Προς το περιεχόμενο

Ο κίνδυνος των chain-letters


CyberWalker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σπουδάζει πληροφορική; Άκου νας δεις λοιπόν πόσο σχετικά είναι τα πράγματα...

 

Σε εργαστήριο σχολείου, έρχεται πληροφορικάριος να αναλάβει τμήμα πληροφορικής που δημιουργείται. Ο υπεύθυνος εργαστηρίου του σχολείου, παρατηρεί ότι ο server μένει πάντα ανοιχτός, βράδυ-πρωί καθημερινές σαββατοκύριακα. Σκέφτεται (με τις λίγες γνώσεις που διαθέτει) ότι θα τον αφήνει επίτηδες ανοιχτό (αφού είναι server). Μετά από αρκετό καιρό ο δάσκαλος ανακαλύπτει ότι ο πληροφορικάριος αφήνει τον server ανοιχτό διότι δεν ξέρει πώς να τον κλείσει... (Ξέρετε, εκείνη η διαδικασία στο shutdown που αν δεν του πεις γιατί τον κλείνεις δεν ενεργοποιεί το button του τέλους...)

 

 

Εδώ και κάνα δύο μήνες είχα λάβει και εγώ ένα παρόμοιο email από ένα φίλο ,(δυστηχός σπουδάζει και πληροφορική).

Μέσα είχε εκατοντάδες email

Κάθησα και εγώ και εξήγησα στο παιδί αυτό τι βλακεία έκανε.

Και μου απαντάει ότι . Ευτηχός λέει (αυτός για αυτόν) χρησιμοποίησε ένα email που δεν χρησιμοποιεί.

Το δικό μου που το είχα καθαρό τόσα χρόνια στα @@ του. :confused:

Χαμπάρι δεν πήρε. Και σπουδάζει και πληροφορική.

Φανταστήτε τι έχουν κάνει οι άλλοι εκατοντάδες που και εγώ πλέον έχω στα χέρια μου.

CyberWalker μεγάλο email έγραψες και δεν νομίζω να μπούν στον κόπο να το διαβάσουν.

Εγώ πέντε γραμμές έγραψα να εξηγήσω στο παιδί τι σφάλμα έκανε και είδες ότι το μόνο που κατάλαβε ήταν ότι αυτός ήταν ο έξυπνος γιατί χρησιμοποίησε mail που σπάνια χρησιμοποιεί.

Για εμένα και τους άλλους τριάντα περίπου νομίζω που το έστειλε ούτε ιδέα :mrgreen:

Ιδέες για αντιμετώπιση του φαινομένου.

1)Βγάζουμε ένα crack που θα καταργεί πάσης φύσεως κουμπάκι --> προώθηση.

2)Πιάνουμε όσους έχουν πατήσει αυτό το κουμπάκι και τους κόβουμε και τα δύο χέρια γιατί υπάρχουν υπόνοιες ότι θα το ξανακάνουν στα σίγουρα.

Γιατί όποιος έχει δει τέτοιο email με τόσα e-mail μέσα και πάτησε και το κουμπάκι προώθηση , ε τότε του αξίζει δημόσιο μαστίγωμα και εκτέλεση στην ηλεκτρική καρέκλα(με σιγανό ψήσιμο όμως :mrgreen: )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 58
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Χεχεχε! ΈΕΕΕεεετσι!

Γράφω ένα post 2 σελίδες (post #44) και το φλέγον λήγει με 'συνοπτικές' διαδικασίες... :razz: :mrgreen:

 

@ Parsifal : Το δοκίμασα φίλε μου να το κάνω export με open office και βγήκε 217kb με lossless compression. Μόλις 10kb λιγότερα, όχι κι άσχημα για lossless. Ωστόσο, ακόμα κι όταν έβαλα το jpeg compression quality στο 1%, και έκανα reduse image resolution στα 75DPI, το μέγεθος κατέβηκε μόλις άλλα 3Kb! Βλέποντας όλα τα παραπάνω και έχοντας ήδη πειραματιστεί και με άλλα προγράμματα όπως σου είπα, κατέληξα στο συμπέρασμα ότι το ελάχιστο δυνατό μέγεθος για ένα pdf έχει ένα παραδόξως υψηλό κατώτατο όριο. :) Πιθανότατα λόγω των μεγάλων embedded fonts, του file header κτλ... Στο ίδιο συνηγορεί και άλλο ενα πείραμα που έκανα. Δοκίμασα να κάνω export μόνο μια από τις 8 σελίδες, την πρώτη, και το pdf βγήκε 86Kb! Το έκανα και με τις 4 πρώτες σελίδες και το μέγεθος βγήκε 153Kb. Προφανώς, όσο περισσότερες σελίδες είναι το αρχείο τόσο καλύτερο λόγο συμπίεσης πετυχαίνουμε. :)

