Προς το περιεχόμενο

Nintendo Wii Hacking - mod/ backup/ homebrew topic [Ενημερώθηκε Αυγ 2011]


panther_512
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικοί κανόνες για τη χρήση των νημάτων που αφορούν Hacking κονσόλας:

Επιτρέπονται:

  • Συζήτηση πάνω σε ειδήσεις για το hacking μιας κονσόλας
  •  Συζήτηση για εγκατάσταση Homebrew apps και δημιουργία/ εγκατάσταση αντιγράφων δικών σας νόμιμα αποκτηθέντων παιχνιδιών.

Δεν είναι ανεκτά τα παρακάτω:

  • Χρήση του νήματος για να αναζητήσετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών
  • Χρήση του νήματος για να ζητήσετε υποστήριξη για το πώς θα τρέξετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών που βρήκατε/κατεβάσατε.
  • Απαντήσεις του στυλ "τα  υπόλοιπα σε pm (γιατί δεν επιτρέπονται τέτοιες συζητήσεις στο forum)"

Στην περίπτωση που εντοπιστούν τέτοια μηνύματα στο νήμα και δεν έχει υποβληθεί ούτε μία αναφορά για αυτά, το νήμα θα κλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα.

Λοιπον μετα απο κανα χρονο θυμηθηκα να πειραξω το wii μου

Ειναι απο την αρχη με wiikey 1 και ψιλο softmodded ( Δεν υπηρχε καν μαυρο wii και update 4.2 τοτε!)

Σαν καλο παιδι διαβασα τον οδηγο του gbatemp και τον ξεκινησα ενω ειχα παραμεινει πιστος στο 3.2Ε και το wiikey , ειπα οτι ειναι καιρος να τα μαζεψω ολα σε ενα σκληρο.

Λοιπον ακολουθησα τον οδηγο και στο σημειο που πρεπει να μπω στο bootmii(το εχω περασμένο σαν IOS) για να τραβηξω backup την nand, επιλέγω να το τρέξω το bootmii και τοτε απλα μαυρο και αραχνο το wii. Δεν μου βγαζει καμια επιλογη αρα και δεν μπορω να κανω τιποτα.

 

Αρα 1η μου ερωτηση τι κανω?

 

Προσπερνώντας την ερωτηση 1(!) συνεχισα με τον οδηγο και ειπα οτι θα τραβηξω μετά backup (αν μπορώ και εφόσον δεν το αχρηστέψω) και τον ολοκλήρωσα.

 

Έβαλα τα 2-3 απαραίτητα (neogamma κτλ) φόρτωσα 1-2 παιχνιδια με τον κλασσικο τρόπο (wiikey) και πήγε μια χαρά. Δοκίμασα λιγο πιο παλιά γιατι εκτος του galaxy 2 δεν εχω κανα πρόσφατο.

Μετα λοιπον μπηκα στο HBC. Εδω συγκοπή....Ολα ειναι ανάποδα!!!

Πως το κατάφερα?

Βεβαια οτι και να φορτώσω ανοιγει κανονικά, αλλα το μενού του HBC και ο χειρισμός ειναι ανάποδα?

Τι σκατά έκανα?????

Ανακεφαλαίωση:

1)Τι λάθος κάνω στο bootmii

2)Τι λάθος έκανα με το HBC

 

guruδες βοηθεια γιατι απέχω πολύ καιρο απο την σκηνή και το έχω χάσει το παιχνίδι.

 

-----------------update--------------------------

Το καινουργιο galaxy με usb config loader παιζει μια χαρα. Αλλα οι ερωτησεις παραμένουν

Επεξ/σία από panosvlass
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανακεφαλαίωση:

1)Τι λάθος κάνω στο bootmii

2)Τι λάθος έκανα με το HBC

 

Για το HBC φτιάχνεται αν το ξαναεγκαταστήσεις. Δες εδώ: http://sites.google.com/site/completesg/other-stuff/fix-hbc

 

Νομίζω πάντως και για τα δύο σου προβλήματα οφείλεται ότι κάποιο IOS δεν είναι trucha patched

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το λοιπόν...

Ολα κομπλέ.

Με επανεγκατάσταση του HBC και του bootmii μετά απο επαναφορά των μη patched IOS απο τον οδηγο που πόσταρε ο argi73

ολα λειτουργούν άψογα και τραβαω backup της nand.

