Προς το περιεχόμενο

Nintendo Wii Hacking - mod/ backup/ homebrew topic [Ενημερώθηκε Αυγ 2011]


panther_512
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικοί κανόνες για τη χρήση των νημάτων που αφορούν Hacking κονσόλας:

Επιτρέπονται:

  • Συζήτηση πάνω σε ειδήσεις για το hacking μιας κονσόλας
  •  Συζήτηση για εγκατάσταση Homebrew apps και δημιουργία/ εγκατάσταση αντιγράφων δικών σας νόμιμα αποκτηθέντων παιχνιδιών.

Δεν είναι ανεκτά τα παρακάτω:

  • Χρήση του νήματος για να αναζητήσετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών
  • Χρήση του νήματος για να ζητήσετε υποστήριξη για το πώς θα τρέξετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών που βρήκατε/κατεβάσατε.
  • Απαντήσεις του στυλ "τα  υπόλοιπα σε pm (γιατί δεν επιτρέπονται τέτοιες συζητήσεις στο forum)"

Στην περίπτωση που εντοπιστούν τέτοια μηνύματα στο νήμα και δεν έχει υποβληθεί ούτε μία αναφορά για αυτά, το νήμα θα κλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

δηλ. δεν υπάρχει κανένας τρόπος;

ψάχνω άλλα ακόμη δεν έχω βρει κάτι συγκεκριμένο....

 

Δύο επιλογές:

1) Ο σκληρός σου είναι NTFS/FAT32 και τα παιχνίδια σε αυτόν είναι σε μορφή .wbfs

2) Ο σκληρός σου είναι WBFS, τα παιχνίδια σε αυτόν είναι περασμένα με τον wbfs manager και ο ίδιος σκληρός έχει NTFS/FAT32 partition..

 

Στο NTFS/FAT32 partition μπορείς να έχεις πέρα από ταινίες, roms για emulators, τα covers των τίτλων που έχεις μέσα και γενικά οτιδήποτε άλλο μπορεί να έχεις στην SD. (αν δεν κάνω λάθος -μπορεί να λέω και χαζομάρα- μπορείς να έχεις και άλλα καλούδια τα οποία φορτώνεις μέσω NAND simulation αλλά ας πούμε ότι με τα παραπάνω καλύπτεται η απορία σου)

 

Ταινίες μπορείς να βάλεις, να τις δεις δεν μπορείς!

 

Από εκεί και πέρα υπάρχουν αρκετοί homebrew media players με τους WiiMC και Mplayer-CE (WiiMC>Mplayer-CE)

 

Ενδεικτικά:

 

>WiiMC (Wii Media Centre) is an open source media player for the Nintendo Wii. Features include: 
[list]
[*]Ability to play virtually any video or audio format
[*]DVD playback, with DVD menu support
[*]Picture viewer
[*]Music player
[*]Online media support, including SHOUTcast, YouTube, and Navi-X
[*]SD, USB 2.0, SMB, HTTP, and FTP support
[*]Attractive libwiigui-based interface, designed with the Wii in mind
[/list]

Στο προτελευταίο bullet αναφέρεται αυτό που ψάχνεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δύο επιλογές:

1) Ο σκληρός σου είναι NTFS/FAT32 και τα παιχνίδια σε αυτόν είναι σε μορφή .wbfs

2) Ο σκληρός σου είναι WBFS, τα παιχνίδια σε αυτόν είναι περασμένα με τον wbfs manager και ο ίδιος σκληρός έχει NTFS/FAT32 partition..

