσο σε οποιαδήποτε μορφή, εκτός αν μιλάμε για τίποτα χωριά στα σύνορα με 10 παππούδες! 

Τέλος πάντων, για να μην είμαι εντελώς εκτός θέματος. Ξέρει κανείς αν ο εσπρέσσο του lidl ειναι πιο ψιλοκομμένος από άλλους; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρε παιδες, για εσπρεσο μιλατε τοση ωρα? Πινετε ο εσπρεσο κρυος με αφρόγαλα και κανελα? Τωρα που προσεξα και τις εικονες που εβαλε ο φιλος από πανω, φραπε δειχνουν...

Απ ότι καταλαβαινω μιλατε για εσπρεσο που χτυπιέται και κανει αφρο, αρα για φραπε επισης. Να λοιπον που συμφωνησαμε. Αρχικα ειχα την εντυπωση ότι λεγατε για κατι όπως φραπουτσινο, φρεντοτσινο :lol:

Οσο για τη συγκριση νες καφε φραπε - νεσκαφε εσπρεσο(ή οποια άλλη μαρκα εσπρεσο) τα δεδομενα είναι ξεκάθαρα. Τα ραφια με τον πρωτο αδειαζουν γρηγορα.

 

31 λεπτά πριν, zio10 είπε

Μου κάνουν εντύπωση αυτά που λες! Εδώ και χρόνια ο πιο διαδεδομένος καφές είναι ο εσπρέσσο σε οποιαδήποτε μορφή, εκτός αν μιλάμε για τίποτα χωριά στα σύνορα με 10 παππούδες! 

Ασε τα χωρια στα συνορα, ρωτησες μεσα στην οικογενεια που σου ειπα? Ποσοι πινουν εσπρεσο κουνημενο?

Επεξ/σία από rus
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οντως εδω και αρκετα χρονια εχει επικρατησει ο φρεντο εσπρεσο εναντι του φραπε. Να δω ποσες φορες θα το πουμε ακομη.


Αυτο το συμπηκνωμενο υγρο για πιατα ποια ειναι η γνωμη σας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, rus είπε

Ρε παιδες, για εσπρεσο μιλατε τοση ωρα? Πινετε ο εσπρεσο κρυος με αφρόγαλα και κανελα? Τωρα που προσεξα και τις εικονες που εβαλε ο φιλος από πανω, φραπε δειχνουν...

Απ ότι καταλαβαινω μιλατε για εσπρεσο που χτυπιέται και κανει αφρο, αρα για φραπε επισης. Να λοιπον που συμφωνησαμε. Αρχικα ειχα την εντυπωση ότι λεγατε για κατι όπως φραπουτσινο, φρεντοτσινο :lol:

Οσο για τη συγκριση νες καφε φραπε - νεσκαφε εσπρεσο(ή οποια άλλη μαρκα εσπρεσο) τα δεδομενα είναι ξεκάθαρα. Τα ραφια με τον πρωτο αδειαζουν γρηγορα.

Ασε τα χωρια στα συνορα, ρωτησες μεσα στην οικογενεια που σου ειπα? Ποσοι πινουν εσπρεσο κουνημενο?

Φίλε μου νομίζω ότι έχεις μπερδέψει τον εσπρέσο, το φρέντο εσπρέσο και το φρέντο καπουτσίνο...Srsly Google it! 😅

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, kosmasdel είπε

Το ηλεκτρικό σκουπάκι αυτοκινήτου το έχει κανείς; Είναι δυνατό; 

Ναι ειναι αρκετα δυνατο!

Να το παρεις δεν θα το μετανιωσεις...!!!!

Αξιζει τα λεφτα του και με το παραπανω!

Επεξ/σία από gia_nnis
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, orck είπε

Αυτο το συμπηκνωμενο υγρο για πιατα ποια ειναι η γνωμη σας;

Μάλλον θα λες το 5λιτρο της προσφοράς στα 2,60.

Μια χαρά είναι,φιλικό προς το δέρμα  το χρησιμοποιώ μόνιμα  και σίγουρα το πιο φτηνό της αγοράς με μεγάλη διαφορά.. Αυτά που λένε ότι θέλει περισσότερη ποσότητα σιγά μη βάζεις ζυγαριά για το πόσο θα ρίξεις στο σφουγγάρι.Και το ένα και το άλλο τα γυρνάς και ότι πέσει.

Απλά το άλλο δικό του που έχει σε λίτρο είναι λίγο περισσότερο συμπυκνωμένο αλλά όπως είπα παίρνω το μεγάλο γιατί είτε από το ένα είτε από το άλλο την ίδια ποσότητα βάζω στο σφουγγάρι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, papoys1 είπε

Μια χαρά είναι,φιλικό προς το δέρμα  το χρησιμοποιώ μόνιμα  και σίγουρα το πιο φτηνό της αγοράς με μεγάλη διαφορά.. Αυτά που λένε ότι θέλει περισσότερη ποσότητα σιγά μη βάζεις ζυγαριά για το πόσο θα ρίξεις στο σφουγγάρι.Και το ένα και το άλλο τα γυρνάς και ότι πέσει.

Απλά το άλλο δικό του που έχει σε λίτρο είναι λίγο περισσότερο συμπυκνωμένο αλλά όπως είπα παίρνω το μεγάλο γιατί είτε από το ένα είτε από το άλλο την ίδια ποσότητα βάζω στο σφουγγάρι.

Μου θυμίζεις το ανέκδοτο που λέει , τι με νοιάζει και αν ακρίβυνε η βενζίνη? εγώ πεντοχίλιαρο βάζω

  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...