Προς το περιεχόμενο

The X-Files (1993-2002)


anthony_88

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε κάθε επεισόδιο ενώ δείχνει ότι έχει potential κάτι λείπει. Στο πέμπτο οι ερμηνείες είναι επιτέλους αποδεκτές και γενικά μου άρεσε αλλά το χαλάνε οι σεναριακές ευκολίες/αλματάκια, η ξενόφοβη homicidal, οι ακατανόητοι περίεργοι πράκτορες που ήθελαν να αναλάβουν το investigation αλλά μετά επίσης ακατανόητα εξαφανίζονται. Με το καλό στο έκτο θα την πετύχουν τη συνταγή πλήρως μετά από τόσες δοκιμές

 

 

Οι τρομπετες της αποκάλυψης θυμίζουν επίσης ΠΟΛΥ πτωση ουράνιου σώματος. Φωτιά που έρχεται απ'τον ουρανό, μεγάλο βουνό που πέφτει στη θάλασσα, τα δηλητηριασμένα νερά είναι η όξινη βροχή που μπορεί να διαρκέσει δυο χρόνια μετά την πτώση, το σκοτάδι το νέφος που καλύπτει τη γη και προκαλεί την προαναφερθείσα βροχή. Και με λίγη υποθετική σκέψη τα τέρατα που βασανίζουν την ανθρωπότητα μπορεί να είναι εξωγήινοι ιοι και η σφραγίδα του Θεού κάποιο εμβολιο και τέλος the plague = κάποια θανατηφόρος μεταδοτική ασθένεια που ειναι η κυριολεκτική ερμηνεία της λέξης η οποία δε χρειάζεται να ειναι εξωγήινη, σε τέτοιες έκτακτες καταστάσεις είναι γνωστό και αποδεδειγμένο ότι οι λοιμοί ξεσπάνε εύκολα

 

Ενα μεγάλο πρόβλημα διάφορων εσχατολογιών και συνομωσιολογιών, εξωγηινων και μη, για μένα, είναι η υφέρπουσα φοβία που καλλιεργούν ότι θα στερηθούμε ελευθερίες που αφήνεται να ενοηθεί ότι μέχρι εκεινη τη στιγμή απολαμβάναμε, οπότε είμασταν σαν είδος ελεύθεροι να σκεφτούμε, να πράξουμε και να ζήσουμε όπως θέλουμε, ότι δηλαδή είμαστε ένας ελεύθερος πολιτισμός που ξαφνικά θα γνωρισει υποδούλωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 979
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Tι το ακατανόητο είχαν τα νεόφερτα, πόσο πιo νιάου-νιαου στα κεραμίδια...: παρουσίαση του -άκρως κακέκτυπου- next gen Μ&S (που εύχομαι να μην τους βγει) από την κορφή ως τα νύχια, το χρώμα μαλλιών και του -over the top σε βαθμό καρικατούρας- role characterization... και φυσικά ως τέτοιοι δεν εξαφανίζονται... συνέχεια στο επόμενο, brace yourselves.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελπίζω να μην εννοείς εμένα, οι δημοσιεύσεις μου είναι ιδιαίτερα προσεγμένες ώστε να μη δίνουν τίποτα απολυτως αν κάποιος δεν έχει δει τα επεισόδια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

μου δόθηκε η εντύπωση πως έριξαν τους νέους agents στο επεισόδιο μόνο και μόνο για να κόψουν αντιδράσεις του κοινού για μελλοντικό reboot ή συνέχεια με αυτούς? δεν ξέρω, ίσως το φαντάστηκα αλλα δεν ξέρω κατα πόσο θα συνεχιστεί με Mulder & Scully , μου φαίνεται λες και βαριούνται ή λες και τα έχουν δει όλα και δεν υπάρχει κάτι νέο για αυτούς. Όπως και να έχει θα την έβλεπα μια νέα σειρά με τους άλλους, αρκεί να μην λεγόταν x-files

πάντως όπως και να έχει απολαμβάνω τα νέα επεισόδια αλλα 6 για μια σεζόν παραείναι λίγο...άραγε θα ανανεωθεί ή θα φάμε καμια φόλα πάνω που πήραμε μια γεύση  ? κ αν ναι θα είναι 15-20 ep ή θα μας ρίξουν πάλι ψίχουλα?

πάντως έτσι όπως το πάει χωρίς ένα δυνατό main story να ακολουθήσει δεν ξέρω κατα πόσο θα βρει την παλιά της δόξα. Προσωπική μου άποψη , δεν έπρεπε να ακυρώσουν έτσι τις προηγούμενες σεζόν , έπρεπε να συνεχιστεί ψάχνοντας το παιδί τους..  