 

Ερώτηση κρίσεως

 

Σαν IOS η σαν boot2 το εχετε το bootmii??

Απο ότι καταλαβαίνω αν το εχουμε σαν boot2 τοτε και να μπρικάρει δεν παιζει πρόβλημα.

Αν ειναι σαν IOS πώς ανοίγει το bootmii για επαναφορά της nand οταν το wii θα εχει μπρικάρει αρα και το HBC δεν θα ανοίγει ώστε να φορτωθεί το bootmii?

Καλά τα λέω ή καπου το εχω χάσει?

 

2η Ερώτηση

 

Αν εγκατασταθεί σαν boot2 ουσιαστικά εγκαταστάτε στην sd? Γιατι ειδα βιντεο που ανέφερε οτι χωρίς την sd μπαινει στο wii μενου κανονικα.

Στο wii δεν γράφει τίποτα που μπορει κατα την εγκατάστασή του να το μπρικάρει?

Επεξ/σία από panosvlass
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το λοιπόν...

Ολα κομπλέ.

Με επανεγκατάσταση του HBC και του bootmii μετά απο επαναφορά των μη patched IOS απο τον οδηγο που πόσταρε ο argi73

ολα λειτουργούν άψογα και τραβαω backup της nand.

 

Ερώτηση κρίσεως

 

Σαν IOS η σαν boot2 το εχετε το bootmii??

Απο ότι καταλαβαίνω αν το εχουμε σαν boot2 τοτε και να μπρικάρει δεν παιζει πρόβλημα.

Αν ειναι σαν IOS πώς ανοίγει το bootmii για επαναφορά της nand οταν το wii θα εχει μπρικάρει αρα και το HBC δεν θα ανοίγει ώστε να φορτωθεί το bootmii?

Καλά τα λέω ή καπου το εχω χάσει?

 

2η Ερώτηση

 

Αν εγκατασταθεί σαν boot2 ουσιαστικά εγκαταστάτε στην sd? Γιατι ειδα βιντεο που ανέφερε οτι χωρίς την sd μπαινει στο wii μενου κανονικα.

Στο wii δεν γράφει τίποτα που μπορει κατα την εγκατάστασή του να το μπρικάρει?

 

 

O καλύτερος τρόπος (να μην πω μονόδρομος) είναι σαν boot2. Στην SD γράφεται ας πούμε το βασικό πρόγραμμα με τις ρυθμίσεις. Αν το wii σου είναι παλιό και μπορείς να το βάλεις σαν boot2 μην το σκέφτεσαι καθόλου. Βάζεις και preloader μετά και είσαι jet

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εδώ έχει όλα τα ios και τι κάνει το καθένα και για που χρειάζεται

 

gipik δεν ξέρω πως βλέπεις τα ios που έχεις περάσει, δεν θυμάσαι ποιον οδηγό είχες για το softmod? απο εκεί μπορείς να δεις τι πέρασες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γειά σας έχω ενα wii και θέλω να το κανω homebrew ....αν το λεω καλα.....να παίζω παιχνίδια απο σκληρό ή απο δισκάκια γραμένα.

Ο τελευταίος οδηγός που παίζει τώρα ποιός είναι?

¨Εχω το μοντέλο rvl-001(eur) παίζει κανένα ρόλο αυτό κάπου σε κάποιον οδηγό?

Αν υπάρχει και κανένας οδηγός στα Ελληνικά θα με βοηθούσε πολυ....

Να σημειώσω πως είναι η μαύρη κονσόλα και σε περιπτωση που δεν γίνετε κατι με software hackarisma αν ξέρει κάποιος αν μπορώ με τσιπάκι και τι μειονεκτήματα μπορεί να εχω,

ευχαριστω

Επεξ/σία από abc9510gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια ερώτηση...

σκεφτομαι να αγοράσω μεταχειρισμένο wii, softmoded.

Τι πρέπει να ρωτήσω τον πωλητή για το softmode Που εχει κάνει?

γιατι εδώ παρατηρώ ότι χρειάζεται κάτι σαν...update που κ που!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια ερώτηση...

σκεφτομαι να αγοράσω μεταχειρισμένο wii, softmoded.

