Προς το περιεχόμενο

Στο πάτο η Ελλάδα στην αναγνώριση ομοφυλοφίλων.


leuko

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλέ μου νάφτη, δεν είναι απαραίτητο να προκαλείς. Αν δν γουστάρεις αυτά που λέει ο 1980, απλώς μην του απαντάς. Ακόμα και αν θεωρείς πως "πετάει μαμακίες" δν είναι ούτε δόκιμο ούτε επικοιδομητικό να το λες έτσι χύμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 493
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Καλέ μου νάφτη, δεν είναι απαραίτητο να προκαλείς. Αν δν γουστάρεις αυτά που λέει ο 1980, απλώς μην του απαντάς. Ακόμα και αν θεωρείς πως "πετάει μαμακίες" δν είναι ούτε δόκιμο ούτε επικοιδομητικό να το λες έτσι χύμα.

 

Ναύτη !!!! καλε ναύτη !!! lol.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέροντα τα επιχειρήματα περί φύσης που διάβασα...μάλλον μαζί με τους ομοφυλόφιλους, θα πρέπει να κάψουμε και μερικές εκατοντάδες είδη του ζωικού βασιλείου, στα οποία κι έχει παρατηρηθεί αυτή η σιχαμένη (στα μάτια των απανταχού δασύτριχων αρρενωπών αγοριών που σφύζουν από αυθεντική τεστοστερόνη) συμπεριφορά. Τουλάχιστον αυτά ισχυρίζεται η έκθεση που είχε παρουσιαστεί πριν από ορισμένους μήνες στο Εθνικό Ιστορικό Μουσείο από το Πανεπιστήμιο του Όσλο.

 

Πόσο αλήθεια φυσικό (αν όχι φετιχιστικό) είναι να αγκαλιάζει ο σκύλος μου το πόδι του γείτονα, προκειμένου να ικανοποιήσει τις μη αναπαραγωγικές ορέξεις του ή νορμάλ όταν επιδιώκει να παραβιάσει την "κερκόπορτα" του γειτονικού μου -αρσενικού επίσης- κόκερ; Μήπως πάλι τα φαινόμενα νεκροφιλίας, αυνανισμού, βιασμού, πολυγαμίας κοκ των ζώων διαταράσσουν τη γενικώς αποδεκτή άποψη περί φυσικής αρμονίας που πρέπει να διέπει και τους ανθρώπινους κανόνες; Άναρθρες φωνές, κραυγές από φοβισμένα ανθρωπάκια που ξιπασμένα κουνάνε το δάκτυλο της προσωπικής τους υπεροχής κι αμωμίας, ανήκοντες σε μια αυτόκλητη κι αυθαίρετη ομάδα "ομαλών", έξω από την οποία βρίσκονται οι λεπροί κι οι τελειωμένοι. Κι όλα τα παραπάνω έχουν συνήθως τη ρίζα τους σε καλά εδραιωμένες θρησκευτικές αντιλήψεις, μια κι ως γνωστό ο Θεός δεν έπλασε τον Αδάμ και τον Μυστόκλα.

 

Πάντως αν έπρεπε να διαλέξω την υιοθεσία ενός παιδιού από τον "ανώμαλο" gay Χατζιδάκι ή τον "ομαλό" straight πατέρα που δολοφόνησε τις προάλλες ο γιος του, η επιλογή θα ήταν ξεκάθαρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέροντα τα επιχειρήματα περί φύσης που διάβασα...μάλλον μαζί με τους ομοφυλόφιλους, θα πρέπει να κάψουμε και μερικές εκατοντάδες είδη του ζωικού βασιλείου, στα οποία κι έχει παρατηρηθεί αυτή η σιχαμένη (στα μάτια των απανταχού δασύτριχων αρρενωπών αγοριών που σφύζουν από αυθεντική τεστοστερόνη) συμπεριφορά. Τουλάχιστον αυτά ισχυρίζεται η έκθεση που είχε παρουσιαστεί πριν από ορισμένους μήνες στο Εθνικό Ιστορικό Μουσείο από το Πανεπιστήμιο του Όσλο.