 

Έκανα μερικές ακόμα διορθώσεις και το ανέβασα ως πιο πρόσφατη έκδοση στο παρακάτω link. Ενημέρωσα σχετικά και το πρώτο post. Σε ευχαριστώ πολύ για την πρόταση του export μέσω Open Office, ήταν πολύ χρήσιμη! :)

 

Την νέα έκδοση (30/03/07) μπορείτε να την κατεβάσετε από εδώ: http://www.mwm.gr/john/Chain_Letters_Hazard_HQ_OD.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ Parsifal : Το δοκίμασα φίλε μου να το κάνω export με open office και βγήκε 217kb με lossless compression...

...Προφανώς, όσο περισσότερες σελίδες είναι το αρχείο τόσο καλύτερο λόγο συμπίεσης πετυχαίνουμε...

 

Φταίνε αποκλειστικά οι γραμματοσειρές που χρησιμοποιείς. Δοκίμασα copy-paste από το pdf που δίνεις σε ένα νέο αρχείο OO, και άλλαξα σε στάνταρ fonts των Windows (Tahoma, Arial και Times New Roman) κρατώντας ίδια τα σχετικά μεγέθη, bolds, underlines κλπ. Μετά το export: 93,7ΚΒ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι γραμματοσειρές που έχω χρησιμοποιήσει είναι δύο : Times New Roman και Verdana. Πράγματι η αλλαγή γραμματοσειρών μοιάζει να επηρρεάζει... Για την ακρίβεια ο αριθμός των γραμματοσειρών. :) Όταν άφησα μόνο μια γραμματοσειρά (στο αρχικό .odt) κατέβηκα άλλα 10Kb. Μετά δοκίμασα να κάνω ακριβώς αυτό που είπες (με copy-paste από το pdf) αλλά δυστυχώς κατά την μεταφορά από το clipboard μερικά στοιχεία χάθηκαν (οπως οι εικόνες και η μορφοποίηση). Έτσι το μέγεθος κατέβηκε στα 160Kb. Κινούμενος στο ίδιο πνεύμα σκέφτηκα να αφαιρέσω τη μορφοποίηση από το .odt, διατηρώντας όμως τις εικόνες. Το μέγεθος τοτε έφτασε τα 118Kb. Δυστυχώς όμως με κανένα τρόπο δεν κατάφερα να διατηρήσω την αρχική αισθητική του κειμένου και να χαμηλώσω το μέγεθος του extracted pdf... :|

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι γραμματοσειρές που έχω χρησιμοποιήσει είναι δύο : Times New Roman και Verdana...

 

Κι όμως! Οι γραμματοσειρές δεν είναι αυτές. Αν κάνεις copy-paste από το pdf σε OpenOffice, θα διαπιστώσεις ότι δεν πρόκειται για τα στάνταρ fonts των Windows (μήπως το δουλεύεις σε Linux παρεμπιπτόντως; ) , αλλά για τα εξής κατά σειρά εμφάνισης:

  • TimesNewRomanPS-BoldMT
  • TimesNewRomanPS-BoldItalicMT
  • TimesNewRomanPSMT
  • TimesNewRomanPS-ItalicMT
  • Verdana-Italic

γι' αυτό και το αυξημένο μέγεθος.

 

Η αλήθεια όμως είναι ότι το κάναμε το thread ιστορίες για αγρίους και PDFs...! :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι όμως! Σε Windows M$ Word το δούλεψα αρχικά και απλά στη συνέχεια το μετέφερα σε OO για να το κάνω .pdf όπως πρότεινες. Και να σκεφτείς ότι ψηνόμουν να το δοκιμάσω και σε linux (λόγω του clipboard problem) αλλά είμαι εκτός σπιτιού τώρα! :) Όταν με το καλό επιστρέψω (σε καμιά 10αρια μέρες) και βρω χρόνο (και διάθεση) ίσως ασχοληθώ για να μου φύγει μια δια παντώς η απορία.

