Προς το περιεχόμενο

Lidl


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όσπρια χωρίς χύτρα;

Σε τι κόσμο φέρανε τα παιδιά μας;;;

Μούλιασμα όλη νύχτα, 20 λεπτά στη χύτρα και καλή μας όρεξη.

Μια χαρά είναι οι Κινέζοι γίγαντες του λιντλ με τον παραπάνω τρόπο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, orck είπε

Οντως εδω και αρκετα χρονια εχει επικρατησει ο φρεντο εσπρεσο εναντι του φραπε. Να δω ποσες φορες θα το πουμε ακομη.

Ο κουνημένος εσπρεσο είναι και αυτός φραπε. Καφες δηλαδή που κουνας, κανει αφρο και τον πινεις με καλαμακι και παγακια. Το εθνικο ροφημα του ελληνα:lol:

Οσες φορες κι αν το πεις δεν ισχυει, οπως ειπα οι πωλησεις του νεσκαφε είναι πολύ μεγαλυτερες απ αυτές του εσπρεσο. Κι οσοι δεν εχουν μηχανη τον κανουν με το χερι.

34 λεπτά πριν, diplo είπε

Όσπρια χωρίς χύτρα;

Σε τι κόσμο φέρανε τα παιδιά μας;;;

Μούλιασμα όλη νύχτα, 20 λεπτά στη χύτρα και καλή μας όρεξη.

Χυτρα ταχύτητας? Ακριβη και επικινδυνη, δε θα παρω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Έχετε προσέξει πως εδώ και κάνα δίμηνο (μπορεί και παραπάνω) η κρέμα στις μπουγάτσες "Καρδίς" έχει μειωθεί αισθητά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαλυστε μια κουταλια σουπας μαγειρικη σοδα σε μια γαβαθα και μουλιαστε οποιαδηποτε φασολια ολη νυχτα (γιγαντες, νανους, πρεσπιτες, κενεζους κλπ).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, nickmanak είπε

Διαλυστε μια κουταλια σουπας μαγειρικη σοδα σε μια γαβαθα και μουλιαστε οποιαδηποτε φασολια ολη νυχτα (γιγαντες, νανους, πρεσπιτες, κενεζους κλπ).

Γιατί αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, nickmanak είπε

Διαλυστε μια κουταλια σουπας μαγειρικη σοδα σε μια γαβαθα και μουλιαστε οποιαδηποτε φασολια ολη νυχτα (γιγαντες, νανους, πρεσπιτες, κενεζους κλπ).

 

5 λεπτά πριν, zio10 είπε

Γιατί αυτό;

"Μαλακώνουν " και βράζουν πιο ευκολα. Είναι αληθές. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει κατά καιρούς χύτρα lidl... Μόνο 44,90. Εγώ την είχα πετύχει νόμιζω στα 37,90 προσφορά.

Πολύ καλή και εύκολη στη χρήση και ασφαλεστατη ( κάτι άρθρα σε σάιτ τύπου μακελειό ήταν hoax).

Γενικά η χύτρα είναι επικίνδυνη αν κάνεις εσύ βλακείες. Με προσοχή δεν έχεις να φοβηθεις κάτι.

Απλά τους γίγαντες τους θέλω φουρνατους και όχι στη χύτρα οπως κάνω τη φασολάδα.

Αλλά γενικά χύτρα και πάλι χύτρα. Φακές, φασολάδα, μοσχαράκι κλπ χωρίς χύτρα απλά δε γίνονται.

Για το υγρό πιάτων , είναι μεν κατώτερο ποιοτικά από τα κορυφαία τύπου fairy και πρέπει να βάλεις πχ διπλή ή τριπλή ποσότητα αλλά η τιμή λίτρου είναι τόσο φθηνή που και πάλι συμφέρει. Πχ fairy τιμή λίτρου 2,36 και lidl τιμή λίτρου 66 cents.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, nickmanak είπε

Διαλυστε μια κουταλια σουπας μαγειρικη σοδα σε μια γαβαθα και μουλιαστε οποιαδηποτε φασολια ολη νυχτα (γιγαντες, νανους, πρεσπιτες, κενεζους κλπ).

Σοδα θελουν απαραίτητα τα ρεβυθια. Και μουλιασμα βεβαια.

Τα φασολια, ασπρα και μαυροματικα δε τα μουλιαζω. Τα βραζω στο νερο(45' τα μεν, καμια ωριτσα τα δε) μετα σουρωνω και τα τρωω με ψιλοκομμένα ζαρζαβατικα. Καροτο, κρεμμυδι, πιπερια, καλαμποκι. 'Η και με τονο. Αριστο φαγητο και υγιεινο :)

Επεξ/σία από rus
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, rus είπε

Σοδα θελουν απαραίτητα τα ρεβυθια. Και μουλιασμα βεβαια.