 

Πόσο αλήθεια φυσικό (αν όχι φετιχιστικό) είναι να αγκαλιάζει ο σκύλος μου το πόδι του γείτονα, προκειμένου να ικανοποιήσει τις μη αναπαραγωγικές ορέξεις του ή νορμάλ όταν επιδιώκει να παραβιάσει την "κερκόπορτα" του γειτονικού μου -αρσενικού επίσης- κόκερ; Μήπως πάλι τα φαινόμενα νεκροφιλίας, αυνανισμού, βιασμού, πολυγαμίας κοκ των ζώων διαταράσσουν τη γενικώς αποδεκτή άποψη περί φυσικής αρμονίας που πρέπει να διέπει και τους ανθρώπινους κανόνες; Άναρθρες φωνές, κραυγές από φοβισμένα ανθρωπάκια που ξιπασμένα κουνάνε το δάκτυλο της προσωπικής τους υπεροχής κι αμωμίας, ανήκοντες σε μια αυτόκλητη κι αυθαίρετη ομάδα "ομαλών", έξω από την οποία βρίσκονται οι λεπροί κι οι τελειωμένοι. Κι όλα τα παραπάνω έχουν συνήθως τη ρίζα τους σε καλά εδραιωμένες θρησκευτικές αντιλήψεις, μια κι ως γνωστό ο Θεός δεν έπλασε τον Αδάμ και τον Μυστόκλα.

 

Πάντως αν έπρεπε να διαλέξω την υιοθεσία ενός παιδιού από τον "ανώμαλο" gay Χατζιδάκι ή τον "ομαλό" straight πατέρα που δολοφόνησε τις προάλλες ο γιος του, η επιλογή θα ήταν ξεκάθαρη.

 

blueviper τι ηλικια εχεις ειπαμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρωταω κ παλι κατι που ειχα ρωτησει στην πρωτη σελιδα .

 

Σε ποιο κρατος ειναι κοινωνικα αποδεκτοι οι ομοφυλοφιλοι ?

 

* Δεν εννοω με νομοθεσιες κλπ αλλα απο την κοινωνια αυτη καθ'αυτη .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ας μην λαβουμε βεβαιως υποψιν μας το γεγονος οτι η ολη συζητηση ξεκινησε απο ενα αρθρο της wikipedia η οποια ολοι μας ξερουμε πως λειτουργει.αλλωστε φρεσκο ειναι ενα thread ου συζηταγαμε περι αντικειμενικοτητας της wikipedia.αν λοιπον σε ενα τεχνολογικο φορουμ (εδω) γινεται ενας πανικος γι'αυτο το θεμα φανταζομαι οτι για το επιμαχο αρθρο θα γινεται παλι ενας χαμος μεταξυ ομαλων-ανωμαλων με τον καθενα να υποστηριζει τα δικα του και προσπαθει να επικρατησει στη wikipedia.δεν ειμαστε τοσο αφελεις,και καλο ειναι να μην δειχνουμε οτι ειμαστε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Ρωταω κ παλι κατι που ειχα ρωτησει στην πρωτη σελιδα .

 

Σε ποιο κρατος ειναι κοινωνικα αποδεκτοι οι ομοφυλοφιλοι ?

 

* Δεν εννοω με νομοθεσιες κλπ αλλα απο την κοινωνια αυτη καθ'αυτη .

 

  • Είναι αυτό το θέμα μας;

  • Μπορείς να έχεις αντικειμενική μέτρηση της αποδοχής οποιουδήποτε; Πώς "μετράς" αυτή την αποδοχή;

  • Τι σημασία έχει η κοινωνική αποδοχή;

 

ας μην λαβουμε βεβαιως υποψιν μας το γεγονος οτι η ολη συζητηση ξεκινησε απο ενα αρθρο της wikipedia η οποια ολοι μας ξερουμε πως λειτουργει.αλλωστε φρεσκο ειναι ενα thread ου συζηταγαμε περι αντικειμενικοτητας της wikipedia.αν λοιπον σε ενα τεχνολογικο φορουμ (εδω) γινεται ενας πανικος γι'αυτο το θεμα φανταζομαι οτι για το επιμαχο αρθρο θα γινεται παλι ενας χαμος μεταξυ ομαλων-ανωμαλων με τον καθενα να υποστηριζει τα δικα του και προσπαθει να επικρατησει στη wikipedia.δεν ειμαστε τοσο αφελεις,και καλο ειναι να μην δειχνουμε οτι ειμαστε

 

Νομίζω ότι (άθελά σου;) αποπροσανατολίζεις τη συζήτηση. Το θέμα μας δεν είναι η αντικειμενικότητα ή μη της Wikipedia ή της όποιας πηγής αλλά η πραγματική κατάσταση.

Το 'άρθρο' στην Wikipedia ήταν η αφορμή για τα δικαιώματα που μπορούν να έχουν (και δεν έχουν) οι ομοφυλόφιλοι άντρες και γυναίκες στη χώρα μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι (άθελά σου;) αποπροσανατολίζεις τη συζήτηση. Το θέμα μας δεν είναι η αντικειμενικότητα ή μη της Wikipedia ή της όποιας πηγής αλλά η πραγματική κατάσταση.

Το 'άρθρο' στην Wikipedia ήταν η αφορμή για τα δικαιώματα που μπορούν να έχουν (και δεν έχουν) οι ομοφυλόφιλοι άντρες και γυναίκες στη χώρα μας.

