Προς το περιεχόμενο

Οι μύθοι για την κάνναβη


Alsos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Tasoti, το skunk είναι υβρίδιο κάνναβης (δηλαδή έχουν συνδυαστεί σπόρια από διαφορετικές ποικιλίες, με αποτέλεσμα να βγουν καινούριες ποικιλίες που δεν υπήρχαν πριν, πως άλλοι μπολιάζουν τις πορτοκαλιές ξέρω γω, τέτοια φάση) ώστε να είναι πολύ πιο δυνατό, γι'αυτό και έχει πολύ εντονότερη δράση , οπότε είναι και πιο πιθανόν να σε πιάνουν παράνοιες.Επίσης διαφορετικά χόρτα έχουν διαφορετικές περιεκτικότητες σε διάφορα κανναβινοειδή γιαυτό π.χ με κάποια μπορεί να σε πιάσει περισσότερο πονοκέφαλος, με άλλα περισσότερο πείνα κλπ κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 612
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Απ' όσο ξέρω το skunk δεν είναι υβρίδιο κάνναβης. Απλά είναι το φυτό κάνναβη το οποίο αντί να μεγαλώσει φυσικά, βρίσκεται συνέχεια κάτω από φως με αποτέλεσμα να κάνει συνεχώς τις χημικές διεργασίες που παράγουν την THC ουσία. Άρα έχει μεγαλύτερη περιεκτικότητα, και επίσης αυτός είναι και ο λόγος που κόβεται σε πολύ συντομότερο χρονικό διάστημα απ' ότι ένα φυτό που μεγαλώνει σε κανονικές συνθήκες.

 

Από εκεί και μετά δυστυχώς στην Ελλάδα όπως και παντού, ότι χόρτο και να πάρεις δε ξέρεις τι έχει κάνει αυτός που το μεγαλώνει/πασσάρει για να το κάνει πιο δυνατό. Μερικά κλασσικά κόλπα (επικίνδυνα) είναι πχ να ψεκάζουν τους παπάδες με εντομοκτόνο, να το κατουράνε κτλ.

 

Αυτές οι πρακτικές είναι εν μέρει αποτέλεσμα και της παρανομίας στην οποία καλλιεργείται με αποτέλεσμα τη μη σωστή επιλογή χώρου και ότι αυτό συνεπάγεται.

 

Επίσης μια παρατήρηση. Το να πίνεις γάρα και να βγαίνεις κατ ευθείαν στο δρόμο να οδηγήσεις είναι ανευθυνότητα, όπως είναι και το να κάνεις το ίδιο με το αλκοόλ.

 

Χίλιες φορές να αράξω και να έρθω στα ίσα μου με αποτέλεσμα να γυρίσω 2 ή 3 ώρες αργότερα, χίλιες φορές να πάρω ταξί ή να πάω με τα πόδια ή ΜΜΜ. Δε μου φταίει κανείς για τυχόν λάθος που μπορεί να κάνω. Άσε που η οδήγηση μέσα στην Αθήνα περισσότερο άγχος σου φορτώνει (και πολύ περισσότερο σε τέτοια κατάσταση), παρά διευκόλυνση είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αστείο ήταν, αλλά έχε στο νου σου ότι το αλκοόλ έχει πολύ κακές επιδράσεις στους περισσοτέρους οδηγούς επειδή ενώ σε ρίχνει σε αντιδραστικό επίπεδο (όπως και το χασίς), σου δημιουργεί υπερένταση. Το χασίς όχι. 'Εχεις δει ποτέ μαστούρηδες να παίζουν μπουνιές? Μεθυσμένους?

 

 

Θες λίγο δουλίτσα ακόμη...

 

