Προς το περιεχόμενο

Lidl


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, tsiro7 είπε

Στο ψυγείο το έχω μην με τρελενεις βραδιάτικο. 

Τότε μάλλον δεν ξέρεις αν αυτό που έχεις στο ψυγείο είναι Ελληνικό φρέσκο ή απλά πλήρες γάλα αγελάδας   Ευρωπαικής προέλευσης που παίρνουν οι περισσότεροι από το Σκλαβενίτη μη γνωρίζοντας τι γάλα αγοράζουν.

Έχω προσέξει ότι ο Σκλαβενίτης από το συγκεκριμένο γάλα έχει στο ψυγείο π.χ. 100 και από τις άλλες μάρκες από 10-20.Άρα πουλάει.Όχι ότι έχει κάτι επικίνδυνο.Απλά να ξέρουμε τι αγοράζουμε.

2 λεπτά πριν, Dynamics είπε

παππου αν ειναι να παρεις γαλα δοκιμασε τουλαχιστον αυτο που ειναι στο πλαστικο μπουκαλι και εχει 0,99 καμια σχεση με αυτο στο χαρτινο...

το πλαστικο ειναι γαλπο με ωραια γευση και με καπως πηχτο το χαρτινο ειναι μεβγαλ και ειναι σκετο νερο...

Αυτό το παίρνω για τα παιδιά.Εγώ πίνω χάρτινο που έχω καλύτερες αντοχές.:P

Επεξ/σία από papoys1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Τότε μάλλον δεν ξέρεις αν αυτό που έχεις στο ψυγείο είναι Ελληνικό φρέσκο ή απλά πλήρες γάλα αγελάδας απλά  Ευρωπαικής προέλευσης που παίρνουν οι περισσότεροι από το Σκλαβενίτη μη γνωρίζοντας τι γάλα αγοράζουν.

Έχω προσέξει ότι ο Σκλαβενίτης από το συγκεκριμένο γάλα έχει στο ψυγείο π.χ. 100 και από τις άλλες μάρκες από 10-20.Άρα πουλάει.Όχι ότι έχει κάτι επικίνδυνο.Απλά να ξέρουμε τι αγοράζουμε.

Αυτό το παίρνω για τα παιδιά.Εγώ πίνω χάρτινο που έχω καλύτερες αντοχές.:P

παππου δεν αξιζει για 10 σεντ...να ηταν πχ φαρμα κουκακη που εχει 1,60-70 να σου πω οκ για 10 σεντ μην αχολησε με το νεροζουμο!

για τα παιδια δοκιμασε αν εχεις κοντα σου καταστημα"θες γαλα" αν και θυμαμαι οτι μενεις γερακα η προς γερακα οποτε δεν ξερω αν εχεις την επιλογη...το καλυτερο γαλα στην τιμη του 1,10

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Dynamics είπε

παππου δεν αξιζει για 10 σεντ...να ηταν πχ φαρμα κουκακη που εχει 1,60-70 να σου πω οκ για 10 σεντ μην αχολησε με το νεροζουμο!

για τα παιδια δοκιμασε αν εχεις κοντα σου καταστημα"θες γαλα" αν και θυμαμαι οτι μενεις γερακα η προς γερακα οποτε δεν ξερω αν εχεις την επιλογη...το καλυτερο γαλα στην τιμη του 1,10

Έχω και το κλειδί που το παίρνεις μάλιστα με 1 ευρώ,έχει στην Αγία Παρασκευή που περνάω 2 φορές την ημέρα απέξω,αλλά βαριέμαι τη διαδικασία πλύνε μπουκάλι (γιατί θέλει αποστείρωση και όχι απλό πλύσιμο) γιατί αν παίρνεις κάθε φορά καινούργιο άστα να πάνε.

Έπαιρνα για αρκετές φορές  στην αρχή (αν και μου φάνηκε βαρύ το 1,10+ το μπουκάλι)  αλλά βαρέθηκα τη διαδικασία αυτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Έχω και το κλειδί που το παίρνεις μάλιστα με 1 ευρώ,έχει στην Αγία Παρασκευή που περνάω 2 φορές την ημέρα απέξω,αλλά βαριέμαι τη διαδικασία πλύνε μπουκάλι (γιατί θέλει αποστείρωση και όχι απλό πλύσιμο) γιατί αν παίρνεις κάθε φορά καινούργιο άστα να πάνε.