Τα φασολια, ασπρα και μαυροματικα δε τα μουλιαζω. Τα βραζω στο νερο(45' τα μεν, καμια ωριτσα τα δε) μετα σουρωνω και τα τρωω με ψιλοκομμένα ζαρζαβατικα. Καροτο, κρεμμυδι, πιπερια, καλαμποκι. 'Η και με τονο. Αριστο φαγητο και υγιεινο :) 

Εγώ λατρέυω μαυρομάτικα σαλάτα, ντοματα, αγγουρακι, κρεμμυδι, λαδι, ρίγανι, ξύδι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, theo93 είπε

Εγώ λατρέυω μαυρομάτικα σαλάτα, ντοματα, αγγουρακι, κρεμμυδι, λαδι, ρίγανι, ξύδι.

Δοκιμασε το στην παραλλαγη που το τρωω εγω και θα με θυμηθεις, μαυροματικα, αγγουρακι τουρσι, τοματινια κομμενα τη μεση, πιπερια και κρεμμυδι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, rus είπε

Σοδα θελουν απαραίτητα τα ρεβυθια. Και μουλιασμα βεβαια.

Τα φασολια, ασπρα και μαυροματικα δε τα μουλιαζω. Τα βραζω στο νερο(45' τα μεν, καμια ωριτσα τα δε) μετα σουρωνω και τα τρωω με ψιλοκομμένα ζαρζαβατικα. Καροτο, κρεμμυδι, πιπερια, καλαμποκι. 'Η και με τονο. Αριστο φαγητο και υγιεινο :)

Να προσθέσω  λίγο ωμό παρθένο ελαιόλαδο και λίγο λεμονάκι.Απλά εγώ δεν βάζω καλαμπόκι.

Και αν είναι και φρέσκες  χάντρες που τώρα είναι η εποχή τους (μπαρμπούνια τα λένε κάποιοι) δεν τα χορταίνω.Πάνε και με κρέας αλλά εγώ τα προτιμώ σκέτα.Σήμερα είχε το μενού τέτοια και έγινε χαμός.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, papoys1 είπε

Να προσθέσω  λίγο ωμό παρθένο ελαιόλαδο και λίγο λεμονάκι.Απλά εγώ δεν βάζω καλαμπόκι.

Και αν είναι και φρέσκες  χάντρες που τώρα είναι η εποχή τους (μπαρμπούνια τα λένε κάποιοι) δεν τα χορταίνω.

Ελαιολαδο εννοείται, επισης ξυδι. Και μπαχαρικα (μαϊντανος, ριγανη κλπ).

Καλες και οι χαντρες, φρεσκες να πουμε και του μπαρμπα-Σταθη? Το κακο είναι ότι τωρα με τη ζεστη αν παρεις κατεψυγμενο μεχρι να το φερεις σπιτι εχει ξεπαγωσει, οποτε δε γινεται να το βαλεις  στη καταψυξη. Τα μπαρμπούνια(αλλοδαπης προελευσης) του Σκλαβενιτη θελουν μιαμιση ωρα δυνατο βρασιμο, και αν :lol:

Προσφατα εφερε ένα καινουργιο προϊον ο ΑΒ, καστανο ρυζι με ρεβυθια! με αρακα, κρεμμυδια και σταφιδες.

Επεξ/σία από rus
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Βράζεις φάκες και ρύζι ή ρεβύθια με ρύζι πάλι. Έτσι μπορούμε να δώσουμε στον οργανισμό μας πρωτείνη υψηλής βιολογικής αξίας (πλήρη) συνδυάζοντας 2 πρωτείνες χαμηλής βιολογικής αξίας (ατελεις) που αλληλοσυμπληρώνουν μεταξύ τους τα αμινοξέα.Ούτε ετοιματζίδικα ,ούτε τίποτα.Όλα στη κουζίνα.Βάζουμε λεμόνι για να απορροφηθεί ο σίδηρος και αποφεύγουμε τρόφες όπως τα γαλακτομικά που εξουδετερώνουν τον σίδηρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, CallMeRp είπε

Βράζεις φάκες και ρύζι ή ρεβύθια με ρύζι πάλι. Έτσι μπορούμε να δώσουμε στον οργανισμό μας πρωτείνη υψηλής βιολογικής αξίας (πλήρη) συνδυάζοντας 2 πρωτείνες χαμηλής βιολογικής αξίας (ατελεις) που αλληλοσυμπληρώνουν μεταξύ τους τα αμινοξέα.Ούτε ετοιματζίδικα ,ούτε τίποτα.Όλα στη κουζίνα.Βάζουμε λεμόνι για να απορροφηθεί ο σίδηρος και αποφεύγουμε τρόφες όπως τα γαλακτομικά που εξουδετερώνουν τον σίδηρο.

Διατροφολογος δεν ειμαι αλλα νομιζω οτι αυτο που λες δεν γινεται, Ολες τις φυτικες πρωτεινες να συνδιασεις δεν μπορεις ποτε να φτασεις την πληροτητα του προφιλ αμινοξεων της ζωικης, υπαρχουν αμινοξεα που δεν υπαρχουν καν στις φυτικες (η πρακτικα ειναι σε παρα πολυ μικρες ποσοτητες, κανεις δεν μπορει να φαει 5 λιτρα φακες).
Επισης εαν εχω καταλαβει καλα τι λες οι φακες με ρυζι ειναι κυριως πρωτεινη με (τον καλυτερο) υδατανθρακα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...