Προς το περιεχόμενο

Nintendo Wii Hacking - mod/ backup/ homebrew topic [Ενημερώθηκε Αυγ 2011]


panther_512
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικοί κανόνες για τη χρήση των νημάτων που αφορούν Hacking κονσόλας:

Επιτρέπονται:

  • Συζήτηση πάνω σε ειδήσεις για το hacking μιας κονσόλας
  •  Συζήτηση για εγκατάσταση Homebrew apps και δημιουργία/ εγκατάσταση αντιγράφων δικών σας νόμιμα αποκτηθέντων παιχνιδιών.

Δεν είναι ανεκτά τα παρακάτω:

  • Χρήση του νήματος για να αναζητήσετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών
  • Χρήση του νήματος για να ζητήσετε υποστήριξη για το πώς θα τρέξετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών που βρήκατε/κατεβάσατε.
  • Απαντήσεις του στυλ "τα  υπόλοιπα σε pm (γιατί δεν επιτρέπονται τέτοιες συζητήσεις στο forum)"

Στην περίπτωση που εντοπιστούν τέτοια μηνύματα στο νήμα και δεν έχει υποβληθεί ούτε μία αναφορά για αυτά, το νήμα θα κλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε παίδες σας παρακαλώ ξέρω ότι γίνομαι κουραστικός τώρα απλά έχω εδώ και μια ώρα και δεν έχω βρει άκρη με το τσιπάρισμα του WII μου(4.3Ε black) θέλω να το σπάσω και δεν μπορώ στο τέλος από τα νεύρα μου θα το σπάσω κυριολεκτικά ...:) αν έχει κάποιος την υπομονή να με βοηθήσει έχει καλώς απλά το μόνο που θέλω οι οδηγίες να είναι στα ελληνικά γιατί δεν την παλεύω με τα αγγλικά σας ευχαριστώ εκ τον προτέρων...(δεν αντέχω να παίζω μόνο το wii sports resorts)...:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ABvasilis86, ακόμα χρειάζεσαι αυθεντικό το παιγνίδι Lego Indiana Jones για να το σπάσεις.

 

Αν το διαθέτεις ή μπορείς να το βρεις, οι οδηγοί που υπάρχουν θα σε καλύψουν, αν όχι δ εμπορούμε να κάνουμε και πολλά.

 

Υπομονή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από απουσία σχεδόν ενάμιση έτους, οφείλω μία απολογία από όλους:

 

Η αλήθεια είναι οτι όταν ξεκίνησα τον οδηγό μου ήθελα να τον συνεχήσω. Αλλά ενώ τον έγραφα έγιναν σημαντικές αλλαγές (και απλουστεύσεις) στον τρόπο που χακάρει κάποιος το Wii. Επειδή θα έπρεπε να τον αλλάξω εξολοκλήρου, αποφάσισα να τον εγκαταλείψω... ξαφνικά...

 

Ο δεύτερος λόγος είναι η εργασία μου. Είμαι ερευνητής σε πανεπιστήμιο του εξωτερικού, και ο φόρτος εργασίας μου είναι πολύ μεγάλος και δεν μου επέτρεπε να ξανα-διερευνήσω και να ξανα-γράψω νέες λύσεις και τρόπους. Συγγνώμη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο ξαδερφος μου εχει ενα wii αλλα το εκανε πριν κανα 2 εβδομαδες αναβαθμιση και τωρα θελει να παιζει κοπιες. να του πω οτι δεν γινεται για την ωρα? η εχει βρεθει κανας τροπος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο ξαδερφος μου εχει ενα wii αλλα το εκανε πριν κανα 2 εβδομαδες αναβαθμιση και τωρα θελει να παιζει κοπιες. να του πω οτι δεν γινεται για την ωρα? η εχει βρεθει κανας τροπος?

 

http://www.chrislowthian.co.uk/nintendo-wii-4-3-softmod-guide/1522/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει κανένας καταφέρει να παίξει το Call Of Duty Black Ops (στο wii εννοείται) και αν ναι, με ποιόν τρόπο;

 

Προχτές το είχα βάλει και έπαιζα αλλά δεν δοκίμασα ούτε το Mode με τα zombies, ούτε online. Είχα εγκαταστήσει τα cIOS 249 base57 rev19 & 249 base57 rev20. Το έτρεξα μέσω wiiflow και μέσω του 249 αν θυμάμαι καλά.