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To main story εχουν πει εξαρχης οτι θα ειναι στο πρωτο και το εκτο επεισοδιο. Το εχω πει εδω και καιρο οτι δυο επεισοδια μυθολογιας ειναι πολυ λιγα και οτι θα ξενερωνε ο κοσμος. Οπως και γινεται αποτι βλεπω τις αντιδρασεις του κοσμου. Ελπιζω να το σωσουν τουλαχιστον στο εκτο επεισοδιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που έγραφα εδώ

 

 

Αν συνεχίσει έτσι, νομίζω πως θα ξεχαστεί γρήγορα η 10 σαιζόν και θα μπει και αυτή ανάμεσα στις μέτριες 8 και 9. Για εμένα, είναι με διαφορά χειρότερη, έως τώρα, και από τις δύο.

 

 

το υποστηρίζω ακόμη περισσότερο μετά το 5ο επεισόδιο.

 

Οτιδήποτε και να κάνουν στο 6ο επεισόδιο (μα οτιδήποτε όμως, ακόμη και το καλύτερο επεισόδιο όλων των σαιζόν να είναι) η 10η σαιζόν είναι ένα απλό cash-grab. Το μεγαλύτερο twist, την καλύτερη αποκάλυψη, οτιδήποτε. Cash-grab.

 

Αν πάρουμε ένα-ένα τα πέντε επεισόδιο, θα δούμε πως δεν είναι από τα χειρότερα των X-Files. Είναι μέτρια προς κακά. Θα έμπαιναν στους παλαιότερους, κυρίως για να γεμίσουν χώρο. Το να έρχεσαι όμως τόσα χρόνια μετά και να κάνεις έναν κύκλο με αυτά τα επεισόδια και αυτό το storyline, τότε όχι. Καλύτερα όχι.

 

Οι παραγωγοί έδειξαν από το I Want to Believe του 2008 πως δεν πάει παραπέρα το πράγμα. Ή, τουλάχιστον, πως δεν μπορούν να το πάνε αυτοί. Και δεν έπρεπε να πάει και παραπέρα, έπρεπε να σταματήσει κάπου εκεί στο μακρινό 2002.

 

Κάποια fan fiction που έχουν κατά καιρούς κυκλοφορήσει στο internet είναι έτη φωτός μπροστά από αυτό που βλέπουμε τώρα.

 

Αν παραμείνει σε αυτά τα επίπεδα, ελπίζω να μην πάρει greenlight και για επιπρόσθετα επεισόδια/σαιζόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που έγραφα εδώ

 

 

το υποστηρίζω ακόμη περισσότερο μετά το 5ο επεισόδιο.

 

Οτιδήποτε και να κάνουν στο 6ο επεισόδιο (μα οτιδήποτε όμως, ακόμη και το καλύτερο επεισόδιο όλων των σαιζόν να είναι) η 10η σαιζόν είναι ένα απλό cash-grab. Το μεγαλύτερο twist, την καλύτερη αποκάλυψη, οτιδήποτε. Cash-grab.

 

Αν πάρουμε ένα-ένα τα πέντε επεισόδιο, θα δούμε πως δεν είναι από τα χειρότερα των X-Files. Είναι μέτρια προς κακά. Θα έμπαιναν στους παλαιότερους, κυρίως για να γεμίσουν χώρο. Το να έρχεσαι όμως τόσα χρόνια μετά και να κάνεις έναν κύκλο με αυτά τα επεισόδια και αυτό το storyline, τότε όχι. Καλύτερα όχι.

 

Οι παραγωγοί έδειξαν από το I Want to Believe του 2008 πως δεν πάει παραπέρα το πράγμα. Ή, τουλάχιστον, πως δεν μπορούν να το πάνε αυτοί. Και δεν έπρεπε να πάει και παραπέρα, έπρεπε να σταματήσει κάπου εκεί στο μακρινό 2002.

 

Κάποια fan fiction που έχουν κατά καιρούς κυκλοφορήσει στο internet είναι έτη φωτός μπροστά από αυτό που βλέπουμε τώρα.

 

Αν παραμείνει σε αυτά τα επίπεδα, ελπίζω να μην πάρει greenlight και για επιπρόσθετα επεισόδια/σαιζόν.

Καλά τώρα, σοβαρά πιστεύεις ότι είναι από τα χειρότερα επεισόδια της σειράς?

