Προς το περιεχόμενο

Οι μύθοι για την κάνναβη


Alsos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 612
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

8. Η κάνναβη είναι ναρκωτικό με καμία απολύτως θεραπευτική δράση

 

Και το όπιο και η μορφίνη (από την οποία προέρχεται και η ηρωίνη) έχουν θεραπευτική δράση... αυτό δεν σημαίνει οτι πρέπει να τα παίρνουμε καθημερινά και αναίτια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και το όπιο και η μορφίνη (από την οποία προέρχεται και η ηρωίνη) έχουν θεραπευτική δράση... αυτό δεν σημαίνει οτι πρέπει να τα παίρνουμε καθημερινά και αναίτια.

 

δεν ειπα ποτε κατι τετοιο..

ασε που η συγκριση που μολις εκανες ειναι σαν να συγκρινεις ενα χαπι DEPON με ενα χαπι xTc ...

:)

 

@ ]nick[

αμα εβλεπα γκομενα με σετακι απο χορτο... πραγματικα θα δακρυζα απο συγκινιση... σνιφφφ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αμα εβλεπα γκομενα με σετακι απο χορτο... πραγματικα θα δακρυζα απο συγκινιση... σνιφφφ

 

Να , αυτό είναι που δεν καταλαβαίνω... Δείχνεις και εσύ μια over dosed αγάπη για το χόρτο. Μεταξύ σοβαρού και αστείου μεν, αλλά δείχνει κάτι. Δεν το λέω μόνο για εσένα προσωπικά ούτε βγάζω το συμπέρασμα απο το πιο πάνω quote, παίρνω απλά την αφορμή και λέω ότι πολύ συχνά ισχύει αυτό που έλεγε και ο Lomar πιο πρίν

πραγματικά "άνιωθοι" δν νοιώθουν στην κυριολεξία, δεν τους νοιάζει τπτ άλλο πέρα απο το που θα βρούν μια καλή άκρη και να μην τους τύχει καμιά στραβή (σχολείο, μπάτσοι, λεφτά, οικογένεια)

και αυτό

Πάντως το μεγαλύτερο (ίσως και το μοναδικό) αρνητικό του χόρτου - απ'ότι έχω παρατηρήσει στους 2 φίλους μου και σε γνωστούς τους - είναι πως πολλά άτομα έχουν εθιστεί ψυχολογικά και ασχολούνται μόνο με αυτό.

 

Τόσα και τόσα ωραία πράγματα υπάρχουν, γιατί τόση μανία δηλαδή με το χασίς? Καλό είναι, σ'αρέσει, περνάς καλά, αλλά ξεκολλάτε... Σιγά την μαλακία στο κάτω κάτω. Υπάρχουν τόσα και τόσα με τα οποία ο καθένας μπορεί να παθιαστεί, αλλά με το χασίς μου φαίνεται, εγώ προσωπικά λέω, μου φαίνεται τόσο ανούσιο και τόσο "παιδιάστικο"...

 

Το να το φωνάζεις - δείχνεις-ζεις τόσο έντονα για το χασίς, θα το ερμήνευα μόνο σαν προσπάθεια διαφοροποίησης, να ξεχωρίσεις απο την μάζα, να δείξεις επαναστατικότητα και αμφισβήτηση στο κατεστημένο, και δεν ξέρω τί άλλο να σκεφτώ. Μόνο που είναι αρκετά παραπλανητικό και ανούσιο. Πάνω απο όλα ανούσιο.

 

Και ξανά: δεν μιλάω προσωπικά για εσένα Alsos αλλά πήρα αφορμή απο δύο λόγια σου και δύο ακόμα φράσεις του Lomar για να σχολιάσω αυτήν την κτάσταση που περιέγραψα. Και στο τέλος θέλω να σε ρωτήσω, χωρίς ελπίζω να παρεξηγούμαι, εσύ βάζεις τον εαυτό σου σε αυτήν την κατηγορία; Είσαι κολλημένος και παθιασμένος με αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε thes1os

ναι το καταλαβα τι εννοεις.. ξερω οτι δε μιλησες προσωπικα για μενα αλλα εγω θελω να ξεκαθαρισω κατι για την παρτυ μου..

 

1] δε ζω για το χορτο και ουτε ασχολουμε μονο με αυτο.. ειμαι 28 χρονων σπουδαγμενος και ψαγμενος και καπνιζω απο τα 15 μου για την παρτυ μου και το χαβαλε που κανουμε...