Έπαιρνα για αρκετές φορές  στην αρχή (αν και μου φάνηκε βαρύ το 1,10+ το μπουκάλι)  αλλά βαρέθηκα τη διαδικασία αυτή.

αποστειρωση πως εκανες?εγω το πλενω υγρο για πιατα κ ζεστο νερο..το χτυπαω σαν να φτιαχνω φραπε και ξεβγαζω!Αξιζει ο κοπος!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Dynamics είπε

αποστειρωση πως εκανες?εγω το πλενω υγρο για πιατα κ ζεστο νερο..το χτυπαω σαν να φτιαχνω φραπε και ξεβγαζω!Αξιζει ο κοπος!

Το γάλα έχει την ιδιότητα να κολάει στο εσωτερικό του μπουκαλιού πιάνοντας με τον καιρό άλατα και δύσκολα φεύγουν  με το απλό πλύσιμο. Για αυτό αποστειρώνουμε πάντα τα μπιμπερό των παιδιών.

Σίγουρα για τα παιδιά έχουμε μηχάνημα για τώρα η πιο φτηνή καυτό νερό μετά το πλύσιμο και ξέπλυμα αλλά προσοχή να μην σπάσει το μπουκάλι.Σιγά σιγά το καυτό.Άλλη μία λύση όταν βλέπουμε ότι έπιασε άλατα τα οποία δεν φεύγουν με το νερό ρίχνουμε μέσα μία κουταλιά γλυκού καυστική σόδα λίγο νερό 50-100 γραμμάρια και γυρίζουμε το μπουκάλι να πάει παντού.Η σόδα αναπτύσσει στο νερό σιγά σιγά μεγάλη θερμοκρασία (το διαπιστώνουμε στα χέρια μας) και βλέπουμε ότι εξαφανίζει τα άλατα που έχουν κολλήσει στο εσωτερικό του μπουκαλιού το οποίο γίνεται γιαλιστερό σαν καινούργιο.Φυσικά πάρα πολύ καλό ξέπλυμα και είμαστε έτοιμοι.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, Dynamics είπε

παππου αν ειναι να παρεις γαλα δοκιμασε τουλαχιστον αυτο που ειναι στο πλαστικο μπουκαλι και εχει 0,99 καμια σχεση με αυτο στο χαρτινο...

το πλαστικο ειναι γαλπο με ωραια γευση και με καπως πηχτο το χαρτινο ειναι μεβγαλ και ειναι σκετο νερο...

όλα ΓΑΛΠΟ είναι, καθώς αυτή είναι η ενιαία ιδιωτική ετικέτα, ο προμηθευτής αλλάζει. μηπως εννοείς ΕΒΡΟΦΑΡΜΑ;

Παρεμπιπτόντως, θα το δοκιμάσω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, papoys1 είπε

Τότε μάλλον δεν ξέρεις αν αυτό που έχεις στο ψυγείο είναι Ελληνικό φρέσκο ή απλά πλήρες γάλα αγελάδας   Ευρωπαικής προέλευσης που παίρνουν οι περισσότεροι από το Σκλαβενίτη μη γνωρίζοντας τι γάλα αγοράζουν.

Έχω προσέξει ότι ο Σκλαβενίτης από το συγκεκριμένο γάλα έχει στο ψυγείο π.χ. 100 και από τις άλλες μάρκες από 10-20.Άρα πουλάει.Όχι ότι έχει κάτι επικίνδυνο.Απλά να ξέρουμε τι αγοράζουμε.

Αυτό το παίρνω για τα παιδιά.Εγώ πίνω χάρτινο που έχω καλύτερες αντοχές.:P

φρεσκο γαλα μαρατα 88 λεπτα ,συνεχιζω μην με τρελενεις,ελεος!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tsiro7 είπε

φρεσκο γαλα μαρατα 88 λεπτα ,συνεχιζω μην με τρελενεις,ελεος!!!