 

Ναι, κατέληξε λίγο off-topic αλλά στην τελική για τον οδηγό του head post μιλάμε! :-P Λες να έχει αντίρρηση ο topic starter;! :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επ'ευκαιρίας να προσθέσω ότι το πρόγραμμα MailWasher που πρότεινε ο φίλος wert πραγματικά μοιάζει να έχει αποτέλεσμα, ειδικά στην περίπτωση κάποιων 'επίμονων' spam letters.

 

Άργησα λίγο να γράψω post σχετικό με το θέμα αλλά ήθελα να δοκιμάσω διεξοδικά διάφορα προγράμματα για να είμαι σίγουρος για τα αποτελέσματα.

 

Εδώ και μέρες λοιπόν 'προκαλώ' spammers με ένα δεύτερο email που είχα από provider (forthnet) όπως επίσης και σε ένα τρίτο από το web-mail service του gmail. Τα αποτελέσματα που έδωσε το πρόγραμμα (δοκίμασα την έκδοση MailWasher Pro v5.3) είναι πάρα πολύ ενθαρρυντικά. Κατάφερε να 'κοροιδέψει' ακόμα και κάποια στα οποία είχα εν γνώση μου συναινέσει σε ψεύτικη 'unsubscription'. :!:

Το 'και καλά' unsubscription το δοκίμασα κλικάρωντας μόνο μια φορά σε spam letters που ήξερα με βεβαιότητα ότι στην ουσία τσεκάρουν validity. Ωστόσο δε συνέχισα τις επίμονες δοκιμές με πάνω από δύο διαδοχικές unsubscriptions αιτήσεις γιατί δε θεώρησα ότι ένα τέτοιο σενάριο θα αποτελούσε μια ρεαλιστική πρακτική. Όποιος χτυπήσει σε ψεύτικη unsubscription λογικά συνήθως το κάνει μια φορά, άντε δύο, και πολύ σπάνια παραπάνω. Άλλος βέβαια ένα λόγος που δεν προκάλεσα την τύχη μου παραπάνω είναι το ότι δεν είχα σκοπό να θέσω σε παραπάνω κίνδυνο τις δύο email διευθύνσεις μου χωρίς κάποιο προφανές κέρδος... :)

 

Επιπρόσθετα, επειδή αναφέρθηκαν τα spyware ως λογισμικό που πιθανότατα να εξάγει τις email διευθύνσεις μας προς ιστοτόπους που δε γνωρίζουμε, ένα καλό (freeware) πρόγραμμα είναι το Spybot Search & Destroy (current version 1.4). Το προτείνω κυρίως επειδή είναι freeware (όχι όμως open source για ευνόητους λόγους, εκτός και αν ακολουθήσει σχετική αίτηση και δικαιολογητικά) και επειδή οι άνθρωποι που το αναπτύσουν διατηρούν έντονη τη δραστηριότητα της ανάπτυξής του εδώ και χρόνια. Το πρόγραμμα έχει και service με Spybot SD-Resident engine αλλά καλύτερα να μην την ενεργοποιήσετε.

 

Άλλο ένα πρόγραμμα με active guard, ενάντια σε spyware & malware αυτή τη φορά, είναι αυτό της ewido. Το προτείνω ως μια καλή εναλλακτική προς την κατεύθυνση της πρόληψης αντί της καταστολής αυτή τη φορά. :) Υπάρχει και free δοκιμαστική έκδοση αλλά δυστυχώς χωρίς των active guard. Ωστόσο το site σας επιτρέπει να σκανάρετε ( και να καθαρίσετε; ) τον υπολογιστή σας με το οn-line πρόγραμμα της... (απαιτεί τα Active-X enabled) :)

 

Διαφορετικά μπορείτε να κατεβάσετε τον ewido anti-spyware microscanner (τρέχουσα έκδοση 4.0). :)

 

Links για τα παραπάνω μπορείτε να βρείτε εδώ :

:arrow: http://www.spybot.info/en/home/index.html

:arrow: http://www.ewido.net/en/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για τον οδηγό, CyberWalker.

 

Μου έδωσες μία πολύ καλύ λύση πώς να πείσω καποιους να σταματήσουν να μου στέλνουν chain-mails, χωρίς: α) να τους βρίσω, ή β) να κάθομαι 1 ώρα να τους τα εξηγώ αναλυτικά.

