Προς το περιεχόμενο

ΑΕΛ


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης

Η Λάρισα είναι η 4η καλύτερη ελληνική ομάδα στον κόσμο; Γιούπι! (και στην Ελλάδα θα έπρεπε αλλά ας όψονται οι διαιτητές)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 551
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Super Moderators

Συγγνώμη Manuel, αλλά σήμερα δε σας έφταιξε ο διαιτητής, νομίζω.

 

Και αυτά τα σπρωξίματα του Αλωνεύτη και ενός άλλου (μελαχροινός, ούτε το όνομά του δεν ξέρω) στον παίκτη του ΟΦΗ που αποβλήθηκε, πολύ καφριστάν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνώμη Manuel, αλλά σήμερα δε σας έφταιξε ο διαιτητής, νομίζω.

 

Και αυτά τα σπρωξίματα του Αλωνεύτη και ενός άλλου (μελαχροινός, ούτε το όνομά του δεν ξέρω) στον παίκτη του ΟΦΗ που αποβλήθηκε, πολύ καφριστάν.

 

γιατι το χαλάς, αφού είπαμε το κατεστημένο της αθήνας φταίει (και) για την Λάρισα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Συγγνώμη Manuel, αλλά σήμερα δε σας έφταιξε ο διαιτητής, νομίζω.

 

Και αυτά τα σπρωξίματα του Αλωνεύτη και ενός άλλου (μελαχροινός, ούτε το όνομά του δεν ξέρω) στον παίκτη του ΟΦΗ που αποβλήθηκε, πολύ καφριστάν.

 

Πλάκα κάνεις;! Τρώμε γκολ από καθαρό offside (ΔΥΟ παίχτες μάλιστα!), σταματάει τετ-α-τετ του Καλαντζή για επιθετικό φάουλ αντί για πέναλτι επειδή τον τράβαγε από πίσω ο αμυντικός (!), μας ακυρώνουν γκολ (αυτό συζητήσιμο αν και εγώ θεωρώ πως ήταν κανονικότατο, τουλάχιστον έξω δε δίνονται ποτέ αυτά), μας βγάζουν offside σε δύο περιπτώσεις, όπου στη μια θα είχαμε τετ-α-τετ Κόζλεϊ και στο άλλο πέναλτι στον Αντσουέ (πεντακάθαρο, αν δεν δινόταν το offside δεν υπήρχε ούτε 1/1000 να μην το έδινε) + ένα επιπλέον πέναλτι στον Αντσουέ, ε, τι άλλο πια να γίνει για να πούμε ότι αδικηθήκαμε; Αφήνω φυσικά απ' έξω τις λεπτομέρειες (όπως τα ανάποδα φάουλ στο κέντρο του γηπέδου) κ μιλάω μόνο για τις φάσεις που είχαν πολύ μεγάλη σημασία.

 

Η δε κόκκινη μου φάνηκε για πολύ ξεκάρφωμα. Δόθηκε σε μια στιγμή που δεν είχε καμία σημασία και ενώ ο παίχτης δεν έκανε τίποτα το ιδιαίτερο (σιγά την καθυστέρηση).

 

Σπρωξίματα του Αλωνεύτη;! Δεν θυμάμαι κάτι τέτοιο. Ο άλλος που λες είναι ο Καλαντζής, ο οποίος, ναι, το παράκανε, αλλά ο παίχτης με τον οποίο τα έβαλε, όταν πανηγύριζε τα γκολ, ερχόταν στην κερκίδα μας και μόνο κωλόχερα που δε μας έκανε (μαζί με τον Ουέλινγκτον που κλώτσαγε και τις διαφημιστικές πινακίδες). Πολύ επαγγελματική συμπεριφορά. Μπράβο τους! Άσε που ο παίχτης που αποβλήθηκε τελικά στο άσχετο, έπρεπε να είχε αποβληθεί πολύ νωρίτερα (όπως και ο Αρβανίτης) που καθυστερούσαν συνεχώς τις εκτελέσεις των φάουλ, αλλά βλέπεις όταν έχεις κίτρινη, μπορείς να κάνεις καθυστερήσεις, μια που ο διαιτητής πολύ σπάνια βγάζει κόκκινη για τέτοια πράγματα (εκτός βέβαια από το 92ο λεπτό, όπου δεν έχει καμία σημασία).