Φίλε μην επιμένεις είσαι λάθος.Πήγαινε σήμερα σε ένα Σκλαβενίτη και κοίτα με προσοχή.

Θα δεις απλά ένα κουτί που γράφει μαράτα ΠΛΗΡΕΣ ΓΑΛΑ στο ψυγείο τίποτε άλλο 88 λεπτά.Αυτό είναι το ελαφρύ υπάρχει και το πλήρες που δεν έχει εικόνα ο γκούγκλης

Επίσης θα δεις μαρατα 100% Ελληνικό  γάλα με 90 λεπτά.Αυτό είναι το φρέσκο 100% Ελληνικό

Το πρώτο είναι διάρκειας 20-30 ημερών και το δεύτερο μιας εβδομάδας.

Εάν εσύ έπαιρνες το πρώτο με τα 88 λεπτά για φρέσκο 100% Ελληνικό τότε απλά  δεν ήξερες τι αγόραζες.:)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εδω που φτάσαμε μια λυση μονο απομένει

να αναμετρηθειτε σε μονομαχία μέχρι εσχατων, με επιτρεπομενα όπλα μονο Μαρατα και αποδείξεις αγοράς

και αν ο παππούς λαβωθει στην μάχη, ειμαι σιγουρος πως ενα δάκρυ καταπιεσμενου ερωτα θα κυλήσει κρυφά στο κατα τα αλλα ανεκφραστο προσωπο της πριγκίπισσας Μαργαρίτας που θα παρακολουθεί απο το ψηλότερο σημείο της διατροφικης αρενας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
59 λεπτά πριν, orck είπε

Και ποιο είναι το κακό με τις σκόνες που λες;

Σίγουρα η σκόνη γάλα δεν είναι κακή αν ξέρεις από που την αγοράζεις,εξάλλου μην ξεχνάμε ότι όλα τα μωρά με γάλα σκόνη τρέφονται ειδικά επεξεργασμένη όμως.

Το θέμα είναι να ξέρεις τι σκόνη γάλα τρως.Δεν λέω ότι στα γάλατα των σούπερ μάρκετ χρησιμοποιείται κακή ποιότητα αλλά όταν λέμε φρέσκο γάλα εννοούμε φρέσκο.Τα s/m όμως βασίζονται στην άγνοια των περισσοτέρων πετάνε αυτά τα γάλατα στα ψυγεία τα βάζουν λίγο φτηνότερα , σε συσκευασίες παρόμοιες με τα φρέσκα οπότε πολλοί τα αγοράζουν και τα καταναλώνουν σαν να είναι φρέσκα.

Θα μου πεις και στα φρέσκα είσαι σίγουρος τι βάζουν μέσα;;Όχι για τίποτε δεν είμαι σίγουρος στην εποχή που ζούμε Σίγουρος ήμουν πριν 20  χρόνια (ζούσα στην επαρχία τότε) που μία πολύ καλή μου κουμπάρα  είχε μία αγελάδα την οποία τάιζε με τις καλύτερες τροφές την άρμεγε και κάθε πρωί μου έφερνε 2 κιλά φρέσκο γάλα.

 

Επεξ/σία από papoys1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, le vent nous porterAAAA είπε

εδω που φτάσαμε μια λυση μονο απομένει

να αναμετρηθειτε σε μονομαχία μέχρι εσχατων, με επιτρεπομενα όπλα μονο Μαρατα και αποδείξεις αγοράς

και αν ο παππούς λαβωθει στην μάχη, ειμαι σιγουρος πως ενα δάκρυ καταπιεσμενου ερωτα θα κυλήσει κρυφά στο κατα τα αλλα ανεκφραστο προσωπο της πριγκίπισσας Μαργαρίτας που θα παρακολουθεί απο το ψηλότερο σημείο της διατροφικης αρενας

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ξερω τι λετε για τα φαγητα και λοιπα βρωσιμα , δεν ειμαι ειδικος για να εκφερω αποψη οποτε παω με την γευση. Δοκιμαζω διαφορα απο το Lidl και αν μου αρεσουν ξαναπαιρνω. Οχι ομως κρεατα , λουκανικα, ψαρια και κοτοπουλα. Στην επαρχια ακομα υπαρχουν κρεοπωλεια που εχουν κρεας εγγυημενο και δεν το αλλαζω . 

