Προς το περιεχόμενο

Eve Online


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

το game ειναι pay to play.. και αλλωστε τοσα MMO υπαρχουν και ειναι Free oπως το tera που ειναι θαυμασιο.. και σαυτα τα games τα περισσοτερα που ειναι p2p οπως ηταν το l2 ή το wow, υπαρχουν private servers.. οποτε τσεκαρε κανα private server διοτι για official + οτι δεν παιζει πολυ κοσμος παιζει να παιζουν περισσοτερα ατομα σε private server παρα στον official διοτι official δεν λεει κατα δικια μου αποψη βεβαια και για παρα πολλους γτο υπαρχουν και οι private αλλωστε.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 731
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

το παιχνιδι ειναι πολυ καλο και αχανες, με μοναδικο συστημα οικονομιας. (pVp , pVe , trading , exploring)

Απευθυνεται ομως σε μεγαλυτερες ηλικιες (25+) και απαιτει πολυ χρονο απο την (πραγματικη) ζωη σου.

Level και ικανοτητες αποχτας ανεξαρτητως χρονου που αφιερωνεις στο παιχνιδι ή σε μαχες, με σταθερο χρονικο ρυθμο.

 

Pay to play εγω ηξερα οτι λεγονται τα "free" games , που αν θες ομως να εισαι ανταγωνιστικος και να εχει ουσιαστικο ενδιαφερον το παιχνιδι , πρεπει να κανεις τελικα in game αγορες.

Το eve online απλα εχει μηνιαια συνδρομη. (αν εισαι καλος στο παιχνιδι και αφιερωνεις πολυ χρονο, με τα εικονικα χρηματα που βγαζεις in game , μπορεις να αγορασεις την συνδρομη, οποτε να σου βγαινει δωρεαν)

 

Προσωπικα το σταματησα γιατι δεν εχω τον χρονο που χρειαζεται να διαθεσεις, αλλιως το θεωρω μοναδικο παιχνιδι.

 

EDIT: εκανα λαθος τα παιχνιδια που περιγραφω λεγονται "pay to win". Το ρεζουμε ομως ειναι οτι τετοια ειναι στην ουσια ολα τα "free" games

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι της άποψης να υποστηρίζω τους developers οπότε λέω να το δοκιμάσω. Αν παίζει κάποιος ωστόσο να με πει ώστε αν είναι δυνατόν να με βοηθήσει σε τυχόν απορίες που μου δημιουργηθούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει ελληνικό κανάλι στο public chat όπου μπορείς να ρωτήσεις οτιδήποτε. Από τι γνωρίζω υπάρχει ακόμα ενεργή ελληνική κοινότητα. Μπορείς να μπεις και σε corp ελληνικό όπου μερικά σε πέρνουν στην κυριολεξία από το χέρι και σε κάνουν μάχιμο πολεμιστή. Το θέμα είναι ότι το eve θέλει τρελή αφοσίωση για να το δαμάσεις συν οτι είναι τόσο hardcore που ειλικρινα τέτοιου τύπου mmo δεν έχει ξαναυπάρξει και ούτε πιστεύω να ξαναβγει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το game ειναι pay to play.. και αλλωστε τοσα MMO υπαρχουν και ειναι Free oπως το tera που ειναι θαυμασιο.. και σαυτα τα games τα περισσοτερα που ειναι p2p οπως ηταν το l2 ή το wow, υπαρχουν private servers.. οποτε τσεκαρε κανα private server διοτι για official + οτι δεν παιζει πολυ κοσμος παιζει να παιζουν περισσοτερα ατομα σε private server παρα στον official διοτι official δεν λεει κατα δικια μου αποψη βεβαια και για παρα πολλους γτο υπαρχουν και οι private αλλωστε.. 

 

 Ειπα να μη σου απαντησω αρχικα αλλα δεν κρατηθηκα....Συγκρινεις eve online με tera και l2?????Και μιλας για private server????Μαλλον δεν εχεις ιδεα για το συγκεκριμενο παιχνιδι εκτος του οτι εχει συνδρομη.....

 

Αν παίζει κάποιος ωστόσο να με πει ώστε αν είναι δυνατόν να με βοηθήσει σε τυχόν απορίες που μου δημιουργηθούν.