Το THC (και ακριβώς γι αυτό είναι στην απ' όξω) δημιουργεί ένα "βουκολικό" περιβάλλον,όπου όλοι ενωμένοι πάμε "γι άλλα".Είναι ολόκληρη μυθοπλασία,θα μπορέσεις σίγουρα να μας πεις περισσότερα,έχεις το λέγειν.Μάθε ότι σε όποια κατάσταση σε "μπλάξει" η μαστούρα,σ' αυτήν ακριβώς θα εντείνει την ένταση των συναισθημάτων σου.Είσαι δηλ κάγκελο,μπετόβεργα θα σε βγάλει,είσαι χαλβάς θα σε πασπαλίσει με λουκουμόσκονη.Είναι κάτι σαν γυαλόχαρτο που λειαίνει τους υποδοχείς,με αποτέλεσμα καμια φορά να μπλέκουν οι αισθήσεις (συναισθησίες κλπ),ακούς χρώματα και βλέπεις οσμές.Το κακό είναι ότι άμα οδηγάς μια πενηντάτονη μπετονιέρα,είναι αρκετά εύκολο να νομίσεις ότι θα πας πετώντας πάνω απ' το ποδηλατάκι που οδηγεί ο μπάρμπας και σε εμποδίζει στην πορεία σου,ή ότι το πεζοδρόμιο είναι ένα κομμάτι δρόμου που έχει χαρακτηριστεί σαν τέτοιο,οπότε μισός πάνω μισός κάτω οδηγείς για να φτάσεις γρήγορα.Εξ' ου και οι "ασσασίνοι".Τώρα ένα πρόβλημα είναι ότι τα "μετεικάσματα" σκάνει και αφού έχεις στανιάρει,ακόμα και μετά από μέρες.Φαντάσου λοιπόν να εξαρτιέται κόσμος από σένα.Η το γεγονός ότι ναι μεν σου ανοίγει το "τρίτο μάτι",αλλά η τρυπούλα που σου δίνει ζαρώνει με το χρόνο και εσύ παραμένεις υπόδουλος κάτι χρόνια,ενώ περνάει δίπλα σου η ζωή.Μπαίνεις δηλ σε ένα παράλληλο σύμπαν που είσαι εσύ και εσύ (Ο Κονρουά και οι κόπιες του).Αν έχεις να τη βγάλεις,κλώς,όρμα.Αν τη ψάχνεις,μακρυά,τζιζ.

 

Βαριέμαι να λέω κι άλλα,θα καρφωθώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

nick και Also θα ηθελα να με διαφωτισετε σε κατι που εχω απορια.Ειναι καθαρα εγκυκλωπαιδικο το ζητημα.Λοιπον εχω καπνισει αρκετα ειδη και συμφωνω απολυτα με τον Also.

Αλλα εχω καπνισει και αυτο περιβοητο χασισι- skunk.Με τα αλλα ειδη που φυτρωνουν στο εξωτερικο περιβαλλον ειμαι μια χαρα αλλα οποτε καπνιζω skunk νομιζω οτι μου τρελαινει τον εγκεφαλο και επισης εχω και καποιες παρενεργειες την επομενη μερα.

Αυτο που θελω να ρωτισω και αν ξερετε φυσικα αν το skunk εχει τις ιδιες παρενεργειες με το Χορτο(καλαματιανο ας πουμε) και αν οχι τη διαφορετικο εχει??

Παντως καπου πεταχτα ειχα διαβασει οτι το Skunk δεν ειναι αθωο οπως το Χασις.Και θελω να δω αν ισχυει αυτο.

 

το skunk ειναι κανναβη με πολυ υψηλα επιπεδα THC .. γιαυτο και οσο πιο καλο ειναι το skunk θα διαπιστωσεις οτι περιεχει πολλα "κρυσταλλακια" μεσα του.

ο μεσος ορος THC στο skunk ειναι 12% και μπορει να φτασει και το 18% και με διαφορες προσμιξεις ειδων μπορει να φτασει και το 25% ( στειλε μυνημα αν βρεις τετοιο ποτε :P ) ενω στο απλο χορτο ειναι γυρω στο 8%.

 

το οτι νιωθεις αλλιως οταν κανεις skunk ειναι λογικο αφου δοκιμαζεις "υψηλης ποιοτητας χορτο" .. ειναι σαν να πινεις κρασι και μετα να πιεις ρακι 80 βαθμων.. το ποσο θα σε "χτυπησει" ειναι καθαρα θεμα οργανισμου και ψυχολογιας και τα εφφε του ποικιλουν απο ατομο σε ατομο.

 

οταν λες εχεις ακουσει οτι δεν ειναι αθωο τι ενοεις? ειναι χορτο με υψηλη τοξικοτητα.. δλδ πιο δυνατο.. οτι ποιο δυνατο χρησιμοποιησεις (ειτε skunk, ειτε αλκοολ κτλκτλ) τοσο το επιπεδο τοξικοτητασ ανεβαινει στον οργανισμο σου.. απλα η καθε ουσια εχει τα μυστικα της και τα εφφε της..με υπερβολικη καταναλωση αλκοολ θα ξερνας και θα γυρνανε ολα.. με το χορτο ο οργανισμος χαλαρωνει.. διαφορετικη δραση - διαφορετικη αντιδραση..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και φοιτητής στην Αγγλία 4 χρόνια δεν έκανα ποτέ ναρκωτικά. Ευτυχώς που δεν έκανα γιατί θα ήτανε κάτι που θα είχα μετανιώσει.

Θεωρώ ανώριμο το να κάνεις ναρκωτικά και καλύτερα νομίζω είναι να λύνεις τα προβληματά σου με άλλο τρόπο και όχι με την χημεία.

