Προς το περιεχόμενο

The X-Files (1993-2002)


anthony_88

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μέτρια overall εντύπωση κι από εμένα η 10η σεζόν, αν και θα έβλεπα άνετα κι άλλη μια πιο πλήρη να δω πού το πάνε. Δεν είναι τα X-Files του παρελθόντος όμως, το τραβάνε από τα μαλλιά για να βγάλουν ζουμί και επιπλέον πιστεύω ότι στην απολύτως τελευταία σκηνή του 10x06 they jumped the shark.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 979
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το τελευταίο επεισόδιο ήθελα να το κόψω πριν τελειώσει, τελευταίο είπαμε όμως και το είδα. 

Πιο μέτριο δεν γίνεται και έπρεπε να το περιμένω, ειδικά αφού δεν μου είχε κάνει καλή εντύπωση η κωλοτούμπα που είχαν κάνει στο πρώτο επεισόδιο.

Είναι φανερό ότι δεν γίνεται να να προχωρήσεις σε 2 επεισόδια μόνο ένα στορυ που πήρε 9 σεζόν να έρθει εδώ, αναγκαστικά τρέχεις τα πράγματα, έχει asspulls δεξιά και αριστερά και δεν ξέρεις τι να πρωτοδείξεις.

 

Μόνο τα motw θύμιζαν το παλιό show. Και οι Agent Einstein(για όνομα) και Miller έπρεπε να λείπουν από τα mythology, για να μην πω γενικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατωτερη των προσδοκιων μου, βλεποταν παντως.

 

Το μεγαλο καλο που μου εκανε το reboot ηταν να μου δωσει ωθηση να δω τη σειρα απο την αρχη.

 

Και να θυμηθω πως ενω μερικα απο τα mythology επεισοδια ηταν εκπληκτικα (πχ anasazi, barry κλπ, τα υπολοιπα πολυ καλα) τα καλυτερα επεισοδια της σειρας ηταν motw. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα το εκτιμούσα πάρα πολύ αν κάποιος από αυτούς που κλαίγονται "γιατί ήρθε η 10η σεζόν και χάλασε την μυθολογία/ δεν πρόσθεσε κάτι καλό στη μυθολογία" μου εξηγούσε τι το τόσο εξαιρετικό είχε η μυθολογίαμετά τις 8 και 9 σεζόν, το οποίο χάλασε τώρα και τι ήταν αυτό που είχε μείνει αναπάντητο και δεν απαντήθηκε ούτε με την 10η σεζόν. Πραγματικά δηλαδή, το εννοώ αυτό, ας μου το γράψει κάποιος σε ένα spoiler και θα τον κάνω χρυσό.

Προσωπικά νόμιζα ότι η 10η σεζόν έγινε επειδή πολύ απλά το fanbase ήταν επίμονο και αναπτυσσόμενο τα τελευταία χρόνια, επομένως υπήρχε το κοινό, επειδή το κοινό αυτό ήθελε να ξαναδεί ιστορίες με τον Μόλντερ και τη Σκάλι, με όποια μορφή πίστευε ο καθένας, και επειδή οι δημιουργοί ψηνόντουσαν για ένα reunion, μεταξύ τους αλλά και με το franchise που τους έφτιαξε. Απλά πράγματα. Αυτοί οι ίδιοι λόγοι θα μας φέρουν και την 11η σεζόν btw.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα το εκτιμούσα πάρα πολύ αν κάποιος από αυτούς που κλαίγονται "γιατί ήρθε η 10η σεζόν και χάλασε την μυθολογία/ δεν πρόσθεσε κάτι καλό στη μυθολογία" μου εξηγούσε τι το τόσο εξαιρετικό είχε η μυθολογίαμετά τις 8 και 9 σεζόν, το οποίο χάλασε τώρα και τι ήταν αυτό που είχε μείνει αναπάντητο και δεν απαντήθηκε ούτε με την 10η σεζόν. Πραγματικά δηλαδή, το εννοώ αυτό, ας μου το γράψει κάποιος σε ένα spoiler και θα τον κάνω χρυσό.

 

Προσωπικά νόμιζα ότι η 10η σεζόν έγινε επειδή πολύ απλά το fanbase ήταν επίμονο και αναπτυσσόμενο τα τελευταία χρόνια, επομένως υπήρχε το κοινό, επειδή το κοινό αυτό ήθελε να ξαναδεί ιστορίες με τον Μόλντερ και τη Σκάλι, με όποια μορφή πίστευε ο καθένας, και επειδή οι δημιουργοί ψηνόντουσαν για ένα reunion, μεταξύ τους αλλά και με το franchise που τους έφτιαξε. Απλά πράγματα. Αυτοί οι ίδιοι λόγοι θα μας φέρουν και την 11η σεζόν btw.