 

Οι αποριες σου θα ειναι απειρες και αν δεν στρωσεις κωλο να διαβασεις ατελειωτα κατεβατα που θα βρισκεις στο internet δεν θα καταφερεις τιποτα. Σου προτεινω να κανεις ενα free trial για ενα μηνα. Δεν θα πληρωσεις τιποτα και θα παρεις μια γευση. Ingame θα βρεις απο τη πρωτη στιγμη ατομα που θα σε βοηθησουν. Απλα ρωτησε οτιδηποτε στο new players chat. Καποτε υπηρχαν μερικα ελληνικα corp τωρα δεν εχω ιδεα.... Ξεκινα με το free trial και αν αντεξεις ειμαι σιγουρος οτι θα βρεις το δρομο σου ;)

 

Μακραν οτι πιο δυσκολο και ταυτοχρονα πιο αληθινο sandbox εχω παιξει ποτε μου...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

mdr21 : Νομίζω ότι υπάρχει και άλλη ορολογία για τα games που είναι free αλλά σε πιέζουν ψυχολογικά να δώσεις λεφτά.

Αναφέρομαι στη λέξη Freemium.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

το ειχα παρατησει εδω και πολυ καιρο, δεν ειχα τον χρονο.. τωρα εβαλα τις 30 μερες δωρεαν και αποφασισα να ξεκινησω με exploration. υπαρχει κανεναν ελληνικο corp που ασχολειται και βοηθαει με την εξερευνηση.. διαβασα πολλα κατεβατα αλλα θελω να αποχτησω και εμπειρια με αλλους που ξερουν

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είμαι σε ένα Corp., εδώ και 4 χρόνια, το οποίο ασχολείται καθαρά και μόνο με το exploration. Αποτελείται από 6 άτομα (3 Έλληνες & 3 Ισπανούς) και στην ουσία είναι μία συγχώνευση 2 παλαιοτέρων Corps. Ασχολούμαστε με exploration σε 0.0 και WH's, οπότε εκτός από exploration, πρέπει να έχεις και κάποια minimum pvp requirements. Το θέμα με το Corp. μας είναι ότι είμαστε Amarrians και το παίρνουμε λίγο "πατριωτικά" το θέμα, δηλαδή προσπαθούμε να το παίξουμε και λίγο σαν roleplay (όσο είναι αυτό δυνατόν στο EvE), οπότε θα πρέπει να "ασπαστείς" την Αυτοκράτειρά μας και να δέρνεις όποιον σκλάβο βρίσκεις :P

 

Αν θέλεις, κάνε με pm να σε δώσω το ingame μου όνομα και αν θες, έλα να δοκιμάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

το ειχα παρατησει εδω και πολυ καιρο, δεν ειχα τον χρονο.. τωρα εβαλα τις 30 μερες δωρεαν και αποφασισα να ξεκινησω με exploration. υπαρχει κανεναν ελληνικο corp που ασχολειται και βοηθαει με την εξερευνηση.. διαβασα πολλα κατεβατα αλλα θελω να αποχτησω και εμπειρια με αλλους που ξερουν

 

και εγώ στην ίδια φάση είμαι, μόνο που πρωτοξεκίνησα  αυτόν τον Σεπτέμβριο :D

 

Είμαι explorer και πάω αποκλειστικά σε wormwholes(c1-c3). Θεωρώ πως ένα duo ή ένα μικρό παρτάκι θα διευκόλυνε να καθαρίσουν όλα τα sites εκεί μέσα. Υπάρχει καμία corp για explorers/pve που να μην θέλουν κάνα τρελό attendance?

 

Το παιχνίδι πάντως μιας και το βλέπω πρώτη φορά, το θεωρώ από τα καλύτερα mmo-rpg με πάρα πολλά πλεονεκτήματα έναντι άλλον κολοσσών. Το καλύτερο από όλα όμως είναι ο συνδυασμός ότι όλοι παίζουν στον ίδιο server και το παιχνίδι είναι πραγματικά ffa.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Καλησπέρα παλικάρια, σκέφτομαι να ανανεώσω την συνδρομή μου. Με τα capital controls τι δέχεται η CCP γιατί απ' ότι είδα η paysafe μόνο σε κάτι στοιχιματζίδικα και mobile games έχει ανοίξει και αν είναι σαν τη Riot τότε πιστωτικές, χρεωστικές και paypal άλλοτε λειτουργούν και άλλοτε όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Λίγο μεγάλο, αλλά μέσα στο πνεύμα του EVE. Σταμάτησα να παίζω εδώ και λίγο καιρό, αλλά το ευχαριστήθηκα όσο κανένα άλλο.

http://www.polygon.com/features/2014/2/24/5419788/eve-online-thrilling-boring

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
  • 1 μήνα μετά...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...