Προς το περιεχόμενο

The X-Files (1993-2002)


anthony_88

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 979
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μια χαρα ειναι τα επεισοδια χαλαρωστε.Καθενα εχει την δικη του μαγεια.Και στο 6ο ευελπιστω οτι θα γινει χαμος με την μυθολογια για να μας αφησουν ελπιδες για την συνεχεια!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο IMDb το τέταρτο έπεσε με συνοπτικές στο 7.8 ενώ τα άλλα «αντέχουν» ακόμα στο 8+.

Λίγοι ψήφοι βέβαια.

 

το imdb δεν ειναι αξιοπιστο, αφου πολλοι που ψηφιζουν ειναι fanboys. δεν θα κρινουν την σειρα αντικειμενικα, αφου θα ειναι προκατελειμενοι λογω νοσταλγιας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρα ειναι τα επεισοδια χαλαρωστε.Καθενα εχει την δικη του μαγεια.Και στο 6ο ευελπιστω οτι θα γινει χαμος με την μυθολογια για να μας αφησουν ελπιδες για την συνεχεια!

Όχι ότι είμαι κριτικός κινηματογράφου και έχει βαρύτητα η γνώμη μου φυσικά αλλά για να πω την αλήθεια και εμένα δεν με ενθουσίασε το 4ο :) Ψιλοαδιάφορο ήταν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι φανς είναι το μικρότερο πρόβλημα του IMDB. Το IMDB κινείται με βάση τις μόδες, αυτή τη στιγμή στις τοπ 250 ταινίες του έχει 7 ταινίες του 2015 (εκ των οποίων η μια είναι το τελευταίο Star Wars) και 33 της τελευταίας 5ετίας. Δηλαδή ο παγκόσμιος κινηματογράφος παρήγαγε την τελευταία 5ετία το 13% των τοπ δημιουργιών του ever σύμφωνα με το IMDB. Δεν μπαίνω καν στη διαδικασία να δω πόσες από αυτές τις ταινίες είναι Αμερικάνικες.

Για να μην πολυλογώ, σε γενικές γραμμές το IMDB δεν είναι να το παίρνει κανείς στα σοβαρά (για τις βαθμολογίες μόνο, το πόσα λάθη έχει σε συντελεστές κτλ είναι άλλο ζήτημα). Σε ό,τι έχει να κάνει με τα X-Files συγκεκριμένα, αν υπολογίσει κανείς ότι η μεγάλη πλειοψηφία των φανς απεχθάνεται τις σεζόν 8 και 9, είναι θαύμα που κάτι τραγικά επεισόδια από εκείνες τις σεζόν έχουν πολύ υψηλή βαθμολογία.

Μόλις ανακάλυψα τη βαθμολόγηση αυτή και είναι σοκαριστική.

Με βάση το γεγονός ότι τη χειρότερη βαθμολογία την έχει το Teso dos Bitchos (μακράν και με βεβαιότητα το χειρότερο επεισόδιο της σειράς) και είναι στο 6.0, είναι δυνατόν να παίρνει 9.0 το Existence, και να παίρνει 8.2 το Demons?? Ή να είναι στην ίδια βαθμολογία το Requiem με τα Ascension και Duane Barry ή να προηγείται αυτών (και του One Breath, που ήταν το τελευταίο της τριλογίας αυτών των επεισοδίων) το Essence από την 8η σεζόν?? Καμία λογική.  :-(

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τυφλοσούρτης δεν είναι το IMDb, αλλά σε γενικές γραμμές δε μπορείς να πεις και ότι είναι ό,τι να 'ναι.

 

Και εννοείται ότι δεν έχει ιδιαίτερο νόημα να το χρησιμοποιείς ως βασικό επιχείρημα σε μια συζήτηση. Εγώ μεταξύ σοβαρού κι αστείου το ανέφερα.

 

Όπως και να 'χει, προσωπικά καλώς ή κακώς, συμφωνώ με τα περισσότερα που βλέπω στο IMDb. Μπορεί να είμαι και προκατειλημμένος σ' ένα βαθμό. Δε θα πω απόλυτα ότι δεν είμαι.

 

Αλλά το τέταρτο επεισόδιο δε μπορώ να το δω ως το καλύτερο από τα τέσσερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια κριτική και από εμένα.