Το χασίς καίει εγκεφάλους και θυμάμαι παιδιά στην Αγγλία που κάνανε ναρκωτικά, είτε χασίς είτε οτιδήποτε άλλο.Ητανε καμμένοι!

Μακριά Ναρκωτικά! Αυτή είναι η αποψή μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαντάσου λοιπόν να εξαρτιέται κόσμος από σένα.Η το γεγονός ότι ναι μεν σου ανοίγει το "τρίτο μάτι",αλλά η τρυπούλα που σου δίνει ζαρώνει με το χρόνο και εσύ παραμένεις υπόδουλος κάτι χρόνια,ενώ περνάει δίπλα σου η ζωή.Μπαίνεις δηλ σε ένα παράλληλο σύμπαν που είσαι εσύ και εσύ (Ο Κονρουά και οι κόπιες του).Αν έχεις να τη βγάλεις,κλώς,όρμα.Αν τη ψάχνεις,μακρυά,τζιζ..

 

Αν προσπαθείς να με αποτρέψεις από την χρήση ναρκωτικών, δεν χρειάζεται αφού δεν έχω τέτοιες ανάγκες. Το μονό 'τρίτο μάτι' στο οποίο αρέσκομαι εγώ είναι αυτό για το οποίο θα σου πει ο James Joyce.

 

Ευχαριστώ πάντως για την αποτροπή, γενικά είναι καλό πράγμα να μην παίρνει ο κόσμος τα ναρκωτικά σαν χαλαρό ζήτημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ οφείλω στο χασίς το ότι ανακάλυψα έγκαιρα το πρόβλημα στη καρδιά μου. Και στη καρδιά μου οφείλω το ότι έμεινα μακριά από αυτές τις βλακείες.

 

Όταν είμασταν 17 χρονών και δοκιμάζαμε όλοι οι φίλοι μαζί, ενώ οι υπόλοιποι περνούσαν τζάμι, εγώ πέθαινα από σοβαρές αρυθμίες. Δοκίμασα μία, δοκίμασα 2, οι αρυθμίες πήγαιναν σύνεφο, κατάλαβα ότι κάτι το διαφορετικό παίζει με τη πάρτη μου.

 

Το εξομολογήθηκα στους δικούς μου, με πήγαν καρδιολόγο και βουαλά, βρήκαμε το πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό με τα 30 χιλιόμετρα, μου επιτρέπετε να το παίρνω στο αστείο, διότι από προσωπική εμπειρία, ένα Golf-άκι έγινε άχρηστο και μιά παρέα που την έφαγε από το Golf από πίσω, πήγανε όλοι νοσοκομείο με πρόβλημα στον αυχένα.

 

Επίσης 3 ή 4 παρκαρισμένα αυτοκίνητα ψάχνουν να βρούν ποιός τους τα τράκαρε από τη μιά μπάντα.

 

Και όλα τα παραπάνω, επειδή ο φίλος μας, με το τιμόνι του Golf στα χέρια και το μπάφο στο στόμα, ήθελε να μάς κάνει κόντρα, εμάς που οδηγούσαμε Opel Cadet του 1980.

 

[email protected]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θες λίγο δουλίτσα ακόμη...

 

Το THC (και ακριβώς γι αυτό είναι στην απ' όξω) δημιουργεί ένα "βουκολικό" περιβάλλον,όπου όλοι ενωμένοι πάμε "γι άλλα".Είναι ολόκληρη μυθοπλασία,θα μπορέσεις σίγουρα να μας πεις περισσότερα,έχεις το λέγειν.Μάθε ότι σε όποια κατάσταση σε "μπλάξει" η μαστούρα,σ' αυτήν ακριβώς θα εντείνει την ένταση των συναισθημάτων σου.Είσαι δηλ κάγκελο,μπετόβεργα θα σε βγάλει,είσαι χαλβάς θα σε πασπαλίσει με λουκουμόσκονη.Είναι κάτι σαν γυαλόχαρτο που λειαίνει τους υποδοχείς,με αποτέλεσμα καμια φορά να μπλέκουν οι αισθήσεις (συναισθησίες κλπ),ακούς χρώματα και βλέπεις οσμές.Το κακό είναι ότι άμα οδηγάς μια πενηντάτονη μπετονιέρα,είναι αρκετά εύκολο να νομίσεις ότι θα πας πετώντας πάνω απ' το ποδηλατάκι που οδηγεί ο μπάρμπας και σε εμποδίζει στην πορεία σου,ή ότι το πεζοδρόμιο είναι ένα κομμάτι δρόμου που έχει χαρακτηριστεί σαν τέτοιο,οπότε μισός πάνω μισός κάτω οδηγείς για να φτάσεις γρήγορα.Εξ' ου και οι "ασσασίνοι".Τώρα ένα πρόβλημα είναι ότι τα "μετεικάσματα" σκάνει και αφού έχεις στανιάρει,ακόμα και μετά από μέρες.Φαντάσου λοιπόν να εξαρτιέται κόσμος από σένα.Η το γεγονός ότι ναι μεν σου ανοίγει το "τρίτο μάτι",αλλά η τρυπούλα που σου δίνει ζαρώνει με το χρόνο και εσύ παραμένεις υπόδουλος κάτι χρόνια,ενώ περνάει δίπλα σου η ζωή.Μπαίνεις δηλ σε ένα παράλληλο σύμπαν που είσαι εσύ και εσύ (Ο Κονρουά και οι κόπιες του).Αν έχεις να τη βγάλεις,κλώς,όρμα.Αν τη ψάχνεις,μακρυά,τζιζ.