 

Θα συμφωνήσω ότι το 5ο ήταν μέτριο, αλλά μιας και μιλάμε για τα X-Files μήπως έχεις εξωραΐσει κάπως το original run? Είναι μια από τις ελάχιστες σειρές που μπήκα ποτέ στον κόπο να παρακολουθήσω (πραγματικά είμαι φαν παρά τα πολλά της θέματα) και που είδα ολοκληρωμένες, αλλά θυμήσου, μιλάμε για τη σειρά που μας έδωσε τα: Hell Money/ El Mundo Gira/ Shapes/ The Calusari (ρατσισμόοοος), FEARFUL SYMMETRY, Teso Dos Bichos (μήπως το "I Survived Teso Dos Bichos" σου θυμίζει κάτι?), Space και πόσα άλλα που δεν μπορώ να θυμηθώ αυτή τη στιγμή.

 

Σε καμία περίπτωση δεν θα έβαζα εκεί μέσα το Mulder and Scully Meet the Were Monster, ή το Home Again. Μιλάμε τα λάτρεψα, ήταν εξαιρετικά και πέραν του ότι έλαβαν διθυραμβικές κριτικές, αγαπήθηκαν μαζικά από θεατές και φανς. Αλλά ακόμα και αν το βάλω αυτό στην άκρη, ούτε καν το Babylon δεν μπορώ να βάλω στην ίδια συνομοταξία με τα πραγματικά άθλια επεισόδια της σειράς. Θα το έβαζα στα μέτρια, αυτά που τα βλέπεις, κουνάς καταδεκτικά το κεφάλι σου και λες "ανάθεμά σε Chris Carter, πότε θα βγεις στη σύνταξη επιτέλους". 

 

Όπως και να ΄χει, ο καθένας με την άποψή του, απλά βρήκα το σχόλιο λίγο ακραίο γνωρίζοντας σε τι ύψη αλλά και σε τι βάθη, έχουν φτάσει κάποια επεισόδια της σειράς  :-) 

 

On another note

 

Οι junior agents προσωπικά μου ήταν πολύ συμπαθείς. Νομίζω ήταν κάτι σαν τα "παιδιά" των M&S, μιας και ήταν και οι 2 αναμίξεις των προσωπικοτήτων τους. Επίσης είναι ξεκάθαρο ότι είναι side-characters και δεν πρόκειται να παίξουν ποτέ κανέναν μεγάλο ρόλο, το είπαν και οι ίδιοι και το ξέρουν όλοι ότι X-Files χωρίς Mulder & Scully δεν έχεις.

 

 

Υ.Γ. Επειδή διάβασα κάτι για spoilers, δεν φαντάζομαι να διαβάζει κανείς εδώ που δεν έχει δει τη σειρά, αλλά περιμένει να μην σχολιάζουμε ελεύθερα για πράγματα που έγιναν πριν από 14 χρόνια. Προσωπικά, ξεκαθαρίζω ότι ό,τι συνέβη πριν το My Struggle, το θεωρώ δεδομένη γνώση κάποιου αναγνώστη του θέματος, καλό κουράγιο  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ΣENTONI.JPG

 

Όπως όντως κατέληξε το ποστ σου, ας συμφωνήσουμε στην διπλωματική θέση πως είναι θέμα προσωπικού γούστου, κριτηρίων κλπ... και επομένως, όπως π.χ. πιθανώς κουνάς εσύ με απορία το κεφάλι σου διαβάζοντας το ποστ του DJDB, άλλο τόσο το κουνάω εγώ διαβάζοντας τα δικά σου, εσύ διαβάζοντας τα δικά μου και πάει λέγοντας. Κουβέντα να γίνεται, κλπ κλπ...

 

