Προς το περιεχόμενο

Nintendo Wii Hacking - mod/ backup/ homebrew topic [Ενημερώθηκε Αυγ 2011]


panther_512
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικοί κανόνες για τη χρήση των νημάτων που αφορούν Hacking κονσόλας:

Επιτρέπονται:

  • Συζήτηση πάνω σε ειδήσεις για το hacking μιας κονσόλας
  •  Συζήτηση για εγκατάσταση Homebrew apps και δημιουργία/ εγκατάσταση αντιγράφων δικών σας νόμιμα αποκτηθέντων παιχνιδιών.

Δεν είναι ανεκτά τα παρακάτω:

  • Χρήση του νήματος για να αναζητήσετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών
  • Χρήση του νήματος για να ζητήσετε υποστήριξη για το πώς θα τρέξετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών που βρήκατε/κατεβάσατε.
  • Απαντήσεις του στυλ "τα  υπόλοιπα σε pm (γιατί δεν επιτρέπονται τέτοιες συζητήσεις στο forum)"

Στην περίπτωση που εντοπιστούν τέτοια μηνύματα στο νήμα και δεν έχει υποβληθεί ούτε μία αναφορά για αυτά, το νήμα θα κλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα' date='

 

Τι χρειάζεται για έκδοση 4.2 ώστε να είναι full softmod?

 

Bannerbomb και τι άλλο;

Εννοώ για να παίζει και παιχνίδια από σκληρό δίσκο..

Υπάρχει κάποιο link με full οδηγό;[/quote']

 

Το πέτυχα άνετα με μια sd card μόνο. Με οδηγό από το wiihacks κ για το mod αλλά κ για τον loader για τον δίσκο.

Αναλυτικά links σε 1-2 ώρες, αν κ λογικά κάποιος θα με προλάβει.

 

 

Sent from my iPhone using Insomnia.app

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα,

 

Τι χρειάζεται για έκδοση 4.2 ώστε να είναι full softmod?

 

Bannerbomb και τι άλλο;

Εννοώ για να παίζει και παιχνίδια από σκληρό δίσκο..

Υπάρχει κάποιο link με full οδηγό;

 

 

Τα λέει όλα ο οδηγός στο 1ο post αυτού του thread!!

 

Nα το Link http://gbatemp.net/index.php?showtopic=171901

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα.Θα ήθελα την βοήθεια σας.Εδωσα την πρωτη μου κονσόλα(λευκη με τσιπακι)σε συγγενη δωρο και αγόρασα μια μαυρη μετα απο παροτρηνση αυτου που μου εβαλε το τσιπ.Τωρα ομως μου λεει οτι δεν υπαρχει ακομη τσιπ γι'αυτό το μοντέλο.Ειναι αληθεια η μου λεει ψεματα.Μπορω να κανω κατι αλλο για να μπορώ να παιζω τα 140 παιγνιδια που εχώ;ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα.Θα ήθελα την βοήθεια σας.Εδωσα την πρωτη μου κονσόλα(λευκη με τσιπακι)σε συγγενη δωρο και αγόρασα μια μαυρη μετα απο παροτρηνση αυτου που μου εβαλε το τσιπ.Τωρα ομως μου λεει οτι δεν υπαρχει ακομη τσιπ γι'αυτό το μοντέλο.Ειναι αληθεια η μου λεει ψεματα.Μπορω να κανω κατι αλλο για να μπορώ να παιζω τα 140 παιγνιδια που εχώ;ευχαριστω.

 

Στις καινούριες κονσόλες η Nintendo αφαίρεσε τη δυνατότητα από το drive να διαβάζει DVD-R δισκάκια. Δεν γνωρίζω εάν μπορεί μέσω modchip να γίνει παράκαμψη της προστασίας αυτής, πάντως για να στο λέει ο τύπος που σου είχε βάλει το πρώτο chip θα είναι αλήθεια. Το σίγουρο είναι ότι μπορείς να κάνεις softmod στην κονσόλα σου και να τρέχεις παιχνίδια μέσω USB Loader.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου ειμαι ευγνωμων για την απαντηση σου.Γνωριζεισ site που να δινει οδηγειες στα ΕΛΛΗΝΙΚΑ για softmod γιτι τα Αγγλικά μου ειναι χαλια.Μπωρω να βαλω μεσω usb σκηρο στο wii; Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον κανα softmod στο μαυρο wii, ολα οκ..

Τα παιχνιδια που κατεβαζουμε σε φορματ wbfs πως τα περναμε; Τα iso μπαινουν απο το wbfs manager στον σκληρο..τα wbfs ομως...;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόβλημα, βάζω το σκληρό στο Wii, τρέχω τον usbloader και δε μου δείχνει τίποτα!!! Δεν πείραξα κάτι, πριν είχα περάσει μέσα με το WBFS Manager ένα παιχνίδι. Τι να παίχτηκε?

