Προς το περιεχόμενο

Nintendo Wii Hacking - mod/ backup/ homebrew topic [Ενημερώθηκε Αυγ 2011]


panther_512
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικοί κανόνες για τη χρήση των νημάτων που αφορούν Hacking κονσόλας:

Επιτρέπονται:

  • Συζήτηση πάνω σε ειδήσεις για το hacking μιας κονσόλας
  •  Συζήτηση για εγκατάσταση Homebrew apps και δημιουργία/ εγκατάσταση αντιγράφων δικών σας νόμιμα αποκτηθέντων παιχνιδιών.

Δεν είναι ανεκτά τα παρακάτω:

  • Χρήση του νήματος για να αναζητήσετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών
  • Χρήση του νήματος για να ζητήσετε υποστήριξη για το πώς θα τρέξετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών που βρήκατε/κατεβάσατε.
  • Απαντήσεις του στυλ "τα  υπόλοιπα σε pm (γιατί δεν επιτρέπονται τέτοιες συζητήσεις στο forum)"

Στην περίπτωση που εντοπιστούν τέτοια μηνύματα στο νήμα και δεν έχει υποβληθεί ούτε μία αναφορά για αυτά, το νήμα θα κλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ok ευχαριστω. το θεμα τωρα ειναι.. για να τα παιξω απο σκληρο πρεπει να του κανω φορματ σε FAT 16? η FAT 32? και τα παιχνιδια να ειναι σε αρχειο ISO? γιατι εκανα φορματ σε FAT16 αλλα μετα το ISO δε παιρνουσε μεσα γιατι λεει ειναι πολυ μεγαλο αρχειο. και στα Window 7 που εχω τωρα οταν παταω Διαμορφοση μου βγαζει μονο σε NTFS και exFAT.. τι κανω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ok ευχαριστω. το θεμα τωρα ειναι.. για να τα παιξω απο σκληρο πρεπει να του κανω φορματ σε FAT 16? η FAT 32? και τα παιχνιδια να ειναι σε αρχειο ISO? γιατι εκανα φορματ σε FAT16 αλλα μετα το ISO δε παιρνουσε μεσα γιατι λεει ειναι πολυ μεγαλο αρχειο. και στα Window 7 που εχω τωρα οταν παταω Διαμορφοση μου βγαζει μονο σε NTFS και exFAT.. τι κανω?

 

Αν χρησιμοποιήσεις τον USB Loader GX φορμάρισέ το σε NTFS. Μετά χρησιμοποιείς το WiiBackup Manager για να βάζεις τα παιχνίδια στον εξωτερικό σκληρό. Το WiiBackup Manager φτιάχνει έναν φάκελο WBFS όπου βάζει τα παιχνίδια, χωρίς να χρειάζεται να είναι όλος ο σκληρός φορμαρισμένος σε WBFS.

Για άλλος USB Loaders θα πρέπει να φορμαριστεί όλος σε WBFS (το κάνει πχ. ο WBFS Manager)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια αντιμετωπιζω ενα προβλημα. Kατεβαζω τα παρτς απο το ταδε παιχνιδι ,και μετα βγαζω το iso . Προχθες πηγα να ανοιξω καποιo iso και μου βγαλε το winrar οτι το αρχειο ειναι ή σε αγνωστο format ή κατεστραμενο. Ειναι φυσιολογικο αυτο ? Aυτο σας βγαζει και εσας αν πατε να τα ανοιξετε ? Οταν ομως τα κανω burn δουλευουν κανονικα :rolleyes::rolleyes:

(Ρωταω γιατι παλια ειχα την ιδεα οτι και το iso ανοιγε , αλλα εχω καιρο να ασχοληθω και δεν ειμαι σιγουρος:o)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια επιδει λογικα δεν μπορω να διαβασω 475 σελιδες :D

αν και πολυ θα το ηθελα

Σκεφτομαι να παρω ενα WII.

Θελω να ρωτισω επιδει βρικα διαφορα βιντεο στο youtube..