Τα "αγαπήθηκαν μαζικά..." και τα " I survived..." όμως, όσο αφορά στην αποδοχή ή μη συγκεκριμένων επεισοδίων, για μένα μόνο ως blanket statements μπορούν να ληφθούν ειδικά για τους "philes" (κάπως λιγότερο αλλά ομοίως για τους "Fans" και  δεν βρίσκω λόγο ν' ασχοληθώ καν με το 'γενικό' κοινό ως προς αυτό), γιατί αναπόφευκτα πάλι θα καταλήξουμε στο, σε πόσο διαφορετικά "phil-o-κουτούκια" συχνάζουμε, μιας και για κάθε μια απόδειξη υπεράσπισης αυτού του ισχυρισμού -ως γενικευμένο fact, διότι ως τέτοιο το παραθέτεις-, μπορώ να σου παραθέσω αλλη μία αντίστοιχη που τον ακυρώνει. Ως phile επίσης, θα υπέθετα παράλληλα πως σου είναι ήδη εμφανές το πόσο αντιπαράθεση και διχοτομία υπήρχε και συνεχίζει να υπάρχει στα πλαίσια και αυτού και του οποιουδήποτε fandom, για τους και πάλι αυτονόητους λόγους. Γι'αυτό και το δικό μου ποστ περιορίστηκε στο "άθλιο" που κατέθεσα, και δεν αναλώθηκα σε ανάλυση του πόσο embarrassing και cringe worthy το θεωρώ και για ποιους λόγους χίλιες φορές να ξαναδώ τα π.χ. επεισόδια που αναφέρεις και όχι αυτό (ομοίως δεν θα επεκταθώ αλλο -και πολλά είπα- ούτε και τώρα).

 

Εκεί που θα σταθώ παραπάνω -θεωρώντας πως πιθανώς αποτελεί μια λιγότερο ατέρμονη συζήτηση- είναι το υστερόγραφο και ειδικά το σπόιλερ.

 

1) Υ.Γ.> Δεν ξέρω γιατί δεν το φαντάζεσαι όπως είπες, είναι αυταπόδεικτο (διαβάζοντας το θρεντ, και αυτό και άλλα) πως διαβάζουν και άτομα που δεν έχουν δει -καθόλου ή ολόκληρη- την σειρά/ές-ταινίες, κλπ. Ο γενικός κανόνας του φόρουμ (και γενικότερα ο συνηθέστερος ισχύων -γραπτός ή άγραφος- κανόνας), είναι πως από την στιγμή που δεν αναφέρεται στον τίτλο θέματος το "spoilers free", οτιδήποτε (τουλάχιστον τα χοντρά / "βάσει κοινής λογικής") θα μπορεί να αποτελεί σπόιλερ για κάποιον που δεν το έχει δει, όντως αποτελεί και οφείλουμε να το βάζουμε σε σπόιλερ. Όχι ότι δεν υποκύπτουμε όλοι λιγότερο ή περισσότερο και κατά καιρούς σε κεκτημένες "ατασθαλίες' (I'm just a human being, after all"), απλά μιας και το έθιξες...

Και η έννοια του όρου "σπόιλερ", ούτε κρίνεται ούτε ορίζεται από την παλαιότητα μιας σειράς/ταινίας. Και 114 χρόνια να έχουν περάσει από την προβολή της, αυτό δεν συνεπάγεται σε καμία περίπτωση και με καμία λογική, πως το έχει δει και ο τελευταίος (των Μοϊκανών =p) . Και το κίνητρο για να μπει και να διαβάσει κάποιος ένα θρεντ μιας σειράς/ταινίας που ακόμη δεν έχει δει, είναι το ίδιο με αυτό που κάνει πολλούς να διαβάζουν κριτικές πριν μπούνε στη διαδικασία να δούνε κάτι, μια γενική "όσφρηση" και εκτίμηση από αυτούς που το είδαν. Το οποίο φυσικά δεν συνεπάγεται επιθυμία να σποϊλεριαστούν ως προς τις σημαντικές εξελίξεις/λεπτομέρειες.

 

2) αν και δεν νομίζω πως το εν λόγω σπόιλερ αποτελεί 100% ουσιαστικά σπόιλερ, για να μην τυχόν ενοχοποιηθώ κατά το "δάσκαλε που δίδασκες" =p, συνεχίζω κατά τον ίδιο τρόπο:

 

Ξανά, το πως εξέλαβε και εκτιμά ο καθένας την συμμετοχή των νεόφερτων, ανήκει κι αυτό στα πλαίσια του υποκειμενικού, όμως όσο αφορά την ρεαλιστική πιθανότητα κάτι τέτοιο να συμβεί...Θα με κάνεις να ψάξω και να παραθέσω το βίντεο (please don't, βαριέμαι) όπου 1-2 χρόνια πίσω, ακόμη και ο ίδιος ο Κάρτερ δηλώνει ρητά πως θεωρεί 100% δεδομένο ότι κάποια στιγμή μελλοντικά η Fox θα κάνει αυτό που λες πως όλοι ξέρουν ότι δεν νοείται και πως δεν γίνεται να συμβεί; (δλδ, XF χωρίς S&M). Ποιοι "όλοι" το ξέρουν;