 

Αν δεν κάνω λάθος, η 10η σαιζόν πάει για 6 επεισόδια. Είμαστε στο 4ο, μένουν 2. Σε αυτά τα τέσσερα επεισόδια, η μυθολογία των X-Files προχώρησε ελάχιστα. Ξεκίνησε κάποια πράγματα στο πρώτο επεισόδιο, τα άφησε στη μέση, πέταξε και έναν CSM στο τέλος, και στα επόμενα τρία είναι περισσότερο monster of the week. Περίμενα περισσότερα γύρω από την μυθολογία, κρίμα.

 

Το βασικό μου πρόβλημα είναι πως η ηθοποιία μερικών είναι επιπέδου ξεπέτας. Ενδεχομένως αυτό να είναι και θέμα μοντάζ ή οτιδήποτε, αλλά σε πολλά σημεία νομίζω πως ο Duchovny δεν γουστάρει, θέλει να φύγει, βαριέται ή απλώς δεν είναι καλά. Ειδικά στο πρώτο και στο τέταρτο επεισόδιο, πιστεύω πως σε κάποια σημεία απλώς διάβαζε τα λόγια του από χαρτί. Η Anderson το παλεύει περισσότερο, αλλά δεν ξέρω, κάτι δεν πάει καλά σε αυτόν τον τομέα.

 

Και φυσικά, αυτό παίζει ρόλο και στην "αίσθηση" που σου αφήνει το κάθε επεισόδιο, που από μόνη της δεν είναι καλή. Δεν έχει καμία σχέση με τα παλιά X-Files, τότε που ακόμη και μέτριο ή κακό να ήταν το story του επεισοδίου, είχε μια ατμόσφαιρα, ένα "κάτι". Αυτό δεν υπάρχει πια. Θυμάμαι τότε που έλεγαν πολλοί για τα "κινηματογραφικά X-Files", που κάθε επεισόδιο ήταν σαν ταινία. Πάει αυτό, τώρα θυμίζει περισσότερο σειρά της... σειράς.

 

Αν συνεχίσει έτσι, νομίζω πως θα ξεχαστεί γρήγορα η 10 σαιζόν και θα μπει και αυτή ανάμεσα στις μέτριες 8 και 9. Για εμένα, είναι με διαφορά χειρότερη, έως τώρα, και από τις δύο.

 

 

Και ναι, ξέρω για αυτό. Αλλά σε έναν τόσο περιορισμένο αριθμό επεισοδίων, θα μπορούσαν να είχαν διαχειριστεί πολύ καλύτερα και περισσότερο το θέμα της μυθολογίας. Και, btw, ελπίζω να μην κάνουν καμία κουταμάρα και πουν πως η Scully ήταν τόσα χρόνια εξωγήινος ή δώσουν κανένα παρόμοιο Shyamalanικό twist...

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Chris Carter είναι γνωστός για τους εισαγωγικούς μονολόγους που επιβάλει συχνά-πυκνά στα μυθολογικά επεισόδια, μονόλογοι οι οποίοι πολλές φορές είναι να χτυπάς το κεφάλι σου στον τοίχο, και εννοείται ότι δεν τους παίρνουμε κυριολεκτικά!

Η Σκάλι στο επεισόδιο Emily μονολογούσε στην εισαγωγή ενώ περπατούσε ξυπόλητη εν μέσω μιας αμμοθύελλας και στο τέλος έγινε και αυτή άμμος και την πήρε ο αέρας.

Έγινε όμως η Σκάλι κυριολεκτικά άμμος??  :-D 

Σκεφτείτε και τον Μόλντερ στο 1ο επεισόδιο της καινούριας σεζόν. Λέτε στο τέλος να έκαψε όντως φωτογραφίες του με τη Σκάλι? Η Σκάλι δεν θα γίνει εξωγήινος, ούτε είναι εξωγήινος. Είναι η κλασσική αλληγορική αισθητική *γκουχ* μαλάκυνση *γκουχ* του Chris Carter.



Phanispal, προσωπικά όντως θεωρώ το IMDB ό,τι να 'ναι σε θέματα βαθμολόγησης αλλά ξέρω ένα κόλπο: όταν δεν είμαι σίγουρη για μια ταινία και δεν έχω όρεξη να την πατήσω με καμιά φόλα, κοιτάζω την top rated κριτική των χρηστών.