 

2]μπορω να κανω off για πολυ μεγαλα διαστηματα και μπορει αν βρω κατι καλο να το ξαναρχισω οσο γουσταρω.. το καπνισμα τοχω κοψει εδω και ενα χρονο..

 

3]Πιστευω οτι υπαρχει ενα ειδος προκαταληψης για τα ατομα που καπνιζουν χορτο.. θα δεις παιδακια που οντως το δειχνουν φτανοντας σε γελοιες αντιδρασεις.. θα δεις και αλλους που δεν τους καταλαβαινεις καν.. Ζουν ολοι αναμεσα μας :)

 

4]Εμενα μου φαινεται "παιδιαστικο" να πηγαινεις σενα μαγαζι να γινεσαι λιωμα στο αλκοολ, να παιρνεις το αμαξι και οποιον παρει ο χαρος.. Αυτος ο ορος που χρησιμοποιησες "παιδιαστικο" μου δειχνει οτι εισαι προκατηλημενος απεναντι στο χορτο,,μπορει οχι σε μεγαλο βαθμο..αλλα εισαι..

 

5]Δειχνω λες μια over dosed αγαπη.. μπορεις να το παρεις κιετσι..αλλοι αγαπανε πολυ το αμαξι τους επειδη τους φερνει αναμνησεις απο το παρελθον...αλλοι καποιο προσωπικο αντικειμενο.. εγω αγαπω το χορτο επειδη με κανει να θυμαμαι σαν χτες που ημουν 15 ολα τα σκηνικα και το χαβαλε που εκανα με τους εκαστοτε "φιλους"..

 

6]οι κολλητοι μου περιεργως δεν την πινουν..ουτε η κοπελα μου... τα 2 τελευταια χρονια ξεκοψα απο παρεες που βρισκομασταν μονο για το χαβαλε και να πιουμε.. τωρα αραζω μονος μου η με κανα φιλο ετσι για παρεα.. και λεμε τα δικα μας μεσα στο Happy effect του τσιγαρου..

 

:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να διαφωνήσω πουθενά μαζί σου σε αυτά που είπες καθ'οτι υπάρχει και σχετικός παραλληλισμός. Μόνο για το (4) να πώ --ολόσωστο κατα το πρώτο μέρος του γαι το αλκοόλ-- όσο για την προκατάληψη μου, η οποία μπορεί και να ισχύει και να οφείλεται στα άτομα που γνωρίζω εγώ προσωπικά, αλλά δεν κατευθύνεται πρός όλους τους χρήστες. Κατευθύνεται στα παιδάκια απο το πολύ μικρό χωριό μου που βουλιάζουν στην μιζέρια τους με παρέα το χασίς και μυαλό μόνο για το χασισάκι.

 

"Τί κάνεις π.χ Πέτρο? Πως πάει?"

 

"Τα ίδια μωρέ, καλά..."

 

Εμ, δεν κάνεις και τίποτα Πέτρο μου, Νίκο μου, Βαγγέλη μου για να μήν είναι όλα "τα ίδια" και πάλι... Κανα χασισάκι μόνο για ξεφευγεις. Αλλά "τα ίδια" θα'ναι πάντα εδώ ξέρεις. οσο και να μαστουρώνεις εσύ.

 

Οπότε φίλτατε Alsos, δυστυχώς δεν θα διαφωνήσουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταλαβαινω τι εννοεις..

δυστηχως θα υπαρχουν παντα ατομα τα οποια θα κολλησουν αγρια με το χορτο...

γιαυτο το κολλημα και παλι δεν φταει μονο η ουσια.. φταει το οικογενειακο περιβαλλον, φταινε οι "φιλοι", φταει μεχρι και ο ιδιος ο χαρακτηρας του ατομου πουχει φαει το κολλημα...

 

και κατα 99% οσοι φαινεται οτι εχουν φαει χοντρο κολλημα με το χορτο..παντα απο πισω παιζουν και πιο σκληρα ναρκωτικα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και μπήκα στη συζήτηση ας διευκρινίσω κάτι.

 

Δεν είμαι κατά των μαλακών ναρκωτικών, κάποια στιγμή ίσως δοκιμάσω και εγώ, μερικοί φίλοι μου πίνουν αρκετα συχνα και παίζει να γίνει και αυτό.

 

Το σκάλωμα και το κάψιμο με τα ναρκωτικά δεν οφείλεται σχεδόν καθόλου στα ναρκωτικα.