Ακόμη και αν,

α) δεν ζυγίσουμε στα υπόψην την εκτίμηση του "εκ των έσω" Κάρτερ, και ακόμη κι αν

β) δεν θυμηθούμε πώς σε ακόμη πιο παθιασμένες XF εποχές (ως προς το κοινό), πολλοί έσκουζαν πως χωρίς Mulder ΧF δεν μπορούν να υπάρξουν, αλλά μια χαρά υπήρξαν (αντεπιχειρήματα για το πως δεν κράτησε πάνω από 2 χρόνια, ή το πόσο τηλεοπτικό κοινό απομακρύνθηκε και απορρίπτει την 8η+9η δεν έχουν θέση εδώ, γιατί το θέμα μας είναι η πιθανότητα ύπαρξης και έναρξης του εγχειρήματος "XF χωρίς S&M", όχι το αν θα έχει διάρκεια στο χρόνο κλπ),  ακόμη και αν

γ) δεν θυμηθούμε με πόσο πιο "οργανικό", σοβαρό και διακριτικό τρόπο εντάχθηκαν τα όντως αναπληρωματικά "side-kick" (που θα εκτιμήσω πως μόνο η ηλικία τους σε περιόρισε από το να τους εκλάβεις ομοίως και αντίστοιχα ως "παιδιά των M&S", μιας και ως χαρακτήρες αποτελούσαν το ίδιο δίδυμο ως προς την δυναμική, απλά με αναστροφή ρόλων ως προς το characterization), και ακόμα και

γ) ΑΝ εκτιμήσουμε πως την συγκεκριμένη χρονική στιγμή / οι συγκεκριμένες συμμετοχές δεν υποννοούν ένα τέτοιο "test drive" (οι δηλώσεις τους τη δεδομένη χρονική στιγμή δεν μου λένε τίποτα, τα test drive -ως τέτοια που είναι- που κάνουν οι εταιρίες παραγωγής α) ούτε κοινοποιούνται εκ των προτέρων στους πιθανούς υποψηφίους, και β) ακόμη και στην απίθανη περίπτωση να έχει γίνει τέτοιο πράγμα, για ευνόητους λόγους, δεν είναι κάτι που θα το κοινοποιήσουν τη στιγμή που τρέχoυν νέα επεισόδια με το original cast)