 

Θα σου πρότεινα αν έχεις καλό υπολογιστή να το έπαιζες εκεί. Είναι αισθητή η διαφορά πιστεύω. Δεν είναι και άσχημο βέβαια στο wii αλλά αν μπορείς, παίξτο στο PC.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπέρα σας, έχω φέρει από Αμερική το Wii μου...

έχω κατεβάσει καμιά 60gb games αλλά,

 

1)ποιος θα μου πει τον φθηνότερο εξωτερικό σκληρό δίσκο για να τα βάλω????

 

2)θα τα κάνω απλώς copy-paste???

 

3)άμα υπάρχει κ κανείς από Κρήτη (Χανιά κυρίως) να μου το ετοιμάσει ακόμη καλύτερα (επί πληρωμή βεβαίως βεβαίως...)

 

---------- Προσθήκη στις 19:51 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 19:50 ----------

 

κανείς????

Επεξ/σία από gpapaman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3)άμα υπάρχει κ κανείς από Κρήτη (Χανιά κυρίως) να μου το ετοιμάσει ακόμη καλύτερα (επί πληρωμή βεβαίως βεβαίως...)

Βήμα 1 – κάνε κλικ στο κουμπί “Wii Options”

Βήμα 2 – κάνε κλικ στο κουμπί “Wii Settings”

Το Nintendo Wii System Menu Version ή Wii Firmware Version θα εμφανιστεί στην πάνω δεξιά γωνία της οθόνης.

 

Αντέγραψέ το και πες το μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα φίλε μου κ συγνώμη για την αργοπορία...

 

πάνω δεξιά γράφει 4.3U

 

---------- Προσθήκη στις 00:55 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 00:20 ----------

 

κάποιος???????????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω έκδοση wii 4.1e

 

Έχω homebrew chanel και έπαιζα games με το neogamma backup launcher.

Τα είχα κάνει μόνος και είχα ρίξει πολύ κόπο και διάβασμα θυμάμαι.

 

Πλέον όμως δεν μπορώ να παίξω κανένα καινούριο παιχνίδι.

Τι μπορώ να κάνω για την έκδοση μου?

Να κάνω απτην αρχή ξανα softmod? Να αναβαθμίσω την έκδοση και μετα να προσπαθήσω?

 

Προσπαθώ να καταλάβω αλλα δεν βγάζω άκρη.

Η πιο σημαντική ερώτηση μου είναι "ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΞΑΝΑΚΑΝΩ SOFTMOD ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΗΔΗ ΕΧΩ Ή ΠΡΕΠΕΙ ΠΡΩΤΑ ΝΑ ΣΒΗΣΩ ΟΤΙ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ?"

 

Έπαιζα με neogamma backup launcher μεχρι τώρα.

Θα προσπαθήσω να ακολουθήσω αυτόν τον οδηγό.

http://www.wiihacks.com/other-faq-guides-tutorials/69690-softmod-3-0-4-2-e-u-j-wiis.html

 

Είναι πιο καινουριος απο το αρχικό ποστ.

Απλά δεν μπορώ να καταλάβω, εγω που ηδη εχω κανει μια φορά softmod αλλα δεν παίζει κανενα καινούριο game, τωρα τι κάνω???

 

Edit: Με κάποια λίγα που διάβασα, ουσιαστικά πρέπει να διορθώσω το error 002.

Για να το κάνω αυτό πρέπει να εγκαταστήσω κάποια IOS.

Ομως δεν μπορώ να καταλάβω πως τα εγκαθιστώ και πού το κάνω αυτό. πχ. Στην sd ή αλλού?

Επεξ/σία από tacuma
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω έκδοση wii 4.1e

 

Έχω homebrew chanel και έπαιζα games με το neogamma backup launcher.

Τα είχα κάνει μόνος και είχα ρίξει πολύ κόπο και διάβασμα θυμάμαι.

 

Πλέον όμως δεν μπορώ να παίξω κανένα καινούριο παιχνίδι.

Τι μπορώ να κάνω για την έκδοση μου?

Να κάνω απτην αρχή ξανα softmod? Να αναβαθμίσω την έκδοση και μετα να προσπαθήσω?

 

Προσπαθώ να καταλάβω αλλα δεν βγάζω άκρη.