 

δεν προσπαθω να αποπροσανατολισω την συζητηση,απλα το ανεφερα σαν παραμετρο.σταματαω να μιλαω γι'αυτο γιατι θα βγουμε οπως ειπες κι εσυ offtpic

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρωταω κ παλι κατι που ειχα ρωτησει στην πρωτη σελιδα .

 

Σε ποιο κρατος ειναι κοινωνικα αποδεκτοι οι ομοφυλοφιλοι ?

 

* Δεν εννοω με νομοθεσιες κλπ αλλα απο την κοινωνια αυτη καθ'αυτη .

 

Η Ελλάδα είναι ένα.

Για παράδειγμα δεν έχω δει να λιθοβολούν τους ομοφυλόφυλους στην Πειραιώς, ας πούμε.

 

Το θέμα, αν έχω καταλάβει καλά, αφορά την ανάγκη θέσπισης κάποιων ρυθμίσεων έτσι ώστε να μπορούν να εξασφαλίζονται κάποια στοιχειώδη δικαιώματά τους (όπως τα κληρονικά που αναφέρθηκαν εκτενώς πιο πάνω).

 

Η "κοινωνική αποδοχή" ,έτσι όπως μάλλον την εννοείς, δεν είναι "μετρήσιμο" μέγεθος, δηλ. δεν είναι δυνατόν να διαπιστωθεί σε ποια έκταση ισχύει. Σε όλες τις χώρες υπάρχουν και θα υπάρχουν άνθρωποι οι οποίοι αισθάνονται άβολα σε σχέση με το θέμα της ομοφυλοφιλίας και άλλοι οι οποίοι δεν έχουν κανένα πρόβλημα με το θέμα κοκ. Νομίζω ότι αυτό έχει καταστεί σαφές ακόμα και μέσα από τη συζήτηση σ αυτο το φόρουμ.

 

edit @ paredwse, τώρα είδα το δικό σου ποστ, πάνω κάτω αυτό ήθελα να πω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Είναι αυτό το θέμα μας;

  • Μπορείς να έχεις αντικειμενική μέτρηση της αποδοχής οποιουδήποτε; Πώς "μετράς" αυτή την αποδοχή;

  • Τι σημασία έχει η κοινωνική αποδοχή;

 

Με τοσες σελιδες θεμα πρεπει να εχει ξεχαστει ο τιτλος κ το αρχικο θεμα του τοπικ .

 

Για το αντικειμενικο μερος , θεωρω την ιδια την συμπεριφορα των ομοφυλοφιλων σαν ενα μετρο συγκρισης .

 

Οσο για την κοινωνικη αποδοχη , την αναφερω σχετικα με το τιτλο του θεματος .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
[...]

Για το αντικειμενικο μερος , θεωρω την ιδια την συμπεριφορα των ομοφυλοφιλων σαν ενα μετρο συγκρισης .

Έχω την εντύπωση ότι υπάρχει λογικό σφάλμα σε αυτά που λες. Ταυτίζεις το ερώτημα με το ζητούμενο.

 

Επαναλαμβάνω: πώς μετράμε την αποδοχή μίας οποιασδήποτε ομάδας από την κοινωνία;

"Τραβηγμένο" παράδειγμα για να αντιληφθείς ότι δεν υφίσταται απάντηση στο (άσχετο με το θέμα μας) ερώτημά σου:

Πώς μετράμε αντικειμενικά την αποδοχή που έχουν οι κοκκινομάλες στην Ελλάδα;

 

Οσο για την κοινωνικη αποδοχη , την αναφερω σχετικα με το τιτλο του θεματος .

Ο τίτλος του θέματος είναι Στο πάτο η Ελλάδα στην αναγνώριση ομοφυλοφίλων. Προφανώς νοείται η "νομική" αναγνώριση - όχι η κοινωνική αποδοχή. Άλλωστε και το link που δίνεται από τον topic starter λέει στα Αγγλικά: Gay Rights - ήτοι Δικαιώματα των ομοφυλοφίλων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Ισχύουν αυτά που λέει η αρχική πηγή;

 

Ως προς το νομοθετικό/νομικό κομμάτι και ως προς το κομμάτι για το ΕΣΡ, το κείμενο είναι ακριβές (διατηρώ μία αμφιβολία για το κατά πόσο η αστυνομία μπορεί να εξαναγκάσει ομοφυλόφιλους άνδρες να υποστούν εξέταση για σεξουαλικά μεταδιδόμενα νοσήματα).

 

Ως προς τα υπόλοιπα (ζωή των ομοφυλοφίλων στην επαρχία, Gay Pride Parade κλπ) δεν μπορώ να γνωρίζω, δεν είμαι ομοφυλόφιλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...