  • έχεις κάποια αμφιβολία πως για την όποια -αιμοδιψή και με πάντα πρωταρχικό στόχο και επίκεντρο το κέρδος- εταιρία παραγωγής τύπου Fox, τα συναισθηματικά και "purist" κριτήρια των "original" fans / philes, λαμβάνονται υπόψην στο τελικό νήμα των αποφάσεων που λαμβάνουν τα κοστούμια;
  • ιστορικά, σου έχει δημιουργηθεί η εντύπωση πως η βιομηχανία / εταιρίες εν γένει, στέκονται και τους αποτρέπουν τέτοιου είδους κριτήρια, από διάφορες αναβιώσεις, reboots κλπ, αφού τεσταριστεί και αξιολογηθεί πως το αντίθετο θα είχε απήχηση σε Χ χρονική μελλοντική στιγμή και εύφορο έδαφος, που εκ των πραγμάτων το εν λόγω purist τηλεοπτικό κοινό θα αποτελεί την μειοψηφία, κι οπότε δεν θα κρίνει και δεν θα αναιρεί την εμπορική επιτυχία μιας εξ' ολοκλήρου αναβίωσης;
  • Το γεγονός ότι ακόμη και την χρονική στιγμή που μιλάμε, οι γενεές/το μέρος του κοινού που αποτελεί το συναισθηματικά προσκολημένο τηλεοπτικό κοινό και κουβαλάει τα "purist" κριτήρια και προσκολήσεις στους "αρχέτυπους" ρόλους και ερμηνευτές, αποτελεί ήδη την μειοψηφία, δεν σου είναι ήδη εμφανές;
  • Το διαφορετικό είδος και βάρος των κριτηρίων, δεν είναι κάτι που πιθανόν, έχουμε όλοι παρατηρήσει και στους εαυτούς μας, όταν έχουμε βρεθεί στη θέση του νέου θεατή μιας αναβιωμένης σειράς χωρίς να έχουμε δει την original, σε σχέση με τον "original" θεατή;
  • Εκτιμάς πως -με το εμπορικό κριτήριο της βιομηχανίας- τα "ψωμιά" (ή ακόμη και η προσωπική επιθυμία να συνεχίσουν να σέρνουν το -ερμηνευτικά και δημιουργικά- συγκεκριμένο "πτώμα") των DD και GA, έχει πολύ μέλλον ακόμα;
  • πως με βάση και μόνο την απλή κοινή λογική, η αποχή τους δεν αποτελεί δεδομένη εξέλιξη sooner than later, και πως για την Fox (και την κάθε Fox που μετράει την μια αποτυχία και ακυρώσεις μετά την άλλη και προσπαθεί να ανακτήσει κεκτημένα δοκιμασμένων συνταγών, όπως κάνει και τώρα), αυτά προβλέπονται, αξιολογούνται και τεστάρονται έστω και με το βλέμμα στο κάπως πιο απομακρυσμένο μέλλον;
  • και ΜΑ ΤΗΝ ΜΠΑΝΑΓΙΑ, κάποιος να μου εξηγήσει τον λάκκο που σκάβουν μόνοι τους... ποιανού φαεινή αντίληψη ήταν και ΠΩΣ βοηθά και αποτελεί έξυπνο ψυχολογικό μηχανισμό, εμπορική τακτική και δημιουργικότητα, να υπενθυμίζεται στον θεατή (και ειδικά στο πιο νεανικό κοινό που έτσι κι αλλιώς η βιομηχανία θεωρεί ως πλειοψηφία και εκτιμά αντίστοιχα το κριτήριο του, και που τα ageism κριτήρια πάνε σύννεφο σε αυτό -και όχι μόνο - το target group) και σε κάθε επεισόδιο, κάθε τρεις και λίγο ως μέρος του σεναριακού διαλόγου, να ακούμε για το πόσο middle aged, out of touch με τα της εποχής και κουρασμένοι είναι κλπ οι κεντρικοί χαρακτήρες. Δηλαδή οκ στην έναρξη ως χαριτωμενιά και σατιρικός αυτοσχολιασμός της επιστροφής, οκ ακόμη κι ως ρεαλιστικό άλλοθι ως προς το όποιο character development σε συγκεκριμένα πλαίσια... αλλά ήμαρτον κι ανάθεμα μαζί για τις συνεχόμενες άμεσες και έμμεσες υπενθυμίσεις ως προς αυτό. Εκτός από κουραστικό, μη παραγωγικό, μη δημιουργικό και μη έξυπνο (κι ας ξεχάσουμε και πως και μόνο το μαλλί του DD που στις μισές σκηνές βγάζει μάτι η μαύρη βαφή για να φαίνεται πιο νιάτο και στις άλλες μισές λάμπει δια της απουσίας της, είναι αρκετή υπενθύμιση... LMAO) είναι και κωμικοτραγικό αν το σκεφτεί κανείς σε συνδυασμό με τα παραπάνω και την "ρητορική" του CC στο 5o περί power of suggestion.

RANT OVER (έχω κι άλλα, αλλά λυπάμαι κι εσάς κι εμένα... LOL)

Επεξ/σία από scullyist
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ κουραστικά τα σεντόνια.

 

Μια χαρά είναι τα X Files και προσωπικά χαίρομαι που επέστρεψαν έστω και για λίγο αν και ελπίζω να ανανεωθουν. Όσο για τα επεισόδια μέχρι τώρα κάποια ήταν καλά, κάποια όχι τόσο αλλά είναι καλύτερα από το να μην επέστρεφαν καθόλου.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ΣENTONI.JPG

 

 

Ένα αρχικό σχόλιο, το "I Survived Teso Dos Bichos" ήταν ατάκα που τύπωσαν σε μπλουζάκια για το cast&crew της σειράς ο Kim Manners μαζί με τον σεναριογράφο του επεισοδίου, και τα φορούσαν στα γυρίσματα του επόμενου. Γιατί και οι ίδιοι γνώριζαν πόσο πατάτα ήταν το συγκεκριμένο επεισόδιο. Δεν ήταν ατάκα των philes ούτε των φανς, μιας και για σένα υπάρχει διαχωρισμός μεταξύ των δύο, παρότι phile= X-Files fan.

 

Επομένως ναι, προφανώς και η προσωπική άποψη υπάρχει και είναι σεβαστή, και μπορεί κάποιος να πει "εμένα μου άρεσε αυτό το επεισόδιο", και να πω πάω πάσο, όμως κάποιοι γενικοί κανόνες αισθητικής και κρίσης της κινηματογραφικής γλώσσας υπάρχουν. Μπορεί να συμφωνούμε ή να διαφωνούμε με αυτούς, αλλά αυτό δεν ακυρώνει την ύπαρξή τους.

