Προς το περιεχόμενο

Nintendo Wii Hacking - mod/ backup/ homebrew topic [Ενημερώθηκε Αυγ 2011]


panther_512
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικοί κανόνες για τη χρήση των νημάτων που αφορούν Hacking κονσόλας:

Επιτρέπονται:

  • Συζήτηση πάνω σε ειδήσεις για το hacking μιας κονσόλας
  •  Συζήτηση για εγκατάσταση Homebrew apps και δημιουργία/ εγκατάσταση αντιγράφων δικών σας νόμιμα αποκτηθέντων παιχνιδιών.

Δεν είναι ανεκτά τα παρακάτω:

  • Χρήση του νήματος για να αναζητήσετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών
  • Χρήση του νήματος για να ζητήσετε υποστήριξη για το πώς θα τρέξετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών που βρήκατε/κατεβάσατε.
  • Απαντήσεις του στυλ "τα  υπόλοιπα σε pm (γιατί δεν επιτρέπονται τέτοιες συζητήσεις στο forum)"

Στην περίπτωση που εντοπιστούν τέτοια μηνύματα στο νήμα και δεν έχει υποβληθεί ούτε μία αναφορά για αυτά, το νήμα θα κλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επίσης εγω παίζω donkey kong country returns και είμαι στην 4.2Ε. Δε μου ζήτησε να παω στην 4.3Ε.

 

Περιεργο. Ειχα κανει με το SMG2 update σε 4.2 και μου ζητουσε καινουριο update. Ακομα σε αγορασμενο καινουριο Wii με 4.2 ζηταει επισης update. Εχεις τσιπ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παίδες καλησπέρα. τα φώτα σας παρακαλώ

έχω wii με τσιπάκι. ήταν 4.3 το κατέβασα στην 4.1

έχω δύο θέματα με το usb loader.

1. όταν το dvd είναι κόπια γιατί δεν το αναγνωρίζει?

2. ενώ κάνει εγκατάσταση, δεν φορτώνει τα παιχνίδια από τον σκληρό. ιδέες?

 

edit:

update cios v21 λύνει το πρόβλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oντως παιζει χωρις προβληματα το ΝSMB με Wiikey 1 και 1.99. To ελιωσα και το τελειωσα 100%! Σου ξυπναει ωραιες αναμνησεις απο SMB1/SMB3 του NES.

 

To Donkey Kong τελικα θελει update σε 4.3 απο 4.2. Εχει παει κανεις σε 4.3 με Wiikey 1 ή Wiikey 2? Ειναι αφοβο? Να επισημανω οτι δεν με ενδιαφερει το homebrew οποτε να υποθεσω οτι δεν μπορει να συμβει κατι στο hardware (=chip)?.

 

πήγαινε σε 4.3 αν έχεις wiikey δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω τον εξωτερικο σκληρό δίσκο στο wii διαμορφωμένο σε wbfs.

 

1. θέλω να τον φορμάρω σε ntfs ή fat, ποιό να προτιμήσω;

2. πως θα περάσω μέσα τα iso παιχνίδια;

3. με ποιόν loader θα μπορώ να φορτώσω τα παιχνίδια;

4. πως θα περάσω και θα φορτώσω video που έχω ώστε να τα βλέπω απο το wii και με ποιόν loader;

 

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω έναν εξωτερικό σκληρό και χρησιμοποιώντας τον WBFS Manager του έκανα φορμάτ και μετά μέσα από το ίδιο πρόγραμμα πέρασα και τα iso των παιχνιδιών. Για να φορτώνω τα παιχνίδια χρησιμοποιώ τον USB Loader GX και τα τρέχει όλα . Για τα video δεν ξέρω να σε βοηθήσω. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω έναν εξωτερικό σκληρό και χρησιμοποιώντας τον WBFS Manager του έκανα φορμάτ και μετά μέσα από το ίδιο πρόγραμμα πέρασα και τα iso των παιχνιδιών. Για να φορτώνω τα παιχνίδια χρησιμοποιώ τον USB Loader GX και τα τρέχει όλα . Για τα video δεν ξέρω να σε βοηθήσω. :)

 

και εγώ το ίδιο έχω φίλε μου άλλα θέλω να φορμάρω σε ntfs ή fat για να βάλω και ταινίες μέσα στον δίσκο και να τις βλέπω απο το wii.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ βολικό φαίνεται.

 

Λογικά χρησιμεύει και στο πέρασμα του ΗΒ σε 4.3?

 

Κάποιος που το κατέχει το άθλημα, να εξηγλησει λίγο πιο αναλυτικά τη διαδικασία, ίσως?

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το ΗΒ σε 4.3 (κι ότι αυτό συνεπάγεται - USB games κλπ) υποτίθεται πως χρειάζεται είτε το αυθεντικό Lego Indiana Jones (Ευρώπη), είτε κάποιο άλλο σε Αμερική.

