Προς το περιεχόμενο

Lidl


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

και τα πατατάκια είναι κομπλέ. στα μισά μπαρ που τρως πατατάκια είναι λιντλ, οπότε μην ανησυχείς.

δοκίμασε και τα μπισκότα με το κακάο, απίθανα.

 

Καλά βέβαια, στα μπαρ τα πατατάκια έχουν και προσθήκη ούρων για έξτρα γεύση .. :P

 

Παρεμπιπτόντως κάποια στιγμή είχε γίνει μια έρευνα και σε πολλά προϊόντα το λιντλ έβαλε τα γυαλιά στα αντίστοιχα ελληνικά. Συγγνώμη αλλά πιο πολύ εμπιστεύομαι αλλαντικό γερμανικής παραγωγής παρά ελληνικής. Για τις τιμές δεν θα μιλήσω καν. Νομίζω ότι είμαστε όλοι συμφωνοι πως η κατάσταση στα υπόλοιπα σουπερ μάρκετ είναι γελοία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παντως τα παγωτα του LIDL ειναι οντος πολυ καλα, μια φορα πηγα σε ενα καλο εστιατοριο και στο τελος το παγωτακι που εφεραν σαν επιδορπιο "δωρακι" ., ηταν LIDL το οποιο βεβαια μου το ειπε ο σερβιτορος υστερα απο πολλα "παρακαλια":-D:-D:-D και βεβαια ρωτησα γιατι μου αρεσε πολυ....:-):-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι εχει καλά παγωτά, άνετε και καμια προσφορά απο ρουχά αλλά στα υπόλοιπα χάλια. Το θέμα ειναι οτι αν στο εστιατόριο συο σέρβιραν τέτοιο φθηνό παγωτό και το χρυσοπλήρωσες ωσαν κορόδιο- δεν ειναι προσωπικό αλλά θιγω την κατάσταση- τότε πλέον ξέρουμε ότι οι εστιάτορες μας δουλεύουν κανονικά. Για αυτό μόνο επαρχία ξέρουμε τι τρώμε..και πόσο το πληρώνουμε. Για παράδειγμα στο εστιατόριο φίλου ξέρουμε απο που αγοράχζει κρέατα όσο και ο σουβλατζής απο που τα παίρνει σφού η αγορά ειναι μικρή. Επομένως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα ειναι οτι αν στο εστιατόριο συο σέρβιραν τέτοιο φθηνό παγωτό και το χρυσοπλήρωσες ωσαν κορόδιο- δεν ειναι προσωπικό αλλά θιγω την κατάσταση- τότε πλέον ξέρουμε ότι οι εστιάτορες μας δουλεύουν κανονικά.

 

Ναι, γιατί πριν ανακαλύψουμε το συγκεκριμένο περιστατικό ήμαστε σίγουροι ότι ο καφές (έτσι ενδεικτικά) δικαίως στοιχίζει 4,80.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...για κούνα λίγο το κεφάλι σου 21century...

Δεν είναι προσωπικό (που λες και 'συ), αλλά μου τη δίνει που βγαίνει ο άλλος και πετάει ένα "χάλια", χωρίς αυτό να ισχύει - για ο,τιδήποτε κι αν είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21century:

 

Και που λέτε! Είχα μια κουβέντα με έναν Γερμανό φίλο που μου έλεγε για τα Aldi. Αυτό είναι ένα budget supermarket στο κλίμα των Lidl και των Plus, το οποίο ξεκίνησε με την φιλοσοφία του να μην ξοδέψει δεκάρα σε διαφημίσεις αλλά να εκμεταλλευτεί αυτό το κεφάλαιο προκειμένου να κρατήσει χαμηλά τις τιμές. Αρχικά ήταν το supermarket των φτωχών που "επειδή ήταν φτηνό, ήταν σκατά η ποιότητα". Αυτό παρ' όλο που τα Aldi είχαν τη δική τους αλυσίδα εργαστηρίων και πιστοποίησης/ελέγχου προϊόντων, ήταν φτηνά -άρα ήταν σκουπίδια.