Οι περισσότεροι δεν ξέρουν καν για τις κριτικές που γράφουν οι χρήστες του site, οπότε συνήθως αυτός που θα καθίσει να γράψει κριτική για μια ταινία ξέρει τι του γίνεται και συνήθως αυτοί που ψηφίζουν κριτικές επίσης ξέρουν τι τους γίνεται. Συν το γεγονός ότι διαβάζεις το γιατί δίνεται η βαθμολογία που δίνεται, οπότε γνωρίζεις, κατά κάποιο τρόπο, αυτόν που τη δίνει και μπορείς να κρίνεις κατά πόσο είστε της ίδιας σχολής, οπότε αν του άρεσε θα σου αρέσει και σένα, αν δεν του άρεσε αλλά εσένα δεν σε πείθει αυτό που λέει, πάλι μπορεί να σου αρέσει και σένα. Επίσης οι top rated κριτικές των χρηστών δεν έχουν να εξυπηρετήσουν μαρκετίστες, εταιρείες κτλ, άρα είναι ειλικρινείς.

Για να έρθω στο θέμα, στις top rated κριτικές του κοινού, τα 4 νέα επεισόδια των X-Files κινούνται μεταξύ του 8 και του 10, και με σωστή επιχειρηματολογία να συνοδεύει τις βαθμολογίες αυτές  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βασικό μου πρόβλημα είναι πως η ηθοποιία μερικών είναι επιπέδου ξεπέτας. Ενδεχομένως αυτό να είναι και θέμα μοντάζ ή οτιδήποτε, αλλά σε πολλά σημεία νομίζω πως ο Duchovny δεν γουστάρει, θέλει να φύγει, βαριέται ή απλώς δεν είναι καλά. Ειδικά στο πρώτο και στο τέταρτο επεισόδιο, πιστεύω πως σε κάποια σημεία απλώς διάβαζε τα λόγια του από χαρτί. Η Anderson το παλεύει περισσότερο, αλλά δεν ξέρω, κάτι δεν πάει καλά σε αυτόν τον τομέα.

 

Και φυσικά, αυτό παίζει ρόλο και στην "αίσθηση" που σου αφήνει το κάθε επεισόδιο

Ακριβώς οι παρατηρήσεις μου (όπως έγραψα και παραπάνω). Και η Γκίλιαν προς το μέτριο είναι και σε κάποιες στιγμές κακή, με τα κλασικά έντονα βαθυστόχαστα βλέματά της τα οποία δούλευαν πολύ καλά στα παλιά X-Files τώρα φαίνονται περιέργως παράξενα. Εκτός από το Ντουκόβνι που συμφωνώ ότι σε σημεία απλά διαβάζει απ'το χαρτί και οι supporting roles τα πάνε από μέτρια ως χλιαρά. Καλύτερος ηθοποιός της μίνι σειράς ο Μίτς Πιλέγκι, στα λίγα δευτερόλεπτα που εμφανίζεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καινούριο επεισόδιο εκ πρώτης όψεως είναι μετριότατο (Chris Carteeeer  :-( )

Όμως, λόγω του ότι η FOX έκανε ένα λάθος και το δημοσίευσε στο hulu πριν λίγες μέρες για αρκετές ώρες, κάποιοι πρόλαβαν και το είδαν και έχουν ήδη γράψει θεωρίες για τη μυθολογία. Στο spoiler παραθέτω την καλύτερη που έχω διαβάσει, και η οποία αν ισχύει το επεισόδιο αυτό μετατρέπεται ως δια μαγείας σε μια εξαιρετική μυθολογική εισαγωγή για τον επίλογο της 10ης σεζόν.

Text in English.


I’m not going to focus on the problematic message this episode sends, because I feel like a lot of other people will speak to that much better than I can. I want to talk about the juxtaposition between the alien mythology and religion. I have a thousand thoughts running through my head and I want to literally scream them all at once, but I’ll try and make this comprehensive. 

So Babylon, after the cold open, starts with Mulder and Scully in the basement discussing a trumpet noise people reported hearing across the globe. Mulder relates it to Revelations and the 7 trumpets that signal the apocalypse.