 

Δε μιλούσα πάντως μόνο για αυτόν τον αγώνα. Φέτος δεν ευνοηθήκαμε σχεδόν ποτέ (μόνο στην 1η αγωνιστική με τον Άρη πήραμε ένα πέναλτι που δεν ήταν, το οποίο μας έδωσε τον 1 βαθμό της ισοπαλίας), ενώ έχουμε χάσει πάνω από 10 βαθμούς από αδικίες. Χοντρά χοντρά, σε Κέρκυρα μας ακυρώσαν γκολ, με ατρόμητο δε μας έδωσαν δύο πέναλτι, ο παοκ μας νίκησε με γκολ offside, στην Ξάνθη δε μας έδωσαν πέναλτι, η Καλαμαριά έκανε μια φάση στην περιοχή μας σε ολόκληρο παιχνίδι και έβαλε ένα γκολ (η φάση προήλθε από ανύπαρκτο φάουλ), το ίδιο με Αιγάλεω αλλά με κόρνερ (ότι πιο γελοίο έχει δοθεί ποτέ, κανείς κριτής διαιτησίας στις εκπομπές ποτέ δεν κατάλαβε τι έφταιγε στο μυαλό του επόπτη).

 

Αυτές είναι περιπτώσεις για τις οποίες όλοι παραδέχτηκαν ότι ήταν εμφανή λάθη (και όχι μόνο εμείς εδώ στη Λάρισα). Υπάρχουν κι άλλες, αλλά είναι υπό συζήτηση. Τα παραπάνω είναι αντικειμενικότατα και δεν άκουσα από κανέναν να λέει πως δεν ισχύουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Κοίταξε, Manuel.

 

Όταν οι παίκτες σου επιτίθενται σε αντίπαλο για οποιονδήποτε λόγο (κάνει καθυστέρη, δεν τους αρέσουν τα μούτρα του, κτλ, κτλ), αυτό φίλε μου είναι απευθείας κόκκινη. Τον πέτυχαν, δεν τον πέτυχαν. Έβαλαν δύναμη, δεν έβαλαν δύναμη. Φυσικά, δε βγήκε ούτε κίτρινη. Οι μάγκες στις εξέδρες πέτυχαν δύο φορές τον επόπτη με αντικείμενα. Ο άνθρωπος απομακρύνθηκε και ο διαιτητής τον έστειλε ξανά πίσω. Αν ήθελε να σε θάψει, τη δεύτερη φορά το διέκοπτε (χυδαίες βρισιές, αντικείμενα) το έχανες 0-2 και σου αφαιρούσαν πόντους. Καλή ώρα όπως στον Ιωνικό. Οπότε, όταν μιλάς για αδικίες, να το βλέπεις και από τις δύο πλευρές, όχι μόνο από εκεί που σε συμφέρει.

 

Η Λάρισα μείωσε στο 69' και τι έκανε στη συνέχεια; Όποτε πατούσε επιθετικός στην περιοχή, έπεφτε κάτω και ζητούσε πέναλτι.

 

Τώρα, το να συζητάς ότι η Καλαμαριά σας έβαλε καθαρό γκολ αλλά το φάουλ δεν ήταν, ε, τι να σου πω, μην πληγωθείς αλλά ούτε που το θυμάμαι το ματς Λάρισας-Καλαμαριάς. Και βέβαια, όπως έχει η Λάρισα παράπονα, έτσι έχουν όλες οι ομάδες. Είσαι σίγουρος ότι τα δικά σας είναι περισσότερα και βασιμότερα από του Άρη, λ.χ.;

 

Αλήθεια, τι ακριβώς συνιστά απαξίωση της γνώμης του συνομιλητή; Το να ξεκινάς το μήνυμά σου με τη φράση "Πλάκα κάνεις", μήπως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Το ανοίγω όχι γιατί είμαστε πολλοί ΑΕΛίτες (ίσως βέβαια με την ευκαιρία του ανοίγματος να αποκαλυφθούν και μερικοί αν και δεν είμαι πολύ αισιόδοξος) αλλά γιατί πιάνω συχνά συζητήσεις περί ΑΕΛ (μη χαλάμε και τα ξένα τόπικ).

 

Προφανώς για να μην συζητάω με τον εαυτό μου, ελπίζω να ενδιαφερθούν και φίλαθλοι άλλων ομάδων για το τόπικ.

 

Συνεπώς, θετικές ή αρνητικές κριτικές, ευπρόσδεκτες.

 

Με την ευκαιρία, θα πω σε κάποιον moderator να μεταφέρει την κουβέντα που έγινε στο τόπικ της ΑΕΚ.