 

Μέχρι που η αρμόδια υπηρεσία πιστοποίησης προϊόντων στη Γερμανία (Stiftung Warentest) αποφάσισε να κάνει έλεγχο! Αυτή η υπηρεσία έχει ένα πολύ μη-Ελληνικό γνώρισμα λοιπόν: δεν αγοράζεται. Για την ακρίβεια, δεν αγοράζεται ΤΟΣΟ πολύ, που όχι μόνο είναι το motto τους, όχι μόνο αυτού του είδους η "τιμιότητα" τους προσδίδει 100 φορές τα κέρδη από το να λαδώνονταν, αλλά όταν μια ασφαλιστική εταιρεία (ελέγχει τα πάντα, από αμάξια μέχρι υπηρεσίες) πήρε 3 αστεράκια (5/5 είναι το χειρότερο) το είχε βάλει στη διαφημιστική της μπροσούρα. Σκεφτείτε τι σημαίνει να πάρεις 2 ή 1 αστεράκι.

 

Όταν λοιπόν αυτός ο οργανισμός έκανε τον έλεγχο στα Aldi, όχι μόνο τα αξιολόγησε πολύ ψηλά (τα Lidl ήταν στη 2η θέση και τα Pennymarkt στην 4η) αλλά συγκεκριμένα μια κρέμα προσώπου που κατασκεύαζε η Aldi βαθμολογήθηκε με 1 αστεράκι (η καλύτερη κρέμα προσώπου της χρονιάς κτλ) ενώ η αντίστοιχη της Oil of Olaz με 5.

 

Σκεφτείτε το!!!!111

 

ΚΣυν τοις άλλοις, έχοντας τον πατέρα μου στο χημείο του κράτους, άκουσα διάφορα για τα πολυδιαφημισμένα -και συνεπώς προτιμώμενα- προϊόντα, ενώ αντίθετα τα λιντλ είχαν πάντα καλά αποτελέσματα στις αναλύσεις.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλοι τα παίρνουν

Καταρχήν γιατί τα προιόντα γράφουν Ε ? Που ξέρω γω τι είναι το Ε22 πχ. Υπάρχουν τα καλά και τα κακά Ε…γιατί λοιπόν δεν γράφουν πoια είναι πoια .

Τι είναι ο σταθεροποιητής ή τι είναι το μέσο όξυνησης. Τι κάνει το χημείο δήθεν. Γιατί οι σταφίδες να έχουν φυτικά λίπη …να γράφουν ότι περιέχουν ορυκτέλαιο… εγω θέλω σκέτες σταφίδες, γιατί οι ξηροί καρποί να έχουν λάδι και αλάτι .

Τα γιαούρτια γράφουν ορό γάλακτος ή πρωτείνη γάλακτος…που ξέρω γω τι στο διάλο είναι αυτά. Αλλοι λένε ότι έχουν ζελατίνη … το γράφουν????όχι, τι σ.π. κάνει το χημείο?

Το εμφιαλωμένο έχει ή δεν έχει συντηρητικά?

Μας κοροιδεύουν.

Οι χουρμάδες έχουν ή δεν έχουν ζάχαρη? Γιατί δεν το γράφουν? Είχα πάρει μια φορά από τον αβ βασιλόπουλο …χύμα, καλοί ήταν , τεράστιοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...για κούνα λίγο το κεφάλι σου 21century...

Δεν είναι προσωπικό (που λες και 'συ), αλλά μου τη δίνει που βγαίνει ο άλλος και πετάει ένα "χάλια", χωρίς αυτό να ισχύει - για ο,τιδήποτε κι αν είναι.

 

Mα αν τα εχει δοκιμασει και τα βρισκει χαλια τι να πει, οτι του αρεσουν? Κι εγω χαλια τα βρισκω. Δεν λεω μπορει να εχουν την ιδια "ποιοτητα" αλλα ειναι και η γευση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλοι τα παίρνουν

Καταρχήν γιατί τα προιόντα γράφουν Ε ? Που ξέρω γω τι είναι το Ε22 πχ. Υπάρχουν τα καλά και τα κακά Ε…γιατί λοιπόν δεν γράφουν πoια είναι πoια .

Τι είναι ο σταθεροποιητής ή τι είναι το μέσο όξυνησης. Τι κάνει το χημείο δήθεν. Γιατί οι σταφίδες να έχουν φυτικά λίπη …να γράφουν ότι περιέχουν ορυκτέλαιο… εγω θέλω σκέτες σταφίδες, γιατί οι ξηροί καρποί να έχουν λάδι και αλάτι .