Τι πρέπει να ρωτήσω τον πωλητή για το softmode Που εχει κάνει?

γιατι εδώ παρατηρώ ότι χρειάζεται κάτι σαν...update που κ που!

 

Είναι κάτι πάρα πολύ απλό, μπορείς να το κάνεις και μόνος σου εύκολα και γρήγορα! :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι κάτι πάρα πολύ απλό, μπορείς να το κάνεις και μόνος σου εύκολα και γρήγορα! :-)

 

το wii που σκεφτομαι να αγοράσω, εχει ηδη γίνει softmoded.

επειδή βλέπω ότι μπρεί να χρειαστεί ενα update στο softmode,κάποια στιγμή στο κοντινό μέλλον, δεν πρέπει να ξέρω κάποια Χ πραγματα για το softmode που του εχει γίνει?

Ή το update, ειναι κάτι σαν softmode απο την αρχη, οπότε δεν εχει σημασία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το wii που σκεφτομαι να αγοράσω, εχει ηδη γίνει softmoded.

επειδή βλέπω ότι μπρεί να χρειαστεί ενα update στο softmode,κάποια στιγμή στο κοντινό μέλλον, δεν πρέπει να ξέρω κάποια Χ πραγματα για το softmode που του εχει γίνει?

Ή το update, ειναι κάτι σαν softmode απο την αρχη, οπότε δεν εχει σημασία?

 

Στην περίπτωση που η έκδοση του firmware του Wii είναι παλιά και χρειάζεται update, όλη η διαδικασία γίνεται από την αρχή, οπότε δεν σε νοιάζει. Στην περίπτωση που έχει την τελευταία έκδοση firmware και έχει γίνει και softmod, μπορεί να χρειαστεί η αναβάθμιση κάποιων cIOS, η οποία επίσης είναι πολύ απλή. Δεν χρειάζεται να ξέρεις τι έχει γίνει προηγουμένως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην περίπτωση που η έκδοση του firmware του Wii είναι παλιά και χρειάζεται update, όλη η διαδικασία γίνεται από την αρχή, οπότε δεν σε νοιάζει. Στην περίπτωση που έχει την τελευταία έκδοση firmware και έχει γίνει και softmod, μπορεί να χρειαστεί η αναβάθμιση κάποιων cIOS, η οποία επίσης είναι πολύ απλή. Δεν χρειάζεται να ξέρεις τι έχει γίνει προηγουμένως.

 

κατανοητατο!

και θα καταλαβω φανταζομαι αν θελει update ¨η όχι, επειδή δε θα μου παίζει κάποια παιχνίδια ετσι?

και εεκει...θα ρωτήσω εσενα, ποιο firmware update να περάσω, και που θα βρω τις οδηγίες, μια που ειμαι ασχετος :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατανοητατο!

και θα καταλαβω φανταζομαι αν θελει update ¨η όχι, επειδή δε θα μου παίζει κάποια παιχνίδια ετσι?

και εεκει...θα ρωτήσω εσενα, ποιο firmware update να περάσω, και που θα βρω τις οδηγίες, μια που ειμαι ασχετος :)

 

Αν δεν αντιμετωπίσεις κάποιο πρόβλημα, δεν το πειράζεις καθόλου. Αν όμως θέλεις να παίξεις κάποιο τελευταίο παιχνίδι, και σε παιδεύει, προφανώς χρειάζεται κάποιο μικρό update.

 

Ένας εξαίρετος οδηγός, ο οποίος αναβαθμίζεται και πολύ συχνά, βρίσκεται εδώ:

http://gbatemp.net/t171901-modify-any-wii-4-2-below

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν αντιμετωπίσεις κάποιο πρόβλημα, δεν το πειράζεις καθόλου. Αν όμως θέλεις να παίξεις κάποιο τελευταίο παιχνίδι, και σε παιδεύει, προφανώς χρειάζεται κάποιο μικρό update.

 

Ένας εξαίρετος οδηγός, ο οποίος αναβαθμίζεται και πολύ συχνά, βρίσκεται εδώ:

http://gbatemp.net/t171901-modify-any-wii-4-2-below

 

ελπίζω να μη χρειαστεί ποτέ, γιατι ειμαι αχρηστος, αλλα σ εευχαριστω ΠΟΛΥ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...