 

Σύμφωνα με αυτό, αν το κατανόησα σωστά, μπορείς να πειράξεις κάποιο παιγνίδι που έχεις ήδη (πχ Mario Kart) ώστε να χρησιμοποιήσεις τα exploits κάποιου άλλου (πχ Lego Indiana Jones) και να πειράξεις τελικά ένα Wii με f/w 4.3.

 

Η ερωτήσεις μου πάνω σε αυτό (επειδή παλεύω με το 4.3 Wii ενός φίλου εδώ και 2 μήνες) είναι: 1) Χρειάζεται chipαρισμένο Wii αφού στον οδηγό αναφέρεται DL DVD, και το κυριότερο 2) Ποιά είναι η διαδικασία που περιγράφεται, λίγο πιο αναλυτικά αν είναι δυνατό αφού μέχρι το σπάσιμο έχω φτάσει στο δικό μου (4.2Ε) και έχω περάσει σε εξωτερικό σκληρό ότι παίζω.

 

Παραπάνω το "άθλημα" δεν το κατέχω.

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια καλησπερα.....εχω το wii με 4.3e....

εχω και δυο μικρες που παιζουνε μπουνιες για να πρωτοπαιξουν.... :-D :-D :-D

θα ηθελα να ρωτησω αν γινεται softmode χωρις τα γνωστα σε ολους παναρχαια/ πανακριβα παιχνιδια...

και αν υπαρχει καποιος που μπορει να βοηθησει, καλως να ορισει

χωρις να θελω να προσβαλω κανεναν...λεφτα δεν υπαρχουν πολλα αλλα ενα 20αρι και ενας καφες με πολυ αγαπη για τον κοπο του τα προσφερω με χαρα...

ειμαι θεσσαλονικη, συκιες....

ευχαριστω!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το ΗΒ σε 4.3 (κι ότι αυτό συνεπάγεται - USB games κλπ) υποτίθεται πως χρειάζεται είτε το αυθεντικό Lego Indiana Jones (Ευρώπη), είτε κάποιο άλλο σε Αμερική.

 

Σύμφωνα με αυτό, αν το κατανόησα σωστά, μπορείς να πειράξεις κάποιο παιγνίδι που έχεις ήδη (πχ Mario Kart) ώστε να χρησιμοποιήσεις τα exploits κάποιου άλλου (πχ Lego Indiana Jones) και να πειράξεις τελικά ένα Wii με f/w 4.3.

 

Η ερωτήσεις μου πάνω σε αυτό (επειδή παλεύω με το 4.3 Wii ενός φίλου εδώ και 2 μήνες) είναι: 1) Χρειάζεται chipαρισμένο Wii αφού στον οδηγό αναφέρεται DL DVD, και το κυριότερο 2) Ποιά είναι η διαδικασία που περιγράφεται, λίγο πιο αναλυτικά αν είναι δυνατό αφού μέχρι το σπάσιμο έχω φτάσει στο δικό μου (4.2Ε) και έχω περάσει σε εξωτερικό σκληρό ότι παίζω.

 

Παραπάνω το "άθλημα" δεν το κατέχω.

 

Ευχαριστώ.

φανταζομαι θελεις τη διαδικασια για να φτιαξεις το dvd, μετα κανεις οτι και στο video. το dvd το φτιαχνεις με το wiiscrubber, ανοιγεις το παιχνιδι που εχεις, αφαιρεις το κομματι του παιχνιδιου που δεν ελεγχει region και το αντικαθεστεις με το intiana jones πχ. δεν το εχω κανει για να σου πω συγκεκριμενα το κομματι που αφαιρεις αλλα η θεωρια αυτη ειναι.

παλι ομως χρειαζεσε modchip για να το κανεις...

 

εδω εχει οσα χρειαζεσε http://www.youtube.com/user/anitaecha

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φανταζομαι θελεις τη διαδικασια για να φτιαξεις το dvd, μετα κανεις οτι και στο video. το dvd το φτιαχνεις με το wiiscrubber, ανοιγεις το παιχνιδι που εχεις, αφαιρεις το κομματι του παιχνιδιου που δεν ελεγχει region και το αντικαθεστεις με το intiana jones πχ. δεν το εχω κανει για να σου πω συγκεκριμενα το κομματι που αφαιρεις αλλα η θεωρια αυτη ειναι.

παλι ομως χρειαζεσε modchip για να το κανεις...

 

εδω εχει οσα χρειαζεσε http://www.youtube.com/user/anitaecha

 

Το τελευταίο με ενδιέφερε, το ότι χρειάζομαι chip, οπότε το ξεχνάμε.

 

Ευχαριστώ πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...