 

Επομένως μπορεί εσύ -προσωπικά- να προτιμάς να δεις το Space, ας πούμε, από το να δεις οποιοδήποτε επεισόδιο της 10ης σεζόν, αυτό όμως είναι η προσωπική σου άποψη, δεν εξισώνει τα δύο. Και μιας και θεωρείς πως το κοινό είναι μοιρασμένο στην ανταπόκρισή του (πράγμα που μπορεί να ακυρωθεί από το IMDB και μόνο, αλλά προσωπικά δεν το θεωρώ έγκυρη πηγή, ειδικά τόσο κοντά στις πρεμιέρες), το μόνο που μένει να κάνουμε είναι επίκληση στην αυθεντία, που είναι οι ίδιοι οι δημιουργοί και οι κριτικοί της τέχνης, που αντιπαρέρχονται της θέση σου αυτής. Ο Chris Carter, ο Kim Manners και οι DD και GA, και μεγάλο μέρος των κριτικών έχουν μιλήσει για τις κακές στιγμές της σειράς, στις οποίες περιλαμβάνεται το I Want to Believe, αλλά δεν περιλαμβάνεται το MASMTWM ή το Home Again. Είναι νωρίς ακόμα βέβαια, αλλά μπορεί κάποιος να βγάλει ένα αρχικό συμπέρασμα για το ποια θα είναι η επίσημη -αν θες- αντιμετώπιση των συγκεκριμένων επεισοδίων, η "γενική άποψη" που θα δίνεται σε κάποιον που δεν έχει παρακολουθήσει τη σεζόν από site και κριτικούς.

 

Να σημειώσω ότι καθαρά αρνητικά σχόλια για όλα τα επεισόδια έχω βρει μέχρι στιγμής μόνο στο insomnia, και γι'αυτό επιστρέφω και τα διαβάζω καθώς έχει ενδιαφέρον η αντίθετη άποψη, αλλά πρέπει να πω ότι δεν συχνάζω στο haven, από το οποίο έχει φύγει μεγάλος όγκος του fandom (και έχει μεταναστεύσει στο tumblr, που συχνάζουν νέοι άνθρωποι ως επί το πλείστον) και δεν ξέρω κατά πόσο θεωρείται καλό μέρος για να κρίνει κανείς την άποψη των philes. Άρα η μεγάλη αντιπαράθεση είναι εμφανής σε εσένα, όχι σε εμένα, το insomnia με τους 8-10 χρήστες που γράφουν στο παρόν θέμα σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να αποτελέσει δείγμα μεγάλης αντιπαράθεσης των φανς του οτιδήποτε.

 

Σε ό,τι έχει να κάνει με τα spoilers, ένας mod μπορεί να μας λύσει το θέμα με το να μας πει τι είναι αποδεκτό από το site, και φυσικά να κινηθούμε αναλόγως. Δεν είδα πάντως καμία διόρθωση σε σχόλια που έχω γράψει, παρότι θα μπορούσαν να θεωρηθούν spoilers για το original run και απ'ότι διάβασα σε παλαιότερα μηνύματα του θέματος, ήταν άγραφος νόμος ότι κάτι που έγινε πριν τόσο καιρό, δεν θεωρείται spoiler.

 

 

Για να γίνω πιο συγκεκριμένη, δεν θα έχουμε διαφορετικούς main characters όσο οι DD και GA είναι εν ζωή και ικανοί να συμμετάσχουν. Οι εκπρόσωποι της FOX που μίλησαν για την σειρά όταν βγήκε η καινούρια σεζόν ανέφεραν ξεκάθαρα ότι δεν υπήρχε/δεν υπάρχει περίπτωση να γυριστεί καινούριο υλικό χωρίς τους παλιούς συντελεστές τους. Και ήταν ξεκάθαροι ότι οι συντελεστές αυτοί όχι απλώς περιλάμβαναν τους ηθοποιούς, αλλά επεκτείνονταν και στο "όσους περισσότερους μπορούμε να βρούμε από το παλιό cast & crew".