 

Στο NTFS/FAT32 partition μπορείς να έχεις πέρα από ταινίες, roms για emulators, τα covers των τίτλων που έχεις μέσα και γενικά οτιδήποτε άλλο μπορεί να έχεις στην SD. (αν δεν κάνω λάθος -μπορεί να λέω και χαζομάρα- μπορείς να έχεις και άλλα καλούδια τα οποία φορτώνεις μέσω NAND simulation αλλά ας πούμε ότι με τα παραπάνω καλύπτεται η απορία σου)

 

 

 

Από εκεί και πέρα υπάρχουν αρκετοί homebrew media players με τους WiiMC και Mplayer-CE (WiiMC>Mplayer-CE)

 

Ενδεικτικά:

 

>WiiMC (Wii Media Centre) is an open source media player for the Nintendo Wii. Features include: 
[list]
[*]Ability to play virtually any video or audio format
[*]DVD playback, with DVD menu support
[*]Picture viewer
[*]Music player
[*]Online media support, including SHOUTcast, YouTube, and Navi-X
[*]SD, USB 2.0, SMB, HTTP, and FTP support
[*]Attractive libwiigui-based interface, designed with the Wii in mind
[/list]

Στο προτελευταίο bullet αναφέρεται αυτό που ψάχνεις..

 

ευχαριστώ για την πολύ καλή απάντηση.....

μια ερώτηση, έστω οτι οι ταινίες είναι γραμμένες στον σκληρό σε πολύ καλή ανάλυση, όταν θα τις βλέπω η ανάλυση θα είναι αυτή που μπορεί να δώσει το wii?

γιατί οι αναλύσεις που δίνει το wii είναι μικρές (σε σχέση πχ με το ps3,xbox360)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τί να σας πω ότι έχω από το πρωί το NBA JAM και το έχω λιώσει? Η επιστροφή του βασιλιά και του τρελού Gameplay? Το παιχνίδι είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΠΟΡΩΤΙΚΟ!!!!! Για διπλό-τετραπλό είναι μαγικοοοο!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παίδες ξέρετε αν το Guitar Hero 6 ποιό firmware χρειάζεται για να παίξει?

 

Έχω το Wii softmoded 4.1 και μόλις βάζω το παιχνίδι μέσω loader μαυρίζει η οθόνη και δεν παίζει. Λέτε να χρειάζεται να προβώ σε firmware update?

Κι αν ναί, πώς?

 

Υ.Γ: Έχω περασμένα τα Homebrew Channel και BootMii...

 

---------- Προσθήκη στις 04:27 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 02:17 ----------

 

ΠΑΙΔΙΑ SOS!!!

Πήγα να κάνω official update στην 4.3 αλλά επειδή σκέφτηκα ότι μπορεί να μην μπορώ να κάνω softmod σε αυτή την έκδοση την ώρα του update κράτησα πατημένο το κουμπί του power!

Τώρα μόλις το ανάβω ανοίγει αυτόματα ο preloader με το μήνυμα "could not open boot file". Ούτε το Homebrew Channel δουλεύει γιατί όταν το πατάω μέσω του preloader μου βγάζει το παρακάτω μήνυμα "error autobooting HBC, maybe title not installed?" Το οποίο όμως πρίν το είχα κανονικά εγκατεστημένο. Το μόνο που με αφήνει να κάνω είναι το install file (boot.elf) και όταν πάω να το κάνω load κολλάει εκεί και δεν κάνει τίποτα! ΕΓΩ φταίω που ανακατεύομαι!!!

Υπάρχει καμιά λύση ρε παίδες ή έχω ένα ωραιότατο brick???

Επεξ/σία από Chaos3X
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παίδες ξέρετε αν το Guitar Hero 6 ποιό firmware χρειάζεται για να παίξει?

 

Έχω το Wii softmoded 4.1 και μόλις βάζω το παιχνίδι μέσω loader μαυρίζει η οθόνη και δεν παίζει. Λέτε να χρειάζεται να προβώ σε firmware update?

Κι αν ναί, πώς?

 

Υ.Γ: Έχω περασμένα τα Homebrew Channel και BootMii...

 

---------- Προσθήκη στις 04:27 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 02:17 ----------

 

ΠΑΙΔΙΑ SOS!!!

