Προς το περιεχόμενο

Nintendo Wii Hacking - mod/ backup/ homebrew topic [Ενημερώθηκε Αυγ 2011]


panther_512
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικοί κανόνες για τη χρήση των νημάτων που αφορούν Hacking κονσόλας:

Επιτρέπονται:

  • Συζήτηση πάνω σε ειδήσεις για το hacking μιας κονσόλας
  •  Συζήτηση για εγκατάσταση Homebrew apps και δημιουργία/ εγκατάσταση αντιγράφων δικών σας νόμιμα αποκτηθέντων παιχνιδιών.

Δεν είναι ανεκτά τα παρακάτω:

  • Χρήση του νήματος για να αναζητήσετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών
  • Χρήση του νήματος για να ζητήσετε υποστήριξη για το πώς θα τρέξετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών που βρήκατε/κατεβάσατε.
  • Απαντήσεις του στυλ "τα  υπόλοιπα σε pm (γιατί δεν επιτρέπονται τέτοιες συζητήσεις στο forum)"

Στην περίπτωση που εντοπιστούν τέτοια μηνύματα στο νήμα και δεν έχει υποβληθεί ούτε μία αναφορά για αυτά, το νήμα θα κλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ας μου πεί κάποιος αν γνωρίζει σχετικά με το wii το μαυρο που έχω πώς μπορώ να ξέρω αν μπορώ να παίξω παιχνίδια αντιγραμένα η καλυτερα απο εξωτερικό σκληρό δίσκο?

κατι έχω δει σχετικά με το usb loader...τι ακριβώς είναι αυτό? δουλεύει στο μοντέλο που έχω?

Πώς μπορώ να δώ ποια εκδοση έχει το wii μου και ποιό drive αν έχει σημασία αυτο.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ας μου πεί κάποιος αν γνωρίζει σχετικά με το wii το μαυρο που έχω πώς μπορώ να ξέρω αν μπορώ να παίξω παιχνίδια αντιγραμένα η καλυτερα απο εξωτερικό σκληρό δίσκο?

κατι έχω δει σχετικά με το usb loader...τι ακριβώς είναι αυτό? δουλεύει στο μοντέλο που έχω?

Πώς μπορώ να δώ ποια εκδοση έχει το wii μου και ποιό drive αν έχει σημασία αυτο.....

 

Διάβασε το από πάνω post.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το διάβασα και εχω δεί οτι έχω την 4.2Ε ....

Επίσης βρήκα αυτό τον οδηγό...

http://www.se7ensins.com/forums/topic/154971-how-to-mod-42e-black-wii/

 

λέτε να κάνει? το έχει δοκιμάσει κανένας σε μαύρο γουί η καποιο καινούργιο μετα το 2009?

Σε κάθε περίπτωση αυτό σκέφτομαι να δοκιμάσω εκτός αν έχει να προτείνει κάποιος κάτι άλλο.

΄'εχω και εξωτερικό σκληρό δίσκο οπότε πιστεύω να είμαι οκ.

Η μόνη αποροία που μου έμεινε.....πώσ κάνω backup του wii πριν πειράξω κάτι?

Κάτι σχετικά με nand backup διάβασα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το διάβασα και εχω δεί οτι έχω την 4.2Ε ....

Επίσης βρήκα αυτό τον οδηγό...

http://www.se7ensins.com/forums/topic/154971-how-to-mod-42e-black-wii/

 

λέτε να κάνει? το έχει δοκιμάσει κανένας σε μαύρο γουί η καποιο καινούργιο μετα το 2009?

Σε κάθε περίπτωση αυτό σκέφτομαι να δοκιμάσω εκτός αν έχει να προτείνει κάποιος κάτι άλλο.

΄'εχω και εξωτερικό σκληρό δίσκο οπότε πιστεύω να είμαι οκ.

Η μόνη αποροία που μου έμεινε.....πώσ κάνω backup του wii πριν πειράξω κάτι?

Κάτι σχετικά με nand backup διάβασα....

 

Αυτός ο οδηγός απαντάει σε όλα όσα ρωτάς. Διάβασέ τον καλά.

http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?t=381299

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γινεται με καποια εφαρμογη να παιξει avi απο το δισκο ή απο dvd ή απο την καρτα ?