 

Δεν το είπαν απλώς αυτό, το έκαναν κιόλας. Μπες και ψάξε ονόματα συντελεστών και θα το δεις και μόνη σου. Γύρισαν μόνο 6 επεισόδια για να βολέψουν τους ηθοποιούς, έκαναν τα γυρίσματα σε περίοδο που βόλευε τους ηθοποιούς, έκαναν θέμα ολόκληρο με το CBS γιατί και ο DD και η GA είχαν συμβόλαια εκεί και ήθελε τρελά ζογκλερικά για να συμφωνήσουν οι μάνατζερς μεταξύ τους ότι θα δοθεί η άδεια να γυρίσουν οι ηθοποιοί κάτι στο αντίπαλο κανάλι, και δεν ξέρω αν το θυμάσαι αλλά η FOX επέτρεψε στο CBS να χρησιμοποιήσει τα X-Files για να προμοτάρει δικό του υλικό "Mulder and Scully reunite tonight on CBS" για τα Hannibal και Aquarius. Επίσης η FOX δεν έχει τολμήσει ακόμα να βγει και να μιλήσει για νέα σεζόν, παρά το δεδομένο της υπόθεσης, γιατί δεν έχει κλείσει ακόμα προγραμματισμό με τους ηθοποιούς. Και γενικότερα χρησιμοποίησαν άπειρα τους DD και GA για το promotion της σειράς, έλεγαν "The X-Files are back" αλλά επίσης έλεγαν "Mulder and Scully are back", και το βασικότερο, τα media τόνιζαν έντονα την επιστροφή των πρωταγωνιστών, διατήρησαν ουσιαστικά ένα και το αυτό τα X-Files με τον Μόλντερ και τη Σκάλι (πράγμα που θα ήταν μέγα λάθος, αν σκόπευαν να τους αντικαταστήσουν στο προσεχές μέλλον). Αυτό για να εξηγήσω πόσο καλά γνωρίζουν το κοινό τους οι εταιρείες και πόσο στα άκρα έφτασαν για να πετύχουν αυτό που ήθελαν. Και σε πολύ καλό τους βγήκε, ανεξάρτητα από το αν μας άρεσε η 10η σεζόν ή όχι, οι αριθμοί της ήταν εξαιρετικοί.

 

Και μιας και το ανέφερες, δεν ξέρω την ηλικία σου, αλλά εμένα -που είμαι 24 χρονών, επομένως θέλω να πιστεύω ότι ανήκω ακόμα στο "νέο" κοινό- μου άρεσαν οι αναφορές στο πόσο είναι μεσήλικες οι m&s, για πάρα πολλούς λόγους. Λάτρεψα που ο Μόλντερ έχει κολλήσει με το κινητό του παρότι δεν το χρησιμοποιεί και με τον καλύτερο δυνατό τρόπο. Οπότε στη δική μου τουλάχιστον περίπτωση, και σε εκείνη των νεαρών φίλων μου, η νέα σεζόν και οι "γερασμένοι" πρωταγωνιστές της, τα πάνε μια χαρά, άρα δεν βλέπω πως έπεσε εκτός η FOX, αν στόχος της ήταν το νεαρό κοινό   :-D 

 

Μιας και εργάζομαι στον κλάδο, πίστεψέ με, ξέρω πολύ καλά τι σκέφτονται οι εταιρείες. Τώρα, αν σε 10-20 χρόνια θελήσουν να κάνουν αναβίωση, προφανώς και θα χρειαστούν νέα άτομα, αλλά εκεί μιλάμε για εντελώς νέα γενιά συντελεστών ΚΑΙ θεατών, οπότε τους κατανοώ και συμφωνώ μαζί τους, αν και προσωπικά δεν θα το έκανα/δεν θα το δω αν ζω.  

 

 

edit: Κάτι άσχετο που μου ήρθε φλασιά, κάπου διάβασα σχολιασμό για την γκαρνταρόμπα της Σκάλι. Θα πω μόνο ότι το να πιστεύει κάποιος ότι με το να μην είναι η Σκάλι ντυμένη σαν καλόγρια, καλυμμένη από τον καρπό μέχρι τον αστράγαλο, "χάνει" σαν χαρακτήρας ή γίνεται ξαφνικά ξετσίπωτη ή δεν ξέρω και γω τι, είναι το άκρον άωτον του σεξισμού, και όποιος το βλέπει έτσι πρέπει να ψαχτεί λίγο. Αυτό δε είναι θέμα προσωπικής άποψης, το να πιστεύει κάποιος ότι το πόσο δέρμα δείχνει μια γυναίκα την κρίνει από μόνο του και μάλιστα τόσο ακραία, είναι προσβλητικό.

Επεξ/σία από Scullbag
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελπίζω τα ξημερώματα της Τρίτης που έρχεται να μας αποζημιωσουν με ενα φιναλε ανταξιο της μυθολογιας και με προσδοκίες για νέα καλύτερη σαιζόν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...