 

Συμφωνώ απόλυτα. Ειναι σιγουρο πλεον οτι θα εχουμε 11η σαιζον, το ειπαν ολοι. Απλα πρεπει να βρουν χρονο για τα γυρισματα γιατι εχουν οικογενειες παιδια, μενουν μακρια κλπ. Κανουν και αλλες σειρες και ειναι προβλημα ο χρονος. Αλλα επειδη πιεζει η FOX σιγουρα θα το κανονισουν. Ελπιζω παντως να δωσουν μεγαλυτερη σαιζον και οχι μονο 6 επεισοδια. Οπως επισης, πρεπει και καποια στιγμη να κλεισει και η μυθολογια με καποιο ending της προκοπης και να ολοκληρωθει η σειρα και να μην ξαναγυρισει για να μεινει στην ιστορια. Δεν μπορει να συνεχιζεται επ απειρον το στορυ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά την ευχαριστήθηκα τη σεζόν. Πέρα από το Babylon που ξενέρωσα τη ζωή μου τα υπόλοιπα ήταν πολύ κοντά στο ύφος των προηγούμενων σεζόν με φρέσκια ματιά φυσικά. Δε με χάλασε καθόλου η πορεία που έχει πάρει η μυθολογία της σειράς. Αν έχω να παρατηρήσω κάτι πάνω σε αυτό είναι η επιστροφή του smoking man που δε μου άρεσε σαν ιδέα. Είναι ξεκάθαρο ότι ο τύπος μπήκε απλώς για να είναι ΚΑΙ αυτός στο reboot. Και για να μην παρεξηγηθώ, ήταν αγαπημένος χαρακτήρας στα 90s, τώρα πιστεύω ήταν αχρείαστος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ απόλυτα. Ειναι σιγουρο πλεον οτι θα εχουμε 11η σαιζον, το ειπαν ολοι. Απλα πρεπει να βρουν χρονο για τα γυρισματα γιατι εχουν οικογενειες παιδια, μενουν μακρια κλπ. Κανουν και αλλες σειρες και ειναι προβλημα ο χρονος. Αλλα επειδη πιεζει η FOX σιγουρα θα το κανονισουν. Ελπιζω παντως να δωσουν μεγαλυτερη σαιζον και οχι μονο 6 επεισοδια. Οπως επισης, πρεπει και καποια στιγμη να κλεισει και η μυθολογια με καποιο ending της προκοπης και να ολοκληρωθει η σειρα και να μην ξαναγυρισει για να μεινει στην ιστορια. Δεν μπορει να συνεχιζεται επ απειρον το στορυ...

Και εγώ πιστεύω ότι θα βγει 11η σεζόν. Επίσης όλοι μιλάνε για 10-13 επεισόδια την επόμενη φορά, απλά φοβάμαι ότι θα καθυστερήσει λίγο, για πολλούς λόγους.

 

Βέβαια επιφυλάσσομαι για την Gillian Anderson. Θέλουν να κλείσουν την ιστορία σιγά-σιγά (η συγκεκριμένη είναι και μια ήπειρο μακριά), και αν δεν δουν να προτείνεται σωστή πορεία πλεύσης, δεν βλέπω να πέφτουν υπογραφές. Επίσης παίχτηκαν διάφορα παρατράγουδα backstage. Η σεζόν ήταν μια χαρά, αλλά ο Chris Carter απογοήτευσε πολύ κόσμο (και δεν αναφέρομαι στους φανς) πράγμα που δεν βοηθά στο να προχωρήσουν οι διαδικασίες για ανανέωση γρήγορα.

 

 

Στην Annabeth Gish (Monica Reyes) δεν είχαν πει τίποτα για το ρόλο της όταν υπέγραψε το συμβόλαιο και τελικά έπαιξε στη σειρά 5 λεπτά. Και όχι μόνο αυτό, ο Carter έκανε σοβαρή αλλαγή στον ρόλο της. Η ίδια είπε σε συνέντευξη πως "θεώρησε ότι δεν ήταν σε θέση να επέμβει και να πει ότι η Μόνικα δεν θα αντιδρούσε ποτέ έτσι, με δεδομένο ότι είχαν περάσει τόσα χρόνια" αλλά ήταν προφανές ότι απογοητεύτηκε. Το ίδιο και ο Mitch Pileggi, πόσο ελάχιστα είδαμε τον Skinner :( 

 

Επίσης, η Laurie Holden (Marita Covarrubias) ήθελε να γυρίσει και ο βλάκας ο Carter είπε "δεν ήξερε που να τη βάλει". Δεν μπορούσε αυτή να παίξει την "συνεργάτη" του CSM?! O άνθρωπος το έχει χάσει τελείως...