Σε αλλα πραγματα ομως οντως βλεπω διαφορα στην τιμη. Πχ θεωρω αυτο το μπιτονι με αφρολουτρο το πιο vfm της αγορας. Λιγο πανω απο τα 2 ευρω , 2 Lt. 

 ÎÏοÏέλεÏμα εικÏÎ½Î±Ï Î³Î¹Î± lidl αÏÏολοÏÏÏο cien

Επεξ/σία από james9tito
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, james9tito είπε

Δεν ξερω τι λετε για τα φαγητα και λοιπα βρωσιμα , δεν ειμαι ειδικος για να εκφερω αποψη οποτε παω με την γευση. Δοκιμαζω διαφορα απο το Lidl και αν μου αρεσουν ξαναπαιρνω. Οχι ομως κρεατα , λουκανικα, ψαρια και κοτοπουλα. Στην επαρχια ακομα υπαρχουν κρεοπωλεια που εχουν κρεας εγγυημενο και δεν το αλλαζω . 

Σε αλλα πραγματα ομως οντως βλεπω διαφορα στην τιμη. Πχ θεωρω αυτο το μπιτονι με αφρολουτρο το πιο vfm της αγορας. Λιγο πανω απο τα 2 ευρω , 2 Lt.  

Αυτό για την επαρχία μην είσαι και τόσο σίγουρος.Έχω ξαναμιλήσει για κάποιον χασάπη - κρεοπώλη της επαρχίας με δύο μεγάλα κρεοπωλεία που είχε και δικά του χοιρινά που τον βρήκα με τον βοηθό του να έχουν  φορτώσει 3-4 από τα μεγάλα επικαθήμενα καρότσια του πρώην makro νυν mart με ολόκληρα και μισά χοιρινά και να πηγαίνουν για ταμείο.:D

Και εγώ μέχρι πριν από αυτό το περιστατικό αγόραζα από αυτόν ωραίες πεντανόστιμες μπριζόλες τις πλήρωνα για ντόπιες και μάλλον ήταν Γαλλίας - Ολανδίας κλπ. Φίλε ζούμε στην εποχή της παγκοσμιοποίησης που Γαλλία Ολανδία Πολωνία είναι ένα βήμα από τo πιάτο μας.

Επεξ/σία από papoys1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, papoys1 είπε

Αυτό για την επαρχία μην είσαι και τόσο σίγουρος.Έχω ξαναμιλήσει για κάποιον χασάπη - κρεοπώλη της επαρχίας με δύο μεγάλα κρεοπωλεία που είχε και δικά του χοιρινά που τον βρήκα με τον βοηθό του να έχουν  φορτώσει 3-4 από τα μεγάλα επικαθήμενα καρότσια του πρώην makro νυν mart με ολόκληρα και μισά χοιρινά και να πηγαίνουν για ταμείο.:D

Και εγώ μέχρι πριν από αυτό το περιστατικό αγόραζα από αυτόν ωραίες πεντανόστιμες μπριζόλες τις πλήρωνα για ντόπιες και μάλλον ήταν Γαλλίας - Ολανδίας κλπ. Φίλε ζούμε στην εποχή της παγκοσμιοποίησης που Γαλλία Ολανδία Πολωνία είναι ένα βήμα από τo πιάτο μας.

Δε διαφωνω , εγω μιλαω για κρεοπωλεια μικρα , σε χωριο , που τους ξερω χρονια και ξερω μεχρι και που βοσκανε τα ζωα τους. Ναι δεν γινεται να το κανουν ολοι αυτο αλλα οκ δεν γινεται να μενεις επαρχια μια ωρα απο το καρπενησι και να τρως λουκανικα Lidl ή γενικα σουπερ μαρκετ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...