Πήγα να κάνω official update στην 4.3 αλλά επειδή σκέφτηκα ότι μπορεί να μην μπορώ να κάνω softmod σε αυτή την έκδοση την ώρα του update κράτησα πατημένο το κουμπί του power!

Τώρα μόλις το ανάβω ανοίγει αυτόματα ο preloader με το μήνυμα "could not open boot file". Ούτε το Homebrew Channel δουλεύει γιατί όταν το πατάω μέσω του preloader μου βγάζει το παρακάτω μήνυμα "error autobooting HBC, maybe title not installed?" Το οποίο όμως πρίν το είχα κανονικά εγκατεστημένο. Το μόνο που με αφήνει να κάνω είναι το install file (boot.elf) και όταν πάω να το κάνω load κολλάει εκεί και δεν κάνει τίποτα! ΕΓΩ φταίω που ανακατεύομαι!!!

Υπάρχει καμιά λύση ρε παίδες ή έχω ένα ωραιότατο brick???

Επεξ/σία από Chaos3X
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι ειδικός αλλά αν δεν κάνω λάθος, το brick είναι όταν δεν ξεκινάει καν το wii. Δηλαδή έχει χαλάσει και δεν μπορεί να bootάρει σωστά ως κανονική κονσόλα. Από ότι μας περιγράφεις, το wii ξεκινάει αλλά δεν μπαίνει στα homebrew, softmod Loaders, κλπ.

 

Εδώ

 

http://www.chrislowthian.co.uk/nintendo-wii-4-3-softmod-guide/1522/

 

κάτι λένε για να κάνεις softmod σε 4.3 (παρόλο που γράφει πιο κάτω 4.2 αλλά θέλει το αυθεντικό Lego Indiana Jones!?! Μου θυμίζει το hack με το Twilight Princess. Αν δεν το έχεις το παιχνίδι, μήπως μπορείς να το νοίκιαζες από κάπου; Ας γράψουν και οι άλλοι τι προτείνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι ειδικός αλλά αν δεν κάνω λάθος, το brick είναι όταν δεν ξεκινάει καν το wii. Δηλαδή έχει χαλάσει και δεν μπορεί να bootάρει σωστά ως κανονική κονσόλα. Από ότι μας περιγράφεις, το wii ξεκινάει αλλά δεν μπαίνει στα homebrew, softmod Loaders, κλπ.

 

Εδώ

 

http://www.chrislowthian.co.uk/nintendo-wii-4-3-softmod-guide/1522/

 

κάτι λένε για να κάνεις softmod σε 4.3 (παρόλο που γράφει πιο κάτω 4.2 αλλά θέλει το αυθεντικό Lego Indiana Jones!?! Μου θυμίζει το hack με το Twilight Princess. Αν δεν το έχεις το παιχνίδι, μήπως μπορείς να το νοίκιαζες από κάπου; Ας γράψουν και οι άλλοι τι προτείνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Είμαι εντελώς άσχετη γι'αυτό χρειάζομαι τη βοήθειά σας. 'Eκανα update στο wii μου από την 4.2 έκδοση, στην 4.3Ε έκδοση. Υπάρχει τρόπος να κάνω softmod ή ακόμα και downgrade στην έκδοση χωρίς να χρειαστώ κανένα παιχνίδι (Indiana Jones κτλ...)??????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Είμαι εντελώς άσχετη γι'αυτό χρειάζομαι τη βοήθειά σας. 'Eκανα update στο wii μου από την 4.2 έκδοση, στην 4.3Ε έκδοση. Υπάρχει τρόπος να κάνω softmod ή ακόμα και downgrade στην έκδοση χωρίς να χρειαστώ κανένα παιχνίδι (Indiana Jones κτλ...)??????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερωτηση (ελπιζω γρηγορη) επειδη εχω χασει αρκετα επεισοδια...

 

Ο αδερφος μου εχει ενα Wii με firmware 3.2E και WiiKey με εκδοση 1.9s. Του εκαναν δωρο το καινουριο Wii Sports και οταν πηγε να το βαλει φυσικα του ζητησε Update και ειχε προειδοποιηση για τις modified κονσολες.