 

Και εξηγούμαι:

 

Το Lineage και γενικότερα το κάθε MMORG δεν είναι μεγάλο και άσχημο απανθράκωμα;

 

Ο κόσμος που βγαίνει στην Ανίτα, η Λουκά και κάθε είδος τηλεοπτικού σούργελου δεν είναι καμμένοι λόγω λανθασμένων προτύπων και ματαιοδοξίας;

 

Η γενικότερη αντίληψη και νοοτροπία της "καφετέριας", όλη μέρα λιώσιμο 8/24 και καθόλου δουλειά ή έστω σοβαρότερη ψυχαγωγία που βοηθάει στην καλλιέργεια του πνεύματος, δεν είναι και αυτό ένα είδος πραγματικού και επικίνδυνου κάψιμου;

 

Γιατί πρέπει κάποιος να πάρει ναρκωτικά προκειμένου να κάνει μλκς την στιγμή που μια μικρή μειονότητα (αποτελεί την μικρή αλλά κραυγαλέα εξαίρεση) των σωμάτων ασφαλείας και του πολιτικού βίου προβαίνει σε τέτοιες ενέργειες χωρίς να πιεί τπτ (λέμε τώρα), και την στιγμή μάλιστα που θεωρούνται πρότυπο ανθρώπου για την κοινωνία μας.

 

Και γιατί πρέπει ο κάθε νέος που είναι χρήστης μαλακών (διαφωνώ κάθετα στα σκληρα) ναρκωτικών να θεωρείται ξοφλημένος;

 

Τον Steve Jobs δεν τον κόβω για ξοφλημένο, παρά το κάψιμο που έκανε στα νιάτα του και τα 2 χρόνια που πέρασε στο Θιβέτ (νομίζω)... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον Steve Jobs δεν τον κόβω για ξοφλημένο, παρά το κάψιμο που έκανε στα νιάτα του και τα 2 χρόνια που πέρασε στο Θιβέτ (νομίζω)... ;)

 

Έλα αλήθεια; Έχουν καλό πράμα στο Θιβέτ;;; :)

 

Sorry, δεν άντεξα έπρεπε να το πω. Do go on.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε ξέρω ρε φίλε νομίζω στο RAM το διάβασα :)

 

Πάντως πρέπει να έχουν πολύ καλό, αφού όταν αυτοπυρπολούνται δεν νιώθουν, αυτά περί ζεν και αυτοελέγχου μούφες είναι για τους ασφαλίτες! :mrgreen:

 

Υ.Γ. Ούτε και εγώ άντεξα και έπρεπε να το πv!!!! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα η άποψη μου είναι οτι αυτοί που παθιάζονται και τελικά καταστρέφονται με τα ναρκωτικά,το τσιγάρο,το ποτό κτλ το κάνουν λόγω αδύναμου χαρακτήρα..

Πιστεύω οτι μια ισχυρή προσωπικότητα που ξέρει τι θέλει στον κόσμο αυτό δεν κινδυνεύει σχεδόν απο τίποτα!

Λίγη σημασία έχει τι ουσία θα πάρεις..

Άλλος καταστρέφεται με τη μπύρα άλλος με ηρωίνη και άλλος χωρίς καμία ουσιά αλλά απο το τζόγο..

Προσωπικά δεν έχω δοκιμάσει τίποτα παραπάνω απο τσιγάρο αν και θα ήθελα αλλά τα τσιγάρα ποτά κτλ τα έχω απορρίψει απο όταν τα δοκίμαζα..Το θεωρώ ανούσιο να χρησιμοποιώ βοηθήματα για να αισθανθώ ευφορία τη στιμγή που το ίδιο το σώμα μου μπορεί να παράγει εξίσου ισχυρές ουσίες απο μόνο του..

 

Επομένως αν θέλουμε να λύσουμε το πρόβλημα των ναρκομανών πρέπει να βελτιώσουμε την παιδεία ,να αναπτύξουμε τον αθλητισμό και άλλες υγιείες δραστηριότητες και όχι να τους κυνηγάμε στα πάρκα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες μετά...

Δεν νομίζω ότι το στο πρόβλημα που αναφέρεις μπορούμε να δώσουμε εμείς κάποια απάντηση.

 

Αν έχεις σοβαρό πρόβλημα με τη μνήμη σου, καλύτερα να σε κοιτάξει ένας γιατρός.

 

Όσο για το θετικά που βρίσκουν πολλοί στο χασίς, ότι είναι λιγότερο βλαβερό από το τσιγάρο, ότι δεν έχει παρενέργειες κλ κλ, είναι άλλα λόγια να αγαπιόμαστε.

 

Το ότι είναι παράνομο και μόνο αυτό είναι υπέραρκετό για πολλές πολλές παρενέργειες....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...