Τα γιαούρτια γράφουν ορό γάλακτος ή πρωτείνη γάλακτος…που ξέρω γω τι στο διάλο είναι αυτά. Αλλοι λένε ότι έχουν ζελατίνη … το γράφουν????όχι, τι σ.π. κάνει το χημείο?

Το εμφιαλωμένο έχει ή δεν έχει συντηρητικά?

Μας κοροιδεύουν.

Οι χουρμάδες έχουν ή δεν έχουν ζάχαρη? Γιατί δεν το γράφουν? Είχα πάρει μια φορά από τον αβ βασιλόπουλο …χύμα, καλοί ήταν , τεράστιοι.

 

Εσύ δηλαδή τι θες, να βάζουν στη συσκευασία και ντοκυμαντέρ για το πώς φτιάχτηκε η φέτα που αγόρασες; Αν θες να μάθεις τι είναι το Ε122 πάρε ένα χαρτί, βαλτο καλά μέσα στον εκτυπωτή σου, ψάξε στο γκουγκλ για τα προσθετικά τροφίμων και μόλις βρεις το σαητ του βικιπαίδεια πάτησε πριντ.

Το φυλλάδιο που θα βγει, κόλλα το με ένα μαγνητάκι στο ψυγείο και κάθε φορά που έχεις απορία πήγαινε και κοίτα το.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mα αν τα εχει δοκιμασει και τα βρισκει χαλια τι να πει, οτι του αρεσουν? Κι εγω χαλια τα βρισκω. Δεν λεω μπορει να εχουν την ιδια "ποιοτητα" αλλα ειναι και η γευση!

...δηλαδή εσύ όταν κάποιος χρησιμοποιεί τον όρο "χάλια", αμέσως-αμέσως καταλαβαίνεις ότι αυτό που εννοεί είναι "κοιτάξτε να δείτε, θέμα γούστου είναι, κι απλά το δικό μου δεν συνάδει εν προκειμένω" ; !

...Ειδικά σε αυτό το θέμα (τρόφιμα, κατά βάσει, και ειδικά δε, μιας και γι' αυτά μίλησε), αυτό που εγώ καταλαβαίνω ότι λέει είναι : ΜΑΚΡΥΑ - ΔΕΝ ΑΞΙΖΟΥΝ. Όταν ΗΔΗ έχουν βγει πολλοί κι έχουν υποστηρίξει ότι όχι μόνο τους αρέσουν, αλλά και θέμα φθήνειας να μην έπαιζε, πάλι τα συγκεκριμένα προϊόντα θ' αγοράζανε, μου φαίνεται τουλάχιστον ανόητη μια τέτοια "δήλωση"

(...άσε που εδώ που τα λέμε, και να ΘΕΛΕΙ κανείς να τα βγάλει ΟΛΑ εκτός του γούστου του, μάλλον αδύνατο είναι, μιας και δεν είναι όλα ενός παραγωγού, ο οποίος να πεις άντε κι έχει την κακή συνήθεια να βάζει ένα συγκεκριμένο μπαχαρικό στα ΠΑΝΤΑ, αρχίζοντας από τα αλλαντικά, και φτάνοντας μέχρι ΚΑΙ στα...παγωτά - οπότε μάλλον μιλάμε είτε για άγνοια, είτε για ελλιπή άποψη, κι όχι για ουσιαστική γνώμη...)

 

Δεν λέω να του αρέσουν ντε και καλά, αλλά ας βγει κι ας πει " έχω δοκιμάσει μερικά προϊόντα, αλλά δεν μου άρεσε η γεύση τους " instead.

Πολύ μεγάλη διαφορά απ΄το " ...χάλια είναι.- "

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ στην αρχή ήμουν επιφυλακτικός απέναντι στα προϊόντα του LIDL. Σιγά σιγά όμως ανεβαίνουν θέσεις στη λίστα των επιλογών-προτιμήσεών μου. Αυτό τουλάχιστον μέχρι να φυτρώσει κανένα αυτί στο κούτελό μου, αλλά τί θα ήταν η κοινωνία μας χωρίς beta testers? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...