Προς το περιεχόμενο

Nintendo Wii Hacking - mod/ backup/ homebrew topic [Ενημερώθηκε Αυγ 2011]


panther_512
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικοί κανόνες για τη χρήση των νημάτων που αφορούν Hacking κονσόλας:

Επιτρέπονται:

  • Συζήτηση πάνω σε ειδήσεις για το hacking μιας κονσόλας
  •  Συζήτηση για εγκατάσταση Homebrew apps και δημιουργία/ εγκατάσταση αντιγράφων δικών σας νόμιμα αποκτηθέντων παιχνιδιών.

Δεν είναι ανεκτά τα παρακάτω:

  • Χρήση του νήματος για να αναζητήσετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών
  • Χρήση του νήματος για να ζητήσετε υποστήριξη για το πώς θα τρέξετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών που βρήκατε/κατεβάσατε.
  • Απαντήσεις του στυλ "τα  υπόλοιπα σε pm (γιατί δεν επιτρέπονται τέτοιες συζητήσεις στο forum)"

Στην περίπτωση που εντοπιστούν τέτοια μηνύματα στο νήμα και δεν έχει υποβληθεί ούτε μία αναφορά για αυτά, το νήμα θα κλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 5,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

παιδία μια βοήθεια μεγάλη έκανα την βλακεία και πήρα ενα παιχνίδι στον γιο μου γνήσιο όταν το πέρασα μου έκανε αναβάθμιση το wii

είχα γραμμένα κάτι ποκεμον και διάφορα άλλα τα οποία δεν παίζουν τώρα και ο γιος μου έχει σκάση από το κλάμα δεν ξέρω τι να κάνω.

1) Μπορώ να βάλω την παλιά version 4.2 με την sd κάρτα που είχα 2) υπάρχει τρόπος με την 4.3 σας παρακαλώ απαντήστε μου δεν την παλεύω με τον γιο μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά καλησπέρα,

 

χρησιμοποίησα το wii backup manager και έγραψα σε έναν δίσκο (ntfs) κάποια παιχνίδια. Το πρόβλημα είναι ότι ο USB loader GX δεν τα βλέπει και μου βγάζει games:0

 

με τον wbfs manager που είχα μέχρι τώρα δεν είχα πρόβλημα

τι μπορεί να φταίει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά καλησπέρα,

 

χρησιμοποίησα το wii backup manager και έγραψα σε έναν δίσκο (ntfs) κάποια παιχνίδια. Το πρόβλημα είναι ότι ο USB loader GX δεν τα βλέπει και μου βγάζει games:0

 

με τον wbfs manager που είχα μέχρι τώρα δεν είχα πρόβλημα

τι μπορεί να φταίει;

 

Είχα παρόμοιο πρόβλημα και λύθηκε κάνοντας update τον loader (manualy, κατέβασμα από το site και replace το .dol)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα παρόμοιο πρόβλημα και λύθηκε κάνοντας update τον loader (manualy, κατέβασμα από το site και replace το .dol)

 

αν μπορείς να εξηγήσεις την διαδικασία με λεπτομέρειες.....μην κάνω κανένα λάθος και γιατί πιστεύω ότι θα βοηθήσει αρκετούς φίλε μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν μπορείς να εξηγήσεις την διαδικασία με λεπτομέρειες.....μην κάνω κανένα λάθος και γιατί πιστεύω ότι θα βοηθήσει αρκετούς φίλε μου

 

Αυτή τη στιγμή στην sd σου υπάρχει ένας φάκελος που ονομάζεται apps μέσα σε αυτόν ένας φάκελος usbloadergx (ή κάπως έτσι) και μέσα σε αυτόν ένα αρχείο boot.dol

Μπες στο site του loader και κατέβασε την τελευταία έκδοσή του. Τις περισότερες φορές το αρχείο που κατεβαίνει έχει μορφή xxxx.dol και εσύ πρέπει να το μετονομάσεις σε boot.dol για να δουλέψει. Αντικατέστησε το αρχείο με αυτό στην sd, για καλό και για κακό μην πετάξεις το παλιό αρχείο, κράτα αν θες ένα αντίγραφο στον υπολογιστή σου μέχρι να δεις ότι όλα δουλεύουν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μέσα στον φάκελο apps υπάρχουν οι παρακάτω φάκελοι

 

AnyTitleDeleterMOD

Priiloader

Trucha Bug Restorer

WadManager

 

και όλοι έχουν μέσα ένα αρχείο boot.dol, οπότε δεν μπορώ να καταλάβω σε ποιόν να αντικαταστήσω το αρχείο.....