 

εδιτ: γιατί έφυγαν τα κεφαλαία; Αν δε γίνεται αλλιώς, γράψτε το τουλάχιστον Λάρισα (ΑΕΛ). Μη φαίνεται Αελ, χάλια είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Λοιπόν, ορισμένες παρατηρήσεις: το άρθρο του Καρπετόπουλου είναι ενδιαφέρον, αλλά έχω αρκετές αντιρρήσεις. Όχι ειδικά με τη Λάρισα (στην οποία αφιερώνει ελάχιστο χώρο παρεμπιπτόντως) αλλά γενικότερες. Επειδή ο χρόνος πιέζει, θα επανέλθω αναλυτικότερα.

 

Σαφώς οι δέκα κίτρινες και μία κόκκινη δεν μπορούν να καταλογιστούν στις "αδικίες" του διαιτητή (7-3 οι κίτρινες σε βάρος του ΟΦΗ, όπως και η αποβολή). Ποιο γκολ ακύρωσε;

 

Δες λίγο πόσα παράπονα έχουν οι μισές ομάδες, σε τι βαθμολογική θέση βρίσκονται και θα δεις ότι είναι μεγάλη ιστορία η "αξιολόγηση" του ποιος αδικείται περισσότερο.

 

Μία σύντομη παρατήρηση: αφού ο διαιτητής "έσφαξε" τη Λάρισα, γιατί ο Δώνης, όπως γράφει η "Match" τα έψαλε στους παίκτες του, λέγοντας "έτσι όπως τα καταφέρατε";

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον με γεια καταρχας.

 

Στο θεμα μας, στη συζητηση σου με τον Snoob στο αλλο θρεντ, δεν μπορω να εκφερω αποψη, μιας και δεν εχω δει ολους τους αγωνες της Λαρισας, αλλα δεν μπορει να εχετε ευνοηθει μονο μια φορα φετος οπως λες.

Σιγουρα καπου ακομα θα εχετε ευνοηθει, και σιγουρα θα εχετε αδικηθει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε Μanuel δε θελω να θιξω την ομαδα σου,ειλικρινα σου μιλαω και με συγχωρεις αν νιωσεις αβολα αλλα κανουμε και καλαμπουρι ε?ηθελα να πω οτι σαν Πανιωνιοι ειχαμε βγαλει το εκπληκτικο συνθημα το οποιο και λατρευω "ΣΣΣΣΣΣ,ενος λεπτο σιγη να πιξει το τυρι" ειχαμε πεθανει τοτε στα γελια.

Περα απο αυτο να πω οτι οταν ειχαμε ανεβει λαρισσα πριν 2 αγωνιστικες ειχαμε βγει με 3-4 Monsters και ειχαμε ανταλλαξει ωραιες αποψεις.

Ο καλυτερος να βγει Ευρωπη φιλε μου.και μακρια απο υποβιβασμους και τετοια.το πρωταθλημα χρειαζεται την αελ.καλη επιτυχια στους στοχουσ σας:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Μία σύντομη παρατήρηση: αφού ο διαιτητής "έσφαξε" τη Λάρισα, γιατί ο Δώνης, όπως γράφει η "Match" τα έψαλε στους παίκτες του, λέγοντας "έτσι όπως τα καταφέρατε";

 

Περί αυτού, έχει αρχίσει μέχρι και να συζητιέται ότι ήταν στημένος ο αγώνας (πράγμα που δε θέλω ούτε να το σκέφτομαι). Βασικά ο λόγος που δεν βγήκε ανακοίνωση είναι σίγουρα για να μην καταντήσουμε γραφικοί επειδή βγάζουμε συνέχεια ανακοινώσεις. Κατά τη γνώμη μου αυτές οι διαιτησίες είναι και κάτι σαν απάντηση, του τύπου "ότι θέλουμε θα κάνουμε και αφήστε τις ανακοινώσεις που ήρθατε από τη γ' εθνική να μας κάνετε κριτική" (λίγο χοντρό, αλλά τόσα έχουμε δει)

 

Όσον αφορά την εμφάνιση της ομάδας, προσωπικά δεν την κρίνω κακή, αλλά ούτε και καλή. Το δεύτερο γκολ που δεχθήκαμε ας πούμε ήταν μεγάλη γκάφα. Και το πρώτο ήταν από μεγάλο λάθος και ας ήταν offside. Από την άλλη έγιναν όμως πολλές ευκαιρίες ενώ από την πλευρά του ΟΦΗ σχεδόν καθόλου.