μπορω απλα με καποιο τροπω ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ να το κανω να παιζει HOMEBREW εφαρμογές?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια αντιμετωπιζω ενα προβλημα. Kατεβαζω τα παρτς απο το ταδε παιχνιδι ,και μετα βγαζω το iso . Προχθες πηγα να ανοιξω καποιo iso και μου βγαλε το winrar οτι το αρχειο ειναι ή σε αγνωστο format ή κατεστραμενο. Ειναι φυσιολογικο αυτο ? Aυτο σας βγαζει και εσας αν πατε να τα ανοιξετε ? Οταν ομως τα κανω burn δουλευουν κανονικα :rolleyes::rolleyes:

(Ρωταω γιατι παλια ειχα την ιδεα οτι και το iso ανοιγε , αλλα εχω καιρο να ασχοληθω και δεν ειμαι σιγουρος:o)

 

Δεν είναι ανάγκη να ανοίξεις το ISO. Το γράφεις και τελειώνει η υπόθεση όπως έτσι κι αλλιώς μας ανέφερες. Αλλά σε άλλες περιπτώσεις ανοίγεις το ISO με ειδικά προγράμματα και όχι το winrar, για να το πειράξεις, όπως το trucha sign. Για να αλλάξεις τα textures, να βγάλεις προστασίες, να βγάλεις τα updates, κλπ, κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

A ok ευχαριστω πολυ :-D:-D

 

@newtech:Aπ οτι καταλαβα εννοεις για να παιζεις παιχνιδια ετσι :o? Nαι μπορεις με ενα soft mod , ετσι το εχω και γω το wii. To αρνητικο ειναι οτι διαβαζει CD μεχρι 3Χ και αυτο ειναι κακο γιατι το red steel 2 πχ χρειαζεται παραπανω reading speed και ετσι τα cutscenes κολλανε. Και οταν κανεις update το wii oπως ειναι λογικο πρεπει να το ξανα''hackaρεις'' το wii ωστε να παιζει καμενα cdakia. Mε το hardmod το κανεις απλος μια εγκατασταση μεσα στο wii και μετα εχεις το κεφαλι σου ησυχο. Με ενα cdaki το κανεις ανετα upadate:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν χρησιμοποιήσεις τον USB Loader GX φορμάρισέ το σε NTFS. Μετά χρησιμοποιείς το WiiBackup Manager για να βάζεις τα παιχνίδια στον εξωτερικό σκληρό. Το WiiBackup Manager φτιάχνει έναν φάκελο WBFS όπου βάζει τα παιχνίδια, χωρίς να χρειάζεται να είναι όλος ο σκληρός φορμαρισμένος σε WBFS.

Για άλλος USB Loaders θα πρέπει να φορμαριστεί όλος σε WBFS (το κάνει πχ. ο WBFS Manager)

 

Ok τελικα αυτο εκανα με τον WBFS Manager... σας ευχαριστω πολυ.. παιχνιδια απο που κατεβαζεται εσεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο σκληρός αυτος: http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.303554 είναι συμβατός με τους usb loaders?

 

Απόλυτα συμβατός!

 

Seagate & western digital είναι 100% συμβατοί θα σου πρότεινα πάντως με 3-4 ευρώ παραπάνω να πας στα 320Gb

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απόλυτα συμβατός!

 

Seagate & western digital είναι 100% συμβατοί θα σου πρότεινα πάντως με 3-4 ευρώ παραπάνω να πας στα 320Gb

 

Οι LG (φοράνε samsung)?

 

---------- Προσθήκη στις 21:09 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 19:40 ----------

 

http://www.ebw.gr/store/ProductView.aspx?productid=96

ή αυτο

 

http://www.ebw.gr/store/ProductView.aspx?productid=100

 

Κανουν δουλεια?

 

---------- Προσθήκη στις 21:33 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 21:09 ----------

 

A ok ευχαριστω πολυ :-D:-D

 

@newtech:Aπ οτι καταλαβα εννοεις για να παιζεις παιχνιδια ετσι :o? Nαι μπορεις με ενα soft mod , ετσι το εχω και γω το wii. To αρνητικο ειναι οτι διαβαζει CD μεχρι 3Χ και αυτο ειναι κακο γιατι το red steel 2 πχ χρειαζεται παραπανω reading speed και ετσι τα cutscenes κολλανε. Και οταν κανεις update το wii oπως ειναι λογικο πρεπει να το ξανα''hackaρεις'' το wii ωστε να παιζει καμενα cdakia. Mε το hardmod το κανεις απλος μια εγκατασταση μεσα στο wii και μετα εχεις το κεφαλι σου ησυχο. Με ενα cdaki το κανεις ανετα upadate:-)

 

Δεν με πιραζει το 3χ..

Πως ακριβώς το κάνω..

Είδα κάποια λινκς.. αλλά πραγματικά χάθηκα (είναι και στα αγγλικά)

(για softmod μιλάω πάντα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά ενας συντομος οδηγός με σημερινα δεδομενα, τιμές και links θα βοηθούσε παρα πολύ... μόλις το παρηγγειλα...

 

Όποιος μπορεί έστω και με pm

 

Kαι εγω.. ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...