Η πιο σημαντική ερώτηση μου είναι "ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΞΑΝΑΚΑΝΩ SOFTMOD ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΗΔΗ ΕΧΩ Ή ΠΡΕΠΕΙ ΠΡΩΤΑ ΝΑ ΣΒΗΣΩ ΟΤΙ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ?"

 

Έπαιζα με neogamma backup launcher μεχρι τώρα.

Θα προσπαθήσω να ακολουθήσω αυτόν τον οδηγό.

http://www.wiihacks.com/other-faq-guides-tutorials/69690-softmod-3-0-4-2-e-u-j-wiis.html

 

Είναι πιο καινουριος απο το αρχικό ποστ.

Απλά δεν μπορώ να καταλάβω, εγω που ηδη εχω κανει μια φορά softmod αλλα δεν παίζει κανενα καινούριο game, τωρα τι κάνω???

 

Edit: Με κάποια λίγα που διάβασα, ουσιαστικά πρέπει να διορθώσω το error 002.

Για να το κάνω αυτό πρέπει να εγκαταστήσω κάποια IOS.

Ομως δεν μπορώ να καταλάβω πως τα εγκαθιστώ και πού το κάνω αυτό. πχ. Στην sd ή αλλού?

 

Δεν ξέρω και πολλά αλλά και εγώ έχω το ίδιο πρόβλημα τώρα τελευταία. Οι κατασκευαστές παιχνιδιών έχουν αγριέψει τον τελευταίο διάστημα (δεν τους κατηγορώ) και έχουν βάλει προστασίες για να μην παίζουν τα παιχνίδια από τα soft mod wii. Εγώ έχω βάλει το uloader που είναι ίσως το καλύτερο για την φόρτωση isos και το wiiflow που ναι μεν μπορεί να μην έχει τόσο καλή συμβατότητα όπως με το uloader αλλά είναι πιο όμορφο σχεδιαστικά. Για παράδειγμα το καινούριο Worms Battle Islands με το wii flow δεν ξεκίναγε (εκτός και αν ήθελε περαιτέρω ρυθμίσεις) και ξεκίνησε με το Uloader. Εγώ συνήθως διαβάζω τι χρειάζεται για το κάθε Iso για να παιχτεί από τα διάφορα forums (πχ gbatemp). Εκεί θα γράψουν κατέβασε το τάδε custom ios (cIOS) με την τάδε έκδοση και βάλε αυτές τις ρυθμίσεις στον Loader και θα τρέξει (πχ να τρεχτεί μέσω 249). Κάπως έτσι δηλαδή. Ουσιαστικά εγκαθιστάς στο wii νέα cIOS από πάνω. Έκανα upload εδώ κάποια ciOS:

 

http://rapidshare.com/files/431965423/ciOS_wads.rar

 

Αυτά τα εγκαθιστάς μέσω wad manager (είναι wads) και θα το κάνεις μέσω της SD. Όσον αφορά το 002 το φτιάχνουν ήδη οι Loaders. Έχουν γίνει πιο έξυπνοι και αυτοί.

 

Στην χειρότερη περίπτωση που δεν μπορούσα να τρέξω κάποια παιχνίδια στο παρελθόν όπως το Prince of Persia Forgotten Sands, το έγραψα σε dvd και μετά το έτρεξα μέσω του SoftChip Loader. Για παράδειγμα αυτό ήθελε και το ios60 και μετά έτρεχε μέσω του dvd φυσιολογικά. Αλλά αυτό το έχω ως την τελευταία εκδοχή όταν θα έχω δοκιμάσει όλα τα υπόλοιπα προηγουμένως. ...Είναι καλύτερο να μην διαβάζει καθόλου από dvd αλλά από δίσκο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιος nkafaro, ευχαριστώ.

 

Λοιπόν επειδη καθησα και το παλεψα λιγο χθες, τελικά κατάφερα να παίξω ακόμα και τα πιο τελευταία games.

 

Ακολούθησα αυτόν τον οδηγό. Εγώ έχω 4.1e και με βόλεψε

http://www.wiihacks.com/other-faq-guides-tutorials/69690-softmod-3-0-4-2-e-u-j-wiis.html

 

Είναι αρκετά εύκολο τελικά. Έσβησα ότι είχα στην sd και τα πέρασα απτην αρχή.

Στο wii περάστηκαν πάνω απο τα παλιά που είχα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...