 

Αν έπρεπε να δώσω βαθμολογίες, θα έλεγα ότι η ΑΕΛ δικαιούταν 60% τη νίκη, 30% ισοπαλία και 10% να κερδίσει ο ΟΦΗ. Θα έλεγα ατυχές αποτέλεσμα την ισοπαλία και θα το χρέωνα στην εμφάνιση, αλλά να χάνεις υπό τέτοιες συνθήκες δε το δέχεσαι ούτως ή άλλως (ακόμα και κάκιστη εμφάνιση να κάνεις). Μπορούμε και καλύτερα, αλλά ο ΟΦΗ έπαιξε χειρότερα.

 

Σιγουρα καπου ακομα θα εχετε ευνοηθει, και σιγουρα θα εχετε αδικηθει.

 

Υπήρχε ακόμα ένα γκολ που ακυρώθηκε στον ΠΑΟΚ στο αγώνα στην Τούμπα, όπου ακυρώθηκε και σε μας ένα γκολ (καθαρές περιπτώσεις και οι δύο), οπότε το άφησα απ' έξω. Κατά τα άλλα, στο 3-1 επί του ΟΦΗ στον αγώνα του κυπέλλου, κόπηκε μια προσπάθεια του ΟΦΗ ως offside στο 2-1 ενώ δεν ήταν με τίποτα. Δεν το ανέφερα γιατί μιλάγαμε για βαθμούς που χάθηκαν στον πρωτάθλημα. Αυτά είναι τα προφανή λάθη που θυμάμαι. Όποιος άλλος μπορεί να θυμηθεί κάτι, θα το ξανασυζητήσω. Όχι όμως γενικώς "ε δε μπορεί, κάτι θα έχετε πάρει και εσείς". Παράδειγμα παρακαλώ (εκτός της πρεμιέρας με Άρη = 1 βαθμός). Νίκη άδικα δεν έχουμε πάρει ακόμα. Όχι ότι δε θα μπορούσε να συμβεί, αλλά όταν συμβεί, ε, δε θα κάτσω να απολογηθώ για το διαιτητή. Θα πω "άδικα κερδίσαμε" και τέλος, όπως το έχω πει πολλές φορές ότι πέρυσι κερδίσαμε άδικα τον Ακράτητο εντός έδρας. Δε φταίει ούτως ή άλλως η ομάδα όταν κερδίζει άδικα. Ο διαιτητής φταίει. Επίσης έχω ξαναπεί: με ενοχλεί αφάνταστα ακόμα και όταν κερδίζουμε με αδικία (γιατί δεν ξέρω τι θα είχε συμβεί αν το παιχνίδι παιζόταν σωστά, όπου μπορεί και πάλι να κερδίζαμε, αλλά ποτέ δεν ξέρεις).

 

Φιλε Μanuel δε θελω να θιξω την ομαδα σου,ειλικρινα σου μιλαω και με συγχωρεις αν νιωσεις αβολα αλλα κανουμε και καλαμπουρι ε?ηθελα να πω οτι σαν Πανιωνιοι ειχαμε βγαλει το εκπληκτικο συνθημα το οποιο και λατρευω "ΣΣΣΣΣΣ,ενος λεπτο σιγη να πιξει το τυρι" ειχαμε πεθανει τοτε στα γελια.

Περα απο αυτο να πω οτι οταν ειχαμε ανεβει λαρισσα πριν 2 αγωνιστικες ειχαμε βγει με 3-4 Monsters και ειχαμε ανταλλαξει ωραιες αποψεις.

Ο καλυτερος να βγει Ευρωπη φιλε μου.και μακρια απο υποβιβασμους και τετοια.το πρωταθλημα χρειαζεται την αελ.καλη επιτυχια στους στοχουσ σας:)

 

Προσωπικά δε με ενοχλεί το "τυρί" και γενικά δε με ενοχλεί το πείραγμα μεταξύ των οπαδών όσο είναι πείραγμα. Όταν πηγαίνω στο γήπεδο βρίζω και κάνω χαβαλέ. Γι' αυτό πηγαίνω άλλωστε. Όπως κάνουμε και στις απόκριες που τραγουδάμε εκείνα τα προστυχοτράγουδα. Άρα λέγε ότι θέλεις και εσύ (άλλωστε και εγώ λέω :mrgreen: ). Για μένα το ποδόσφαιρο είναι πείραγμα. Να κάνεις καζούρα όταν νικάς και να την δέχεσαι όταν χάνεις.