 

Βαριέμαι να λέω κι άλλα,θα καρφωθώ...

πραγματικα μ κανε εντυπωση το ποστ σου...κ οι λεξεις-εργα π χρησιμοποιησες για να περιγραψεις καταστασεις.

να εχεις περασει απο αυτα χλωμο κ να γραφεις ετσι ή κανω λαθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Helm21:Hijack έκανα,sorry αν το πήρες προσωπικά.Η συγκρότηση πνεύματος που διακρίνω πάνω σου (κι όχι μόνο...),δεν μου επιτρέπει να κάνω συνειρμούς σε σχέση με σένα και τους "διεγέρτες".Ελπίζω να το κατάλαβες και να το παρέκαμψες αυτό.Απλά εσύ δεν πρόκειται να μου τη πέσεις,ακόμα κι αν πέσεις στη λούμπα του προσωπικού,σε αντίθεση με κάποιους άλλους.

 

 

 

 

πραγματικα μ κανε εντυπωση το ποστ σου...κ οι λεξεις-εργα π χρησιμοποιησες για να περιγραψεις καταστασεις.

να εχεις περασει απο αυτα χλωμο κ να γραφεις ετσι ή κανω λαθος?

 

Πεντακάθαρα τα γράφω,δίχως κρυφά νοήματα.Καλά θα ήταν να είμαι στο βουνό και να έχω έναν αργιλέ,να έχω καβάτζα μάσα-μουνί-φράγκα-φούντα και να προσκυνάω το βούδα ολημερίς κι ολονυχτίς.Δεν γίνεται όμως,ζω (ακόμα) στην κοινωνία,πάω για μεροκάματο,οι ΔΕΚΟ περιμένουν στη γωνία,η σύνταξη αργεί και καλημέρα να πεις στο συνάνθρωπο,άντε γαμήσου σου απαντάει.

 

Δεν είναι χλωμό,όλα τα έχω καταπιεί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

panther σε αλλο ποστ λες ομως καπνιζεις 11 χρονια ? :S κοψτο οι αρυθμιες με το τσιγαρο δεν νομιζεις οτι πανε συννεφο?

 

Όχι. Το τσιγάρο δεν έχει την ίδια έντονη επίδραση.

 

Για να έχω αρυθμίες από το τσιγάρο, θα πρέπει να καπνίσω 3 πακέτα σε μιά μέρα ή 5 τσιγάρα το ένα πίσω από το άλλο χωρίς σταματημό.

 

Το ίδιο και με τη καφείνη. Πολλοί καφέδες = αρυθμίες.

 

Το αλκοόλ δρά καί θετικά καί αρνητικά. Ένα ποτηράκι κρασί εξαφανίζει τις όποιες αρυθμίες μπορεί να νιώθεις. Αλλά μισό μπουκάλι θα τις φέρει πίσω πιό δυνατές.

 

Αλλά το ότι το τσιγάρο πρέπει να κοπεί αυτό είναι σίγουρο. Το οποίο τσιγάρο για μένα είναι μάθημα. Εφόσον δεν μπορώ να κόψω αυτή την εθιστική συνήθεια, είμαι σίγουρος ότι θα αδυνατούσα να κόψω και οποιοδήποτε άλλο εθισμό. Οπότε από μακριά και αγαπημένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα οι γονείς μου αν και φανατικοί καπνιστές δεν μπήκα στον πειρασμό να καπνίσω παρά μόνο να δοκιμάσω κάποιες φορές απο τους γονείς μου ή φίλους.

Συστηματικά ποτέ δεν μου άρεσε ίσως σαν αντίδραση που κάπνιζαν οι δικοί μου.

Πάντως αρκετός κόσμος κάνει μπάφους για αυτό αρκετοί είναι καμμένοι!:confused:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...