Προς το περιεχόμενο

Nintendo Wii Hacking - mod/ backup/ homebrew topic [Ενημερώθηκε Αυγ 2011]


panther_512
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικοί κανόνες για τη χρήση των νημάτων που αφορούν Hacking κονσόλας:

Επιτρέπονται:

  • Συζήτηση πάνω σε ειδήσεις για το hacking μιας κονσόλας
  •  Συζήτηση για εγκατάσταση Homebrew apps και δημιουργία/ εγκατάσταση αντιγράφων δικών σας νόμιμα αποκτηθέντων παιχνιδιών.

Δεν είναι ανεκτά τα παρακάτω:

  • Χρήση του νήματος για να αναζητήσετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών
  • Χρήση του νήματος για να ζητήσετε υποστήριξη για το πώς θα τρέξετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών που βρήκατε/κατεβάσατε.
  • Απαντήσεις του στυλ "τα  υπόλοιπα σε pm (γιατί δεν επιτρέπονται τέτοιες συζητήσεις στο forum)"

Στην περίπτωση που εντοπιστούν τέτοια μηνύματα στο νήμα και δεν έχει υποβληθεί ούτε μία αναφορά για αυτά, το νήμα θα κλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και εγώ έχω δοκιμάσει διάφορα cIOS με USB loader GX και Wiiflow και ενώ παίζει την 1η φορά, μετά την 2η crash-άρει. Μόνο με το uloader παίζει φυσιολογικά. Μπορεί να έχει χάλια μενού, αλλά τουλάχιστον έχει την καλύτερη συμβατότητα στα παιχνίδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και τις τελευταίες μέρες έγινε αναφορά αρκετές φορές σε IOS, loaders, versions κτλ, να αναφέρω πως τρέχω τα παρακάτω:

 

- Usb Loader GX Rev883

- IOS249 rev17

- IOS222 v4

 

Και μέχρι τώρα μου παίζουν όλα.. Ενδεικτικά αναφέρω κάποια πολυσυζητημένα παιχνίδια (όσον αφορά στην συμβατότητα):

Το Metroid μου παίζει με IOS249, τα Monster Hunter Tri, New Super Mario Bros Wii, Super Smash Brawl με IOS222.

 

Γνωρίζω ότι υπάρχουν και νεότερες εκδόσεις και του loader και των ΙΟS(es) αλλά από τη στιγμή που δεν είχα πρόβλημα, δεν χρειάστηκε να κάνω κάποιο update.

 

Τα παραπάνω τα αναφέρω τελείως ενημερωτικά, θα χαρώ βέβαια αν βοηθήσουν κι όλας κάποιους.

 

Φιλικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν σε συνέχεια του προβλήματος μου:

 

Έβγαλα τον neogamma και έβαλα τον usb loader gx.

 

Όλα πλέον δουλέυουν ρολόι.

 

Τρέχει τα παιχνίδια και από τον gx usb loader και από το disc channel του Wii με το τσιπάκι.

 

Σας ευχαριστώ όλους για τα φώτα σας.

Επεξ/σία από a_sakis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

συγγνώμη ρε παιδιά.

Έχω διαβάσει όλα τα πιο πάνω και δεν κατάλαβα τελικά τι γίνεται. Δηλαδή:

- έχω το black WII με 4.2e

- έχω κάνει Softmod με εγκατάσταση Homebrew Channel, neogamma, wiiflow και usb loader gx

Ποιές versions από τα IOS έχω δεν ξέρω και δεν ξέρω πως μπορώ να το βρώ.

Ερώτημα: το Monster.Hunter.Tri πως παίζει, που ενώ φορτώνει όταν επιλέγω play κρασάρει σε μαύρη οθόνη και το wii σφυρίζει;;;

 

όλα τα άλλα παιχνίδια παίζουν μια χαρά ...

 

ευχαριστώ.

Επεξ/σία από gipik
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα κι απο μενα. με εχει πιασει το κεφαλι μου. δε μπορω να το κανω να παξει με τιποτα. τι να κανω? εχω 4.2Ε εχω περασει το Homebrew channel το GenckOS το gamma και ολα οσα εδειχνε ο οδηγος. ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΑΙΞΩ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΜΕ ΤΠΤ., σασ πρακαλω βοηθεια. τι αλλο να κατεβασω? τι αλλο να τρεξω? παιχνιδια απο που? και πως?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα κι απο μενα. με εχει πιασει το κεφαλι μου. δε μπορω να το κανω να παξει με τιποτα. τι να κανω? εχω 4.2Ε εχω περασει το Homebrew channel το GenckOS το gamma και ολα οσα εδειχνε ο οδηγος. ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΑΙΞΩ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΜΕ ΤΠΤ., σασ πρακαλω βοηθεια. τι αλλο να κατεβασω? τι αλλο να τρεξω? παιχνιδια απο που? και πως?

 

Γειά σου @cyberia εξήγησέ μας περισσότερα:

1. Θέλεις να παίξεις από το dvd drive ή από σκληρό δίσκο;

2. Δοκίμασες να εγκαταστήσεις USB Loader GX και να τρέξεις κάτι από την θύρα usb;

3. Πότε το πήρες το wii;

4. Ποιόν οδηγό ακολούθησες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου john_who. Το Wii το πηρα πριν λιγες μερες ειναι με 4.2Ε

Θελω κυριως να παιζω με DVD. (με τα οποια εχω ηδη δοκιμασει να παιξω χωρις αποτελεσμα. ακομα και scrubbed. για να παιξω με dvd περναω αλλο προγραμμα στο wii?)

απο σκληρο αν ειναι σε τι αρχειο πρεπει να εχω το παιχνιδι? τα προγραμματα τα εχω σχεδον ολα. και το ΓeckOS και το usb loadex gx ακομα και οτ wiilow.(ασχετα που με μπερδεψε αυτο)

Απο οδηγους Διαβασα πολλους.σχεδον οσους βρηκα. αυτος που επικρατησε τελικα ομως ειναι απο το psput.gr

 

http://www.psput.gr/forum/index.php?PHPSESSID=74a14ef09da980e8a5c68b72d4fe19f1&topic=132.0

 

σορυ για το πονοκεφαλο που προφανως θα προκαλεσα ευχαριστω εκ των προτερων..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου john_who. Το Wii το πηρα πριν λιγες μερες ειναι με 4.2Ε

Θελω κυριως να παιζω με DVD. (με τα οποια εχω ηδη δοκιμασει να παιξω χωρις αποτελεσμα. ακομα και scrubbed. για να παιξω με dvd περναω αλλο προγραμμα στο wii?)

απο σκληρο αν ειναι σε τι αρχειο πρεπει να εχω το παιχνιδι? τα προγραμματα τα εχω σχεδον ολα. και το ΓeckOS και το usb loadex gx ακομα και οτ wiilow.(ασχετα που με μπερδεψε αυτο)

Απο οδηγους Διαβασα πολλους.σχεδον οσους βρηκα. αυτος που επικρατησε τελικα ομως ειναι απο το psput.gr

 

http://www.psput.gr/forum/index.php?PHPSESSID=74a14ef09da980e8a5c68b72d4fe19f1&topic=132.0

 

σορυ για το πονοκεφαλο που προφανως θα προκαλεσα ευχαριστω εκ των προτερων..

 

Δεν μπορείς να παίξεις αντιγραμμένα DVD στα καινούρια Wii. Έχουν αλλάξει το chipset του drive και δεν τα δέχεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...