Προς το περιεχόμενο

Ερωτησεις σχετικα με αγορα λαπτοπ απο Αμερική


@sterios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα επισκεφθώ Νέα Υόρκη τον Μάρτιο και λέω να φέρω ένα laptop μέχρι 14”. Έχετε να προτείνετε κάτι καλό? Από όσο ξέρω από προηγούμενο thread που διάβασα άλλα και από γνωστούς, αν δεν γίνει έλεγχος στο αεροδρόμιο κατά την είσοδο στις ΗΠΑ δεν θα έχω πρόβλημα αν το έχω χωρίς νάιλον στις χειραποσκευές. Ξέρει κανένας αν αληθεύει αυτό, ή θα πληρώσω τελωνείο και θα μου βγει ο κούκος αηδόνι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην το τολμησεις γιατι θα πληρωσεις σιγουρα τελωνειο οποτε δεν συμφερει εκτος αν το δηλωσεις οταν φυγεις, δηλαδη παρεις κοντα σου ενα παλιο μα παλιο φορητο και φερεις καινουργιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ένα παλιό laptop ibm 10 ετίας, το οποίο δεν με νοιάζει να το πετάξω, αλλά αν περάσω τελωνείο σίγουρα θα γράψουν serial number. Απο όσο ξέρω δεν περνάνε όλοι τελωνειακό έλεγχο όλοι μόνο ένα 5% τυχαία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι ριψοκινδυνο και αμα χρειαστει να πληρωσεις τελωνειο μετά, καλυτερα να επερνες ενα πιο ακριβο απο εδώ. εχς ακουσει οτι το τελωνειο μπορει να παει και 30 με 40 % της τιμης του λαπτοπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξέρω ότι είναι ριψοκίνδυνο, απλά απο μια μικρη έρευνα αγοράς που έκανα βλέπω ότι έχει πολλές ευκαιρίες, ειδικα σε κατηγορίες υποφορητού (>14'')!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πριν τρείς μήνες αγόρασα Notebook από αμερική και μου το έστειλαν με USPS. Επειδή το έψαξα αρκετά πριν, ισχύουν τα εξής.

 

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΔΑΣΜΟΙ ΓΙΑ ΦΟΡΗΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΕΣ!

 

Πληρώνεις ΦΠΑ όμως αν και στην αγορά απο αμερικάνικο μαγαζί μπορεις να τους πεις να μην σου χρεώσουν φπα.

 

Τώρα αν πας αμερική και φύγεις με Υπολογιστη στο χέρι πως θα ξέρει το τελωνείο οτι δεν τον εφερες εξαρχής μαζί σου, εμενα μου είναι μυστήριο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια τι λετε;αν παει να φυγει δηλαδη σαν ταξιδιωτης και εχει μαζι του το λαπτοπ του σε τσαντα θα του πουν πληρωσε;

οσοι ταξιδευουν καθε μερα απο και προς αμερικη με λαπτοπ πληρωνουν;

εμενα ο πατερας μου λογω της δουλειας του πηγαινει συνεχεια ΗΠΑ και εχει φερει 2 λαπτοπ απο αμερικη

ενα δικο του (εταιρικο) και ενα για το σπιτι

και οχι μονο δεν πληρωνεις τπτ

αλλα και σε καποιες πολιτειες σου γυρνουν τον φορο στο αεροδρομιο (αφου δεν εισαι πολιτης ΗΠΑ)

δεν υπαρχει κανενα προβλημα,και μαλιστα θα το παρεις και πολυ πιο φθηνα το λαπτοπ!

ασε που θα βρεις χαλαρα οτι μαρκα θες-ακομα και dell

κοιτα μονο οτι παρεις να χει διεθνη εγγυηση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα περισσοτερα λαπτοπ εχουν μετασχηματιστες 110ν/220ν, οποτε θα παιζει κανονικα και στην Ελλαδα.Μονο το φις θα πρεπει να αλλαξεις.

 

Για το πληκτρολογιο δε θα εχεις προβλημα, απλα δε θα αναγραφονται οι ελληνικοι χαρακτηρες πανω στα πληκτρα (υπαρχουν ομως μικρα αυτοκολλητακια αμα τα χρειαζεσαι τοσο πολυ).

 

Μπορεις ευκολα να το φερεις το μηχανημα..απλα λες οτι το ειχες μαζι σου απ'οταν εφυγες... εννοειται οι ζελατινες, κουτια και τετοια δε πρεπει να ειναι μαζι σου (πχ. βαλε στη βαλιτσα αν κατι ειναι απαραιτητα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από πολύ ψάξιμο και τηλέφωνα σε τελωνείο, δεν υπάρχει πρόβλημα δασμού στις ΗΠΑ, αλλά στο τελωνείο το δικό μας. Συγκεκριμένα, απο τρίτες χώρες (εκτός Ε.Ε) μπορούμε να φέρουμε πράγματα αξίας 170 ευρώ. Ο έλεγχος γίνεται τυχαία και αν βρεθεί κάτι το οποίο δεν είχε δηλωθεί πριν την αναχώρηση στο τελωνείο μας, φορολογείται (για laptop με 19%) επι της ενδεικτικής τιμής που έχει ο τελωνειακός υπάλληλος στο βιβλίο του (έχουν καταλόγους απο τις εταιρίες με όλα τα είδη), η οποία θα είναι σίγουρα πολύ πιο ακριβή απο την τιμή που το αγόρασες. Οπότε όλο το θέμα είναι γλιτώσεις τον έλεγχο εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...