 

Απο την καρτα εχω βρει καποιους media players

Απο το dvd ομως δεν παιζουν

Στο δισκο μπορεις να βαλεις μεσα βιντεακια ?

Πως ομως αφου ειναι σε wbfs file system?

Επεξ/σία από adi32
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γινεται με καποια εφαρμογη να παιξει avi απο το δισκο ή απο dvd ή απο την καρτα ?

 

Απο την καρτα εχω βρει καποιους media players

Απο το dvd ομως δεν παιζουν

Στο δισκο μπορεις να βαλεις μεσα βιντεακια ?

Πως ομως αφου ειναι σε wbfs file system?

 

Η εφαρμογή που ζητάς είναι ο Media Player CE.

Για να τρέξει δισκάκια DVD είναι απαραίτητο να εγκαταστήσεις το DVDX (βρίσκεται στην εφαρμογή εγκατάστασης του Homebrew Channel).

Για να τρέξεις βιντεάκια από τον δίσκο, πρέπει αυτός να είναι διαμορφωμένος σε FAT12, FAT16, FAT32, ή NTFS. Πρέπει δηλαδή να δημιουργήσεις ένα δεύτερο partition στο δίσκο σου και να το κάνεις format σε ένα από τα προαναφερόμενα filesystems.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δευτερο partition πως δημιουργω ?

Υπαρχει κινδυνος να χασω το πρωτο με τα games ?

 

Τώρα γι αυτό θα σε γελάσω, έχω την εντύπωση ότι δεν μπορείς πλέον να το κάνεις, έπρεπε να έχει γίνει από την αρχή. Αν δεν βαριέσαι, κάνε ένα backup τα παιχνίδια από τον εξωτερικό στο PC σου, κάντου ένα format και φτιάξε δύο partition, ένα NTFS και ένα WBFS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά έκανα τη διαδικασια και περασα το homebrew channel.

Επίσης και το gxloader για να τρέξω παιχνίδια απο usb.

Εχω μια ερώτηση το cIOS τι είναι?

Βασικά προσπάθησα να τρέξω 2 games και όταν ανοίγω το gx loader μου έχει 2 επιλογές για να ψάξει το φλασάκι που έχω βάλει το cIOS 249 kai to cIOS222 και το αναγνωρίζει μόνο με το 222.Είναι αυτό σωστό?

¨Οσο για τα παιχνίδια δοκίμασα ένα ψάρεμα καΙ την πρώτη φορά το γουί κόλλησε και έδειχνε μαυρη οθόνη τη δεύτερη φορά ετρεξε κανονικα....

όσο για το super mario bross που δοκίμασα δεν τρέχει κολλάει στη μαύρη οθόνη....Απο θέμα cIOS είμαι εντάξει?Συγνώμη για την πολυλογία αλλά δεν έχω ξαναασχοληθεί με το wii

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εβαλα τον WiiMC για media player και παιζει καλα τα βιντεο απο την καρτα

Απο dvd ομως λεει οτι δεν τα αναγνωριζει οτι κι αν βαλω

Αυθεντικα dvd με ταινια , με avi mpeg κλπ

Πρεπει να παιζει ολα τα dvd κανονικα ?

 

Οταν παω απο το hombrew channel να κανω

install DVDX λεει

Error -2011 installing DVD Stub ticket

Error -2011 installing stub

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά έκανα τη διαδικασια και περασα το homebrew channel.

Επίσης και το gxloader για να τρέξω παιχνίδια απο usb.

Εχω μια ερώτηση το cIOS τι είναι?

Βασικά προσπάθησα να τρέξω 2 games και όταν ανοίγω το gx loader μου έχει 2 επιλογές για να ψάξει το φλασάκι που έχω βάλει το cIOS 249 kai to cIOS222 και το αναγνωρίζει μόνο με το 222.Είναι αυτό σωστό?

¨Οσο για τα παιχνίδια δοκίμασα ένα ψάρεμα καΙ την πρώτη φορά το γουί κόλλησε και έδειχνε μαυρη οθόνη τη δεύτερη φορά ετρεξε κανονικα....