 

Είχα βάλει έλα άλλο σκληρό καταλάθος πριν (μπέρδεψα τους σκληρούς)

 

Δε μπορεί να με βοηθήσει κανείς ρε μάγκες? Έχω 30 παιχνίδια στο σκληρό και σχεδόν όλα τα έχω σβήσει, είναι μεγάλη μ@λακία να ψάξω να τα βρω και να τα περάσω πάλι :cry:

 

Στο PC και το πρόγραμμα WBFS Manager 2.5 μου διαβάζει κανονικά και βλέπει τα παιχνίδια που έιναι μέσα, στο Wii έχω το πρόβλημα, το συνδέω αλλά τζίφος, δε βλέπει τίποτα!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε μπορεί να με βοηθήσει κανείς ρε μάγκες? Έχω 30 παιχνίδια στο σκληρό και σχεδόν όλα τα έχω σβήσει, είναι μεγάλη μ@λακία να ψάξω να τα βρω και να τα περάσω πάλι :cry:

 

Στο PC και το πρόγραμμα WBFS Manager 2.5 μου διαβάζει κανονικά και βλέπει τα παιχνίδια που έιναι μέσα, στο Wii έχω το πρόβλημα, το συνδέω αλλά τζίφος, δε βλέπει τίποτα!!

Βγάλτα στο PC με το WBFS Manager, αν έχεις χώρο, κάνε format στο δίσκο και ξαναπέρασέ τα και άλλη φορά να μην συνδέεις τον εξωτερικό δίσκο όταν το wii δουλεύει. Να το κλείνεις πρώτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βγάλτα στο PC με το WBFS Manager, αν έχεις χώρο, κάνε format στο δίσκο και ξαναπέρασέ τα και άλλη φορά να μην συνδέεις τον εξωτερικό δίσκο όταν το wii δουλεύει. Να το κλείνεις πρώτα.

 

Αυτό έκανα τελικά, μετά όλη την διαδικασία με το σκληρό για μετατροπή σε WBFS και ξανά πέρασα τα παιχνίδια με τον manager στο σκληρό. (πήρε λίγες ώρες αλλά δούλεψε)

 

Ευχαριστώ (αν και ήθελα να αποφύγω την όλη διαδικασία :-D )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ρωτήσω και εγώ κάτι,

όταν περνάς hermes-ios222-223 που χρειάζεται για κάποια νεότερα παιχνίδια όπως το metroid trilogy και το monster hunter 3 χάνεις τις προηγούμενες ρυθμίσεις και δεν παίζουν τα υπόλοιπα ή υπάρχει επιλογή να μπαίνει η ρύθμιση πριν το παιχνίδι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε ένα μαύρο softmod wii (αγορασμένο απο Ελλάδα) μπορώ να παίξω και παιχνίδια NTSC ή θα υπάρξει πρόβλημα;

 

παίζουν μια χαρά δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

DimitRi_Del

αν δεν έχεις περάσει όλα τα παιχνίδια στον δίσκο η αν έχεις χρόνο, προσπάθησε να του κάνεις και ένα full check. Υπάρχει περίπτωση να έχεις bad sector που δεν έχει γίνει mark στο δίσκο σου και να σου κάνει πάλι το ίδιο. Καλού κακού κράτα ένα backup τα iso, αν μπορείς να δεσμέυσεις τόσο μεγάλο χώρο βέβαια...

 

Deus αυτό θα ήθελα και εγώ να το μάθω γιατί δεν έχω περάσει ακόμα αυτά τα ios. Μετά θέλει και update ο usb loader νομίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

DimitRi_Del

αν δεν έχεις περάσει όλα τα παιχνίδια στον δίσκο η αν έχεις χρόνο, προσπάθησε να του κάνεις και ένα full check. Υπάρχει περίπτωση να έχεις bad sector που δεν έχει γίνει mark στο δίσκο σου και να σου κάνει πάλι το ίδιο. Καλού κακού κράτα ένα backup τα iso, αν μπορείς να δεσμέυσεις τόσο μεγάλο χώρο βέβαια...

 

Deus αυτό θα ήθελα και εγώ να το μάθω γιατί δεν έχω περάσει ακόμα αυτά τα ios. Μετά θέλει και update ο usb loader νομίζω.

 

Θα κάνω έναν έλεγχο για καλό και για κακό, ευχαριστώ. Τώρα για back-up θα κρατήσω πολύ λίγα.

 

Το No More Heroes2 δε μου παίζει, μήπως πρέπει να πειράξω κάτι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...