 

μήπως κάποια βοήθεια απο κάποιον που έχει παρόμοια δομή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ρωτήσω κάτι που ίσως απασχολεί αρκετούς που έχουν softmod wii

 

όπως ξέρουμε το κάθε παιχνίδι .iso καταλαμβάνει περίπου 5GB. Ο χώρος αυτός είναι αρκετός αν μιλάμε για μεγάλο αριθμό παιχνιδιών.

Όταν βάζουμε τα παιχνίδια στον σκληρό δίσκο που συνδέουμε με το wii τότε κατά την μετατροπή σε wbfs μορφή καταλαμβάνουν πολύ λιγότερο χώρο και αυτό είναι θετικό.

Το κακό είναι όμως ότι πρέπει να κρατάμε και τα .iso μεγάλα αρχεία (για παράδειγμα όταν αποφασίζουμε να περάσουμε απο wbfs manager σε wii backup manager πρέπει να ξαναπεράσουμε τα παιχνίδια απο την αρχή. Αν δεν τα έχουμε σε iso format αυτό είναι αδύνατο).

 

 

Υπάρχει περίπτωση να κρατήσουμε τα παιχνίδια μόνο σε wbfs format ώστε να σβήσουμε εντελώς τα παιχνίδια σε iso format?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ρωτήσω κάτι που ίσως απασχολεί αρκετούς που έχουν softmod wii

 

όπως ξέρουμε το κάθε παιχνίδι .iso καταλαμβάνει περίπου 5GB. Ο χώρος αυτός είναι αρκετός αν μιλάμε για μεγάλο αριθμό παιχνιδιών.

Όταν βάζουμε τα παιχνίδια στον σκληρό δίσκο που συνδέουμε με το wii τότε κατά την μετατροπή σε wbfs μορφή καταλαμβάνουν πολύ λιγότερο χώρο και αυτό είναι θετικό.

Το κακό είναι όμως ότι πρέπει να κρατάμε και τα .iso μεγάλα αρχεία (για παράδειγμα όταν αποφασίζουμε να περάσουμε απο wbfs manager σε wii backup manager πρέπει να ξαναπεράσουμε τα παιχνίδια απο την αρχή. Αν δεν τα έχουμε σε iso format αυτό είναι αδύνατο).

 

 

Υπάρχει περίπτωση να κρατήσουμε τα παιχνίδια μόνο σε wbfs format ώστε να σβήσουμε εντελώς τα παιχνίδια σε iso format?

 

Δεν τα χρειάζεσαι και τα δύο. Με τον wii backup manager κάνεις convert από/σε όποιο format θες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή θα αγοράσω και εγώ ενα wii απο εβδομάδα ειναι καλύτερο η λύση του chip η usb loader ?

Ποιά ειναι θα θετικά / αρνητικά μεταξύ των 2 ,θα ήθελα να ακούσω την γνώμη σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή θα αγοράσω και εγώ ενα wii απο εβδομάδα ειναι καλύτερο η λύση του chip η usb loader ?

Ποιά ειναι θα θετικά / αρνητικά μεταξύ των 2 ,θα ήθελα να ακούσω την γνώμη σας

 

 

Για μένα καλύτερα usbloader... κάνεις εύκολα και γρήγορα το hack είναι ασφαλές και μετά απλά παίζεις... ούτε κολλήματα ούτε τίποτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο την στιγμή που θα βάλω το softmode μπορώ χρησιμοποιήσω original dvd και να κατεβάζω τα διάφορα παιχνίδια απο το wii στο αντίστοιχο shop που έχει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω την βοήθειά σας.

 

Έχω (για τα παιδιά) wii 3.1e τσιπαρισμένο (wiikey) και το είχα φτιάξει και με usb δίσκο και ήταν όλα, καλά. Αλλά μετά από κάποιο wad που ανανεώνει τα cios η κάτι τέτοιο το usbloader και τα υπόλοιπα δεν βλέπουν τον δίσκο ο οποίος είναι ΟΚ.

Ακολούθησα κάποιο οδηγό αλλά στην εγκατάσταση του cIOS36_rev10 βγάζει λάθος.

Τι πρέπει να κάνω ?

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...