όσο για το super mario bross που δοκίμασα δεν τρέχει κολλάει στη μαύρη οθόνη....Απο θέμα cIOS είμαι εντάξει?Συγνώμη για την πολυλογία αλλά δεν έχω ξαναασχοληθεί με το wii

 

Ας τα πάρουμε από την αρχή :-).

IOS είναι τα αρχεία-λειτουργικό σύστημα του Wii. Υπάρχει ένα για το system menu, ένα για την αναπαραγωγή παιχνιδιών, ένα για το Gamecube mode κλπ.

cIOS (custom IOS) είναι τροποποιημένα αρχεία IOS του Wii με τρόπο τέτοιο ώστε να μας εξυπηρετούν. π.χ. να επιτρέπουν την αναπαραγωγή αντιγραμμένων DVD κλπ.

 

Στην ερώτησή σου για το φλασάκι, η χρήση του cIOS 222 είναι σωστή, δεν υπάρχει πρόβλημα.

 

Για το Mario που ρώτησες, αλλά και για τα περισσότερα καινούρια παιχνίδια, πρέπει στις ρυθμίσεις του USB Loader να ενεργοποιήσεις το Error #002 Fix.

 

---------- Προσθήκη στις 11:46 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 11:43 ----------

 

Εβαλα τον WiiMC για media player και παιζει καλα τα βιντεο απο την καρτα

Απο dvd ομως λεει οτι δεν τα αναγνωριζει οτι κι αν βαλω

Αυθεντικα dvd με ταινια , με avi mpeg κλπ

Πρεπει να παιζει ολα τα dvd κανονικα ?

 

Οταν παω απο το hombrew channel να κανω

install DVDX λεει

Error -2011 installing DVD Stub ticket

Error -2011 installing stub

 

Για να λειτουργήσει το DVD πρέπει να βάλεις οπωσδήποτε το DVDx. Σίγουρα μπορεί να παίξει ταινίες από DVD-ROM, για μεμονωμένα αρχεία avi δεν το γνωρίζω καθώς δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ. Δεν συστήνεται όμως η αναπαραγωγή ταινιών από το DVD γιατί καταπονείται το laser.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω τον σκληρό σε wbfs και με δύο loaders παίζω μια χαρά games, τον usb loader και τον gx loader. Τα games τα περνάω με ένα app από στον σκληρό από windows.

 

έχω λόγο να τον κάνω ntfs ?? βλέπω πολύ κουβέντα για το ntfs

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω τον σκληρό σε wbfs και με δύο loaders παίζω μια χαρά games, τον usb loader και τον gx loader. Τα games τα περνάω με ένα app από στον σκληρό από windows.

 

έχω λόγο να τον κάνω ntfs ?? βλέπω πολύ κουβέντα για το ntfs

 

Το μόνο πλεονέκτημα του να τον κάνεις NTFS, είναι ότι θα μπορείς παράλληλα να τον χρησιμοποιείς και στα Windows για αποθήκευση-μεταφορά οποιωνδήποτε αρχείων. Στο NTFS όμως, κάθε παιχνίδι θα καταλαμβάνει τον χώρο ενός ολόκληρου DVD (4.37GB) σε αντίθεση με το WBFS. Πχ το New Super Mario Bros καταλαμβάνει σε WBFS μόλις 350ΜΒ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ολα εντάξει με το ερορ φιξ διορθώθηκε η μαυρη οθονη.....ευχαριστω...

Τωρα όσον αφορα εναν εξωτερικό σκληρό δίσκο σε περίπτωση που εχω μέσα αρχεία και θέλω να τον έχω μισο κανονικό για χρήση σε windows και μισο wbfs μπορώ ας πούμε με το partition m;anager στον ελεύθερο χώρο να δημιουργήσω ενα παρτισιον άλλο και οταν το συνδέσω στο γουι να κάνω αυτό μονο wbfs?

Απλά δεν θέλω να μπώ στη διαδικασία μεταφοράς των αρχείων σε άλλο σκληρο και να δημιουργήσω μετά τα2 παρτίσιον απο τα windows ειναι αυτό εφικτό?

Και κάτι τελευταιο ελπιζω.......τα παιχνίδια που περνάω στο σκληρό πρέπει να ειναι pal η παιζουν και τα alla ρεγιον (ntsc)?

Επεξ/σία από abc9510gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...