 

Πρεπει να προσεξει κατι πριν κανει το Update, πχ πιο καινουρια εκδοση του Wiikey, κατι στο Ηοmebrew Channel (αν θυμαμαι καλα εχει την 0,7) ή κατι αλλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Είμαι εντελώς άσχετη γι'αυτό χρειάζομαι τη βοήθειά σας. 'Eκανα update στο wii μου από την 4.2 έκδοση, στην 4.3Ε έκδοση. Υπάρχει τρόπος να κάνω softmod ή ακόμα και downgrade στην έκδοση χωρίς να χρειαστώ κανένα παιχνίδι (Indiana Jones κτλ...)??????

 

Είναι απαραίτητο το παιχνίδι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα

 

Έχω κάνει softmod το wii με αυτό το άρθρο εδώ και αρκετούς μήνες

http://www.wiihacks.com/recommended-faqs-guides-tutorials-only/16970-new-3-1-4-1-softmod-any-wii.html

το ακπλούθησα κατά γράμμα και όλα πήγαν καλά

 

Είναι όμως 2 παιχνίδια που δεν μπορώ να τα παίξω

To monster hunter 3 και to prince of persia forgotten sands

 

Διάβασα ότι πρέπει να περάσω κάποια ios και συγκεκριμένα από εδώ

http://www.wiihacks.com/recommended-faqs-guides-tutorials-only/24965-ios-games-use-run.html

είδα ότι είναι αυτά: IOS55-64-5149 για monster hunter και

IOS53-64-v5149 για to prince.

 

Μπορεί κάποιος να μου πει που τα βρήσκω;

είναι νομίζω σε wads και τα περνάω με τον wad installer,σωστά;

 

Έιναι ασφαλές να τα περάσω με βάση το softmod που έχω κάνει (κατά γράμμα επαναλαμβάνω) στο άρθρο πιο πάνω;

 

Το wii μου έχει την 4.0

 

παρακαλώ ας απαντήσει κάποιος που γνωρίζει μην κάνω καμμιά πατάτα.

 

THANX

 

Νεότερα: ψάχνωντας έμαθα για τον NUSDownloader. Κατέβασα τις ios που γράφω παραπάνω.

 

 

Τις εγκαθηστώ με τον wadManager και μετά θα παίζουν τα 2 αυτά παιχνίδια;

Υπάρχει κίνδυνος για brick?

 

όλα καλά τελικά!

έβγαλα άκρη!!! από εδώ: http://www.wiihacks.com/wii-games/56335-monster-hunter-3-tri-78.html#post449856

Επεξ/σία από a_sakis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα πήρα ένα wii από ένα φίλο και είναι με softmod έχει usb loader gx και κάτι άλλα , το πρόβλημα είναι ότι δεν ξέρω στον εξωτερικό δίσκο που έχω πως να βάλω να παιχνίδια που έχω στο pc δεν τα διαβάζει και συνέχεια λεέι να μου κάνει φορματ τον σκληρό όταν το συνδέω στο Wii, καμιά λύση έχετε? :fear:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα πήρα ένα wii από ένα φίλο και είναι με softmod έχει usb loader gx και κάτι άλλα , το πρόβλημα είναι ότι δεν ξέρω στον εξωτερικό δίσκο που έχω πως να βάλω να παιχνίδια που έχω στο pc δεν τα διαβάζει και συνέχεια λεέι να μου κάνει φορματ τον σκληρό όταν το συνδέω στο Wii, καμιά λύση έχετε? :fear:

 

Είναι φυσιολογικό να σου λέει να κάνεις format γιατί ο δίσκος είναι formarismenos στο wii file system που είναι διαφορετικό από τα fat32, ntfs και το βλέπουν τα windows ως προβληματικό. Γι'αυτό και λένε συνέχεια για format. Κατέβασε το WBFS Manager και θα καταλάβεις τι πρέπει να κάνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...