 

Εν τω μεταξύ, τώρα που βγήκαν ολοκληρωμένα τα νούμερα και οι κριτικές, βλέπει ότι τα επεισόδια που έγραψε αυτός πάτωσαν σε σχέση με τα 2,3,4 και ψάχνει για δικαιολογίες. "Φταίγανε τα προγράμματα των πρωταγωνιστών, ο χρόνος που είχαμε, έτσι έβγαινε το σενάριο" και άλλες αηδίες. Όλως παραδόξως με τους άλλους σεναριογράφους δεν παρουσιάστηκαν τέτοια προβλήματα.

 

Πάντως ήδη έχει ξεκινήσει ρεύμα στο fandom να απαιτηθεί η αποχώρηση/συμμάζεμα του Chris Carter, αλλιώς θα παίξει μποϋκοτάζ. Τα βλέπει αυτά η FOX και βλέπει και τις αντιδράσεις/ κριτικές. Είναι λίγο ζόρι η κατάσταση, αλλά παίζεται μπόλικο χρήμα οπότε θα αναγκαστούν να βγάλουν άκρη. Απλά θα πάρει λίγο χρόνο. Προσωπικά αμφιβάλλω για την αποχώρηση του Carter, ευελπιστώ ότι θα συμμαζευτεί και θα γίνει ένα σεναριακό team που θα ετοιμάσει σωστή και ολοκληρωμένη δουλειά.

 

Vince Gilligan γύρνα πίσω!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 2 μήνες μετά...
  • 4 μήνες μετά...

Eχω δει ολες τις χρονιες της σειρας(ορισμενες και περισσοτερες απο μια φορα)

 

ουσιαστικα ο πυλωνας και αυτο που εκανε τα X-files αυτο που τα εκανε 

ητανε οι 3 πρωτες χρονιες μετα υπαρχουνε διασπαρτα αξιολογα επεισοδια σε διαφορες σαιζον αλλα μεχρι εκει

 

δεν ειχα μεγαλες προσδοκιες για την 10 χρονια

και μετα τις μετριες τελευταιες χρονιες της σειρας αλλα και μετα την δευτερη ταινια του 2008 που ηταν κακιστη

 

και παμε στα καινουργια τωρα

το πρωτο και το 6 ειναι ουσιαστικα ενα επεισοδιο με το λεγομενο "mythology" αλλα παρουσιαζουνε την ιστορια με τραγικο τροπο που σχεδον κανεις δεν καταλαβαινει κατι,ουτε αγωνια ουτε δραση ουτε τιποτα

 

και τα αλλα επεισοδια της πλακας

ατελειωτο ανουσιο καθαρα τυποποιημενο  μπλα μπλα του τυπου "ερευνες εδειξαν..."   υπηρχανε και αυτα στα παλια X-files αλλα δεν εκαναν μπαμ τοσο ξεκρεμαστα και συνοδευοτανε και απο αλλα πραγματα 

εδω και να γινοτανε κατι συγκλονιστικο μπροστα στην σκαλυ φαινοτανε οτι αυτη θα συνεχιζε να λεει αυτα τα τυποιημενα χωρις καμια αντιδραση

 

επισης εκεινοι οι 2 χλιμιντζουρες πρακτορες που ηταν σχεδον βασικο καστ σε 2 επεισοδια ειχανε καποιο μεσο και τους βαλανε?

 

το μονο επεισοδιο που εδωσε ελπιδες και ειχε εστω και για λιγο κατι απο παλια καλα X-files ητανε το τριτο επεισοδιο που ηταν ποιο κωμικο αλλα και εκεινο οπως γραφτηκε και απο αλλους το παρατραβηξανε και κατεληξε σε μια μετρια παρωδια

αλλα και παλι ηταν το μονο που ειχε ωραια στοιχεια οπως εκεινα με τον μωλντερ και την επαφη του για πρωτη φορα(στην σειρα) με κινητα νεας τεχνολογιας  αυτο ηταν μια απο τις ελαχιστες ωραιες ιδεες στο συνολο αυτης της χρονιας

απο εκει και περα ελαχιστα πραγματα

 

δηλαδη μετα απο 14-15 χρονια ποσο περασαν απο την τελευταια χρονια

αυτες ηταν καλυτερες 6 ιστοριες που ειχανε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • 3 μήνες μετά...

Ρε παιδιά, άρχισα να βλέπω την 10η σεζόν, έφτασα στο 3ο επεισόδιο με το «τέρας» και καράφλιασα. Δεν πίστευα τι έβλεπα!

 

Γιατί το έκαναν κωμωδία;  Έτσι θα είναι η 11η σεζόν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...