Let’s talk about the 7 trumpets for a sec:

  • First trumpet: hail and fire is thrown to the earth
  • Second trumpet: a great burning mountain plunges into the sea
  • Third Trumpet:  a star falls to the Earth and poisons the water, making those who drink it get sick and die
  • Fourth Trumpet:  darkness falls upon the Eath
  • Fifth Trumpet: A star falls from Heaven and unleashes beasts to torture, but not kill, anyone who does not have the seal of God
  • Sixth Trumpet: A plague is released, killing all who encounter it
  • Seventh Trumpet: This signals the end of the woe, where God is praised for punishing the sinners

Don’t those sound an awful lot like the steps of an alien invasion? First you get the ships raining “fire” from the sky. A giant one falls into the sea and causes tidal waves and the like. They poison the water with disease to cripple us from fighting. The world goes dark due to the damage both to the atmosphere and power grids. The aliens come down to earth to fight (you’ve seen their nasty claws and what they can do). And lastly, a plague of black oil.

I’m already excited. But it gets better! 

We’ve seen religion and mythology combine before, with the alien ship in Africa displaying all the religious scriptures on its hull. This lent itself to the idea that all religions essentially come from the same source aka have the same basis.

The story of the Tower of Babel centers around the idea that man once had one language and worked together to build a city and a tower to reach the heavens. God then decided that humans were trying to be godlike, so he confounded their language and scattered them around the world. Hence, the creation of many different religions, languages and cultures all originating from the same source.

What if that source was alien? Like that ship with all the scriptures inscribed upon it? What if what we view as “God” is alien? Stay with me.

In My Struggle, we are shown the alien crash at Roswell. According to the mythology’s message, we’re told that it isn’t aliens taking humans and experimenting on them, it’s man using alien technology. Man is staging colonization in order to gain control and/or power. 

In scripture, God punishes man for attempting to be godlike. And man has already been punished once (Babel) with no success. So, if aliens are god and we are pretending to be aliens, we are going to be punished. Big time. 

Cue the apocalypse. 

BUT WAIT! The aliens want to give the humans a chance, just as God did in the Bible by sending his son to Earth. So they chose the most worthy humans upon which to bestow their gift: a crusader of the truth and a barren woman of faith. Two halves of the whole story. 

The aliens bestow upon them a hybrid, a perfect mix of human (Mulder/Scully) and alien, who holds the key to saving the human race. A second Christ. William.

Okay, let’s get to the porch scene. It begins with The Lumineers- Ho Hey playing. The lyrics here are important:

I’ve been trying to do it right
I’ve been living a lonely life
I’ve been sleeping here instead
I’ve been sleeping in my bed,
Sleeping in my bed
So show me family
All the blood that I would bleed

I don’t know where I belong
I don’t know where I went wrong
But I can write a song
I belong with you, you belong with me, you’re my sweetheart 

This song was chosen for a reason. Mulder knows none of this is right, he shouldn’t be separated from Scully. Where did he go wrong? Why are they here like this? They don’t function as halves, only as a whole. This is evidenced in many ways, but right now:

  • Scully doesn’t buy into the alien conspiracy “claptrap,” yet she’s the one with alien DNA
  • Mulder doesn’t believe in God, yet he’s the one that God is speaking to

Two halves of the whole story. They need each other to figure it out. They need each other to find the truth. They need deep and unconditional love to fight unqualified hate. And they need their son.

 Let’s dissect the porch scene dialogue:

“Something to trump all hatred: Mother love. I refuse to believe that mothers are having babies just to be martyrs. I want to believe that mothers have a greater purpose for all of us.”

“I agree, a child is not a tool to spread hatred.”

“Where does the hatred end then?”

“Maybe it ends where it began, by finding a common language again. Maybe that’s god will.”

“How can we really know? He’s absent from the stage.”

“Maybe it’s beyond words. Maybe we should do like the prophets  and open our hearts. Truly listen.”

*trumpet sounds*

Scully did not birth William just to be a martyr like Mary, or for him to be a martyr like Christ. Scully will be part of the solution, not just a woman who birthed the savior. 

There’s a greater purpose this time, a larger lesson for humans to learn than punishment of sins: Unconditional love. Unity. Working together to form a common language toward a common goal only not attempting to be god this time. 

Babel, but better.

And when Mulder asks how can we know? As in, are we on the right track? Scully tells him they should open their hearts and listen.

And the trumpet sounds.

The fight is coming, humans will be punished and the only hope of saving the world lies with Mulder, Scully and their son.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...