 

Εγώ γελάω και με ένα σύνθημα που έχουν γράψει ΠΑΟΚτζήδες έξω από το Αλκαζάρ (το βλέπω κάθε φορά που πηγαίνω) που λέει "γυρίστε στο μαντρί, σας κλέβουν το τυρί".

 

Άντε, καλή συνέχεια ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Μόλις είδα όλα τα παιχνίδια της Λάρισας ένα προς ένα. Στο μόνο που διαμαρτυρήθηκε κάποιος για τη διαιτησία, ήταν στο Λάρισα-Κέρκυρα 2-2 όπου έκανε δηλώσεις ο Τεννές. Κατά τη γνώμη μου κακώς και δε θυμάμαι να συμφώνησε κανείς μαζί του (τουλάχιστον για την κόκκινη κάρτα που είναι η μόνη συζητήσιμη καθοριστική φάση).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν ειχα δει τους αγωνες της λαρισας θα σου ελεγα την αποψη μου, αλλα απο τη στιγμη που δεν τους εχω παρακολουθησει δεν θελω και δεν μπορω να εκφερω αντικειμενικη αποψη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Επειδή υποσχέθηκα ένα σχόλιο για τον Καρπετόπουλο, στα γρήγορα μια παράθεση από την ανωτάτου επιπέδου ανάλυση (κανονικά αυτό πάει στον Ολυμπιακό, αλλά για να δείξω ότι επειδή λέει κάτι ο Καρπετόπουλος, δε σημαίνει ότι πρέπει να τον παίρνουμε στα σοβαρά):

 

"Ευθύνη του Λεμονή; Ούτε για πλάκα! Καμία ευθύνη δεν έχει ο άνθρωπος -αμφιβάλλω αν υπάρχει κάποιος στον κόσμο που στη θέση του, γνωρίζοντας τι είναι ο Ολυμπιακός, θα έπραττε διαφορετικά. Τι να κάνει δηλαδή ο Λεμονής; Να μην ξεκινήσει τον Ριβάλντο και να πάει ο Βραζιλιάνος να εκφράσει τη δυσαρέσκειά του στον Κόκκαλη ή να τον βγάλει από το ματς γιατί δεν μπορεί να περπατήσει και μετά να πάει να τον αντιμετωπίσει στην καθιερωμένη συνέντευξη Τύπου με τίτλο το «ξεφωνητό του προπονητή»; Ή να μη βάλει τον Τζόρτζεβιτς και να τον ξεσκίσουν οι φίλα προσκείμενοι παρεμβατικοί δημοσιογράφοι; Ο Λεμονής έκανε ό,τι οφείλει να κάνει ο προπονητής (;) του Ολυμπιακού. Και έχασε το ματς γιατί οι βεντέτες δεν μπόρεσαν για μια ακόμα φορά φέτος να κάνουν τη διαφορά."

 

Δηλαδή, τι μας λέει ο Καρπετόπουλος; Ό,τι, εφόσον ο Λεμονής θέλει να παραμείνει γλάστρα-προπονητής, ουσιαστικά δε θα προπονεί. Και για το ότι παίζει το ρόλο της γλάστρας δε φέρει καμία ευθύνη. Φυσικά, ο Καρπετόπουλος ξεχνάει ότι ο Ολυμπιακός είχε προπονητή που τις βεντέτες τις έγραφε εκεί που δεν πιάνει μελάνι. Άλλη ιστορία αυτή.

 

Να γράφει, όμως, ορθά-κοφτά ότι ο Λεμονής είναι η μελαχρινή ξανθιά του Ολυμπιακού πάγκου και ταυτόχρονα ότι δεν έχει καμία ευθύνη, ε, αυτό είναι τουλάχιστον...πρωτότυπο.

 

Α, ναι, ξέχασα. Ο Λεμονής έδωσε ευκαιρίες. Στο κάζο με τον ΠΑΣ, μέσα-έξω. Εκεί έκρινε. Και άρχισε η εκκαθάριση με τον...Καφέ, το Λέμανς και τον "παίρνω τα μπρατσάκια μου και πάω για μπάνια στην Κύπρο" Καψή.

 

Και γι' αυτά, καμία ευθύνη δε θα έχει, με το ίδιο στρεβλό σκεπτικό. Έκανε ό,τι θα έκανε κάθε άλλη γλάστρα στη θέση του. Πάμε με το φιλότιμο, γερά με τσαμπουκά και τέτοιες γελοιότητες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...