 

 

Σχετικά με το Mailwasher, το χρησιμοποιώ αρκετά χρόνια και παρατήρησα ότι αν κάνεις πάντα bounce τα ενοχλητικά email (εκτός από delete και blacklist), μετά από λίγο καιρό σταματάς να είσαι αποδέκτης spam (π.χ. πλέον τα spam σε email που έχω πάνω από 8 χρόνια ανέρχονται σε μονοψήφιο αριθμό καθημερινά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Σήμερα μου ξανάστειλαν, αυτή τη φορά με μια Κινέζικη παροιμία! Και μάλιστα άγνωστοι αλλά Έλληνες! Απίστευτο ότι υπάρχουν άνθρωποι το 1007 που πιστεύουν τέτοιες παροιμίες περί κακοτυχίας κτλ... (Και τελικά το ωραίο είναι που την κακοτυχία την δημιουργούν! Από μόνοι τους!) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

μηπως γνωριζει κανεις αν μπορουμε να καταγγειλουμε καπου τον αποστολεα (επαφη μας) chain mail (s) με απειλητικο περιεχομενο? ξερετε του στυλ ''αν δεν το προωθησεις αυτο σε χ αλλα ατομα ΑΜΕΣΑ σε περιμενει ενας φριχτος βιαιος θανατος ''?

 

 

:whistle:

 

 

εστω και μετα απο τοσο καιρο, πολυ ωραιο και χρησιμο θεμα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μηπως γνωριζει κανεις αν μπορουμε να καταγγειλουμε καπου τον αποστολεα (επαφη μας) chain mail (s) με απειλητικο περιεχομενο? ξερετε του στυλ ''αν δεν το προωθησεις αυτο σε χ αλλα ατομα ΑΜΕΣΑ σε περιμενει ενας φριχτος βιαιος θανατος ''?

 

 

:whistle:

 

 

εστω και μετα απο τοσο καιρο, πολυ ωραιο και χρησιμο θεμα!

 

δεν παιζει κατι τετοιο.δεν προκειται για απειλη με αυστηρη εννοια.επιπλεον ειναι προφανες στον μεσο λογικο ανθρωπο το αστειο,ηλιθιο(βαλε ο,τι αιτιολογια θες) του πραγματος.

 

ασε που δεν απευθυνεται σε εσενα προσωπικα.

 

αληθεια γιατι θες να καταγγειλεις....ενα chain letter????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Ναι υπάρχουν sites για σχετικές καταγγελίες αλλά απευθύνονται κυρίως στα φυσικά chain-letters (mails, όχι emails!)

Σχετικά με τα emails (και ειδικότερα για τα spam) υπάρχει η ACMA (η οποία πλέον ασχολείται και με το SMS spam) : http://www.acma.gov.au/WEB/STANDARD/pc=PC_310294

 

Άλλοι δικτυακοί τόποι για reports των chain letters (φυσικά mails) είναι οι εξής :

 

1. http://www.scamwatch.gov.au/content/index.phtml/tag/ChainLetters

 

2. Federal Trade Commission - FTC Consumer Response Center (toll-free): 1.877.FTC.HELP (1.877.382.4357), visit the website at http://www.ftc.gov, or write: Federal Trade Commission, Consumer Response Center, 600 Pennsylvania Avenue NW, Washington, DC 20580. Internet, telemarketing, and other fraud-related complaints are entered into Consumer Sentinel,an online, secure database available to hundreds of civil and criminal enforcement agencies across the world. U.S. Postal Inspection Service: 1.888.877.7644 (toll-free) or on the web at http://www.framed.usps.com/postalinspectors/chainlet.htm is where you would report any chain letters which come through the mail.

 

Σχεδόν τέσσερα (4!) χρόνια μετά από τη δημιουργία του topic διαπιστώνω με χαρά πως σε αντίθεση με παλιότερα, πλέον, αν αφιερώσετε λίγο χρόνο στο google θα βρείτε πολλά ενδιαφέροντα σχετικά sites.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Τελικά με χαρά διαπιστώνω (προς αυτό και το ξεθάψιμο) ότι το κειμενάκι μέσω αναδημοσιεύσεων εξακολουθεί, ακόμα και 4.5 χρόνια μετά να ενημερώνει τους Έλληνες χρήστες του internet!

Το πρώτο link μου το έστειλε ένας φίλος ενώ το δεύτερο το βρήκα μετά από ένα σύντομο ψάξιμο στο Google... Αν το ήξερα θα φρόντιζα να το έκανα κάπως πιο ευπαρουσίαστο! :P

 

  1. http://users.sch.gr/chrisev/articles/techo/chain_letters.htm
  2. http://antichainletter.wordpress.com/2011/11/10/chain-letters-2/#comment-61

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...